Francja-Polska. Porozumienie w sprawie zwiedzania Międzynarodowej Wystawy Paryskiej 1937 r. Paryż.1937.05.22.

POROZUMIENIE
między Rzccząpospolitą Polską a Republiką Francuską w sprawie zwiedzania Międzynarodowej Wystawy Paryskiej 1937 r., podpisane w Paryżu dnia 22 maja 1937 r. 1

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu z osobna, komu o tym wiedzieć należy, wiadomym czynimy:

Dnia dwudziestego drugiego maja tysiąc dziewięćset trzydziestego siódmego roku podpisane zostało w Paryżu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Francuskiej porozumienie w sprawie zwiedzenia Międzynarodowej Wystawy Paryskiej 1937 r., wraz z dwoma załącznikami, o następującym brzmieniu dosłownym:

Przekład.

POROZUMIENIE

w sprawie zwiedzania Międzynarodowej Wystawy Paryskiej 1937 r.,

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Francuskiej, ożywione wzajemnym pragnieniem ułatwienia obywatelom polskim zwiedzania Międzynarodowej Wystawy Sztuki i Techniki w życiu współczesnym, która odbyć się ma w Paryżu od dnia 25 maja do dnia 25 listopada 1937 r., zgodziły się na postanowienia następujące:

I.

a) Obywatele polscy, pragnący udać się do Francji dla zwiedzenia Wystawy, uzyskają bez trudności paszporty specjalne, noszące wzmiankę "Międzynarodowa Wystawa Paryska 1937 r.", w tej mierze, na którą pozwolą sumy zarezerwowane dla wystawiania im czeków oznaczonych niżej w § II.

b) Paszporty specjalne, których okres ważności nie będzie mógł przekraczać 15 dni dla zwiedzających, którzy skorzystają z drogi żelaznej, a 21 dni dla zwiedzających, korzystających z drogi morskiej, wystawiane będą bądź zwiedzającym, podróżującym zbiorowo, bądź zwiedzającym, podróżującym pojedynczo. W żadnym razie wspomnianych paszportów nie będą mogli uzyskać ci obywatele polscy, którym obecnie obowiązująca reglamentacja zezwala, z uwagi na charakter ich podróży, na uzyskiwanie paszportu zwykłego ze wszystkimi ułatwieniami związanymi z nim z punktu widzenia przydziału dewiz.

II.

a) Przed uzyskaniem specjalnego paszportu do Francji, polski zwiedzający, który będzie mógł korzystać z ułatwień przewidzianych w niniejszym - Porozumieniu tylko jeden raz, będzie musiał zakupić w jednej z instytucji bankowych lub biur podróży wyznaczonych w tym. celu przez Polski Instytut Rozrachunkowy po. porozumieniu z Bankiem francusko-polskim, a których lista załączona jest do niniejszego Porozumienia, czeki nieprzenaszalne we frankach francuskich.

Na tydzień pobytu we Francji ogólna wysokość czeków będzie mogła wahać się dla zwiedzającego pojedynczo pomiędzy 500 i 1.200 franków francuskich, a dla zwiedzających, w grupach, pomiędzy 400 i 800 franków franc. Nie jest konieczny zakup tego rodzaju czeków dla dzieci niżej lat 4, dla dzieci zaś od 4 do 14 lat wspomniane kwoty zniżone będą o 50%.

Dla zwiedzających, którzy podróżują zbiorowo, czeki, których numery i wysokość zapisane zostaną dla każdej osoby oddzielnie na paszporcie zbiorowym, mogą być inkasowane przez kierownika grupy.

Za okazaniem czeków, które będą imienne, niezbywalne i winny zawierać- rubrykę dla podpisania z chwilą inkasa, władze polskie powołana do tego, wystawiać będą paszporty specjalne oraz zapisywać będą w nich sumę, datę zakupu oraz numery czeków.

b) Wyjątkowo najwyższa tygodniowa suma czeków będzie mogła być, za odpowiednim usprawiedliwieniem, podwyższona, jak również najniższa tygodniowa suma - obniżona.

c) Wystawione czeki będą mogły być inkasowane za okazaniem paszportu, w którym będzie umieszczona wzmianka o inkasie, tylko w Paryżu i Hawrze w instytucjach, których lista załączona jest do niniejszego Porozumienia. Z sum, na które opiewają, a które przewidziane są wyżej w drugim ustępie § II-a) nie będzie można dokonywać żadnych potrąceń na pokrycie bądź kosztów transportu lądowego lub morskiego do granicy francuskiej, bądź kosztów sprzedaży czeków w Polsce.

III.

Co się tyczy podróży ryczałtowych, zawierających koszty związane z przewozem, pobytem we Francji i wszystkimi kosztami pobocznymi, biuro podróży, które je będzie organizować, będzie musiało, w ogólnej żądanej przez siebie cenie, przeprowadzić podział na dwie części:
a)
jedną, stanowiącą dokładnie obliczoną cenę przejazdu tam i z powrotem od punktu wyjazdowego do granicy francuskiej;
b)
drugą, stanowiącą cenę ogółu wydatków, mających być dokonanymi na terytorium francuskim.

Przedmiotem specjalnego czeku we frankach w granicach ustalonych w ustępie 2 par. II-a) będzie mogła być tylko część wzmiankowana w punkcie b), ponieważ biuro podróży w Polsce będzie mogło zrealizować czek ten tylko za pośrednictwem swego przedstawiciela w Paryżu upełnomocnionego wobec Banku francusko-polskiego w Paryżu.

IV.

Porozumienie niniejsze wejdzie w. życie dnia 1 czerwca 1937 r. i wygaśnie na osiem dni przed zamknięciem Międzynarodowej Wystawy Sztuki i Techniki w Paryżu.

Sporządzono w podwójnym egzemplarzu, w Paryżu, dnia 22 maja 1937 r.

Lista Instytucji polskich upoważnionych do wydawania czeków specjalnych wystawionych przez P.I.R.

Bank Gospodarstwa Krajowego Centrala i Oddziały,

Bank P. K. O. Centrala w Warszawie,

Bank Francusko-Polski Warszawa, Katowice, Poznań, Łódź, Gdynia,

Bank Handlowy w Warszawie Centrala i Oddziały,

Bank Związku Spółek Zarobkowych Centrala i Oddziały,

Powszechny Bank Związkowy Siège et Succursales

Powszechny Bank Kredytowy Centrala i Oddziały,

Powszechny Bank Związkowy Centrala i Oddziały

N. B. - Ponadto i wyjątkowo:

Biura Orbisu i Francopolu będą upoważnione do zatrzymywania na rachunek Banku P. K. O. ograniczonej ilości czeków turystycznych, z warunkiem oddawania codziennie do kas tego banku zainkasowanych złotych, oraz listy wydanych czeków ze wszystkimi potrzebnymi wskazówkami.

W każdym razie powierzone tym rozmaitym instytucjom czeki będą mogły być wydawane wyłącznie na organizowane przez nie wyjazdy grupowe.

Będą uważane za instytucje francuskie:

Biuro kolei francuskich, ul. Ossolińskich w Warszawie,

Agencja Towarzystw Żeglugowych francuskich (Worms et Cie.) Królewska 10 w Warszawie.

Towarzystwo Wagonów Sypialnych, w Warszawie, Katowicach i Poznaniu.

Te instytucje zostaną upoważnione do przeprowadzania na rachunek Banku Francusko-Polskiego w Warszawie, tych samych operacji jak wyżej.

Lista Kas Wypłacających,

w Paryżu:

Bank Francusko-Polski, 15 rue des Pyramides.

Société Générale (Dyrekcja Zagraniczna) 29 blvd. Hausmann.

Société Générale du Crédit Industriel et Commercial 66, rue de la Victoire.

Banque Nationale Française du Commerce Extérieur,

21 blvd. Hausmann et Bureau Exposition.

Bank P. K. 0., 31 rue Jean Goujon,

N. B. - Poza tym biuro Orbis i Agencje Towarzystwa Wagonów Sypialnych w Paryżu będą mogły wypłacać na własną odpowiedzialność czeki, przedstawiając je do wypłaty w Baraku Francusko-Polskim, 15 rue des Pyramidas.

w Hawrze:

Société Générale, 2 Place Carnot.

Zaznajomiwszy się z powyższym porozumieniem i jego załącznikami, uznaliśmy je i uznajemy za słuszne zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nich zawartych; oświadczamy, że są one przyjęte, ratyfikowane i potwierdzone i przyrzekamy, że będą niezmiennie zachowywane.

Na dowód czego wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 5 czerwca 1937 r.

1 Porozumienie zmienione przez obwieszczenie Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 23 lipca 1937 r. o sprostowaniu błędu (Dz.U.37.59.470).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1937.43.339

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Francja-Polska. Porozumienie w sprawie zwiedzania Międzynarodowej Wystawy Paryskiej 1937 r. Paryż.1937.05.22.
Data aktu: 22/05/1937
Data ogłoszenia: 14/06/1937
Data wejścia w życie: 01/06/1937