Rzesza Niemiecka-Polska. Porozumienie dotyczące uzupełnienia umowy gospodarczej między Polską a Niemcami z dnia 4 listopada 1935 r. Warszawa.1936.07.26.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 8 września 1936 r.
w sprawie tymczasowego wprowadzenia w życie postanowień porozumienia polsko - niemieckiego z dnia 18 lipca 1936 r., dotyczącego uzupełnienia umowy gospodarczej między Polską a Niemcami z dnia 4 listopada 1958 r.

Na podstawie art. 52 ust. (2) ustawy konstytucyjnej postanawiam co następuje:
Art.  1.
(1)
Wprowadza się tymczasowo w życie postanowienia porozumienia polsko-niemieckiego z dnia 18 lipca 1936 r., dotyczącego uzupełnienia umowy gospodarczej między Polską a Niemcami z dnia 4 listopada 1935 r.
(2)
Tekst wspomnianego porozumienia jest zawarty w załączniku do rozporządzenia niniejszego.
Art.  2.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrom: Spraw Zagranicznych, Przemysłu i Handlu oraz Skarbu.

Art.  3.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

MINISTERSTWO

SPRAW ZAGRANICZNYCH

P. II. N. 81/99/36.

Panie Ambasadorze,

Notą z dnia 18 lipca b. r. No. H. III. 3 d, skierowaną pod moim adresem, zechciał Pan Ambasador zaproponować następujące porozumienie w uzupełnieniu umowy gospodarczej między Rzecząpospolitą Polską a Rzeszą Niemiecką, podpisanej w Warszawie dn. 4.XI.1935 r. i układu w sprawie płatności za obroty towarowe między Rzecząpospolitą Polską a Rzeszą Niemiecką (polsko-niemiecki układ rozrachunkowy) z tej samej daty:

I.

Obie Wysokie Umawiające się Strony zgodne są co do tego, że we wzajemnym obrocie towarowym polsko-niemieckim dopuszczone będą tranzakcje wywozowe i przywozowe z terminami dostawy lub płatności, wykraczającymi poza okres trwania polsko - niemieckiej umowy gospodarczej z dnia 4.XI.1935 r.

II.

Przy dostawach towarów niemieckich do polskiego obszaru celnego i towarów z polskiego obszaru celnego do Niemiec celem wykonania tranzakcji, co do których będzie dowiedzione, że zostały zawarte w okresie trwania polsko-niemieckiej umowy gospodarczej i w jej ramach, a których terminy dostaw wykraczają poza ten okres względnie które z innych dostatecznie usprawiedliwionych przyczyn mają być dokonane dopiero po ekspirowaniu umowy - jak również przy zapłacie za te dostawy - obowiązują te same warunki i udogodnienia, co podczas trwania wspomnianej umowy.

To samo obowiązuje przy dostawach towarowych, które wymagane są dla wyrównania obu rachunków specjalnych po ekspirowaniu umowy gospodarczej z 4.XI.1935 r. jak również przy zapłacie za nie.

III.

Do wykonania niniejszego porozumienia właściwe będą nadal komisje rządowe, utworzone w myśl art. 17 polsko-niemieckiej umowy gospodarczej i posiadające uprawnienia w niej przewidziane. Rzeczą tych komisji będzie porozumieć się co do tego, na jaki okres rozciągać się mają terminy dostaw lub płatności przy tranzakcjach wymienionych pod I oraz jakie dostawy towarów będą dopuszczone dla wyrównania obu rachunków specjalnych po ekspirowaniu tejże umowy.

IV.

Rząd Polski, któremu zostało powierzone prowadzenie spraw zagranicznych Wolnego Miasta Gdańska zgodnie z art. 104 Traktatu Wersalskiego i art. 2 i 6 Konwencji Paryskiej między Polską a Wolnym Miastem Gdańskiem z dnia 9.XI.1920 r. zastrzega sobie prawo oświadczenia, że Wolne Miasto jest Stroną Układającą się w niniejszym porozumieniu i że przyjmuje obowiązki oraz nabywa prawa w nim ustalone. Zastrzeżenie to nie dotyczy tych postanowień niniejszego porozumienia, które Rzeczpospolita Polska już zawarła odnośnie do Wolnego Miasta Gdańska na zasadzie praw, przysługujących Polsce traktatowo,

V.

Niniejsze porozumienie winno być ratyfikowane. Wchodzi ono w życie 15 dnia po dacie wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która ma nastąpić w Berlinie. Porozumienie pozostaje w mocy jeszcze przez 12 miesięcy po wygaśnięciu umowy gospodarczej pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Rzeszą Niemiecką z dnia 4.XI.1935 r.

Potwierdzając odbiór powyższej noty mam zaszczyt zawiadomić, że Rząd Polski wyraża zgodę na zawarcie zaproponowanego w niej porozumienia.

Proszę przyjąć, Panie Ambasadorze, wyrazy mego bardzo wysokiego szacunku.

Warszawa, dn. 18 lipca 1936 r.

Jego Ekscelencja

Pan Hans Adolf von MOLTKE,

Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny

Rzeszy Niemieckiej

w Warszawie.

Przekład.

AMBASADA NIEMIECKA

W WARSZAWIE.

Warszawa, dn. 18 lipca 1936 r.

Panie Podsekretarzu Stanu,

W uzupełnieniu umowy gospodarczej między Rzeszą Niemiecką a Rzecząpospolitą Polską z dn. 4.XI.1935 r. i układu w sprawie płatności za obroty towarowe między Rzeszą Niemiecką a Rzecząpospolitą Polską (niemiecko-polski układ rozrachunkowy) z tej samej daty, mam zaszczyt zaproponować Jego Ekscelencji następujące porozumienie:

I.

Obie Wysokie Umawiające się Strony zgodne są co do tego, że we wzajemnym obrocie towarowym niemiecko-polskim dopuszczone będą tranzakcje wywozowe i przywozowe z terminami dostawy lub płatności, wykraczającymi poza okres trwania niemiecko-polskiej umowy gospodarczej z dnia 4.XI.1935 r.

II.

Przy dostawach towarów niemieckich do polskiego obszaru celnego i towarów z polskiego obszaru celnego do Niemiec celem wykonania tranzakcji, co do których będzie dowiedzione, że zostały zawarte w okresie trwania niemiecko-polskiej umowy gospodarczej i w jej ramach, a których terminy dostaw wykraczają poza ten okres względnie które z innych dostatecznie usprawiedliwionych przyczyn mają być dokonane dopiero po ekspirowaniu umowy - jak również przy zapłacie za te dostawy - obowiązują te same warunki i udogodnienia, co podczas trwania wspomnianej umowy.

To samo obowiązuje przy dostawach towarowych, które wymagane są dla wyrównania obu rachunków specjalnych po ekspirowaniu umowy gospodarczej z 4.XI.1935 r. jak również przy zapłacie za nie.

III.

Do wykonania niniejszego porozumienia właściwe będą nadal komisje rządowe, utworzone w myśl art. 17 niemiecko-polskiej umowy gospodarczej i posiadające uprawnienia w niej przewidziane. Rzeczą tych komisji będzie porozumieć się co do tego, na jaki okres rozciągać się mają terminy dostaw lub płatności przy tranzakcjach wymienionych pod I oraz jakie dostawy towarów będą dopuszczone dla wyrównania obu rachunków specjalnych po ekspirowaniu tejże umowy.

IV.

Rząd Polski, któremu zostało powierzone prowadzenie spraw zagranicznych Wolnego Miasta Gdańska zgodnie z art. 104 Traktatu Wersalskiego i art. 2 i 6 Konwencji Paryskiej między Polską a Wolnym Miastem Gdańskiem z dnia 9.XI.1920 r. zastrzega sobie prawo oświadczenia, że Wolne Miasto jest Stroną Układającą się w niniejszym porozumieniu i że przyjmuje obowiązki oraz nabywa prawa w nim ustalone. Zastrzeżenie to nie dotyczy tych postanowień niniejszego porozumienia, które Rzeczpospolita Polska już zawarła odnośnie do Wolnego Miasta Gdańska na zasadzie praw przysługujących Polsce traktatowo.

V.

Niniejsze porozumienie winno być ratyfikowane. Wchodzi ono w życie 15 dnia po dacie wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która ma nastąpić w Berlinie. Porozumienie pozostaje w mocy jeszcze przez 12 miesięcy po wygaśnięciu umowy gospodarczej pomiędzy Rzeszą Niemiecką a Rzecząpospolitą Polską z dnia 4.XI.1935 r.

Proszę Pana o zakomunikowanie mi zgody Pańskiego Rządu co do tego porozumienia.

Proszę przyjąć, Panie Podsekretarzu Stanu, wyrazy mego bardzo wysokiego szacunku.

Jego Ekscelencja

Pan hr. Jan Szembek,

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie

Spraw Zagranicznych

w Warszawie.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.68.491

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Rzesza Niemiecka-Polska. Porozumienie dotyczące uzupełnienia umowy gospodarczej między Polską a Niemcami z dnia 4 listopada 1935 r. Warszawa.1936.07.26.
Data aktu: 18/07/1936
Data ogłoszenia: 10/09/1936
Data wejścia w życie: 10/09/1936