Utworzenie Państwowej Rady do spraw uzdrowisk.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 15 marca 1934 r.
o utworzeniu Państwowej Rady do spraw uzdrowisk.

Na podstawie art. 1 ustawy z dnia 23 marca 1922 r. o uzdrowiskach (Dz. U. R. P. Nr. 31, poz. 254), art. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 18 stycznia 1924 r. w przedmiocie rozdziału kompetencji Ministra Zdrowia Publicznego (Dz. U. R. P. Nr. 9, poz. 86), art. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 21 czerwca 1932 r. o przekazaniu zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawach zdrowia publicznego Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej (Dz. U. R. P. Nr. 52, poz. 493) oraz art. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 12 lipca 1932 r. o wprowadzeniu nazwy "Minister Opieki Społecznej" i "Ministerstwo Opieki Społecznej" (Dz. U. R. P. Nr. 64, poz. 597) zarządzam co następuje:
§  1.
Przy Ministrze Opieki Społecznej ustanawia się Państwową Radę do spraw uzdrowisk.
§  2.
Państwowa Rada jest organem doradczym i opinjodawczym Ministra Opieki Społecznej do spraw uzdrowisk.

W szczególności do zakresu działania Rady należy:

1)
opinjowanie w sprawach:
a)
uznawania uzdrowisk za posiadające charakter użyteczności publicznej,
b)
nadawania uzdrowiskom statutów,
c)
ustalania okręgu ochrony sanitarnej w uzdrowiskach,
d)
wydawania przez Ministra Opieki Społecznej szczegółowych przepisów sanitarnych,
e)
we wszelkich innych sprawach, dotyczących zdrojowisk, stacyj klimatycznych i kąpielisk morskich - na żądanie Ministra Opieki Społecznej;
2)
składanie Ministrowi Opieki Społecznej wniosków w wyżej określonych sprawach.
§  3.
Rada składa się z przewodniczącego, jego zastępcy oraz następujących członków:
1)
2-ch urzędników Ministerstwa Opieki Społecznej, wyznaczonych przez Ministra Opieki Społecznej;
2)
1 przedstawiciela Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i 2-ch przedstawicieli Ministerstwa Przemysłu i Handlu, w tej liczbie jednego przedstawiciela Państwowego Instytutu Geologicznego - wyznaczonych przez właściwych ministrów;
3)
przedstawiciela Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego, wyznaczonego przez Rektora;
4)
przedstawiciela Naczelnej Izby Lekarskiej, wyznaczonego przez zarząd wymienionej Izby;
5)
przedstawiciela Izby Ubezpieczeń Społecznych, wyznaczonego przez Prezesa Izby;
6)
przedstawiciela Związku Uzdrowisk Polskich, wyznaczonego przez zarząd tego Związku;
7)
4-ch przedstawicieli uzdrowisk państwowych, w tem 2-ch dyrektorów i 2-ch lekarzy, wyznaczonych przez Ministra Opieki Społecznej, oraz
8)
5-ciu osób, powołanych przez Ministra Opieki Społecznej z pośród znawców zdrojownictwa polskiego.
§  4.
Przewodniczącym Rady jest Minister Opieki Społecznej. Zastępcą przewodniczącego jest Dyrektor Departamentu Służby Zdrowia.

W razie nieobecności przewodniczącego i jego zastępcy przewodniczy na zebraniach Rady jeden z jej członków, wyznaczony przez przewodniczącego lub jego zastępcę.

Sekretarzem Rady jest urzędnik Ministerstwa Opieki Społecznej, wyznaczony przez przewodniczącego lub jego zastępcę.

§  5.
Członkowie Rady są powoływani na okres lat 3-ch.

W razie ustąpienia członka przed upływem tego okresu zostaje powołany nowy członek na czas do końca 3-letniego okresu.

§  6.
Oprócz przedstawicieli Ministerstw, wymienionych w § 3 pkt. 2, w obradach Rady mogą brać udział z prawem głosowania przedstawiciele innych Ministerstw, zaproszeni przez Ministra Opieki Społecznej, o ile przedmiotem obrad mają być sprawy, dotyczące tych Ministerstw.

W razie potrzeby przewodniczący Rady względnie jego zastępca może zaprosić na posiedzenie Rady rzeczoznawców z głosem doradczym.

§  7.
Posiedzenia Rady zwołuje przewodniczący Rady względnie jego zastępca w razie potrzeby; ponadto zebranie Rady będzie zwołane, jeżeli tego zażąda 1/3 jej członków.
§  8.
Rada może wyłonić z pośród swoich członków sekcje dla spraw szczególnych.

Minister Opieki Społecznej wyznacza przewodniczących sekcyj z pośród członków Rady.

Przewodniczący sekcji ustala terminy jej zebrań.

§  9.
Opinje Rady i sekcyj zapadają większością głosów przy obecności przynajmniej połowy członków; w razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
§  10.
Sprawozdania z obrad mogą być przez Ministra Opieki Społecznej ogłaszane drukiem.
§  11.
Członkowie Rady pełnią swoje obowiązki honorowo.
§  12.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia; jednocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Zdrowia Publicznego z dnia 27 lipca 1922 r. w przedmiocie utworzenia Państwowej Rady do spraw uzdrowisk (Monitor Polski Nr. 193, poz. 118), zmienione rozporządzeniem Ministra Zdrowia Publicznego z dnia 20 listopada 1923 r. (Monitor Polski Nr. 269, poz. 373).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.33.304

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Utworzenie Państwowej Rady do spraw uzdrowisk.
Data aktu: 15/03/1934
Data ogłoszenia: 18/04/1934
Data wejścia w życie: 18/04/1934