Odpowiedzialność oficerów za działalność w związku z kampanią wojenną 1939 r. oraz kampanią wojenną we Francji i odwrotem wojsk polskich z Francji do innych krajów.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 30 listopada 1939 r.
o odpowiedzialności oficerów za działalność w związku z kampanią wojenną 1939 r. oraz kampanią wojenną we Francji i odwrotem wojsk polskich z Francji do innych krajów 1

Na podstawie art. 63 ust. (1) ustawy konstytucyjnej stanowię, co następuje:
Art.  1.
(1) 2
Dla rozpatrywania zarzutów, stawianych oficerom z powodu ich działalności w związku z kampanią wojenną 1939 r. oraz kampanią wojenną we Francji i odwrotem wojsk polskich z Francji do innych krajów, w szczególności zaś zarzutów opuszczenia swej jednostki, zaniedbania obowiązków dowódcy, zaprzepaszczenia sprzętu wojennego, przywłaszczenia mienia państwowego oraz dla ustalenia w tym zakresie stopnia ich odpowiedzialności, tworzy się Wojskowy Trybunał Orzekający.
(2)
Wojskowy Trybunał Orzekający nazywany będzie w dalszych przepisach niniejszego dekretu "Trybunałem".
Art.  2.
(1)
Trybunał składa się z przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego oraz sześciu członków i trzech zastępców.
(2)
Trybunał ma swą siedzibę w miejscu pobytu Ministerstwa Spraw Wojskowych.
Art.  3.
(1)
Przewodniczącego Trybunału oraz jego zastępcę powołuje Minister Spraw Wojskowych z pośród oficerów korpusu generałów, pozostałych zaś członków Trybunału z pośród oficerów sztabowych.
(2)
W skład Trybunału może wchodzić tylko oficer pozostający w czynnej służbie wojskowej.
Art.  4.

Członkowie Trybunału sprawują ten urząd honorowo, niezależnie od swych właściwych czynności służbowych.

Art.  5.
(1)
Trybunał orzeka w składzie przewodniczącego lub jego zastępcy i dwóch losem wybranych członków.
(2)
Jeżeli członek Trybunału nie może pełnić swych czynności, w miejsce jego wstępuje zastępca najstarszy stopniem, starszeństwem i kolejnością.
(3)
Decyzje Trybunału zapadają w postaci orzeczeń.
Art.  6.

W postępowaniu przed Trybunałem stosuje się odpowiednio przepisy statutu oficerskich sądów honorowych, jeżeli dekret niniejszy nie stanowi inaczej.

Art.  7.
(1)
Wszczęcie postępowania przed Trybunałem zarządza przewodniczący na podstawie zlecenia Ministra Spraw Wojskowych lub na prośbę zainteresowanego oficera, zlecając przeprowadzenie postępowania przygotowawczego wyznaczonemu przez siebie członkowi Trybunału.
(2)
Prowadzącemu postępowanie członkowi Trybunału przysługują w zakresie przedsiębranych czynności uprawnienia wojskowego sędziego honorowego.

Postępowanie przygotowawcze jest tajne.

Art.  8.
(1)
Oficer, którego sprawa jest przedmiotem postępowania przed Trybunałem, winien złożyć odpowiednie sprawozdanie na piśmie. W miarę potrzeby i możliwości należy go wezwać w celu osobistego przesłuchania.
(2)
Niezłożenie sprawozdania względnie niestawiennictwo nie wstrzymuje postępowania.
Art.  9.

Po ukończeniu postępowania przygotowawczego członek Trybunału, prowadzący je, ujmuje jego wyniki w formę referatu, zawierającego ustalenie stanu faktycznego, i przedstawia przewodniczącemu Trybunału.

Art.  10.

Przewodniczący po zapoznaniu się z treścią referatu bądź zwraca sprawę prowadzącemu postępowanie przygotowawcze członkowi Trybunału w celu uzupełnienia postępowania, bądź też zarządza przeprowadzenie rozprawy.

Art.  11.

Stawiennictwo na rozprawę oficera, którego sprawa ma być rozpatrywana, nie jest obowiązkowe, chyba, że Trybunał postanowi inaczej. Niestawienie się wezwanego na rozprawę oficera nie wstrzymuje postępowania.

Art.  12.
(1)
Rozprawę rozpoczyna referat członka Trybunału, który prowadził postępowanie przygotowawcze.
(2)
Rozprawa jest tajna.
Art.  13.

Po przeprowadzeniu rozprawy Trybunał wydaje orzeczenie, które jest ostateczne.

Art.  14.

W orzeczeniu Trybunał postanawia:

a)
uwolnić zainteresowanego od stawianych mu zarzutów, albo
b)
wstrzymać postępowanie i przekazać sprawę właściwym władzom sądowym z uwagi na to, że w czynach, będących przedmiotem postępowania, mieszczą się znamiona przestępstwa, albo
c)
wstrzymać postępowanie i przekazać sprawę właściwemu oficerskiemu sądowi honorowemu, jeżeli czyn stanowi naruszenie honoru oficerskiego, albo
d)
uznać, że dany oficer nie może ze względu na charakter udowodnionych mu czynów lub zaniedbań pełnić czynnej służby wojskowej.
Art.  15.

Sprawy karne i honorowe, wszczęte w następstwie orzeczenia Trybunału (art. 14 lit. b) i c)) przesyła się po zakończeniu Trybunałowi do dalszego postępowania.

Art.  16.

Wykonanie dekretu niniejszego powierza się Ministrowi Spraw Wojskowych.

Art.  17.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Tytuł zmieniony przez art. 1 pkt 1 dekretu z dnia 6 sierpnia 1940 r. (Dz.U.40.12.31) zmieniającego nin. dekret z dniem 21 sierpnia 1940 r.
2 Art. 1 ust. (1) zmieniony przez art. 1 pkt 2 dekretu z dnia 6 sierpnia 1940 r. (Dz.U.40.12.31) zmieniającego nin. dekret z dniem 21 sierpnia 1940 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1939.103.1007

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Odpowiedzialność oficerów za działalność w związku z kampanią wojenną 1939 r. oraz kampanią wojenną we Francji i odwrotem wojsk polskich z Francji do innych krajów.
Data aktu: 30/11/1939
Data ogłoszenia: 06/12/1939
Data wejścia w życie: 06/12/1939