Zmiana warunków nabycia niektórych rozparcelowanych gruntów państwowych na obszarze województw poznańskiego i pomorskiego.

USTAWA
z dnia 24 marca 1933 r.
o zmianie warunków nabycia niektórych rozparcelowanych gruntów państwowych na obszarze województw poznańskiego i pomorskiego.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:
Art.  1.

Osoby lub spadkobiercy osób, z któremi urzędy ziemskie zawarły przed dniem 9 stycznia 1926 r. umowy sprzedaży osad i gruntów, położonych na obszarze województw poznańskiego i pomorskiego, z ustanowieniem renty wieczystej, a które uzyskały prawo własności tych osad i gruntów na podstawie art. 61 ustawy z dnia 28 grudnia 1925 r. o wykonaniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. z 1926 r. Nr. 1, poz. 1), o ile prawa własności tych objektów nie pozbyły i są jeszcze w samoistnem ich posiadaniu, mogą na swoją prośbę, zgłoszoną w terminie do dnia 1 lipca 1934 r., uzyskać zmianę warunków udzielonego im przewłaszczenia przez zastąpienie warunków nabycia, wyznaczonych w orzeczeniach o przewłaszczeniu, na warunki nabycia, ustalone w zawartych umowach rentowych.

Art.  2.
(1)
O zmianie warunków udzielonych przewłaszczeń w myśl art. 1 orzekają właściwe okręgowe urzędy ziemskie w drodze orzeczeń ostatecznych.
(2)
W treści orzeczeń winny być wyszczególnione:
a)
ustanowione w wydanych orzeczeniach z art. 61 ustawy o wykonaniu reformy rolnej zobowiązania nabywców i ograniczenia rzeczowe, które ulegają anulowaniu, oraz dokonane na podstawie powyższych orzeczeń z art. 61 ustawy o wykonaniu reformy rolnej wpisy w oddziałach II i III ksiąg gruntowych, które ulegają wykreśleniu i
b)
wszelkie, ustanowione w zawartych umowach rentowych jako warunki nabycia nieruchomości zobowiązania nabywców oraz ograniczenia rzeczowe łącznie z prawem odkupu, które mają być wpisane do oddziału II i III ksiąg gruntowych, przyczem kwota renty wieczystej w wysokości jednej marki zastępuje się kwotą renty wieczystej w wysokości jednego złotego.
(3)
Zobowiązania nabywców z tytułu nie spłaconej reszty ceny kupna winny być wyznaczone w wysokości, odpowiadającej różnicy pomiędzy ceną kupna, ustanowioną w zawartych umowach rentowych, a sumą wpłat, dokonanych na poczet ceny nabycia, ustalonej w orzeczeniu z art. 61 ustawy o wykonaniu reformy rolnej przy odpowiedniem zastosowaniu postanowień rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 maja 1924 r. o przerachowaniu zobowiązań prywatno-prawnych (Dz. U. R. P. z 1925 r. Nr. 30, poz. 213). Należne, a nie spłacone odsetki umowne od reszty ceny kupna mogą być zakredytowane łącznie z resztą ceny kupna.
(4)
Odpis wykonalnego orzeczenia stanowi tytuł do wykreślenia z ksiąg gruntowych, względnie do zapisania w nich, praw rzeczowych, wyszczególnionych w tem orzeczeniu, z określonym w nim stopniem pierwszeństwa, niezależnie od zgody rzeczowo uprawnionych.
Art.  3.

Na zgłoszoną w terminie do dnia 1 lipca 1934 r. prośbę osób lub spadkobierców osób, z któremi urzędy ziemskie zawarły przed dniem 9 stycznia 1926 r. przedwstępne umowy sprzedaży osad i gruntów, położonych na obszarze województw poznańskiego i pomorskiego, z oznaczoną w sposób przybliżony ceną kupna w walucie markowej, a które prawo własności tych osad i gruntów uzyskały na podstawie art. 61 ustawy o wykonaniu reformy rolnej, prawa tego nie pozbyły i są jeszcze w samoistnem posiadaniu tych objektów, Minister Rolnictwa i Reform Rolnych uprawniony będzie obniżyć wymienionym wyżej osobom pozostałą do spłacenia resztę ceny nabycia przewłaszczonych im objektów odpowiednio do stosowanych zasad ustalania ceny kupna przy udzielaniu przewłaszczenia tego rodzaju nabywcom.

Art.  4.
(1)
W przypadkach obniżenia ceny nabycia na podstawie art. 3 ustawy niniejszej opłata stemplowa od pisma, stanowiącego tytuł przejścia własności, jeżeli nie została uiszczona całkowicie do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, zostanie obniżona do kwoty, któraby się należała, gdyby cena nabycia już pierwotnie została ustalona w kwocie, wynikającej z decyzji, powziętej na mocy art. 3; jeśli w tym wypadku kwota, uiszczona na poczet opłaty stemplowej, przewyższa kwotę, na którą wymiar pierwotny został sprostowany, to nie nastąpi zwrot nadwyżki.
(2)
Decyzję w sprawie obniżenia opłaty stemplowej w myśl artykułu niniejszego wydaje w pierwszej instancji izba skarbowa na wniosek strony, przedstawiony za pośrednictwem okręgowego urzędu ziemskiego; przychylne załatwienie nastąpi tylko w razie wpłynięcia wniosku do okręgowego urzędu ziemskiego w ciągu 3 miesięcy od doręczenia stronie zawiadomienia o decyzji, powziętej w myśl art. 3 niniejszej ustawy.
Art.  5.

Wykonanie ustawy niniejszej porucza się Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrami Sprawiedliwości oraz Skarbu.

Art.  6.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.28.235

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Zmiana warunków nabycia niektórych rozparcelowanych gruntów państwowych na obszarze województw poznańskiego i pomorskiego.
Data aktu: 24/03/1933
Data ogłoszenia: 25/04/1933
Data wejścia w życie: 25/04/1933