Odpowiedzialność oficerów za działalność w związku z kampanią wojenną 1939 r. oraz kampanią wojenną we Francji i odwrotem wojsk polskich z Francji do innych krajów.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 30 listopada 1939 r.
o odpowiedzialności oficerów za działalność w związku z kampanią wojenną 1939 r. oraz kampanią wojenną we Francji i odwrotem wojsk polskich z Francji do innych krajów 1

Na podstawie art. 63 ust. (1) ustawy konstytucyjnej stanowię, co następuje:
Art.  1.
(1) 2
Dla rozpatrywania zarzutów, stawianych oficerom z powodu ich działalności w związku z kampanią wojenną 1939 r. oraz kampanią wojenną we Francji i odwrotem wojsk polskich z Francji do innych krajów, w szczególności zaś zarzutów opuszczenia swej jednostki, zaniedbania obowiązków dowódcy, zaprzepaszczenia sprzętu wojennego, przywłaszczenia mienia państwowego oraz dla ustalenia w tym zakresie stopnia ich odpowiedzialności, tworzy się Wojskowy Trybunał Orzekający.
(2)
Wojskowy Trybunał Orzekający nazywany będzie w dalszych przepisach niniejszego dekretu "Trybunałem".
Art.  2.
(1)
Trybunał składa się z przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego oraz sześciu członków i trzech zastępców.
(2)
Trybunał ma swą siedzibę w miejscu pobytu Ministerstwa Spraw Wojskowych.
Art.  3.
(1)
Przewodniczącego Trybunału oraz jego zastępcę powołuje Minister Spraw Wojskowych z pośród oficerów korpusu generałów, pozostałych zaś członków Trybunału z pośród oficerów sztabowych.
(2)
W skład Trybunału może wchodzić tylko oficer pozostający w czynnej służbie wojskowej.
Art.  4.

Członkowie Trybunału sprawują ten urząd honorowo, niezależnie od swych właściwych czynności służbowych.

Art.  5.
(1)
Trybunał orzeka w składzie przewodniczącego lub jego zastępcy i dwóch losem wybranych członków.
(2)
Jeżeli członek Trybunału nie może pełnić swych czynności, w miejsce jego wstępuje zastępca najstarszy stopniem, starszeństwem i kolejnością.
(3)
Decyzje Trybunału zapadają w postaci orzeczeń.
Art.  6.

W postępowaniu przed Trybunałem stosuje się odpowiednio przepisy statutu oficerskich sądów honorowych, jeżeli dekret niniejszy nie stanowi inaczej.

Art.  7.
(1)
Wszczęcie postępowania przed Trybunałem zarządza przewodniczący na podstawie zlecenia Ministra Spraw Wojskowych lub na prośbę zainteresowanego oficera, zlecając przeprowadzenie postępowania przygotowawczego wyznaczonemu przez siebie członkowi Trybunału.
(2)
Prowadzącemu postępowanie członkowi Trybunału przysługują w zakresie przedsiębranych czynności uprawnienia wojskowego sędziego honorowego.

Postępowanie przygotowawcze jest tajne.

Art.  8.
(1)
Oficer, którego sprawa jest przedmiotem postępowania przed Trybunałem, winien złożyć odpowiednie sprawozdanie na piśmie. W miarę potrzeby i możliwości należy go wezwać w celu osobistego przesłuchania.
(2)
Niezłożenie sprawozdania względnie niestawiennictwo nie wstrzymuje postępowania.
Art.  9.

Po ukończeniu postępowania przygotowawczego członek Trybunału, prowadzący je, ujmuje jego wyniki w formę referatu, zawierającego ustalenie stanu faktycznego, i przedstawia przewodniczącemu Trybunału.

Art.  10.

Przewodniczący po zapoznaniu się z treścią referatu bądź zwraca sprawę prowadzącemu postępowanie przygotowawcze członkowi Trybunału w celu uzupełnienia postępowania, bądź też zarządza przeprowadzenie rozprawy.

Art.  11.

Stawiennictwo na rozprawę oficera, którego sprawa ma być rozpatrywana, nie jest obowiązkowe, chyba, że Trybunał postanowi inaczej. Niestawienie się wezwanego na rozprawę oficera nie wstrzymuje postępowania.

Art.  12.
(1)
Rozprawę rozpoczyna referat członka Trybunału, który prowadził postępowanie przygotowawcze.
(2)
Rozprawa jest tajna.
Art.  13.

Po przeprowadzeniu rozprawy Trybunał wydaje orzeczenie, które jest ostateczne.

Art.  14.

W orzeczeniu Trybunał postanawia:

a)
uwolnić zainteresowanego od stawianych mu zarzutów, albo
b)
wstrzymać postępowanie i przekazać sprawę właściwym władzom sądowym z uwagi na to, że w czynach, będących przedmiotem postępowania, mieszczą się znamiona przestępstwa, albo
c)
wstrzymać postępowanie i przekazać sprawę właściwemu oficerskiemu sądowi honorowemu, jeżeli czyn stanowi naruszenie honoru oficerskiego, albo
d)
uznać, że dany oficer nie może ze względu na charakter udowodnionych mu czynów lub zaniedbań pełnić czynnej służby wojskowej.
Art.  15.

Sprawy karne i honorowe, wszczęte w następstwie orzeczenia Trybunału (art. 14 lit. b) i c)) przesyła się po zakończeniu Trybunałowi do dalszego postępowania.

Art.  16.

Wykonanie dekretu niniejszego powierza się Ministrowi Spraw Wojskowych.

Art.  17.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Tytuł zmieniony przez art. 1 pkt 1 dekretu z dnia 6 sierpnia 1940 r. (Dz.U.40.12.31) zmieniającego nin. dekret z dniem 21 sierpnia 1940 r.
2 Art. 1 ust. (1) zmieniony przez art. 1 pkt 2 dekretu z dnia 6 sierpnia 1940 r. (Dz.U.40.12.31) zmieniającego nin. dekret z dniem 21 sierpnia 1940 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1939.103.1007

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Odpowiedzialność oficerów za działalność w związku z kampanią wojenną 1939 r. oraz kampanią wojenną we Francji i odwrotem wojsk polskich z Francji do innych krajów.
Data aktu: 30/11/1939
Data ogłoszenia: 06/12/1939
Data wejścia w życie: 06/12/1939