PRZEPISY OGÓLNE.
Państwowemu podatkowi przemysłowemu podlegają:
Państwowemu podatkowi przemysłowemu nie podlegają:
opłacają jednak podatek:
A) w instytucjach, nie opartych na wzajemności:
a) całkowitą sumę pobranych składek od ubezpieczeń rzeczowych;
b) 1/10 część pobranych składek od ubezpieczeń na życie i od wypadków;
c) od ubezpieczeń pośrednich (reasekuracji) w działach rzeczowych 1/4 część pobranych składek, a w działach ubezpieczeń na życie i od wypadków-l/40 część pobranych składek;
B) w instytucjach, opartych na wzajemności, a ograniczających swoją działalność w ubezpieczeniach bezpośrednich tylko do swoich członków, - połowę składek, wymienionych pod lit. A), a), b) i c);
nie wlicza się do obrotu składek na rzecz straży ogniowych;
Za komisowe w rozumieniu niniejszej ustawy uważa się działające we własnem imieniu i na rachunek osób trzecich przedsiębiorstwa sprzedaży, które prowadzą prawidłowe księgi handlowe i udowodnią stosunek komisu oraz wysokość wynagrodzenia komisowego umową lub korespondencją; w przeciwnym razie winny być traktowane jako działające na rachunek własny.
W wyjątkowych, gospodarczo uzasadnionych, wypadkach służy Ministrowi Skarbu prawo zwalniania komisantów od obowiązku prowadzenia prawidłowych ksiąg handlowych, o ile stosunek komisowy i obrót wynika z prawidłowo prowadzonych ksiąg handlowych komitenta.
Stosunek komisu nie zachodzi, jeżeli sprzedawca, działając na rachunek osób trzecich, otrzymuje dla siebie, niezależnie od umówionego wynagrodzenia komisowego lub zamiast wynagrodzenia, różnicę lub większą część różnicy między ceną, istotnie osiągniętą przy sprzedaży, a ceną, ustaloną w umowie na rzecz komitenta.
Przedsiębiorstwa komisowe, działające na rachunek osób, nie opłacających podatku przemysłowego w myśl niniejszej ustawy, opłacają podatek od pełnego obrotu towarowego-w zależności od charakteru sprzedaży.
Przepis ustępu poprzedniego nie ma zastosowania do komisowej sprzedaży zboża, dokonywanej na rachunek producentów rolnych.
Za pośrednictwo handlowe w rozumieniu niniejszej ustawy uważa się działanie przedsiębiorstw i zajęć przemysłowych w imieniu i na rachunek osób trzecich.
Przedsiębiorstwa, względnie zajęcia przemysłowe pośrednictwa handlowego, posiadające towary osób trzecich w konsygnacji i działające w imieniu i na rachunek osób trzecich, nie opłacających podatku przemysłowego w myśl niniejszej ustawy od sprzedaży powyższych towarów, - opłacają podatek od pełnego obrotu, w zależności od charakteru sprzedaży.
Inkasowanie należności za towar przez przedsiębiorstwa, względnie zajęcia przemysłowe pośrednictwa handlowego, nie stanowi przeszkody do ustalania podatku od obrotu w myśl art. 5 p. 5 ustawy.
Określenie wysokości prowizji w formie skali ruchomej, prowadzenie handlu jednocześnie na rachunek własny i cudzy-nie stanowią przeszkody do ustalania podatku od obrotu w myśl art. 5 p. 5 ustawy.
Przepisy ust. piątego i ósmego niniejszego punktu nie dotyczą przedsiębiorstw komisowych i zajęć pośrednictwa handlowego, o ile przedmiotem ich obrotu są surowce lub półfabrykaty, niezbędne dla rozwoju rolnictwa lub przemysłu krajowego. Wykaz takich towarów ustala Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrami Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Reform Rolnych po wysłuchaniu opinji izb przemysłowo-handlowych i rzemieślniczych;
Podatek przemysłowy pobiera się od wszystkich przedsiębiorstw i zajęć, z wyjątkiem wymienionych w art. 8 i 9:
Państwowy podatek przemysłowy tylko w formie, określonej w art. 6 lit. a), opłacają:
Podatek przemysłowy tylko w formie podatku od obrotu (art. 6 lit. b) opłacają samodzielne wolne zajęcia zawodowe: lekarzy, dentystów, weterynarzy, felczerów, adwokatów, notarjuszy, obrońców sądowych, architektów, inżynierów, innych techników i inne samodzielne wolne zajęcia zawodowe, które ustala w drodze rozporządzeń Minister Skarbu w porozumieniu z właściwym ministrem.
ŚWIADECTWA PRZEMYSŁOWE.
Świadectwa przemysłowe (art. 6 lit. a) winny być wykupione:
Za oddzielny zakład handlowy uważa się osobne, stałe lub ruchome, zamknięte lub otwarte, pomieszczenie albo część takiego pomieszczenia, względnie kilka pomieszczeń, posiadających bezpośrednie ze sobą połączenie,-w których prowadzi się handel towarowy, lub w których dokonywa się innych operacyj handlowych, stanowiących według taryfy, załączonej do art. 23, odrębne przedsiębiorstwo.
Za oddzielne przedsiębiorstwo uważa się każdy wyrąb lasu wraz z pierwiastkową obróbką drzewa, dokonywany w obrębie jednej lub kilku graniczących ze sobą parcel leśnych.
Za oddzielny zakład w przedsiębiorstwach żeglugi uważa się każdy statek.
Za oddzielne przedsiębiorstwo kolei żelaznych uważa się cały zespół urządzeń na linjach kolejowych, objętych jedną koncesją.
W handlu wędrownym (domokrążnym) za przedsiębiorstwo uważa się:
W handlu jarmarcznym za przedsiębiorstwo, wymagające wykupienia osobnego świadectwa przemysłowego, uważa się sprzedaż na jarmarkach, trwających dłużej niż trzy dni, towarów należących do przedsiębiorstwa, które nie przedstawi dowodu wykupienia świadectwa przemysłowego z tytułu posiadania zakładów, określonych w art. 11, 12, 13 i 15.
Co do innych rodzajów przedsiębiorstw, nieprzewidzianych w art. 11 do 20, izbie skarbowej przysługuje prawo rozstrzygania, czy te przedsiębiorstwa, względnie ich zakłady, mają być uważane za oddzielne.
Dla przedsiębiorstwa lub zajęcia, wykonywanego w kilku miejscowościach, zaliczonych do różnych klas, nabywa się świadectwa przemysłowe według ceny, odpowiadającej miejscowości, zaliczonej do najwyższej klasy.
Świadectwa do osobistych zajęć przemysłowych nie mogą być odstępowane innym osobom.
ZALICZKI NA PODATEK OD OBROTU.
Podatek przemysłowy należy płacić do 15 maja roku, bezpośrednio następującego po roku podatkowym.
ZALEGŁOŚCI, ZWROTY I ULGI.
POSTANOWIENIA KARNE.
Winni uszczuplenia należności z tytułu podatku, o którym mowa w art. 37 ust. (3) oraz w art. 45 niniejszej ustawy, o ile podatki te będą pobierane na granicy, względnie przez władze celne,-ulegają karze pieniężnej w wysokości pięciokrotnej uszczuplonej, względnie narażonej na uszczuplenie, należności podatkowej. Pozatem mają w tym przypadku zastosowanie postanowienia ustawy karnej skarbowej z dnia 18 marca 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 34, poz. 355), przewidziane dla przestępstw, polegających na naruszeniu przepisów w sprawach, wymienionych w art. 1 p. 1 i 12 ustawy karnej skarbowej oraz w postanowieniach części drugiej tejże ustawy.
OPODATKOWANIE HANDLU I PRZEMYSŁU NA RZECZ ZWIĄZKÓW SAMORZĄDOWYCH I INNYCH KORPORACYJ.
PRZEPISY KOŃCOWE.
Izba skarbowa może uwolnić od podatku przemysłowego te przedsiębiorstwa, których bezpośrednie zadanie stanowi popieranie celów publicznych, dobroczynnych lub ogólnie użytecznych, jeżeli obrót tych przedsiębiorstw jest stosunkowo nieznaczny.
Moc obowiązującą ustawy niniejszej rozciąga się na cały obszar Rzeczypospolitej, nie wyłączając województwa śląskiego.
Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrowi Skarbu.
*) W brzmieniu, obowiązującem do dnia 31 grudnia 1936 r. włącznie.
**) W brzmieniu, obowiązującem od dnia 1 stycznia 1937 r.
do art. 23.
Podział miejscowości na klasy.
Powiaty: będziński z wyjątkiem gmin: Łosień, Ożarowice i Wojkowice-Kościelne, drohobycki, katowicki, z wyłączeniem gmin: Kończyc, Makoszowych i Pawłowa, lwowski, świętochłowicki (woj. śląskie), gminy miejskie pow. poznańskiego, z wyjątkiem Stąszewa, Pobiedzisk oraz Swarzędza i warszawski.
Gminy i obszary dworskie: Pszczyński Zamek, Radzionków.
Białostockiej: Miasta i miasteczka: Augustów, Łomża, Ostrów, Suwałki i Wołkowysk.
Powiat białostocki.
Brzeskiej: Miasta i miasteczka: Brześć, Kobryń, Łuniniec, Pińsk, Prużany.
Kieleckiej: Miasta i miasteczka: Busk, Końskie, Miechów, Opatów, Opoczno, Ostrowiec, Sandomierz, Szydłowiec.
Powiaty: częstochowski z wyłączeniem osady Przyrów oraz gminy Złoty Potok, olkuski z wyłączeniem osady i gminy Żarnowiec, radomski, oraz gminy: Łosień, Ożarowice i Wojkowice - Kościelne pow. będzińskiego.
Krakowskiej: Miasta i miasteczka: Andrychów, Bochnia, Dębica, Gorlice, Kęty, Limanowa, Mielec, Myślenice, Nowy Targ, Oświęcim, Poronin, Rabka, Ropczyce, Szczawnica Wyżna, Szczawnica Niżna (pow. nowotarski), Wadowice, Wieliczka, Wilamowice, Zakopane, Żywiec z Zabłociem.
Powiaty: chrzanowski, gorlicki, krakowski, nowosądecki, oraz gminy: Helenów, Komorowice, Mikuszowice, powiatu bielskiego.
Lubelskiej: Miasta i miasteczka: Biała Podlaska, Chełm, Hrubieszów, Krasnystaw, Lubartów, Łuków, Międzyrzec, Puławy, Radzyń, Sokołów, Tomaszów, Węgrów, Włodawa, Zamość.
Powiat lubelski.
Lwowskiej: Miasta: Borszczów, Brody, Brzeżany, Buczacz, Czortków, Gródek Jagielloński, Jaryczów Nowy, Jaworów, Kamionka Strumiłowa, Łańcut, Mościska, Podhajce, Przemyślany, Przeworsk, Rawa Ruska, Rymanów, Sambor, Sanok, Sokal, Trembowla, Zaleszczyki, Złoczów, Żółkiew.
Powiaty: krośnieński z wyłączeniem miasteczka Dukli i rzeszowski z wyłączeniem Błażowej.
Łódzkiej: Miasta: Koło, Konin, Łęczyca, Ozorków, Radomsko, Turek, Wieluń, Zduńska Wola.
Powiaty; brzeziński, kaliski, łódzki.
Łuckiej: Miasta: Dubno, Kowel, Krzemieniec, Łuck, Ostróg, Sarny, Włodzimierz Wołyński, Zdołbunowo.
Nowogródzkiej: Miasta i miasteczka: Baranowicze, Lida, Nieśwież, Nowogródek, Słonim, Stołpce.
Pomorskiej: Miasta: Brodnica, Chełmno, Chojnice, Działdowo, Gdynia, Gniew, Kartuzy, Kościerzyna, Sempolno, Starogard, Świecie, Tczew, Tuchola, Wąbrzeżno, Wejherowo.
Poznańskiej: Miasta: Chodzież, Czarnków, Gostyń, Grodzisk, Jarocin, Kępno, Koźmin, Kościan, Krotoszyn, Leszno, Międzychód, Mogilno, Nakło, Nowotomyśl, Oborniki, Odolanów, Ostrów, Ostrzeszów, Pleszew, Pobiedzisk, Rawicz, Śmigiel, Śrem, Środa, Stęszew, Strzelno, Swarzędz, Szamotuły, Szubin, Węgrowiec, Wolsztyn, Września, Wyrzysk, Zbąszyń, Żnin.
Powiat bydgoski i gminy wiejskie pow. poznańskiego.
Stanisławowskiej: Miasta: Dolina, Kałusz, Rohatyn, Śniatyn.
Warszawskiej Okręgowej: Miasta: Ciechanów, Ciechocinek, Góra Kalwarja, Grójec, Kałuszyn, Łowicz, Mława, Mińsk Mazowiecki, Płock, Płońsk, Pułtusk, Rawa, Radzymin, Sierpc, Skierniewice.
Powiaty: błoński, kutnowski, włocławski.
Wileńskiej: Miasta i miasteczka: Głębokie, Nowo-Wilejka, Oszmiana, Święciany, Troki.
Na obszarze województwa śląskiego: Miasta: Aleksandrowicze, Bobrek, Cieszyn, Chybie, Goleszów, Jasienica, Jaworze, Komorowice, Lubliniec, Mikołów, Mikuszowice, Olszówka Dolna, Skoczów, Stare Bielsko, Ustroń, Wapienica, Wodzisław, Żory.
Gminy i obszary dworskie: Kończyce, Ligota Pszczyńska, Łaziska Górne, Łaziska Średnie, Makoszowy, Murcki, Pawłów, Tychy.
Powiaty: rybnicki, tarnogórski, z wyłączeniem Tarnowskich Gór i Radzionkowa.
Uwaga: Miasta i miasteczka, niewymienione osobno w powyższej klasyfikacji, zalicza się do tej samej klasy, do której zaliczono odnośny powiat.
Podział przedsiębiorstw na kategorje.
PRZEDSIĘBIORSTWA HANDLOWE.
Kategorja pierwsza.
Handel hurtowy, czyli zbyt wszelkiego rodzaju towarów przeważnie w większych ilościach (partjami), głównie kupcom i przemysłowcom.
Kategorja druga.
Uwaga: Zakłady, prowadzące handel towarowy na podstawie świadectw przemysłowych II kategorji, mogą utrzymywać nieograniczoną ilość oddzielnych składów (art. 22) tylko w obrębie tej miejscowości, w której zakład się znajduje.
Kategorja trzecia.
Zakłady, prowadzące handel towarowy na podstawie świadectw przemysłowych trzeciej kategorji, mogą zatrudniać prócz właściciela lub zastępującego go dorosłego członka jego rodziny najwyżej jednego dorosłego najemnego subjekta handlowego i utrzymywać nie więcej niż dwa oddzielne składy (art. 22) przy zakładzie handlowym.
Kategorja czwarta.
Kategorja piąta.
II. Skup zawodowy (art. 5, punkt 1).
Skup w celu odprzedaży wewnątrz Państwa lub na wywóz zagranicę surowców krajowych, produktów rolnictwa i leśnictwa oraz zwierząt domowych, drobiu tudzież innych towarów bez utrzymywania w tym celu zakładów handlowych.
Kategorja pierwsza.
Na sumę ponad pięćset tysięcy (500.000) złotych rocznie.
Kategorja druga.
Na sumę ponad sto tysięcy (100.000) do pięciuset tysięcy (500.000) złotych rocznie.
Kategorja trzecia.
Na sumę ponad dwadzieścia tysięcy (20.000) złotych do stu tysięcy (100.000) złotych rocznie.
Kategorja czwarta.
III. Instytucje kredytu krótkoterminowego (art. 5, punkt 2).
Kategorja pierwsza.
Kategorja druga.
Kategorja trzecia.
Instytucje kredytu krótkoterminowego z kapitałem zakładowym do pięćdziesięciu tysięcy (50.000) złotych.
Kategorja czwarta.
Zakłady kredytowe, należące do spółdzielni, bez względu na wysokość kapitału zakładowego.
IV. Przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe (art. 5, punkt 3).
Kategorja pierwsza.
Przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe, nie oparte na wzajemności.
Kategorja druga.
V. Roboty i dostawy (art. 5, punkt 4).
Kategorja pierwsza.
Na sumę ponad czterysta tysięcy (400.000) złotych.
Kategorja druga.
Na sumę ponad osiemdziesiąt tysięcy (80.000) do czterystu tysięcy (400.000) złotych.
Kategorja trzecia.
Na sumę ponad dwadzieścia tysięcy (20.000) do osiemdziesięciu tysięcy (80.000) złotych.
Kategorja czwarta.
Na sumę do dwudziestu tysięcy (20.000) złotych.
VI. Przedsiębiorstwa pośrednictwa handlowego, ekspedycyjne i przewozowe (art. 5, punkt 5).
Kategorja pierwsza.
Kategorja druga.
Kategorja trzecia.
Kategorja czwarta.
Biura tłumaczeń i przepisywania na maszynie.
VII. Zakłady gastronomiczne: restauracyjne, cukiernie, kawiarnie i mleczarnie (art. 5, punkt 6).
Kategorja pierwsza.
Zakłady gastronomiczne ze sprzedażą lub nawet bez sprzedaży trunków, zatrudniające ponad 20 osób, licząc w tem właściciela i członków jego rodziny, w tych zakładach pracujących.
Kategorja druga.
Kategorja trzecia.
Wszelkie inne mniejsze zakłady gastronomiczne i jadłodajnie - bez wyszynku trunków.
VIII. Sale bilardowe (art. 5, punkt 6).
Kategorja trzecia.
Sale bilardowe, utrzymywane oddzielnie od zakładów gastronomicznych.
IX. Zakłady dla sprzedaży napojów chłodzących (art. 5, punkt 6).
Kategorja czwarta.
Zakłady, sprzedające wyłącznie wodę selcerską, limonadę i t. p. napoje chłodzące.
X. Hotele, pokoje umeblowane, zajazdy, gospody i domy noclegowe (art. 5, punkt 6).
Kategorja pierwsza.
Hotele i pokoje umeblowane, posiadające do wynajęcia ponad 100 pokojów (numerów).
Kategorja druga.
Hotele i pokoje umeblowane, posiadające do wynajęcia ponad 20 do 100 pokojów.
Kategorja trzecia.
Hotele i pokoje umeblowane, posiadające do wynajęcia ponad sześć do 20 pokojów; zajazdy i gospody w miastach i miasteczkach, bez wyszynku trunków.
Kategorja czwarta.
Hotele i pokoje umeblowane, posiadające do wynajęcia ponad 2 do 6 pokojów; zajazdy i gospody w osadach wiejskich, bez wyszynku, oraz domy noclegowe.
XI. Pensjonaty - pokoje umeblowane ze stołowaniem (art. 5, punkt 6).
Kategorja pierwsza.
Pensjonaty, w których ilość wynajmowanych pokojów przewyższa pięćdziesiąt.
Kategorja druga.
Pensjonaty, posiadające do wynajęcia ponad 12 do 50 pokojów.
Kategorja trzeci.
Pensjonaty, posiadające do wynajęcia ponad 2 do 12 pokojów.
XII. Księgarnie (art. 5, punkt 1).
Kategorja druga.
Księgarnie, zatrudniające ponad 5 osób, licząc w tem właściciela i członków jego rodziny, w księgarni pracujących.
Kategorja trzecia.
Wszystkie inne księgarnie.
XIII. Zakłady lecznicze (art. 5, punkt 6).
Kategorja druga.
Posiadające łóżek dla chorych ponad 10.
Kategorja trzecia.
Posiadające łóżek dla chorych do 10, oraz wszelkie zakłady lecznicze, przeznaczone wyłącznie dla chorych przychodnich (ambulatorja).
XIV. Apteki (art. 5, punkt 6).
Kategorja pierwsza.
Zatrudniające ponad 8 osób, licząc w tem właściciela i członków jego rodziny, w aptece pracujących.
Kategorja druga.
Zatrudniające ponad 3 do 8 osób, licząc w tem właściciela i członków jego rodziny, w aptece pracujących.
Kategorja trzecia.
Zatrudniające najwyżej trzy osoby, licząc w tem właściciela i członków rodziny, w aptece pracujących.
XV. Zakłady kąpielowe (art. 5, punkt 6).
Kategorja druga.
Kategorja trzecia.
Kategorja czwarta.
Kąpiele na wodach morskich i słodkich ogólne z ilością kabin poniżej 10.
XVI. Przedsiębiorstwa kinematograficzne (art. 5, punkt 6).
Kategorja pierwsza.
Stałe kinematografy, posiadające widownie, obliczone na ilość osób ponad 500.
Kategorja druga.
Stałe kinematografy, posiadające widownie, obliczone na ilość osób ponad 150 do 500.
Kategorja trzecia.
XVII. Przedsiębiorstwa teatralne, cyrki, ogródki i sale z zamkniętemi lub otwartemi scenami (art. 5, punkt 6).
Kategorja pierwsza.
Stałe teatry, cyrki, ogródki i sale z otwartemi lub zamkniętemi scenami, posiadające widownie, obliczone na ilość osób ponad 750.
Kategorja druga.
Stałe teatry, cyrki, ogródki i sale z otwartemi lub zamkniętemi scenami, posiadające widownie, obliczone na ilość osób ponad 300 do 750.
Kategorja trzecia.
XVIII. Zdroje naturalnych wód mineralnych (art. 5, punkt 6).
Kategorja druga.
Sprzedaż wód mineralnych ze zdrojów.
Uwaga: Wszelkie inne przedsiębiorstwa, prowadzone przez zarządy zdrojowe (pensjonaty, kąpiele, ambulatorja), podlegają oddzielnemu opodatkowaniu na zasadach ogólnych.
XIX. Wrotniska i ślizgawki (art. 5, punkt 6).
Kategorja trzecia.
Wszystkie przedsiębiorstwa tego rodzaju.
XX. Magle i maszyny do czesania wełny (art. 5, punkt 6).
Kategorja czwarta.
Utrzymywane jako oddzielne przedsiębiorstwa zarobkowe: magle i maszyny do czesania wełny.
XXI. Wydawnictwa utworów drukowanych.
Kategorja druga.
Wydawnictwa pism codziennych w stolicy i miejscowościach pierwszej klasy.
Kategorja trzecia.
Wydawnictwa pism codziennych w miejscowościach II, III i IV klasy, wydawnictwa innych utworów drukowanych bez względu na klasę miejscowości.
PRZEDSIĘBIORSTWA KOMUNIKACYJNE.
II. Główne zakłady przedsiębiorstw żeglugi zalicza się do kategorji drugiej przedsiębiorstw handlowych; inne zakłady tych przedsiębiorstw zalicza się do kategorji trzeciej przedsiębiorstw handlowych,
PRZEDSIĘBIORSTWA PRZEMYSŁOWE.
Kategorja pierwsza.
Produkujące ponad 2.000.000 ctn. m.
Kategorja druga.
Produkujące ponad 1.500.000 do 2.000.000 ctn. m.
Kategorja trzecia.
Produkujące ponad 500.000 do 1.500.000 ctn. m.
Kategorja czwarta.
Produkujące ponad 200.000 do 500.000 ctn. m.
Kategorja piąta.
Produkujące ponad 50.000 do 200.000 ctn. m.
Kategorja szósta.
Produkujące do 50.000 ctn. m.
II. Kopalnie rudy.
Kategorja pierwsza.
Produkujące ponad 2.500.000 ctn. m.
Kategorja druga.
Produkujące ponad 2.000.000 do 2.500.000 ctn. m.
Kategorja trzecia.
Produkujące ponad 1.000.000 do 2.000.000 ctn. m.
Kategorja czwarta.
Produkujące ponad 500.000 do 1.000.000 ctn. m.
Kategorja piąta.
Produkujące ponad 100.000 do 500.000 ctn. m.
Kategorja szósta.
Produkujące do 100.000 ctn. m.
III. Kopalnie nafty lub gazów ziemnych.
Kategorja pierwsza.
Produkujące ropy naftowej ponad 3.000.000 ctn. m.
Kategorja druga.
Produkujące ropy naftowej ponad 2.000.000 do 3.000.000 ctn. m.
Kategorja trzecia.
Produkujące ropy naftowej ponad 1,000.000 do 2.000.000 ctn. m.
Kategorja czwarta.
Produkujące ropy naftowej ponad 250.000 do 1.000.000 ctn. m.
Kategorja piąta.
Produkujące ropy naftowej ponad 100.000 do 250.000 ctn. m.
Kategorja szósta.
Produkujące ropy naftowej do 100.000 ctn. m.
Uwaga: Przy kopalniach, produkujących gazy ziemne, jeden metr sześcienny gazu liczy się za jeden kilogram ropy naftowej.
IV. Młyny mączne.
Kategorja pierwsza.
Młyny, w których suma średnic wszystkich par żaren przekracza 150 metrów.
Kategorja druga.
Młyny, w których suma średnic wszystkich par żaren wynosi ponad 100 do 150 metrów.
Kategorja trzecia.
Młyny, w których suma średnic wszystkich par żaren wynosi ponad 50 do 100 metrów.
Kategorja czwarta.
Młyny, w których suma średnic wszystkich par żaren wynosi ponad 15 do 50 metrów.
Kategorja piąta.
Młyny, w których suma średnic wszystkich par: żaren wynosi ponad 8 do 15 metrów.
Kategorja szósta.
Młyny, w których suma średnic wszystkich par żaren wynosi ponad 4 do 8 metrów.
Kategorja siódma.
Młyny, w których suma średnic wszystkich par żaren wynosi ponad 1 1/2 do 4 metrów.
Kategorja ósma.
Wiatraki i inne młyny, w których suma średnic wszystkich par żaren nie przekracza półtora metra.
Uwaga: O ile w młynach używane są do mielenia walce wyłącznie lub łącznie z żarnami, to 1 cm długości pary walców liczy się za trzy ctm średnicy pary żaren, a zespół trzech walców liczy się za dwie pary walców.
V. Gorzelnie.
Kategorja trzecia.
Produkujące ponad 900.000 stopni hektolitrowych alkoholu.
Kategorja czwarta.
Produkujące ponad 400.000 do 900.000 stopni hektolitrowych alkoholu.
Kategorja piąta.
Produkujące ponad 200.000 do 400.000 stopni hektolitrowych alkoholu.
Kategorja szósta.
Produkujące do 200.000 stopni hektolitrowych alkoholu.
VI. Browary.
Kategorja pierwsza.
Wyrabiające ponad 60.000 hektol. gorącej brzeczki.
Kategorja druga.
Wyrabiające ponad 30.000 do 60.000 hektol. gorącej brzeczki.
Kategorja trzecia.
Wyrabiające ponad 18.000 do 30.000 hektol. gorącej brzeczki.
Kategorja czwarta.
Wyrabiające ponad 6.000 do 18.000 hektol. gorącej brzeczki.
Kategorja piąta.
Wyrabiające ponad 2.000 do 6.000 hektol, gorącej brzeczki.
Kategorja szósta
Wyrabiające do 2.000 hektol. gorącej brzeczki.
VII. Cukrownie.
Kategorja pierwsza.
Produkujące ponad 30.000 ctn. m. kryształu.
Kategorja druga.
Produkujące ponad 20.000 do 30.000 ctn. m. kryształu.
Kategorja trzecia.
Produkujące ponad 10.000 do 20.000 ctn. m. kryształu.
Kategorja czwarta.
Produkujące do 10.000 ctn. m. kryształu.
VIII. Olejarnie parowe.
Kategorja pierwsza.
Posiadające ponad 20 czynnych pras.
Kategorja druga.
Posiadające ponad 13 do 20 czynnych pras.
Kategorja trzecia.
Posiadające ponad 7 do 13 czynnych pras.
Kategorja czwarta.
Posiadające do 7 czynnych pras.
IX. Zakłady drożdżowo-gorzelnicze.
Kategorja pierwsza.
Wyrabiające ponad 4.000 ctn. m. drożdży prasowanych.
Kategorja druga.
Wyrabiające ponad 3.000 do 4.000 ctn. m. drożdży prasowanych.
Kategorja trzecia.
Wyrabiające ponad 1.200 do 3.000 ctn. m. drożdży prasowanych.
Kategorja czwarta.
Wyrabiające ponad 400 do 1.200 ctn. m. drożdży prasowanych.
Kategorja piąta.
Wyrabiające do 400 ctn. m. drożdży prasowanych.
X. Fabryki drożdży prasowanych.
Kategorja druga.
Wyrabiające ponad 4.000 ctn. m. drożdży prasowanych.
Kategorja trzecia.
Wyrabiające ponad 2.000 do 4.000 ctn. m. drożdży prasowanych.
Kategorja czwarta.
Wyrabiające ponad 600 do 2.000 ctn. m. drożdży prasowanych.
Kategorja piąta.
Wyrabiające ponad 200 do 600 ctn. m. drożdży prasowanych.
Kategorja szósta.
Wyrabiające do 200 ctn. m. drożdży prasowanych.
XI. Fabryki wódek.
Kategorja pierwsza.
Produkujące ponad 12.000 hektol. wyrobów wódczanych.
Kategorja druga.
Produkujące ponad 8.000 do 12.000 hektol. wyrobów wódczanych.
Kategorja trzecia.
Produkujące ponad 4.000 do 8.000 hektol. wyrobów wódczanych.
Kategorja czwarta.
Produkujące ponad 1.000 do 4.000 hektol. wyrobów wódczanych.
Kategorja piąta.
Produkujące do 1.000 hektol. wyrobów wódczanych.
XII. Rektyfikacja okowity.
Kategorja druga.
Produkujące ponad 2.400.000 stopni hektol. oczyszczonej okowity.
Kategorja trzecia.
Produkujące ponad 1.200.000 do 2.400.000 stopni hektol. oczyszczonej okowity.
Kategorja czwarta.
Produkujące ponad 350.000 do 1.200.000 stopni hektol. oczyszczonej okowity.
Kategorja piąta.
Produkujące do 350.000 stopni hektol. oczyszczonej okowity.
XIII. Rafinerje cukru.
Kategorja pierwsza.
Produkujące ponad 30.000 ctn. m. rafinady.
Kategorja druga.
Produkujące ponad 20.000 do 30.000 ctn. m. rafinady.
Kategorja trzecia.
Produkujące do 20.000 ctn. m. rafinady.
XIV. Miodosytnie, zakłady wyrabiające lakier spirytusowy i politurę.
Kategorja pierwsza.
Zatrudniające ponad 1.000 robotników.
Kategorja druga.
Zatrudniające ponad 500 do 1.000 robotników.
Kategorja trzecia.
Zatrudniające ponad 200 do 500 robotników,
Kategorja czwarta.
Zatrudniające ponad 50 do 200 robotników, przy stosowaniu zaś silników mechanicznych - ponad 25 do 200 robotników.
Kategorja piąta.
Zatrudniające ponad 15 do 20 robotników, przy stosowaniu zaś silników mechanicznych - ponad 10 do 20 robotników.
Kategorja szósta.
Wszystkie inne tego rodzaju zakłady.
XV. Fabryki zapałek.
Kategorja trzecia.
Zatrudniające powyżej 500 robotników.
Kategorja czwarta.
Zatrudniające przy fabrykacji ręcznej ponad 200 do 500 robotników, przy stosowaniu zaś silników mechanicznych - ponad 100 do 500 robotników.
Kategorja piąta.
Zatrudniające przy fabrykacji ręcznej do 200 robotników, przy stosowaniu zaś silników mechanicznych - do 100 robotników.
XVI. Przedsiębiorstwa wodociągowe, gazownie, elektrownie.
Kategorja trzecia.
Wszystkie tego rodzaju zakłady.
XVII Przedsiębiorstwa wykonywania filmów dla kinematografów.
Kategorja trzecia.
Wszystkie przedsiębiorstwa tego rodzaju.
XVIII. Przędzalnie, blicharnie, farbiarnie i apretury, walcownie żelaza, stali, cynku i miedzi, fabryki drutu, rur, wagonów i maszyn, odlewnie miedzi i bronzu, zakłady wytapiania tłuszczów, fabryki ekstraktów z tłuszczów i olejów, margaryny, mydła, stearyny oraz garbarnie, fabryki artykułów chemicznych, kosmetycznych, aptecznych, farb, ekstraktów farbiarskich, lakierów terpentynowych, laku, szuwaksu, rafinerji nafty, olejów mineralnych, gazoliny i smarów, asfaltu, gudronitu, parafiny i cerezyny.
Kategorja pierwsza.
Zatrudniające ponad 500 robotników.
Kategorja druga.
Zatrudniające ponad 200 do 500 robotników.
Kategorja trzecia.
Zatrudniające ponad 100 do 200 robotników.
Kategorja czwarta.
Zatrudniające robotników:
Kategorja piąta.
Zatrudniające robotników:
Kategorja szósta.
Zatrudniające robotników:
Kategorja siódma.
Zatrudniające robotników:
Kategorja ósma.
Zatrudniające robotników tak przy fabrykacji ręcznej, jak i przy stosowaniu silników mechanicznych od 1 do 4, licząc w tem właściciela przedsiębiorstwa i członków jego rodziny, zatrudnionych w przedsiębiorstwie.
XIX. Wszelkie przedsiębiorstwa przemysłowe, nie wymienione w poprzednich ustępach, tudzież zajęcia rzemieślnicze, rękodzielnicze, dorożkarstwo i furmaństwo.
Kategorja pierwsza.
Zatrudniające robotników ponad 1.000.
Kategorja druga.
Zatrudniające robotników ponad 500 do 1.000.
Kategorja trzecia.
Zatrudniające robotników ponad 200 do 500.
Kategorja czwarta.
Zatrudniające robotników:
Kategorja piąta.
Zatrudniające robotników:
Kategorja szósta.
Zatrudniające robotników:
Kategorja siódma.
Zatrudniające robotników:
Kategorja ósma.
Zatrudniające robotników tak przy fabrykacji ręcznej, jak i przy stosowaniu silników mechanicznych od 1 do 4, licząc w tem właściciela przedsiębiorstwa i członków jego rodziny, zatrudnionych w przedsiębiorstwie.
Ceny świadectw przemysłowych.
Dla przedsiębiorstw handlowych.
Kategorja | We wszystkich miejscowościach | W Warszawie | W miejscowościach klasy | ||||
I | II | III | IV | ||||
złotych | |||||||
I | Dla zakładów handlowych | 2.000 | - | - | - | - | - |
II | Dla zakładów handlowych | - | 400 | 330 | 270 | 200 | 130 |
III | Dla zakładów handlowych | - | 80 | 65 | 50 | 40 | 25 |
IV | Dla zakładów handlowych | - | 30 | 25 | 20 | 15 | 10 |
V-a | Dla handlu rozwoźnego | 50 | - | - | - | - | - |
V-b | Dla handlu obnośnego | 15 | - | - | - | - | - |
Dla przedsiębiorstw przemysłowych.
Kategorja | We wszystkich miejscowościach | W Warszawie | W miejscowościach klasy | ||||
I | II | III | IV | ||||
złotych | |||||||
I | ..................... | 6.000 | - | - | - | - | - |
II | ..................... | 4.000 | - | - | - | - | - |
III | ..................... | 2.000 | - | - | - | - | - |
IV | ..................... | 600 | - | - | - | - | - |
V | ..................... | 200 | - | - | - | - | - |
VI | ..................... | - | 120 | 100 | 80 | 60 | 40 |
VII | ..................... | - | 60 | 50 | 40 | 10 | 20 |
VIII | ..................... | - | 15 | 12 | 10 | 6 | 4 |
Dla handlu jarmarcznego.
Dla handlu hurtowego | Dla handlu detalicznego | |
złotych | ||
Na jarmarkach, trwających ponad 21 dni | 250 | 70 |
Na jarmarkach, trwających ponad 7 dni do 21 dni | 125 | 35 |
Na jarmarkach, trwających ponad 3 dni do 7 dni | 100 | 25 |
Dla zajęć przemysłowych.
Kategoria | Oznaczenie zajęcia przemysłowego | Cena w złotych |
I | Ekspedytorzy, nie utrzymujący oddzielnych biur i pomocników handlowych, lecz trudniący się osobiście z polecenia osób trzecich cleniem w urzędach celnych towarów, wysyłanych zagranicę lub otrzymywanych z zagranicy: | |
1) przy urzędach celnych, znajdujących się przy głównych linjach kolei żelaznych | 400 | |
2) przy urzędach celnych, znajdujących się przy bocznych linjach kolei żelaznych | 300 | |
3) przy urzędach celnych, nie położonych przy linjach kolejowych | 250 | |
II | a) Pośrednicy giełdowi (maklerzy): | |
1) na giełdzie warszawskiej | 400 | |
2) na innych giełdach | 250 | |
b) Wszelkiego rodzaju inni pośrednicy handlowi: | ||
1) w Warszawie i w miejscowościach I klasy | 150 | |
2) w miejscowościach II klasy | 100 | |
3) w miejscowościach III i IV klasy | 30 | |
III | Inspektorzy i ajenci przedsiębiorstw ubezpieczeniowych, przewozowych, komunikacyjnych oraz instytucyj kredytowych, o ile prowadzą operacje bez utrzymywania biur: | |
1) w Warszawie i w miejscowościach I klasy | 50 | |
2) w miejscowościach II klasy. | 40 | |
3) w miejscowościach III i IV klasy | 20 | |
IV | Pomocnicy podróżujący (komiwojażerowie) | 100 |
500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia
Robert Horbaczewski 20.01.20251 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.
Monika Pogroszewska 02.01.2025W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.
Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.20241 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.
Tomasz Ciechoński 31.12.2024Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.
Beata Dązbłaż 28.12.2024Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.
kk/pap 12.12.2024Identyfikator: | Dz.U.1936.46.339 t.j. |
Rodzaj: | Ustawa |
Tytuł: | Państwowy podatek przemysłowy. |
Data aktu: | 15/07/1925 |
Data ogłoszenia: | 19/06/1936 |
Data wejścia w życie: | 01/07/1925, 01/01/1926 |