Zryczałtowanie podatku przemysłowego od obrotu dla drobnych przedsiębiorstw na rok 1938.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 29 marca 1938 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu o zryczałtowaniu podatku przemysłowego od obrotu dla drobnych przedsiębiorstw na rok 1938.

Na podstawie art. 37 ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o państwowym podatku przemysłowym (Dz. U. R. P. z 1936 r. Nr 46, poz. 339) zarządzam co następuje:
§  1.
Od przedsiębiorstw, opłacających w latach podatkowych 1936 i 1937 zryczałtowany podatek przemysłowy od obrotu na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 10 lutego 1936 r. wydanego w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu o zryczałtowaniu podatku przemysłowego od obrotu dla drobnych przedsiębiorstw (Dz. U. R. P. Nr 10, poz. 98), - pobrany będzie w roku podatkowym 1938 podatek przemysłowy od obrotów w formie ryczałtu, w kwotach ustalonych w myśl tegoż rozporządzenia na jeden rok podatkowy.
§  2.
Z wymienionych w § 1 rozporządzenia niniejszego przedsiębiorstw wyłączone są od opłacania podatku w formie ryczałtu:
a)
przedsiębiorstwa, które zostały lub zostaną przejęte przez spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółdzielnie i inne osoby prawne, obowiązane do publicznego ogłaszania sprawozdań o swych operacjach lub do składania sprawozdań do zatwierdzania;
b)
przedsiębiorstwa, których obrót za rok podatkowy 1936 lub 1937 po włączeniu obrotów artykułami podlegającymi scalonemu podatkowi przemysłowemu przewyższał kwotę 50.000 zł lub był co najmniej o 25% wyższy od obrotu przyjętego za podstawę do wymiaru podatku przemysłowego od obrotu za rok podatkowy 1935, przy czym ustalenie tej kwoty obrotu lub takiego wzrostu obrotu powinno opierać się wyłącznie na danych uzyskanych z zeznań i wyjaśnień płatnika, z ksiąg, zapisków i innych pisemnych materiałów informacyjnych;
c)
przedsiębiorstwa, które w terminie do dnia 1 maja 1938 r. złożą właściwemu urzędowi skarbowemu pisemny wniosek o wyłączenie ich w roku podatkowym 1938 od opłaty zryczałtowanego podatku, przy czym wniosek taki nie podlega opłacie stemplowej (art. 142, punkt 1) ustawy o opłatach stemplowych);
d)
przedsiębiorstwa prowadzone w r. 1938 pod inną firmą lub przez inną osobę niż w roku 1937, jeżeli zmieniły przedmiot swej działalności lub jeżeli nie są prowadzone w obrębie tej samej miejscowości, co w r. 1937;
e)
przedsiębiorstwa, które do dnia 1 maja 1938 r. złożą właściwemu urzędowi skarbowemu pisemne oświadczenie, że od początku 1938 r. prowadzą prawidłowe księgi handlowe w rozumieniu art. 81 ordynacji podatkowej (Dz. U. R. P. z 1936 r. Nr 14, poz. 134), bądź co do których urząd skarbowy stwierdzi, że księgi takie są prowadzone od początku 1938 r.;
f)
przedsiębiorstwa, które na rok podatkowy 1938 powinny nabyć świadectwa przemysłowe kategorii wyższych od przewidzianych w § 1 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 10 lutego 1936 r. (Dz. U. R. P. Nr 10, poz. 98).
§  3.
(1)
Zaliczenia poszczególnych przedsiębiorstw do ryczałtu oraz wymiaru zryczałtowanego podatku dokonywają urzędy skarbowe.
(2)
O wymiarze podatku zawiadamia się płatników za pomocą nakazów płatniczych.
(3)
Nakazy płatnicze powinny być doręczone płatnikom do dnia 15 maja 1938 r.
§  4.
Wyłączenie przedsiębiorstwa od opłaty zryczałtowanego podatku w myśl przepisów § 2 lit. b) rozporządzenia niniejszego następuje na skutek postanowienia urzędu skarbowego. O postanowieniu tym zawiadamia się płatnika pisemnie w terminie do dnia 15 maja 1938 r.
§  5.
Urząd skarbowy może wyjątkowo zwalniać od zryczałtowanego podatku ubogich płatników w granicach art. 3 ust. (2) ustawy o państwowym podatku przemysłowym.
§  6.
Zryczałtowany podatek przemysłowy od obrotu na rok podatkowy 1938 płatny jest w czterech równych ratach: do 15 czerwca, do 15 września, do 15 listopada 1938 r. i do 15 lutego 1939 r.
§  7.
Nie wpłacone w terminie raty zryczałtowanego podatku uważa się za zaległości, podlegające przymusowemu ściągnięciu.
§  8.
(1)
Od nakazów płatniczych na zryczałtowany podatek służy płatnikom prawo wnoszenia odwołań w terminie dni 30 od doręczenia nakazu płatniczego.
(2)
Odwołania mogą dotyczyć wyłącznie pociągnięcia przedsiębiorstwa do opłaty zryczałtowanego podatku wbrew przepisom §§ 1 i 2 rozporządzenia niniejszego. Odwołania nie odpowiadające temu warunkowi pozostawia urząd skarbowy bez rozpatrzenia, zawiadamiając o tym płatnika.
(3)
Nadto w terminie do dnia 15 czerwca 1938 r. służy płatnikom prawo wnoszenia zażaleń w sprawie wyłączenia przedsiębiorstwa od opłacania podatku w formie ryczałtu oraz w sprawie niezaliczenia przedsiębiorstwa do rzędu przedsiębiorstw, opłacających zryczałtowany podatek w myśl rozporządzenia niniejszego.
(4)
Odwołania i zażalenia rozstrzyga Komisja Odwoławcza.
(5)
Wniesienie odwołania bądź zażalenia nie wstrzymuje obowiązku uiszczenia w przepisanym terminie podatku zryczałtowanego, bądź wymierzonego według zasad ogólnych ani też prawa władzy skarbowej do ściągnięcia wymierzonego podatku.
§  9.
W razie zlikwidowania przedsiębiorstwa w ciągu 1938 roku lub w razie przejęcia przedsiębiorstwa w 1938 roku przez spółkę akcyjną, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółdzielnię i inną osobę prawną, płatnik powinien o tym donieść niezwłocznie właściwemu urzędowi skarbowemu, który zarządzi umorzenie zryczałtowanego podatku w części, przypadającej począwszy od następnego miesiąca po zlikwidowaniu lub przejęciu - do końca okresu podatkowego.
§  10.
Dyrektorom izb skarbowych służy prawo darowania na prośby płatników skutków zaniedbania terminów, zakreślonych w rozporządzeniu niniejszym.
§  11.
(1)
Przedsiębiorstwa, podlegające zryczałtowanemu podatkowi w myśl rozporządzenia niniejszego, nie są obowiązane do opłacania zaliczek na podatek przemysłowy od obrotu (art. 36 ustawy o państwowym podatku przemysłowym).
(2)
Przedsiębiorstwa, wyłączone spośród przedsiębiorstw opłacających zryczałtowany podatek, podlegają opodatkowaniu podatkiem przemysłowym od obrotu na zasadach ogólnych i opłacają zaliczki na podatek przemysłowy od obrotu za rok 1938 w myśl przepisów art. 36 ustawy o państwowym podatku przemysłowym, przy czym przedsiębiorstwa nie prowadzące w roku 1938 prawidłowych ksiąg handlowych wpłacać będą zaliczki kwartalne w wysokości co najmniej jednej piątej kwoty rocznego podatku, ustalonego przy wymiarze ryczałtu na lata 1936 i 1937.
§  12.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1938.23.205

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zryczałtowanie podatku przemysłowego od obrotu dla drobnych przedsiębiorstw na rok 1938.
Data aktu: 29/03/1938
Data ogłoszenia: 07/04/1938
Data wejścia w życie: 07/04/1938