Klasyfikacja gruntów, stanowiących własność Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 19 maja 1936 r.
o klasyfikacji gruntów, stanowiących własność Państwa.

Na podstawie art. 5 ust. 1 i 12 ustawy z dnia 26 marca 1935 r. o klasyfikacji gruntów dla podatku gruntowego (Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 203) zarządzam co następuje:
§  1.
Grunty, stanowiące własność Państwa, z wyłączeniem gruntów pozostających pod zarządem Administracji Lasów Państwowych, a objętych planami urządzenia gospodarstwa leśnego, podlegają klasyfikacji dla podatku gruntowego według przepisów rozporządzenia niniejszego.
§  2.
Klasyfikację gruntów państwowych winno poprzedzać przygotowanie materjałów pomiarowych. W tym celu wojewódzka komisja klasyfikacyjna przed przystąpieniem do czynności klasyfikacyjnych zwróci się w razie potrzeby do władzy państwowej, pod której zarządem znajdują się podlegające sklasyfikowaniu grunty, z żądaniem dostarczenia planów w celu wykorzystania ich przy klasyfikacji względnie sporządzenia z nich odrysów.

Jeżeli plany wskazane w ustępie poprzedzającym nie mogą być wypożyczone poza lokal urzędu właściwej władzy, wojewódzka komisja klasyfikacyjna deleguje do tego urzędu swego technika lub rysownika w celu sporządzenia z tych planów odrysów.

§  3.
Otrzymane na grunty państwowe plany lub odrysy z nich winny być przed klasyfikacją sprawdzone na gruncie co do ich zgodności ze stanem faktycznym. W razie braku planów wojewódzka komisja klasyfikacyjna dokona pomiaru gruntów państwowych i sporządzi odpowiednie plany. Sprawdzenia istniejących planów lub nowego pomiaru gruntów państwowych dokona mierniczy, delegowany przez właściwą wojewódzką komisję klasyfikacyjną.
§  4.
O terminie przybycia mierniczego na teren gruntów państwowych dla przeprowadzenia prac pomiarowych wojewódzka komisja klasyfikacyjna powiadomi na 14 dni przedtem właściwą władzę w celu wydelegowania przedstawiciela tej władzy na grunt do wskazania mierniczemu granic, oraz udzielenia informacyj niezbędnych do sporządzenia planu.
§  5.
Po przygotowaniu materjałów pomiarowych na podlegające sklasyfikowaniu grunty państwowe wojewódzka komisja klasyfikacyjna powiadomi o terminie rozpoczęcia na tych gruntach czynności klasyfikacyjnych właściwą władzę państwową, która o ile uzna to za potrzebne, deleguje do tych czynności swego przedstawiciela. Wskazane zawiadomienie winno być wysłane przez wojewódzką komisję klasyfikacyjną co najmniej na dni 14 przed rozpoczęciem klasyfikacji na gruncie. Niestawienie się przedstawiciela odnośnej władzy do czynności klasyfikacyjnych na gruncie nie wstrzymuje wykonania tych czynności.
§  6.
Władza, mająca w swej administracji grunty państwowe, podlegające klasyfikacji, wyda zarządzenia, zmierzające do umożliwienia przeprowadzenia prac na gruncie mierniczemu i klasyfikatorowi oraz dostarczy im świadczeń w naturze zgodnie z § 62 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 12 lipca 1935 r. w sprawie wykonania ustawy o klasyfikacji gruntów (Dz. U. R. P. Nr. 52, poz. 340).

Jeżeli wskazana władza nie uczyni zadość w całości lub w części obowiązkowi tych świadczeń, to wojewódzka komisja klasyfikacyjna pokryje zastępczo koszty za wykonanie tych świadczeń, które to koszty podlegać będą zwrotowi przez właściwą władzę.

§  7.
Klasyfikator wojewódzkiej komisji klasyfikacyjnej, przeprowadzający klasyfikację gruntów państwowych, sporządza w wyniku swych czynności protokół i plan klasyfikacyjny, które podpisuje delegat właściwej władzy, jeżeli był obecny przy czynnościach klasyfikacyjnych na gruncie. Zastrzeżenia tego delegata w sprawie dokonanej klasyfikacji gruntów państwowych, których klasyfikator wojewódzkiej komisji klasyfikacyjnej nie uwzględnił, należy wnieść do protokółu klasyfikacyjnego.
§  8.
O dniu wyznaczenia posiedzenia wojewódzkiej komisji klasyfikacyjnej dla rozpatrzenia klasyfikacji gruntów państwowych, przewodniczący powiadomi właściwą władzę co najmniej na 7 dni przed posiedzeniem w celu umożliwienia tej władzy delegowania na posiedzenie swego przedstawiciela.

Nieprzybycie na posiedzenie komisji przedstawiciela właściwej władzy państwowej nie wstrzymuje czynności komisji.

§  9.
Wojewódzka komisja klasyfikacyjna po zapoznaniu się z operatem klasyfikacyjnym odnośnych gruntów państwowych i ewentualnie z zastrzeżeniami w sprawie klasyfikacji, zgłoszonemi przez delegata właściwej władzy, wyda orzeczenie o klasyfikacji gruntów państwowych.
§  10.
Wojewódzka komisja klasyfikacyjna po wydaniu orzeczenia w sprawie klasyfikacji gruntów państwowych prześle odpis orzeczenia i odrys planu klasyfikacyjnego właściwej władzy państwowej.
§  11.
Jeżeli orzeczenie wojewódzkiej komisji klasyfikacyjnej nie uwzględnia całkowicie lub częściowo zastrzeżeń właściwej władzy państwowej, zgłoszonych przez jej przedstawiciela w sprawie klasyfikacji gruntów państwowych, właściwemu ministrowi służy, w ciągu 30 dni od doręczenia orzeczenia podległej mu władzy, prawo przedstawienia Ministrowi Skarbu tych zastrzeżeń z wnioskiem o uchylenie orzeczenia wojewódzkiej komisji klasyfikacyjnej w drodze nadzoru zgodnie z art. 6 ustawy o klasyfikacji gruntów dla podatku gruntowego.
§  12.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.47.342

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Klasyfikacja gruntów, stanowiących własność Państwa.
Data aktu: 19/05/1936
Data ogłoszenia: 25/06/1936
Data wejścia w życie: 25/06/1936