Regulamin Zarządu Głównego i zarządów obwodowych Funduszu Bezrobocia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 15 marca 1934 r.
w sprawie regulaminu Zarządu Głównego i zarządów obwodowych Funduszu Bezrobocia.

Na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr. 58, poz. 555), zmienionej przez rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 649) oraz art. 4 ust. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o zniesieniu państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami (Dz. U. R. P. Nr. 84, poz. 621) zarządzam co następuje:

I.

Zarząd Główny.

§  1.
(1)
Zarząd Główny sprawuje ogólne kierownictwo działalności Funduszu Bezrobocia.
(2)
Siedzibą Zarządu Głównego jest m. st. Warszawa.
(3)
Czynności Zarządu Głównego polegają na uchwalaniu postanowień i składaniu wniosków Ministrowi Opieki Społecznej w zakresie przewidzianym w ustawie o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia i w przepisach o pośrednictwie pracy i poradnictwie zawodowem.
(4)
W szczególności do właściwości Zarządu Głównego należy:
1)
ogólne kierownictwo akcją pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego na obszarze Państwa w myśl przepisów o pośrednictwie pracy i poradnictwie zawodowem oraz wydanych na ich podstawie zarządzeń i instrukcyj ministerjalnych, w szczególności - uchwalanie postanowień w sprawach organizowania biur pośrednictwa pracy oraz w sprawach powierzania instytucjom zastępczym czynności, związanych z pośrednictwem pracy; postanowienia te wymagają zatwierdzenia Ministra Opieki Społecznej;
2)
składanie wniosków Ministrowi Opieki Społecznej, przewidzianych art. art. 3, 9, 14, 19 i 33 ustawy o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia;
3)
ustalanie trybu wewnętrznego działania Zarządu Głównego;
4)
ustalanie szczegółowej organizacji Funduszu Bezrobocia i zasad biurowości, oraz wydawanie przepisów rachunkowych, kasowych i budżetowych zgodnie z rozporządzeniem, przewidzianem w art. 10 ustawy o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia i z rozporządzeniem niniejszem;
5)
uchwalanie przepisów służbowych, dyscyplinarnych i uposażeniowych; przepisy te wymagają zatwierdzenia Ministra Opieki Społecznej;
6)
zarządzanie majątkiem Funduszu Bezrobocia;
7)
uchwalanie preliminarzy budżetowych Funduszu Bezrobocia, przedstawianych przez Dyrekcję;
8)
zatwierdzanie bilansu rocznego oraz sprawozdań z działalności Funduszu Bezrobocia;
9)
rozpatrywanie wniosków zarządów obwodowych oraz rozstrzyganie sprzeciwów przewodniczących zarządów obwodowych, przewidzianych w § 30;
10)
powoływanie członków zarządów obwodowych i członków obwodowych komisyij odwoławczych;
11)
wyłanianie z pośród swych członków komisyj celem wykonywania poszczególnych czynności Zarządu Głównego, w szczególności zaś komisji wniosków kasacyjnych i komisji orzeczniczej;
12)
rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań i wniosków Dyrekcji Funduszu Bezrobocia.
§  2.
(1)
W skład Zarządu Głównego wchodzą:
1)
przewodniczący i jego zastępca, mianowani przez Ministra Opieki Społecznej;
2)
dwaj urzędnicy Ministerstwa Opieki Społecznej, wyznaczeni przez Ministra Opieki Społecznej;
3)
przedstawiciel Ministra Skarbu;
4)
sześciu przedstawicieli robotników;
5)
czterech przedstawicieli pracodawców;
6)
czterech przedstawicieli samorządów.
(2)
Przedstawicieli wymienionych w pkt. 4, 5 i 6 ustępu 1 powołuje na okres 3 lat Minister Opieki Społecznej. W tym celu Minister Opieki Społecznej wzywa na 2 miesiące przed wygaśnięciem mandatów członków Zarządu Głównego, największe w Państwie zrzeszenia pracowniczych związków zawodowych, centralne organizacje pracodawców oraz centralne organizacje związków samorządowych do przedstawienia określonej liczby kandydatów do Zarządu Głównego Funduszu Bezrobocia.
(3)
Na miesiąc przed wygaśnięciem mandatów członków Zarządu Głównego Minister Opieki Społecznej powołuje nowych członków Zarządu Głównego z pośród przedstawionych kandydatów.
§  3.
(1)
Posiedzenia Zarządu Głównego są zwoływane w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak, niż raz na miesiąc. Ponadto przewodniczący zwołuje posiedzenia Zarządu Głównego-w razie uznanej przez siebie konieczności, na żądanie władzy nadzorczej, na pisemne żądanie co najmniej czterech członków Zarządu Głównego, oraz na żądanie Najwyższej Izby Kontroli bądź komisji rewizyjnej - w terminie dwutygodniowym od chwili zgłoszenia żądania.
(2)
Z przebiegu obrad Zarządu Głównego sporządzane są protokóły.
§  4.
(1)
Do ważności uchwał Zarządu Głównego konieczna jest obecność przynajmniej 9 członków, w tej liczbie przewodniczącego Zarządu Głównego lub zastępcy przewodniczącego.
(2)
Uchwały zapadają zwykłą większością głosów obecnych na posiedzeniu członków. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego posiedzenia.
(3)
Członek Zarządu Głównego ma prawo złożyć do protokółu uzasadnienie swego odrębnego zdania.
§  5.
(1)
Minister Opieki Społecznej rozwiązuje Zarząd Główny, jeżeli posiedzenia tego zarządu w okresie dwóch następujących po sobie miesięcy z powodu braku quorum nie dochodzą do skutku.
(2)
Po rozwiązaniu Zarządu Głównego Minister Opieki Społecznej wzywa organizacje, wymienione w § 2, do przedstawienia kandydatów na członków Zarządu Głównego. Do czasu utworzenia Zarządu Głównego w nowym składzie, czynności jego spełnia dotychczasowy przewodniczący Zarządu Głównego.
§  6.
(1)
Do zakresu działania przewodniczącego Zarządu Głównego należy:
1)
zwoływanie Zarządu Głównego i przewodniczenie na jego posiedzeniach;
2)
przedstawianie Zarządowi Głównemu wniosków, dotyczących funkcjonowania Funduszu Bezrobocia;
3)
reprezentowanie Funduszu Bezrobocia na zewnątrz i występowanie w imieniu Funduszu Bezrobocia przed wszelkiemi władzami i wobec osób trzecich;
4)
czuwanie nad wykonywaniem uchwał Zarządu Głównego;
5)
rozwiązywanie zarządów obwodowych w przypadku, przewidzianym w § 29 ust. 1;
6)
mianowanie urzędników do naczelników wydziału włącznie i niższych funkcjonarjuszów Funduszu Bezrobocia oraz przedstawianie Ministrowi Opieki Społecznej wniosków w sprawie mianowania dyrektora i wicedyrektora Funduszu Bezrobocia;
7)
upoważnianie dyrektora Funduszu Bezrobocia i przewodniczących zarządów obwodowych do przyjmowania i zwalniania personelu (§ 15 ust. 2 pkt. 7 i § 26 ust. 1 pkt. 7);
8)
podpisywanie wniosków do Ministra Opieki Społecznej, podpisywanie aktów i pism, wysyłanych nazewnątrz w sprawach zasadniczych uchwał Zarządu Głównego, podpisywanie nominacyj, na mocy uchwał Zarządu Głównego, członków: komisji wniosków kasacyjnych, komisji orzeczniczej, zarządów obwodowych i obwodowych komisyj odwoławczych, oraz podpisywanie wspólnie z dyrektorem aktów, dotyczących ważniejszych spraw finansowych;
9)
wydawanie w nagłych przypadkach zarządzeń, wymagających w zasadzie uchwały Zarządu Głównego, z obowiązkiem przedstawienia ich do wiadomości Zarządu Głównego na najbliższem posiedzeniu.
(2)
W przypadku, gdy uchwała Zarządu Głównego Funduszu Bezrobocia jest sprzeczna z ustawą o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia, lub wydanemi na jej podstawie rozporządzeniami, bądź przepisami o pośrednictwie pracy i poradnictwie zawodowem, przewodniczący jest obowiązany: zakwestjonować uchwałę i w razie niecofnięcia jej przez Zarząd Główny wnieść do Ministra Opieki Społecznej umotywowany sprzeciw przed upływem dwóch tygodni od chwili powzięcia tej uchwały.
(3)
Sprzeciw przewodniczącego powoduje zawieszenie uchwały aż do czasu rozstrzygnięcia go przez Ministra Opieki Społecznej, które powinno nastąpić w ciągu dwóch tygodni od dnia zgłoszenia sprzeciwu.
§  7.
Członek Zarządu Głównego traci mandat:
1)
jeżeli zostanie płatnym pracownikiem Funduszu Bezrobocia;
2)
jeżeli Zarząd Główny zostanie rozwiązany przez Ministra Opieki Społecznej.
§  8.
(1)
Członek Zarządu Głównego zostaje pozbawiony mandatu przez Ministra Opieki Społecznej z urzędu lub na wniosek przewodniczącego Zarządu Głównego:
1)
w razie stwierdzonego nadużycia swego stanowiska dla celów osobistych;
2)
jeżeli na skutek prawomocnego orzeczenia sądowego został ograniczony w prawie rozporządzenia swym majątkiem;
3)
w razie trzykrotnej w ciągu roku nieobecności na posiedzeniach Zarządu Głównego, uznanej przez ten Zarząd za nieusprawiedliwioną;
4)
jeżeli przestał być przedstawicielem organizacji, którą reprezentował w Zarządzie Głównym;
5)
w przypadku stwierdzenia, że organizacja, którą w Zarządzie Głównym, reprezentował, nie odpowiada już warunkom, wymienionym w art. 17 ust. 3 ustawy o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia.
(2)
W razie wszczęcia przeciwko członkowi Zarządu Głównego dochodzenia karnego o przestępstwo z chęci zysku lub zbrodnię Minister Opieki Społecznej może go zawiesić w czynnościach do czasu uprawomocnienia się wyroku lub umorzenia dochodzenia.
§  9.
W razie zrzeczenia się mandatu przez członka Zarządu Głównego, śmierci jego, utraty mandatu (§ 7) lub pozbawienia mandatu (§ 8) Minister Opieki Społecznej powołuje w zwykłym trybie na jego miejsce nowego członka na pozostały okres urzędowania.
§  10.
(1)
Członkowie Zarządu Głównego otrzymują za faktyczny udział w posiedzeniach Zarządu Głównego lub komisyj Zarządu wynagrodzenie w wysokości, ustalonej na wniosek Zarządu Głównego przez Ministra Opieki Społecznej.
(2)
W razie delegacji poza m. st. Warszawę członkowie Zarządu Głównego otrzymują zwrot kosztów podróży i diety według norm, ustalonych przez Zarząd Główny i zatwierdzonych przez Ministra Opieki Społecznej.
(3)
W innych przypadkach, poza przewidzianemi w ustępach 1 i 2, członkowie Zarządu Głównego mogą otrzymać odszkodowanie za czas poświęcony sprawom Funduszu Bezrobocia, w granicach ustalonych przez Ministra Opieki Społecznej na wniosek Zarządu Głównego.
§  11.
(1)
Komisja wniosków kasacyjnych uchwala wnioski w sprawach kasowania orzeczeń obwodowych komisyj odwoławczych.
(2)
Komisja składa się z sześciu członków Zarządu Głównego Funduszu Bezrobocia; w tej liczbie powinien się znajdować jeden przedstawiciel samorządu, jeden - pracowników i jeden - pracodawców.
(3)
Członkowie komisiji wybierają z pośród siebie przewodniczącego i wiceprzewodniczącego.
(4)
Tryb urzędowania komisji ustala Zarząd Główny Funduszu Bezrobocia.
§  12.
(1)
Komisja orzecznicza rozpatruje:
1)
odwołania od decyzyj zarządów obwodowych o objęciu obowiązkiem zabezpieczenia na wypadek bezrobocia lub wyłączeniu z pod tego obowiązku zakładów pracy lub poszczególnych robotników, - oraz
2)
odwołania od decyzyj zarządów obwodowych w zakresie pośrednictwa pracy.
(2)
Komisja orzecznicza składa się z sześciu członków Zarządu Głównego Funduszu Bezrobocia; w tej liczbie powinien się znajdować jeden przedstawiciel samorządu, jeden - pracowników i jeden - pracodawców.
(3)
Członkowie komisji wybierają z pośród siebie przewodniczącego i wiceprzewodniczącego.
(4)
Tryb urzędowania komisji orzeczniczej wstała Zarząd Główny Funduszu Bezrobocia.

II.

Dyrekcja Funduszu Bezrobocia.

§  13.
(1)
Dyrekcja jest centralnym organem wykonawczym Funduszu Bezrobocia, powołanym z ramienia Zarządu Głównego do spraw pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego oraz zabezpieczenia na wypadek bezrobocia. Dyrekcja działa samodzielnie w granicach rozporządzenia niniejszego oraz udzielonych jej przez Zarząd Główny i przewodniczącego Zarządu Głównego pełnomocnictw.
(2)
Na czele Dyrekcji Funduszu Bezrobocia stoi Dyrektor, odpowiedzialny za funkcjonowanie Dyrekcji przed Zarządem Głównym. Zastępuje Dyrektora Wicedyrektor, którym jest jeden z naczelników wydziałów.
(3)
Dyrekcja Funduszu Bezrobocia dzieli się na Sekretarjat Generalny i wydziały: pośrednictwa pracy, prawny, inspekcyjny i finansowo-gospodarczy.
(4)
Dyrektorowi Funduszu Bezrobocia podlegają służbowo wszyscy urzędnicy i niżsi funkcjonariusze Funduszu Bezrobocia.
§  14.
(1)
Stosunek służbowy pracowników Funduszu Bezrobocia ma charakter prywatnoprawny.
(2)
Prawa i obowiązki pracowników Funduszu Bezrobocia określają przepisy służbowe i uposażeniowe, a odpowiedzialność służbową - przepisy dyscyplinarne.
§  15.
(1)
Dyrektor Funduszu Bezrobocia kieruje techniczną stroną akcji pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego oraz akcji zabezpieczeniowej, prowadzonej na obszarze Państwa.
(2)
Do zadań Dyrektora należy w szczególności:
1)
wykonywanie uchwał Zarządu Głównego;
2)
wykonywanie uchwalonego przez Zarząd Główny budżetu Funduszu Bezrobocia i sprawowanie nadzoru nad wykonaniem budżetu przez poszczególne zarządy obwodowe;
3)
przedstawianie Zarządowi Głównemu preliminarza budżetowego;
4)
przedstawianie Zarządowi Głównemu sprawozdań rocznych i zamknięć rachunkowych;
5)
wydawanie dyspozycyj miejscowym organom Funduszu Bezrobocia na mocy uprawnień, posiadanych w myśl rozporządzenia niniejszego i uchwał Zarządu Głównego;
6)
koordynowanie i regulowanie działalności poszczególnych organów Funduszu Bezrobocia na podstawie instrukcyj Ministra Opieki Społecznej i Zarządu Głównego Funduszu Bezrobocia;
7)
mianowanie, zwalnianie i zawieszanie w czynnościach personelu Funduszu Bezrobocia w ramach udzielonych przez przewodniczącego Zarządu Głównego pełnomocnictw, bądź zgłaszanie wniosków w tych sprawach do przewodniczącego Zarządu Głównego (§ 6 ust. 1 pkt. 7);
8)
podpisywanie korespondencji Funduszu Bezrobocia w granicach kompetencyj, określonych rozporządzeniem niniejszem, i w ramach pełnomocnictw Zarządu Głównego, udzielonych z zachowaniem uprawnień przewodniczącego Zarządu Głównego, wymienionych w § 6 ust. 1 pkt. 8;
9)
uczestniczenie w zebraniach Zarządu Głównego z głosem doradczym;
10)
występowanie w imieniu Funduszu Bezrobocia na podstawie szczególnych pełnomocnictw, udzielonych przez przewodniczącego Zarządu Głównego lub przez Zarząd Główny Funduszu Bezrobocia.
§  16.
Wicedyrektor ma prawo uczestniczenia w zebraniach Zarządu Głównego z głosem doradczym.
§  17.
Na czele wydziałów stoją naczelnicy wydziałów, na czele wydziału inspekcyjnego naczelny inspektor, a na czele sekretarjatu generalnego - naczelnik sekretarjatu, - odpowiedzialni wobec Dyrektora za należyty bieg czynności.
§  18.
Wydział pośrednictwa pracy załatwia sprawy organizacyjne, dotyczące pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego, prowadzi ogólnopaństwowy clearing pracy, załatwia zlecone Funduszowi Bezrobocia przez Ministra Opieki Społecznej sprawy migracyjne, sprawy organizowania dla bezrobotnych zatrudnienia i pomocy doraźnej, oraz sprawy statystyki popytu i podaży pracy.
§  19.
Wydział prawny załatwia odwołania od decyzyj zarządów obwodowych Funduszu Bezrobocia, przygotowuje sprawy kasowania orzeczeń obwodowych komisyj odwoławczych dla komisji wniosków kasacyjnych i opiniuje we wszystkich sprawach prawnych, wynikających z działalności Funduszu Bezrobocia.
§  20.
Wydział inspekcyjny obejmuje inspekcję Funduszu Bezrobocia w zakresie pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego, jak również zabezpieczenia na wypadek bezrobocia, sprawy organizacyjne, dotyczące zabezpieczenia na wypadek bezrobocia, oraz opiniuje w sprawach personalnych, organizacyjnych i administracyjno-gospodarczych,
§  21.
Wydział finansowo-gospodarczy załatwia sprawy budżetowe, prowadzi rachunkowość i kasowość Funduszu Bezrobocia, oraz sprawy związane z działalnością finansową Funduszu Bezrobocia, jako też sprawy administracyjno-gospodarcze Funduszu Bezrobocia.
§  22.
Sekretarjat Generalny załatwia czynności sekretarjatów Zarządu Głównego i Dyrekcji Funduszu Bezrobocia, sprawy prasowe, osobowe i przeszkolenia personelu Funduszu Bezrobocia oraz statystykę, z wyłączeniem statystyki popytu i podaży pracy, jako też prowadzi centralne archiwum Funduszu Bezrobocia.

III.

Zarządy obwodowe Funduszu Bezrobocia.

§  23.
Zarząd obwodowy, jako miejscowy organ Funduszu Bezrobocia, kieruje akcją zabezpieczeniową na wypadek bezrobocia, oraz akcją pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego na obszarze obwodu.
§  24.
(1)
Czynności zarządu obwodowego polegają na uchwalaniu postanowień i składaniu wniosków do organów centralnych Funduszu Bezrobocia w zakresie ustalonym ustawą o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia i przepisami o pośrednictwie pracy i poradnictwie zawodowem. Wykonywanie powziętych uchwał zarząd obwodowy powierza przewodniczącemu.
(2)
W szczególności do zarządu obwodowego należy:
1)
ogólne kierownictwo i nadzór działalności obwodowego biura, biur pośrednictwa pracy, ewentualnie związków samorządowych i instytucyj prawa publicznego w granicach obwodu, w myśl ustawy o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia, przepisów o pośrednictwie pracy i poradnictwie zawodowem, rozporządzeń i instrukcyj ministerjalnych oraz instrukcyj i zarządzeń organów centralnych Funduszu Bezrobocia;
2)
inicjowanie środków, mających na celu regulowanie wszelkiego rodzaju pośrednictwa pracy na obszarze obwodu, oraz ustalanie metod współdziałania pomiędzy biurami pośrednictwa pracy, a zawodowemi organizacjami pracowników i pracodawców;
3)
przedstawianie Zarządowi Głównemu projektów preliminarza budżetowego zarządu obwodowego;
4)
czuwanie nad ogólnym stanem finansowym akcji zabezpieczeniowej na obszarze obwodu;
5)
przedstawianie wniosków do centralnych organów Funduszu Bezrobocia w sprawie stosowania ustawy o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia, oraz przepisów o pośrednictwie pracy i poradnictwie zawodowem;
6)
popularyzowanie działalności biur pośrednictwa pracy;
7)
zatwierdzanie sprawozdań obwodowego biura;
8)
opinjowanie odwołań bezrobotnych do obwodowych komisyj odwoławczych;
9)
powierzanie za zgodą Zarządu Głównego niektórych czynności w zakresie zabezpieczenia na wypadek bezrobocia i w zakresie pośrednictwa pracy - związkom samorządowym lub instytucjom prawno-publicznym, jako też odwoływanie w tym samym trybie udzielonych uprawnień.
§  25.
(1)
W skład zarządu obwodowego wchodzą:
1)
przewodniczący, mianowany przez Ministra Opieki Społecznej z pośród urzędników, pozostających na etacie Ministerstwa Opieki Społecznej;
2)
trzech przedstawicieli robotników;
3)
dwóch przedstawicieli pracodawców;
4)
dwóch przedstawicieli samorządu.
(2)
Przedstawicieli, wymienianych w pkt. 2, 3 i 4 ustępu 1, powołuje na okres trzechletni Zarząd Główny na wniosek przewodniczącego zarządu obwodowego. W tym celu, na dwa miesiące przed wygaśnięciem mandatów członków zarządu obwodowego, zwraca się przewodniczący tego zarządu do największych w Państwie zrzeszeń pracowniczych w rozumieniu art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia i do najliczniejszych w obwodzie zawodowych związków robotników, zatrudnionych w zakładach pracy, podlegających zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia, o przedstawienie określonej liczby kandydatów na członków zarządu obwodowego. Również w tym celu i w tym samym czasie zwraca się przewodniczący do większych organizacyj pracodawców, a w braku tych organizacyj - do właścicieli lub odpowiedzialnych zarządców największych w obwodzie zakładów pracy, podlegających obowiązkowi zabezpieczenia na wypadek bezrobocia, oraz do zainteresowanych związków samorządowych, stosownie do instrukcyj Zarządu Głównego Funduszu Bezrobocia.
(3)
Listy kandydatów, wraz z własnym wnioskiem, wskazującym osoby, które zdaniem przewodniczącego zarządu obwodowego należy mianować członkami zarządu obwodowego, przewodniczący odsyła do Zarządu Głównego na 6 tygodni przed wygaśnięciem mandatów dotychczasowych członków zarządu obwodowego.
§  26.
(1)
Do obowiązków przewodniczącego zarządu obwodowego należy:
1)
wykonywanie uchwał zarządu obwodowego, zwłaszcza zaś wykonywanie z ramienia zarządu obwodowego czynności, przewidzianych w § 24 ust. 1;
2)
zwoływanie zarządu obwodowego i przewodniczenie na jego posiedzeniach;
3)
wykonywanie uchwalonego przez Zarząd Główny budżetu;
4)
występowanie do Przewodniczącego Zarządu Głównego o rozwiązanie zarządu obwodowego w przypadku przewidzianym w § 29 ust. 1;
5)
kwestjonowanie uchwał zarządu obwodowego w przypadkach przewidzianych w § 30;
6)
reprezentowanie zarządu obwodowego na-zewnątrz i występowanie w jego imieniu przed wszelkiemi władzami i wobec osób trzecich;
7)
mianowanie, zwalnianie i zawieszanie w czynnościach personelu biur pośrednictwa pracy, obwodowego biura i jego oddziałów w ramach udzielonych przez przewodniczącego Zarządu Głównego pełnomocnictw, bądź zgłaszanie wniosków w tych sprawach do przewodniczącego Zarządu Głównego (§ 6 ust. 1 pkt. 7);
8)
nadzór służbowy nad urzędnikami i funkcjonarjuszami niższymi obwodowego biura i biur pośrednictwa pracy;
9)
podpisywanie aktów i pism, wysyłanych nazewnątrz;
10)
upoważnianie urzędników obwodowego biura i biur pośrednictwa pracy do podpisywania korespondencji;
11)
wydawanie w nagłych przypadkach, w porozumieniu z centralnemi organami Funduszu Bezrobocia, zarządzeń, wymagających w zasadzie uchwały zarządu obwodowego, z obowiązkiem przedstawienia ich do wiadomości zarządu obwodowego na najbliższem posiedzeniu;
12)
powoływanie i rozwiązywanie komisyj doradczych przy biurach pośrednictwa pracy.
(2)
Zastępcą przewodniczącego jest bądź kierownik obwodowego biura, bądź kierownik biura pośrednictwa pracy, według wyboru przewodniczącego. Wybór ten podlega zatwierdzeniu przewodniczącego Zarządu Głównego. Przewodniczącemu zarządu obwodowego przysługuje prawo upoważnienia do działania w jego imieniu kierownika obwodowego biura, kierowników oddziałów tego biura, oraz kierowników biur pośrednictwa pracy. W razie takiego przekazania kompetencji decyzje upoważnionych w tym zakresie osób mają moc decyzyj przewodniczącego, który ponosi za nie odpowiedzialność.
§  27.
(1)
Posiedzenia zarządu obwodowego są zwoływane w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na miesiąc.
(2)
Ponadto przewodniczący zwołuje posiedzenie Zarządu Obwodowego w razie uznanej przez siebie konieczności, na żądanie władzy nadzorczej, na pisemne żądanie co najmniej czterech członków zarządu obwodowego, na zlecenie centralnych organów Funduszu Bezrobocia oraz na żądanie Najwyższej Izby Kontroli bądź komisji rewizyjnej - w terminie dwutygodniowym od chwili zgłoszenia żądania.
(3)
Z przebiegu obrad zarządu obwodowego są sporządzane protokóły.
(4)
Odpis protokółu każdego posiedzenia zarządu obwodowego winien być niezwłocznie przesłany do Dyrekcji Funduszu Bezrobocia.
§  28.
(1)
Do ważności uchwał zarządu obwodowego konieczną jest obecność przynajmniej czterech członków, w tej liczbie przewodniczącego zarządu obwodowego lub jego zastępcy.
(2)
Uchwały zapadają zwykłą większością głosów obecnych na posiedzeniu członków. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
(3)
Członek zarządu obwodowego ma prawo złożyć do protokółu uzasadnienie swego odrębnego zdania.
§  29.
(1)
Przewodniczący Zarządu Głównego Funduszu Bezrobocia władny jest z urzędu lub na wniosek przewodniczącego zarządu obwodowego rozwiązać zarząd obwodowy, jeżeli posiedzenia tego zarządu w okresie dwóch następujących po sobie miesięcy z powodu braku quorum nie dochodzą do skutku.
(2)
Po rozwiązaniu zarządu obwodowego Przewodniczący Zarządu Głównego upoważnia przewodniczącego zarządu obwodowego do przedstawienia nowych kandydatów na członków zarządu.
(3)
W tym przypadku do czasu powołania zarządu obwodowego w nowym składzie czynności jego spełnia przewodniczący zarządu obwodowego.
§  30.
(1)
W przypadku, gdy uchwała zarządu obwodowego jest sprzeczna z ustawą o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia lub wydanemi na jej podstawie rozporządzeniami bądź przepisami o pośrednictwie pracy i poradnictwie zawodowem albo instrukcjami i zarządzeniami centralnych organów Funduszu Bezrobocia, przewodniczący jest obowiązany zakwestjonować uchwałę i w razie niecofnięcia jej - wnieść przed upływem dwóch tygodni od chwili powzięcia tej uchwały umotywowany sprzeciw do Zarządu Głównego Funduszu Bezrobocia.
(2)
Sprzeciw przewodniczącego zarządu obwodowego powoduje zawieszenie uchwały aż do rozstrzygnięcia przez Zarząd Główny Funduszu Bezrobocia.
§  31.
Członek zarządu obwodowego traci mandat, jeżeli zarząd obwodowy zostanie rozwiązany przez Przewodniczącego Zarządu Głównego Funduszu Bezrobocia (§ 29 ust. 1).
§  32.
(1)
Członek zarządu obwodowego zostaje pozbawiony mandatu przez Zarząd Główny Funduszu Bezrobocia z urzędu lub na wniosek przewodniczącego zarządu obwodowego w razie:
1)
stwierdzonego nadużycia swego stanowiska dla celów osobistych;
2)
ograniczenia go na skutek prawomocnego orzeczenia sądowego w prawie rozporządzania swym majątkiem;
3)
trzykrotnej w ciągu roku nieobecności na posiedzeniach zarządu obwodowego, uznanej przez ten zarząd za nieusprawiedliwioną;
4)
gdy przestał być przedstawicielem organizacji, którą reprezentował w zarządzie obwodowym;
5)
stwierdzenia, że organizacja, którą w zarządzie obwodowym reprezentował nie odpowiada już warunkom, wymienionym w art. 17 ust. 3 ustawy o zabezpieczeniu na wypadek bezrobocia.
(2)
W razie wszczęcia przeciwko członkowi zarządu obwodowego dochodzenia karnego o przestępstwo z chęci zysku lub o zbrodnię, Zarząd Główny Funduszu Bezrobocia może go zawiesić w czynnościach do czasu uprawomocnienia się wyroku lub umorzenia dochodzenia.
§  33.
W razie zrzeczenia się mandatu przez członka zarządu obwodowego, śmierci jego, utraty mandatu (§ 31) lub pozbawienia mandatu (§ 32), Zarząd Główny Funduszu Bezrobocia powołuje w zwykłym trybie na jego miejsce nowego członka na pozostały okres urzędowania.
§  34.
(1)
Przewodniczący zarządu obwodowego otrzymuje zryczałtowane odszkodowanie za czas poświęcony pracy w zarządzie obwodowym, w wysokości ustalonej przez Zarząd Główny Funduszu Bezrobocia i zatwierdzonej przez Ministra Opieki Społecznje.
(2)
Członkowie zarządu obwodowego za faktyczny udział w posiedzeniach zarządu obwodowego otrzymują wynagrodzenie w wysokości, ustalonej na wniosek Zarządu Głównego przez Ministra Opieki Społecznej.
(3)
W razie delegacji służbowej, członkowie zarządu obwodowego otrzymują zwrot kosztów podróży oraz diety według norm, ustalonych przez Zarząd Główny i zatwierdzonych przez Ministra Opieki Społecznej.
(4)
W innych przypadkach poza przewidzianemi w ustępach poprzednich, członkowie zarządu obwodowego mogą otrzymać odszkodowanie za czas poświęcony sprawom Funduszu Bezrobocia, w granicach ustalonych przez Ministra Opieki Społecznej na wniosek Zarządu Głównego.

IV.

Obwodowe biuro Funduszu Bezrobocia.

§  35.
(1)
Organem wykonawczym zarządu obwodowego w zakresie zabezpieczenia na wypadek bezrobocia jest obwodowe biuro.
(2)
Obwodowe biuro może posiadać oddziały, których okrąg i siedzibę ustala Zarząd Główny.
(3)
W szczególności do obwodowego biura należy:
1)
opracowywanie projektów preliminarza budżetowego zarządu obwodowego;
2)
prowadzenie rachunkowości i kasowości oraz technicznej kontroli całokształtu operacyj finansowych, na obszarze całego obwodu, zgodnie z odnośnemi instrukcjami;
3)
przyznawanie i wymierzanie, w imieniu zarządu obwodowego, zasiłków dla bezrobotnych;
4)
ściąganie wkładek oraz wypłacanie zasiłków;
5)
przekazywanie urzędom skarbowym ściągania należnych Funduszowi Bezrobocia zaległości płatniczych;
6)
wykonywanie czynności sekretarjatu zarządu obwodowego;
7)
prowadzenie statystyki zabezpieczenia na wypadek bezrobocia w zakresie ustalonym przez centralne organy Funduszu Bezrobocia;
8)
załatwianie wszelkich czynności, zleconych przez centralne organy Funduszu Bezrobocia, z wyłączeniem czynności pośrednictwa pracy.
§  36.
Na czele obwodowego biura stoi kierownik biura, działający w ramach upoważnienia, udzielonego przez przewodniczącego zarządu obwodowego.

V.

Biuro pośrednictwa pracy Funduszu Bezrobocia.

§  37.
Organem wykonawczym Zarządu Obwodowego Funduszu Bezrobocia w zakresie prowadzenia akcji pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego jest biuro pośrednictwa pracy.
§  38.
Organizację biur pośrednictwa pracy Funduszu Bezrobocia określa osobne rozporządzenie Ministra Opieki Społecznej.

VI.

Przepisy końcowe.

§  39.
(1)
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
(2)
Równocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 2 września 1924 r. w sprawie regulaminu Zarządu Głównego i zarządów obwodowych Funduszu Bezrobocia (Dz. U. R. P. Nr. 79, poz. 774) w brzmieniu ustalonem rozporządzeniem z dnia 21 maja 1926 r. (Dz. U. R. P. Nr. 53, poz. 314).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.22.166

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Regulamin Zarządu Głównego i zarządów obwodowych Funduszu Bezrobocia.
Data aktu: 15/03/1934
Data ogłoszenia: 17/03/1934
Data wejścia w życie: 17/03/1934