Obowiązek zatrudniania inwalidów wojennych i wojskowych w przedsiębiorstwach państwowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 maja 1935 r.
o obowiązku zatrudniania inwalidów wojennych i wojskowych w przedsiębiorstwach państwowych.

Na podstawie art. 59 ust. 3 ustawy z dnia 17 marca 1932 r. o zaopatrzeniu inwalidzkiem (Dz. U. R. P. z 1935 r. Nr. 5, poz. 31) zarządza się co następuje:
§  1.
Przedsiębiorstwa państwowe obowiązane są zatrudniać na każdych 50 robotników i pracowników umysłowych jednego inwalidę wojennego lub wojskowego, a na każdych 100 - trzech inwalidów o ogólnej utracie zdolności zarobkowej w granicach od 15% do 65%.
§  2.
(1)
Za podstawę do obliczania liczby inwalidów wojennych i wojskowych, którzy powinni być zatrudnieni w przedsiębiorstwach państwowych, niewymienionych w ust. (2), (3), (4) i (5), przyjmuje się ogólną liczbę robotników i pracowników umysłowych, zatrudnionych w zakładach pracy tych przedsiębiorstw na obszarze jednego powiatu, a w m. st. Warszawie - w granicach miasta.
(2)
Za podstawę do obliczania liczby inwalidów wojennych i wojskowych, którzy powinni być zatrudnieni w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe", przyjmuje się ogólną liczbę robotników i pracowników umysłowych, z wyjątkiem sezonowych, zatrudnionych w tem przedsiębiorstwie na obszarze całego Państwa.
(3)
Za podstawę do obliczania liczby inwalidów wojennych i wojskowych, którzy powinni być zatrudnieni w przedsiębiorstwach: "Polski Monopol Tytoniowy", "Państwowy Monopol Spirytusowy" i "Polski Monopol Solny", przyjmuje się ogólną liczbę robotników i pracowników umysłowych, zatrudnionych w każdem z tych przedsiębiorstw na obszarze całego Państwa.
(4)
Za podstawę do obliczania liczby inwalidów wojennych i wojskowych, którzy powinni być zatrudnieni w przedsiębiorstwie "Polska Poczta, Telegraf i Telefon", przyjmuje się ogólną liczbę robotników i pracowników umysłowych, zatrudnionych w zakładach pracy tego przedsiębiorstwa na obszarze poszczególnych Dyrekcyj Okręgów Poczt i Telegrafów.
(5)
Za podstawę do obliczania liczby inwalidów wojennych i wojskowych, którzy powinni być zatrudnieni w państwowych przedsiębiorstwach żeglugi morskiej, przyjmuje się ogólną liczbę robotników i pracowników umysłowych, zatrudnionych w zakładach pracy tych przedsiębiorstw, z wyjątkiem osób, należących do obsady statków morskich.
(6)
Przez robotników i pracowników umysłowych, o których mowa w ustępach poprzedzających, należy rozumieć osoby zarówno pozostające w stosunku służbowym o charakterze publiczno-prawnym, jak i zatrudnione na podstawie umowy o pracę.
§  3.
Zarząd przedsiębiorstwa państwowego lub miejscowe kierownictwo zakładu pracy tego przedsiębiorstwa obowiązane są w terminie 30 dni od dnia uruchomienia przedsiębiorstwa lub zakładu pracy przesłać właściwej publicznej instytucji pośrednictwa pracy wykaz, zawierający następujące dane:
1)
ogólną liczbę robotników i pracowników umysłowych, zatrudnionych w tem przedsiębiorstwie lub zakładzie prący,
2)
ogólną liczbę inwalidów wojennych i wojskowych, zatrudnionych w tem przedsiębiorstwie lub zakładzie pracy,
3)
spis imienny zatrudnionych inwalidów z podaniem daty rozpoczęcia pracy przez każdego z nich i przytoczeniem treści orzeczenia komisji rewizyjno-lekarskiej (odwoławczej) oraz
4)
liczbę miejsc wolnych dla inwalidów tudzież wyszczególnienie rodzajów pracy, jakie mogłyby być poruczone inwalidom.
§  4.
(1)
Po otrzymaniu wykazu miejsc wolnych dla inwalidów, publiczna instytucja pośrednictwa pracy przesyła zarządowi przedsiębiorstwa państwowego lub miejscowemu kierownictwu zakładu pracy listę kandydatów z pośród zarejestrowanych bezrobotnych inwalidów o ogólnej utracie zdolności zarobkowej w granicach od 15% do 65%.
(2)
Zarząd przedsiębiorstwa lub miejscowe kierownictwo zakładu pracy zatrudni najpóźniej w terminie 30 dni od otrzymania listy odpowiednią liczbę inwalidów (§ 1), bądź z pośród zarejestrowanych, umieszczonych lub nieumieszczonych na liście, bądź z pośród niezarejestrowanych, i zawiadomi o tem publiczną instytucję pośrednictwa pracy, dołączając spis imienny zatrudnionych inwalidów. Inwalidzie zarejestrowanemu służy pierwszeństwo do zatrudnienia jedynie wówczas, jeżeli posiada on wyższe kwalifikacje zawodowe do wykonywania danej pracy, niż inwalida niezarejestrowany, przy równych zaś kwalifikacjach zawodowych, lub gdy nie są one wymagane - jeżeli za pierwszeństwem przyjęcia takiego inwalidy przemawiają jego stan majątkowy i stan rodzinny.
§  5.
Rodzaj pracy, poruczonej inwalidzie wojennemu lub wojskowemu, powinien odpowiadać jego zdolnościom fizycznym i kwalifikacjom zawodowym.
§  6.
Zarząd przedsiębiorstwa państwowego lub miejscowe kierownictwo zakładu pracy tego przedsiębiorstwa obowiązane są zawiadamiać właściwe publiczne instytucje pośrednictwa pracy o wszelkich zmianach w stanie zatrudnienia, mających wpływ na zatrudnienie inwalidów wojennych i wojskowych, w terminie 14 dni od powstania takiej zmiany, a w szczególności:
1)
od wygaśnięcia umowy o pracę, zawartej z inwalidą na czas określony,
2)
od wypowiedzenia umowy o pracę, zawartej z inwalidą na czas nieokreślony, z podaniem daty, w której ma nastąpić lub nastąpiło zwolnienie inwalidy,
3)
od zwolnienia inwalidy po upływie okresu próbnego lub z powodu rozwiązania umowy o pracę z jego winy,
4)
od rozwiązania umowy o pracę z powodu śmierci inwalidy oraz
5)
od takiego zwiększenia liczby zatrudnionych robotników i pracowników umysłowych, które stwarza obowiązek zatrudnienia większej liczby inwalidów,
§  7.
(1)
Przepisów § 3, 4 i 6 rozporządzenia niniejszego nie stosuje się do zakładów wojskowych, pozostających w zarządzie Ministerstwa Spraw Wojskowych, i przedsiębiorstw skomercjalizowanych, podległych temu Ministerstwu.
(2)
Kontrolę nad zatrudnianiem inwalidów w zakładach i przedsiębiorstwach, wymienionych w ust. (1), reguluje w drodze szczegółowych przepisów Minister Spraw Wojskowych.
§  8.
Istniejące w dniu wejścia w życie rozporządzenia niniejszego przedsiębiorstwa państwowe lub ich zakłady pracy powinny dokonać pierwszego zgłoszenia właściwym publicznym instytucjom pośrednictwa pracy danych, wymienionych w § 3, w terminie 2 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia niniejszego.
§  9.
Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Opieki Społecznej i Ministrowi Skarbu w porozumieniu z właściwymi ministrami.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1935.44.298

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Obowiązek zatrudniania inwalidów wojennych i wojskowych w przedsiębiorstwach państwowych.
Data aktu: 23/05/1935
Data ogłoszenia: 22/06/1935
Data wejścia w życie: 22/06/1935