Szczególne formy pośredniczenia ubezpieczeniowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 21 czerwca 1935 r.
o szczególnych formach pośredniczenia ubezpieczeniowego.

Na podstawie art. 19 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowem (Dz. U. R. P. Nr. 96, poz. 864) zarządzam co następuje:
§  1.
W okresie do dnia 31 grudnia 1945 r. mogą wykonywać pośredniczenie ubezpieczeniowe aa warunkach, określonych w rozporządzeniu niniejszem, pracownicy zakładów ubezpieczeń oraz inne osoby, pośredniczące doraźnie.
§  2.
(1)
Pośrednictwo ubezpieczeniowe mogą wykonywać tylko ci pracownicy zakładów ubezpieczeń, którzy posiadają obywatelstwo polskie oraz kwalifikacje moralne, wymagane od ajentów ubezpieczeniowych. Do pracowników tych stosuje się odpowiednio przepisy §§ 7, 8, 11, 18, 19, 28 - 38 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 11 lutego 1935 r. w sprawie wykonania rozporządzenia o pośrednictwie ubezpieczeniowem (Dz. U. R. P. Nr. 12, poz. 66).
(2)
O upoważnieniu swego pracownika do pośredniczenia ubezpieczeniowego zakład powinien zawiadomić na piśmie władzę nadzorczą w ciągu 7 dni od: dnia upoważnienia pracownika do pośredniczenia ubezpieczeniowego, przesyłając dowody: a) obywatelstwa polskiego, b) znajomości języka polskiego w mowie i piśmie tudzież c) posiadania dostatecznych kwalifikacyj zawodowych oraz d) świadectwo moralności pracownika, a nadto podając: działy ubezpieczeń, w których pracownik ma pośredniczyć, przewidziany obszar jego pośredniczenia i zakres uprawnień pracownika przy pośredniczeniu ubezpieczeniowem oraz wysokość i rodzaje jego wynagrodzenia. W przypadku ponownego zgłoszenia pracownika nie dołącza się dokumentów, wymienionych pod lit. a) i b), natomiast dokument, wymieniony pod lit. c) dołącza się tylko w przypadku rozszerzenia działalności pracownika na nowe działy ubezpieczeń.
(3)
Władza nadzorcza może nakazać zakładowi ubezpieczeń cofnięcie wydanego pracownikowi upoważnienia 'do pośredniczenia ubezpieczeniowego, jeżeli uzna, że pracownik ten nie odpowiada warunkom, określonym w ust. (1). W tym przypadku imię i nazwisko pracownika jest wciągane na listę osób, którym nie wolno powierzać pośredniczenia ubezpieczeniowego i podawane do wiadomości wszystkim zakładom ubezpieczeń.
(4)
W przypadku zastosowania do pracownika przepisów rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 11 lutego 1935 r. o komisjach dyscyplinarnych i postępowaniu dyscyplinarnem przeciwko pośrednikom ubezpieczeniowym (Dz. U. R. P. Nr. 12, poz. 67) w skład komisji dyscyplinarnej zamiast ajenta ubezpieczeniowego powołany będzie pracownik upoważniony do pośredniczenia ubezpieczeniowego.
§  3.
(1)
Zakład może korzystać z pośrednictwa osób, które doraźnie pośredniczą przy zawieraniu ubezpieczeń. Za doraźne pośredniczenie uważa się, gdy dana osoba dostarczyła w ciągu roku nie więcej niż 10 wniosków ubezpieczeniowych, albo też, gdy przy większej liczbie dostarczonych wniosków należna suma jej wynagrodzenia z tego tytułu nie przekracza kwoty 240 zł. Ograniczenie to nie dotyczy jednak osób, organizujących imprezy, obliczone na ograniczony okres trwania (zawody sportowe, wystawy i t. p.), w zakresie pośredniczenia przy ubezpieczaniu zaangażowanych w takiej imprezie osób od nieszczęśliwych wypadków i od odpowiedzialności cywilnej, a zaangażowanego w niej mienia od wszelkich wypadków losowych.
(2)
Zakłady ubezpieczeń obowiązane są nadsyłać władzy nadzorczej w ciągu miesiąca po upływie każdego roku kalendarzowego wykazy osób, wskazanych w ust. (1), z których pośredniczenia korzystały w tym roku, z podaniem kwoty łącznego wynagrodzenia, przypadającego dla każdej z tych osób.
§  4.
Zakład ubezpieczeń nie może upoważniać do wykonywania pośredniczenia ubezpieczeniowego ani też korzystać z pośrednictwa osób, wymienionych w § 2 i 3, które:
1)
nie uzyskały wpisu do rejestru ajentów lub wykazu pomocników albo też zostały skreślone z rejestru na skutek orzeczenia dyscyplinarnego lub utraty kwalifikacyj do wykonywania pośredniczenia lub też zostały skreślone z wykazu;
2)
nie uzyskały zezwolenia na wykonywanie pośredniczenia ubezpieczeniowego w charakterze maklera albo też utraciły takie zezwolenie na skutek orzeczenia dyscyplinarnego lub utraty kwalifikacyj do. wykonywania pośredniczenia;
3)
utraciły prawo do pośredniczenia ubezpieczeniowego w myśl § 2 ust. (3).
§  5.
W uzasadnionych przypadkach władza nadzorcza może wyjątkowo zezwolić zakładowi ubezpieczeń na korzystanie z pośredniczenia ubezpieczeniowego osób, których pośredniczenie nie odpowiada żadnej z przewidzianych form pośredniczenia.
§  6.
(1)
Do osób, wykonywających pośredniczenie ubezpieczeniowe na podstawie rozporządzenia niniejszego mają analogiczne zastosowanie przepisy art. 7 ust. (2) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowem (Dz. U. R. P. Nr. 96, poz. 864). Pracownicy upoważnieni przez zakład ubezpieczeń do pośredniczenia ubezpieczeniowego obowiązani są do uiszczania opłaty za nadzór w tej samej wysokości i na tych samych warunkach, co odpowiednia kategorja ajentów ubezpieczeniowych.
(2)
Zakład ubezpieczeń, korzystając z form pośredniczenia ubezpieczeniowego, przewidzianych w rozporządzeniu niniejszem, nie może udzielać ani ubezpieczającemu, ani ubezpieczonemu żadnych korzyści za zawarcie umowy ubezpieczenia. Ograniczenie to nie dotyczy jednak korzyści w formie pokrywania kosztów urządzeń przeciwpożarowych i sygnalizacyjnych w przedmiotach, objętych umową ubezpieczenia od ognia lub od kradzieży.
§  7.
(1)
W stosunku do pracowników, upoważnionych do pośredniczenia ubezpieczeniowego w dniu wejścia w życie rozporządzenia niniejszego, termin zgłoszenia, przewidziany w § 2 ust. (2), przedłuża się do dni 14.
(2)
Przy zgłaszaniu pracowników w myśl ust. (1) nie jest wymagane przesyłanie dowodów posiadania przez nich dostatecznych kwalifikacyj zawodowych (§ 2 ust. (2) lit. c). Dowody te jednak powinny być przedstawione władzy nadzorczej - pod rygorem utraty prawa do pośredniczenia ubezpieczeniowego - w terminie do dnia 1 stycznia 1940 r.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1935.56.362

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczególne formy pośredniczenia ubezpieczeniowego.
Data aktu: 21/06/1935
Data ogłoszenia: 30/07/1935
Data wejścia w życie: 30/07/1935