Klasyfikacja gruntów, stanowiących własność Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 19 maja 1936 r.
o klasyfikacji gruntów, stanowiących własność Państwa.

Na podstawie art. 5 ust. 1 i 12 ustawy z dnia 26 marca 1935 r. o klasyfikacji gruntów dla podatku gruntowego (Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 203) zarządzam co następuje:
§  1.
Grunty, stanowiące własność Państwa, z wyłączeniem gruntów pozostających pod zarządem Administracji Lasów Państwowych, a objętych planami urządzenia gospodarstwa leśnego, podlegają klasyfikacji dla podatku gruntowego według przepisów rozporządzenia niniejszego.
§  2.
Klasyfikację gruntów państwowych winno poprzedzać przygotowanie materjałów pomiarowych. W tym celu wojewódzka komisja klasyfikacyjna przed przystąpieniem do czynności klasyfikacyjnych zwróci się w razie potrzeby do władzy państwowej, pod której zarządem znajdują się podlegające sklasyfikowaniu grunty, z żądaniem dostarczenia planów w celu wykorzystania ich przy klasyfikacji względnie sporządzenia z nich odrysów.

Jeżeli plany wskazane w ustępie poprzedzającym nie mogą być wypożyczone poza lokal urzędu właściwej władzy, wojewódzka komisja klasyfikacyjna deleguje do tego urzędu swego technika lub rysownika w celu sporządzenia z tych planów odrysów.

§  3.
Otrzymane na grunty państwowe plany lub odrysy z nich winny być przed klasyfikacją sprawdzone na gruncie co do ich zgodności ze stanem faktycznym. W razie braku planów wojewódzka komisja klasyfikacyjna dokona pomiaru gruntów państwowych i sporządzi odpowiednie plany. Sprawdzenia istniejących planów lub nowego pomiaru gruntów państwowych dokona mierniczy, delegowany przez właściwą wojewódzką komisję klasyfikacyjną.
§  4.
O terminie przybycia mierniczego na teren gruntów państwowych dla przeprowadzenia prac pomiarowych wojewódzka komisja klasyfikacyjna powiadomi na 14 dni przedtem właściwą władzę w celu wydelegowania przedstawiciela tej władzy na grunt do wskazania mierniczemu granic, oraz udzielenia informacyj niezbędnych do sporządzenia planu.
§  5.
Po przygotowaniu materjałów pomiarowych na podlegające sklasyfikowaniu grunty państwowe wojewódzka komisja klasyfikacyjna powiadomi o terminie rozpoczęcia na tych gruntach czynności klasyfikacyjnych właściwą władzę państwową, która o ile uzna to za potrzebne, deleguje do tych czynności swego przedstawiciela. Wskazane zawiadomienie winno być wysłane przez wojewódzką komisję klasyfikacyjną co najmniej na dni 14 przed rozpoczęciem klasyfikacji na gruncie. Niestawienie się przedstawiciela odnośnej władzy do czynności klasyfikacyjnych na gruncie nie wstrzymuje wykonania tych czynności.
§  6.
Władza, mająca w swej administracji grunty państwowe, podlegające klasyfikacji, wyda zarządzenia, zmierzające do umożliwienia przeprowadzenia prac na gruncie mierniczemu i klasyfikatorowi oraz dostarczy im świadczeń w naturze zgodnie z § 62 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 12 lipca 1935 r. w sprawie wykonania ustawy o klasyfikacji gruntów (Dz. U. R. P. Nr. 52, poz. 340).

Jeżeli wskazana władza nie uczyni zadość w całości lub w części obowiązkowi tych świadczeń, to wojewódzka komisja klasyfikacyjna pokryje zastępczo koszty za wykonanie tych świadczeń, które to koszty podlegać będą zwrotowi przez właściwą władzę.

§  7.
Klasyfikator wojewódzkiej komisji klasyfikacyjnej, przeprowadzający klasyfikację gruntów państwowych, sporządza w wyniku swych czynności protokół i plan klasyfikacyjny, które podpisuje delegat właściwej władzy, jeżeli był obecny przy czynnościach klasyfikacyjnych na gruncie. Zastrzeżenia tego delegata w sprawie dokonanej klasyfikacji gruntów państwowych, których klasyfikator wojewódzkiej komisji klasyfikacyjnej nie uwzględnił, należy wnieść do protokółu klasyfikacyjnego.
§  8.
O dniu wyznaczenia posiedzenia wojewódzkiej komisji klasyfikacyjnej dla rozpatrzenia klasyfikacji gruntów państwowych, przewodniczący powiadomi właściwą władzę co najmniej na 7 dni przed posiedzeniem w celu umożliwienia tej władzy delegowania na posiedzenie swego przedstawiciela.

Nieprzybycie na posiedzenie komisji przedstawiciela właściwej władzy państwowej nie wstrzymuje czynności komisji.

§  9.
Wojewódzka komisja klasyfikacyjna po zapoznaniu się z operatem klasyfikacyjnym odnośnych gruntów państwowych i ewentualnie z zastrzeżeniami w sprawie klasyfikacji, zgłoszonemi przez delegata właściwej władzy, wyda orzeczenie o klasyfikacji gruntów państwowych.
§  10.
Wojewódzka komisja klasyfikacyjna po wydaniu orzeczenia w sprawie klasyfikacji gruntów państwowych prześle odpis orzeczenia i odrys planu klasyfikacyjnego właściwej władzy państwowej.
§  11.
Jeżeli orzeczenie wojewódzkiej komisji klasyfikacyjnej nie uwzględnia całkowicie lub częściowo zastrzeżeń właściwej władzy państwowej, zgłoszonych przez jej przedstawiciela w sprawie klasyfikacji gruntów państwowych, właściwemu ministrowi służy, w ciągu 30 dni od doręczenia orzeczenia podległej mu władzy, prawo przedstawienia Ministrowi Skarbu tych zastrzeżeń z wnioskiem o uchylenie orzeczenia wojewódzkiej komisji klasyfikacyjnej w drodze nadzoru zgodnie z art. 6 ustawy o klasyfikacji gruntów dla podatku gruntowego.
§  12.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.47.342

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Klasyfikacja gruntów, stanowiących własność Państwa.
Data aktu: 19/05/1936
Data ogłoszenia: 25/06/1936
Data wejścia w życie: 25/06/1936