Dozór nad wyrobem i obiegiem środków kosmetycznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 25 czerwca 1934 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu o dozorze nad wyrobem i obiegiem środków kosmetycznych.

Na podstawie art. 8 pkt. a), b), c), e) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o dozorze nad artykułami żywności i przedmiotami użytku (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 343), art. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 21 czerwca 1932 r. o przekazaniu zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawach zdrowia publicznego Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej (Dz. U. R. P. Nr. 52, poz. 493) i art. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 12 lipca 1932 r. o wprowadzeniu nazwy "Minister Opieki Społecznej" i "Ministerstwo Opieki Społecznej" (Dz. U. R. P. Nr. 64, poz. 597) zarządza się co następuje:

Rozdział  I.

Postanowienia ogólne.

§  1.
Środki kosmetyczne, w rozumieniu niniejszego rozporządzenia, są to środki do oczyszczania, barwienia i pielęgnowania skóry, włosów, paznogci oraz jamy ustnej i zębów.
§  2.
Środkami kosmetycznemi w rozumieniu § 1 są:
1)
środki kosmetyczne do skóry:
a)
kremy,
b)
mydła toaletowe i mydła do golenia,
c)
pudry,
d)
środki przeciw poceniu się,
e)
szminki,
f)
środki do masażu i do nacierania,
g)
środki do pielęgnowania paznogci,
h)
dodatki do kąpieli (nie lecznicze);
2)
środki kosmetyczne do włosów:
a)
mydła do mycia włosów i głowy,
b)
płyny do włosów,
c)
olejki, brylantyny, pomady,
d)
środki do barwienia włosów,
e)
środki na odwłosienie;
3)
środki kosmetyczne do jamy ustnej i zębów:
a)
płyny i tabletki do płókania ust i zębów,
b)
proszki, pasty i mydełka do zębów,
c)
ołówki, pomadki i płyny do warg.
§  3.
(1)
Środki kosmetyczne, wyszczególnione w § 2 pkt. 1 lit. d i e, pkt. 2 lit. b), d), e), oraz środki kosmetyczne, wyszczególnione w pkt. 3 lit. a) i b), a zawierające składniki antyseptyczne (§ 16 ust. ostatni) mogą być wprowadzane w obieg nie inaczej, jak po uprzedniem zarejestrowaniu ich przez, Ministerstwo Opieki Społecznej.
(2)
Celem wpisania do rejestru wytwórcy lub uprawnieni zastępcy powinni złożyć do Ministerstwa Opieki Społecznej przez terytorjalnie właściwy Państwowy Zakład badania żywności i przedmiotów użytku deklarację rejestracyjną, dołączając do niej:
1)
2 próby środka kosmetycznego w ilości, wystarczającej do zbadania;
2)
3 egzemplarze wzorów etykiet, druków reklamowych, opakowań, w jakich środek kosmetyczny ma być wprowadzony w obieg w sprzedaży nurtowej i detalicznej; tekst etykiety powinien zawierać:
a)
nazwisko (firmę) wytwórcy,
b)
nazwę miejscowości, w której jest wytwórnia,
c)
nazwę środka kosmetycznego,
d)
numer rejestru ...... na etykiecie lub na opakowaniu;
3)
deklarację o składzie jakościowym środka kosmetycznego.

Do deklaracji rejestracyjnej środków kosmetycznych, wyszczególnionych w § 2 pkt. 2 lit, b), d) i e), winny być dołączone szczegółowe opisy sposobu użycia (zastosowania) danego środka.

(3)
Zarejestrowane środki kosmetyczne, wprowadzone do obiegu, powinny być zaopatrzone w etykietę zgodną z przepisem ust. 2 i umieszczoną zarówno na zewnetrznem, jak i na bezpośredniem opakowaniu.
(4)
Środki kosmetyczne, sprowadzane z zagranicy, oraz z obszarów, na których niniejsze rozporządzenie nie obowiązuje, mogą mieć na etykietach, opakowaniach napisy, wyszczególnione w ust. 2 pkt. 2 lit. a), b) i c) niniejszego paragrafu w języku obcym, zaś druki reklamowe powinny być w języku polskim. Na etykiecie tych środków kosmetycznych powinny być uwidocznione, poza danemi, wyszczególnionemi w ust. 2 pkt. 2 lit. a), b), c), d), ponadto nazwisko, siedziba i adres uprawnionego zastępcy.
§  4.
Środek kosmetyczny zostaje skreślony z rejestru, o ile zostanie stwierdzone, że środek kosmetyczny w obiegu handlowym:
1)
nie odpowiada przepisom niniejszego rozporządzenia;
2)
posiada skład niezgodny z deklaracją (§ 3 ust. 2 pkt. 3);
3)
posiada etykiety i opakowanie niezgodne z zatwierdzonemi przez Ministerstwo Opieki Społecznej;
4)
jest reklamowany w sposób niedozwolony (§ 6).
§  5.
(1)
Środki kosmetyczne nierejestrowane podpadają pod wszystkie postanowienia niniejszego rozporządzenia z wyjątkiem postanowień § 3 ust. 1, 2, 3, § 4, § 7 i § 19 ust. 1.
(2)
Na etykietach, opakowaniach zewnętrznych tych środków powinny być umieszczone:
a)
nazwisko (firma) wytwórcy lub upoważnionego zastępcy i jego adres,
b)
nazwa miejscowości, w której jest wytwórnia,
c)
nazwa środka kosmetycznego.

Postanowienia ust. 4 § 3 mają tu odpowiednie zastosowanie.

§  6.
Reklamy wszelkich środków kosmetycznych, umieszczane w prasie, w drukach lub wyświetlane nie mogą zawierać informacyj, wprowadzających publiczność w błąd co do pochodzenia, składu i działania danych środków kosmetycznych.
§  7.
(1)
Zezwolenia na wyrób i obieg środków kosmetycznych, udzielone przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia, zachowują swoją moc, o ile środki te odpowiadają przepisom rozporządzenia.
(2)
Zezwolenia na wyrób i obieg środków kosmetycznych, nieodpowiadających przepisom niniejszego rozporządzenia, a znajdujących się w obiegu w chwili wejścia w życie rozporządzenia, tracą moc po upływie dwóch lat od dnia ogłoszenia rozporządzenia.
§  8.
(1)
Zabrania się używać do wyrobu środków kosmetycznych związków, należących do kategorji trujących lub gwałtownie działających, zwłaszcza związków, wyszczególnionych w załączonym wykazie A.
(2)
Związki, wyszczególnione w wykazie B, mogą być stosowane, lecz jedynie z ograniczeniami, t. j. przy wyrobie określonych środków kosmetycznych oraz przy ścisłem stosowaniu norm ilościowych, podanych w niniejszem rozporządzeniu (rozdział II).
(3)
Zmiany i uzupełnienia wykazów A i B będą ogłaszane w Monitorze Polskim przez Ministra Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu.
(4)
Związki chemiczne, używane jako materjały pomocnicze przy wyrobie środków kosmetycznych, muszą być wolne od zanieczyszczeń substancjami, niedopuszczalnemi wogóle do środków kosmetycznych.
§  9.
Do barwienia środków kosmetycznych mogą być używane jedynie barwniki, wyszczególnione w § 6 i 9 rozporządzenia Ministra Opieki Społecznej z dnia 20 stycznia 1930 r. o barwieniu artykułów żywności i przedmiotów użytku (Dz. U. R. P. Nr. 5, poz. 45).
§  10.
(1)
Zabrania się wprowadzać do obiegu środki kosmetyczne:
a)
szkodliwe dla zdrowia wskutek:

1) obecności składników, wymienionych w § 8 ust. 1;

2) obecności składników w ilości, przekraczającej określone w rozdziale II normy;

3) zepsucia (zjełczenie tłuszczu, rozkład poszczególnych składników pod wpływem działania powietrza, temperatury, światła i t. p.);

b)
o ile tekst etykiet, opakowań lub reklam zawiera jakiekolwiek dane, mogące wprowadzić nabywców w błąd co do wartości użytkowej lub co do własności działania danego środka.
(2)
Środki kosmetyczne, wymienione w ust. 1 lit. a), powinny być, po wycofaniu ich z obiegu, jako szkodliwe dla zdrowia, zniszczone. Jedynie preparaty, w których skład wchodzi znaczna zawartość związków srebra, mogą, na życzenie strony i pod warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia, być przerobione celem wyeliminowania z nich tych związków. Środki kosmetyczne, wymienione w ust. 1 lit. b), powinny być zajęte aż do chwili zmiany etykiet, opakowań, reklam.
§  11.
(1)
Wszelkie naczynia do wyrobu, przechowywania oraz wprowadzania w obieg środków kosmetycznych muszą być sporządzone z materjału nieszkodliwego dla zdrowia i odpornego na działanie składników, zawartych w tych środkach kosmetycznych, lub sporządzone w sposób, zabezpieczający całkowicie wpływ szkodliwego materjału na treść środka kosmetycznego (ust. 2 pkt. a), b), c).
(2)
W szczególności:
1)
naczynia metalowe (pudełka, tuby i t. p.) oraz pobiała tych naczyń muszą być wolne od arsenu i nie zawierać zanieczyszczeń powyżej 1%,
2)
naczynia metalowe (pudełka, tuby i t. p.), używane do przechowywania, pakowania oraz wprowadzania w obieg środków kosmetycznych mogą być sporządzone z glinu, cyny lub niklu, a dla suchych środków sproszkowanych także z żelaza ocynowanego. Naczynia z ołowiu lub cynku mogą być dopuszczone do tych celów jedynie z zastrzeżeniem zachowania następujących warunków:
a)
naczynia (pudełka, tuby i t. p.) winny być równomiernie cynowane (platerowane, t. j. obustronnie pokryte wwalcowaną w ołów lub cynk warstwą cyny), przytem stosunek cyny do ołowiu lub cynku winien być nie mniejszy, niż 10 : 90, czyli grubość każdostronnej warstwy cynowej winna stanowić 5% grubości warstwy ołowiu lub cynku;
b)
zawartość zanieczyszczeń w cynie, użytej do pokrycia ołowiu lub cynku, nie może przekraczać 1%;
c)
warstwa cyny winna w zupełności izolować treść środka kosmetycznego od masy ołowiowej lub cynkowej.
§  12.
Do opakowania, chociażby nie bezpośredniego, środków kosmetycznych niedopuszczalna jest folja ołowiowa; używana do tych celów cynfolja nie może zawierać zanieczyszczeń ponad 1%.
§  13.
Papier i inne materjały, służące do bezpośredniego opakowania środków kosmetycznych, mogą być barwione tylko barwnikami dopuszczalnemi (§ 9) do barwienia tych środków i nie mogą zawierać składników szkodliwych dla zdrowia, w szczególności arsenu i ołowiu.

Rozdział  II.

Postanowienia szczególne.

§  14.
Środki kosmetyczne do skóry:
a)
Kremy są to środki kosmetyczne, używane do pielęgnowania skóry.

Niedopuszczalna jest w nich obecność, poza związkami, wyszczególnionemi w § 8 ust. 1;

fenolu, krezolu,

wolnego aldehydu mrówkowego,

wolnych wodorotlenków alkalicznych,

węglanów sodu i potasu w ilości powyżej 0,5%,

kwasu salicylowego w ilości powyżej 1,0%.

b)
Mydła toaletowe są to środki kosmetyczne, używane do oczyszczania skóry.

Niedopuszczalna jest w nich obecność, poza związkami, wyszczególnionemi w § 8 ust. 1:

boraksu i siarki, o ile nie są one deklarowane,

wolnych wodorotlenków alkalicznych w ilości powyżej 0,1%,

węglanów sodu i potasu w ilości powyżej 0,5%.

To samo dotyczy płatków i proszków mydlanych, o ile służą one do celów toaletowych, jednak deklarowanie na ich opakowaniu obecności boraksu nie jest obowiązkowe.

Mydła, kremy i proszki do golenia podpadają pod te same przepisy; dopuszczalny jest w nich amonjak (wolny lub związany) w ilości do 1%.

c)
Pudry są to proszkowane lub prasowane środki kosmetyczne, używane do upiększania skóry.

Niedopuszczalna jest w nich obecność, poza związkami, wyszczególnionemi w § 8 ust. 1:

związków rtęci z wyjątkiem siarczku rtęci (cynobru),

związków baru z wyjątkiem siarczanu baru,

krzemionki (Si O2).

d)
Środki przeciw poceniu się nie mogą zawierać, poza związkami, wyszczególnionemi pod lit. c):

fenolu oraz soli kwasu chromowego, aldehydu mrówkowego w ilości powyżej 1%, kwasu salicylowego w ilości powyżej 1%.

e)
Szminki są to preparaty płynne, maziste lub stałe, używane do zabarwiania skóry. Przepisy, dotyczące kremów i pudrów, mają tu zastosowanie.
f)
Dodatki do kąpieli są to dodawane do kąpieli sole, proszki, płyny zapachowe, którym nieprzyznawane są własności lecznicze.
§  15.
Środki kosmetyczne do włosów:
a)
Mydła i proszki mydlane (szampony) są to środki kosmetyczne do mycia włosów i głowy. Zakazy oraz ograniczenia co do ilości poszczególnych składników, wyszczególnione dla mydeł toaletowych (§ 14 lit. b), mają tu zastosowanie z tą różnicą, że w proszkach mydlanych (szamponach) węglany oraz kwaśne węglany sodu i potasu są dopuszczalne w ilości do 50%, boraks zaś bez obowiązku deklaracji, o ile te proszki (szampony) opatrzone są przepisem, wskazującym, że do ich rozpuszczenia należy użyć dużej ilości wody.
b)
Płyny do włosów są to środki kosmetyczne, używane do zapobiegania tworzeniu się i do usuwania łupieżu.

Niedopuszczalna jest w nich obecność, poza związkami, wyszczególnionemi w § 8 ust. 1;

wolnego amonjaku w ilości powyżej 1%,

wolnych kwasów mineralnych,

węglowodorów chlorowanych z wyjątkiem czterochlorku węgla,

fenolu i krezolu w ilości powyżej 1%,

kwasu salicylowego w ilości powyżej 1%.

c)
Olejki, brylantyny, pomady są to środki kosmetyczne do pielęgnowania włosów.

Zakazy oraz ograniczenia co do ilości poszczególnych składników, wyszczególnione dla płynów do włosów (§ 15 lit. b), mają tu zastosowanie.

d)
Środki do barwienia włosów.

Niedopuszczalna jest w roztworach tych, poza związkami, wyszczególnionemi w § 8 ust. 1, obecność:

wolnego kwasu siarkowego lub azotowego,
" " solnego w ilości powyżej 0,1%,

związków baru,

metali ciężkich z wyjątkiem srebra w postaci amonjakalnego roztworu, zawierającego najwyżej 3% srebra metalicznego, nadmanganianów,

wolnego amonjaku w ilości powyżej 1%,

wolnych wodorotlenków alkalicznych w ilości powyżej 0,3%,

pyrogallolu w ilości powyżej 3%,

roztworu wody utlenionej powyżej 5% (t. j. o zawartości wody utlenionej powyżej 5 gr w 100 cm sześc.),

wolnego kwasu fosforowego w ilości, dającej kwasowość ogólną wyższą od odpwiadającej 5 cm sześc. ługu normalnego w 100 cm sześc.,

wielosiarczków oraz związków bizmutu w ilości, dającej ogólną alkaliczność roztworu wyższą niż 1% (w obliczeniu na wodorotlenek sodu lub potasu).

e)
Środki na odwłosienie (płyny, pasty, proszki).

Niedopuszczalna jest w nich obecność, poza związkami, wyszczególnionemi w § 8 ust. 1:

związków baru, związków talu, wodorosiarczków oraz siarczków i wielosiarczaków alkalicznych wogóle,

siarczków strontu lub wapnia zaś w ilości, dającej alkaliczność części rozpuszczalnych w wodzie wyższą, niż 8% w obliczeniu na wodorotlenek wapnia lub 12% w obliczeniu na wodorotlenek strontu.

§  16.
Środki kosmetyczne do jamy ustnej i zębów:
a)
Płyny i tabletki do płókania jamy ustnej i zębów.

Niedopuszczalna jest w nich obecność, poza związkami, wyszczególnionemi w § 8 ust. 1:

chloranów i nadchloranów,

aldehydu mrówkowego,

fenolu, krezolu,

wolnych kwasów mineralnych oraz kwasu borowego i salicylowego.

W płynach, używanych w stanie nierozcieńczonym, niedopuszczalna jest obecność: wody utlenionej w ilości powyżej 0,6% (wag.).

b)
Proszki, pasty i mydełka do czyszczenia zębów.

Niedopuszczalna jest w nich obecność, poza związkami, wyszczególnionemi w § 8 ust. 1:

ałunu, nadtlenków, nadchlorków i innych nadzwiązków, o ile powodować mogą przy użyciu powstanie związków kwaśnych.

Przepisy, dotyczące płynów do płókania jamy ustnej i zębów (§ 16 lit. a), mają tu zastosowanie z tą różnicą, że pasty do zębów mogą zawierać do 5% chloranu potasowego.

c)
Ołówki, pomadki i płyny do warg są to środki kosmetyczne, używane do barwienia warg.

Składnikami antyseptycznemi, dopuszczalnemu do rejestrowanych (§ 3 ust. 1) środków kosmetycznych, wymienionych pod literami a) i b) niniejszego paragrafu, są;

boraks w ilości najwyższej 0,5%,
salol " " 0,25%,
mentol " " 1%,
tymol " " 0,3%.

Rozdział  III

Postanowienia końcowe.

§  17.
(1)
Wyrób, sprzedaż oraz inne wprowadzanie w obieg środków kosmetycznych, nieodpowiadających przepisom niniejszego rozporządzenia, jest wzbronione.
(2)
Postanowienia niniejszego rozporządzenia stosują się również do środków kosmetycznych, sprowadzanych z zagranicy lub z obszarów, na których rozporządzenie niniejsze nie obowiązuje.
(3)
O ile ze względu na zapotrzebowanie rynku zagranicznego wyrób środków kosmetycznych odbywać się będzie odmiennie od postanowień niniejszego rozporządzenia, wytwórca obowiązany jest donieść o tem bezzwłocznie wojewódzkiej władzy administracji ogólnej.
§  18.
Przepisom niniejszego rozporządzenia podlegają również środki kosmetyczne, stosowane we fryzjerniach, golarniach, instytutach upiększania oraz we wszystkich zakładach, uprawiających stosowanie zabiegów kosmetycznych, niezależnie od tego, czy środki te są w zwykłym trybie odprzedawane, czy też stosowane na miejscu do przeprowadzania tych zabiegów.
§  19.
(1)
Za zgodne z przepisami niniejszego rozporządzenia wprowadzanie do obiegu zarejestrowanych środków kosmetycznych lub za zachowanie warunków, zastrzeżonych w uprzednio wydanych zezwoleniach (§ 7), jest odpowiedzialna osoba (firma), na której nazwisko środek kosmetyczny został zarejestrowany, lub zezwolenie zostało wydane.
(2)
Za zgodne z przepisami niniejszego rozporządzenia wprowadzanie do obiegu niezarejestrowanych środków kosmetycznych jest odpowiedzialna firma (wytwórnia) produkująca.
(3)
Za zgodne z przepisami niniejszego rozporządzenia wprowadzanie do obiegu środków kosmetycznych, sprowadzanych z zagranicy i z obszarów, na których rozporządzenie niniejsze nie obowiązuje, jest odpowiedzialny zastępca firmy produkującej lub rozpowszechniającej dany środek kosmetyczny, względnie w braku tych osób, osoba wprowadzająca go bezpośrednio w obieg.
§  20. 1
Środki kosmetyczne, nie odpowiadające przepisom rozporządzenia, a znajdujące się w obiegu w chwili wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, mogą być w obiegu nie dłużej niż do dnia 18 stycznia 1939 r. z wyjątkiem tych, które zostaną uznane przez władzę dozoru nad artykułami żywności i przedmiotami użytku za szkodliwe dla zdrowia.
§  21.
Winni naruszenia odpowiednich przepisów niniejszego rozporządzenia podlegają karom, przewidzianym w rozdziale III rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 343).
§  22.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w 6 miesięcy po ogłoszeniu.

Jednocześnie tracą moc obowiązującą artykuły 21 i 22 rosyjskiej ustawy lekarskiej (Zb. pr. ces. ros. t. XIII wyd. z 1905 r.).

ZAŁĄCZNIK 

A.

Wykaz związków niedopuszczalnych w środkach kosmetycznych.

Alkohol metylowy.

Alkohol propylowy.

Alkohol skażony z wyjątkiem alkoholu skażonego specjalnemi środkami do wyrobu środków kosmetycznych.

Akonityna, pseudoakanityna, pikrakonityna.

Antymon i jego związki.

Arsen i jego związki.

B-naftol.

Dwuaminofenol (amidol).

Helleboreina.

Hydrochinon.

Kantarydyna.

Kardol.

Kotoina.

Kwas cyanowodorowy i jego pochodne.

Kwas pikrynowy i jego sole.

Kwas szczawiowy i jego sole.

Kwas 4-aminofenol-2-sulfonowy i jego sole.

Kwas 2-ammofenol-4-sulfonowy i jego sole.

Kwas 4-amino-1-ainilinobenzol-2-sulfonawy i jego sole.

Kwas dwumetylofenyldwuaminosulfonowy i jego sole.

Kwas ortoaminofenolasulfonowy (eugatol) i jego sole.

Kwas ortofenylodwuaminosulfonowy i jego sole.

Kwas paraaminodwufenytoaminosulfonowy i jego sole.

Kwas parafenylodwuaminosulfonowy i jego sole.

Metafenylodwuiamin.

Metol.

Miedź i jej związki.

1,2-naftylodwuamin.

2-nitrozo- 1-naftol.

1-nitrozo-2-naftol.

Nitrobenzol.

Olejek gorczycowy.

Ołów i jego związki.

Paraaminofenyltolylamin.

Parafenylodwuamin.

Paratoluendwuamin.

Pillokarpina.

Pyrokatechina.

Rtęć i jej związki z wyjątkiem siarczku rtęci (cynober).

Siarczek baru.

Siarczki i wielosiarczki alkaliczne z wyjątkiem siarczku wapnia i strontu (wykaz B).

Strychnina.

Szkło wodne.

Uran i jego związki.

Weratryna.

Związki i przetwory pochodzące z jagody wilczej (atropa belladona).

B.

Wykaz związków dopuszczalnych z ograniczeniami.

Nazwa związku Środek kosmetyczny (Ilość maksymalna w odsetkach
Aldehyd mrówkowy Środki przeciw poceniu się 1,0
Amonjak Mydła, kremy, proszki do golenia 1
Amonjak Płyny do włosów, olejki, brylantyny,
pomady 1
Amonjak Środki do barwienia włosów 1
Amonjakalny roztwór srebra Środki do barwienia włosów 3
Boraks Mydła (z deklaracją)
Boraks Mydła do mycia włosów i głowy
(szampony) 50
Boraks Środki do jamy ustnej i zębów 0,5
Chinina (alkaloidy chinowe) Płyny do włosów, olejki, brylantyny,
pomady 1
Chloran potasu Proszki, pasty do zębów 5
Fenol Płyny do włosów, olejki, brylantyny,
pomady 1
Krezol Płyny do włosów, olejki, brylantyny,
pomady 1
Kwas fosforowy (wolny) Środki do barwienia włosów maksym, kwasowość odpowiadająca 5 cm, sz. ługu norm. w 100 cm. sześć.
Kwas mlekowy Płyny do włosów 2
Kwas octowy Płyny do włosów 5
Kwas salicylowy Kremy, szminki 1
Kwas salicylowy Środki przeciw poceniu się 1
Kwas salicylowy Płyny do włosów, olejki, brylantyny,
pomady 1
Kwas solny Środki do barwienia włosów 0,1
Mentol Środki kosmetyczne do jamy ustnej i zębów 1,00
Pyrogallol Środki do barwienia włosów 3
Rezorcyna Płyny do włosów 2
Salol Środki kosmetyczne do jamy ustnej i zębów 0,25
Siarczan baru (ch. cz.) Mydła, puder, szminki 1
Siarczek cynku Mydła, szminki 5
Siarczek kadmu Mydła, szminki 1
Siarczek rtęci Kremy, mydła, pudry, szminki -
Siarczek strontu Środki na odwłosienie 12 (alkal. cz. rozp.)
Siarczek wapnia Środki na odwłosienie 8 (alkal. cz. rozp.)
Siarka Mydła (z deklaracją)
Siarka Mydła do mycia włosów i głowy 3
Stearynian cynku Mydła, szminki 5
Tlenek chromu Mydła, szminki 0,5
Tlenek cyny Mydła, szminki 5
Tymol Środki kosmetyczne do jamy ustnej i zębów 0,3
Węglany sodu i potasu Kremy, szminki 0,5
Węglany sodu i potasu Mydła (płatki, proszki mydlane) 0,5
Woda utleniona Środki do barwienia włosów 5 (wag.)
Woda utleniona Płyny do płókania jamy ustnej 0,6 (wag.)
Wodorotlenki alkaliczne (wolne) Mydła (płatki, proszki mydlane) 0,1
Wodorotlenki alkaliczne (wolne) Środki do barwienia włosów 0,3
Zasadowy azotan bizmutu Mydła, szminki 10
Zasadowy chlorek bizmutu Mydła, szminki 10
Związki bizmutu Środki do barwienia włosów 1 (alkal. roztw. oblicz. na NaOH KOH.)
1 § 20:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 22 lipca 1936 r. (Dz.U.36.61.451) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 lipca 1936 r.

Z dniem 19 lipca 1937 r. termin 18 lipca 1937 r., określony w § 20 nin. rozporzadzenia przedłuża się do dnia 18 lipca 1938 r., zgodnie § 1 rozporządzenia Ministra Opieki Społecznej z dnia 28 czerwca 1937 r. wydanego w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu o dozorze nad wyrobem i obiegiem środków kosmetycznych (Dz.U.37.51.396).

§ 20 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 13 lipca 1938 r. (Dz.U.38.49.388) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 lipca 1938 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.62.523

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dozór nad wyrobem i obiegiem środków kosmetycznych.
Data aktu: 25/06/1934
Data ogłoszenia: 18/07/1934
Data wejścia w życie: 19/01/1935