Francja-Polska. Protokół dodatkowy do prowizorycznego układu handlowego z dnia 18 lipca 1936 r. między Polską i Francją. Paryż.1936.07.18.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 4 grudnia 1936 r.
w sprawie tymczasowego wprowadzenia w życie niektórych postanowień protokołu dodatkowego do prowizorycznego układu handlowego z dnia 18 lipca 1936 r. między Polską i Francją.

Na podstawie art. 52 ust. (2) ustawy konstytucyjnej postanawiam co następuje:
Art.  1.
(1)
Wprowadza się tymczasowo w życie postanowienia protokołu dodatkowego do prowizorycznego układu handlowego z dnia 18 lipca 1936 r. między Polską i Francją, z wyjątkiem:
a)
poz. 9 francuskiej taryfy celnej (tryki, owce i skopy), wymienionej w części I-A-1 powyższego protokołu oraz
b)
z poz. 49 polskiej taryfy celnej (szparagi w okresie od 1 lutego do 31 marca) i poz. 282 polskiej taryfy celnej (wina musujące - szampan), wymienionych w części II tegoż protokołu.
(2)
Tekst wspomnianego protokołu dodatkowego zawarty jest w załączniku do rozporządzenia niniejszego.
Art.  2.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrom: Spraw Zagranicznych, Skarbu, Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Przemysłu i Handlu.

Art.  3.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

Przekład.

PROTOKÓŁ

dodatkowy do prowizorycznego układu handlowego z 18 lipca 1936 r. pomiędzy Polską i Francją.

Wysokie Umawiające się Strony pragnąc w miarę wszelkich możliwości rozwijać wymianę artykułów rolnych pomiędzy obu krajami, zgodziły się na następujące postanowienia, mające być uzupełnieniem tymczasowego układu handlowego podpisanego 18 lipca 1936 r.

I.

A-1) Z zastrzeżeniem przyjęcia przez Parlament, stawki francuskiej taryfy celnej zostają zmienione jak następuje:
Pozycja taryfy celnej Wyszczególnienie towaru Jednostka Cło UWAGI
9 Tryki, owce i skopy 100 kg żywej wagi bez zmiany (I) (I) Cło zniżone na 125 fr. fr. za 100 kg żywej wagi, w ramach kontyngentu ustalonego w drodze zarządzenia ministerialnego, dla młodych skopów i owiec, ważących ponad 30 kg, pochodzących ze skrzyżowania w pierwszej generacji rozpłodników wpisanych do jednej z francuskich ksiąg owiec zarodowych. Dopuszczenie do korzystania z tego cła jest uwarunkowane uzyskaniem specjalnego pozwolenia wydanego przez francuskie Ministerstwo Rolnictwa na podstawie zaświadczeń odpowiedniej organizacji.
83 Ziemniaki świeże 100 kg brutto bez zmiany (I) (I) Cło zniżone o 50% na sadzeniaki przeznaczone do otrzymania ziemniaków do użytku fabryk mąki ziemniaczanej. Dopuszczenie do korzystania z tego cła jest uwarunkowane uzyskaniem specjalnego pozwolenia wydanego przez Ministerstwo Rolnictwa po zaopatrzeniu kontraktów zawartych pomiędzy zagranicznymi eksporterami a francuskimi importerami w wizę odpowiedniej organizacji.
2)
Organizacją upoważnioną do wystawiania zaświadczeń wspomnianych w powyższych uwagach będzie Izba Rolnicza Francusko-Polska.

B-W chwili wprowadzenia w życie zniżek celnych wyszczególnionych w paragrafie A Rząd Francuski zmieni opłatę licencyjną obciążającą importerów jaj w skorupkach, w sposób następujący:

Pozycja taryfy celnej Wyszczególnienie towaru Jednostka Opłata licencyjna UWAGI
34 A Jaja w skorupkach świeże lub konserwowane w chłodzie lub każdy inny dozwolony sposób, o wadze sztuki Jaja mieszane z jednej i drugiej kategorii uiszczają opłatę w wysokości 95 fr. od
poniżej 55 gr 100 kg brutto nic całej wagi.
55 gr i więcej " 95.-

II.

Produkty pochodzące i przychodzące z francuskiego terytorium celnego poniżej wyszczególnione będą korzystały przy ich przywozie do polskiego obszaru celnego z następujących procentowych zniżek celnych:
Pozycja polskiej taryfy celnej WYSZCZEGÓLNIENIE TOWARU Zniżka celna w procentach
z 49 Karczochy 80
z 49 Szparagi (w czasie od 1 lutego do 31 marca) 50
87 Kwiaty również gałązki z owocami lub kwiatami - cięte:
p. 1. świeże, sprowadzane w okresie:
a) od 1 grudnia do końca lutego 55
b) od 1 marca do 30 listopada 55
p. 2. suche, farbowane lub inaczej preparowane 55
88 Bukiety, wieńce i inne wyroby:
p. 1. z naturalnych kwiatów i liści 55
p. 2. z innych materiałów objętych poz. 86 i 87 55
128 z p. 4. Sery twarde inne, sery miękkie bez twardej powłoki:
a) Roquefort 87
b) Brie, Camembert, Pont I'Evêque, Port Salut 87
Uwaga: Wyżej wymienione cła konwencyjne będą stosowane do serów posiadających cechy zewnętrzne i określony skład w powołaniu na art. 13 ustawy francuskiej z 2 lipca 1935 i zaopatrzonych w zaświadczenie stwierdzające wyrób francuski. Dokument ten, wystawiony przez Fédération Nationale de l'Industrie fromagére, ulica Rivoli 136 w Paryżu, winien zawierać wzmiankę o miejscu produkcji we Francji. Winien on być wizowany przez właściwy konsulat Rzeczypospolitej Polskiej i służyć będzie równocześnie jako świadectwo pochodzenia.
205 Oliwa (olej oliwkowy):
p. 2. inny w naczyniach:
a) powyżej 2 kg 85
b) 2 kg i mniej - z bezpośrednim opakowaniem 85
280 Wina winogronowe nie musujące:
p. I) o mocy 16° alkoholu i mniej:
c) w innych naczyniach 90
282 Wina musujące:
I) Szampan 96,5

III.

Dewizy pochodzące z przywozu do Francji, po wejściu w życie niniejszego protokołu, artykułów wspomnianych w paragrafie I, będą przydzielane jeżeli dokonywana sprzedaż przewyższać będzie tę z odpowiedniego okresu 1935 r., w wysokości 80% na zapłatę za przywóz do Polski francuskich artykułów rolnych w ilościach dopuszczonych do przywozu do Polski. Różnica 20% będzie użyta na rozrachunki finansowe Polski w stosunku do Francji.

Wartości obrotów dokonanych w ramach postanowień niniejszego protokołu, wykazane w statystykach przywozu francuskiej i polskiej, będą musiały być korygowane według zasad ustalonych w układzie płatniczym podpisanym w dniu dzisiejszym.

IV.

Niniejszy protokół będzie ratyfikowany. Wejdzie on w życie następnego dnia po wymianie dokumentów ratyfikacyjnych. Następnie będzie podzielał los prowizorycznego układu handlowego podpisanego w dniu dzisiejszym.

Na dowód czego niżej podpisani pełnomocnicy, należycie do tego upoważnieni podpisali niniejszy układ.

Sporządzono w Paryżu, dnia 18 lipca 1936 r. w dwóch egzemplarzach.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.90.623

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Francja-Polska. Protokół dodatkowy do prowizorycznego układu handlowego z dnia 18 lipca 1936 r. między Polską i Francją. Paryż.1936.07.18.
Data aktu: 18/07/1936
Data ogłoszenia: 07/12/1936
Data wejścia w życie: 07/12/1936