Zm.: rozporządzenie z dnia 7 marca 1928 r. o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych marynarki wojennej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 7 października 1932 r.
w sprawie zmiany rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 marca 1928 r. o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych marynarki wojennej.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i art. 1 lit. a) ustawy z dnia 17 marca 1932 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 22, poz. 165) postanawiam co następuje:
Art.  1.

Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 marca 1928 r. o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych marynarki wojennej (Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 251), zmienione i uzupełnione ustawą z dnia 28 stycznia 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 25, poz. 214), ulega następującym zmianom:

1)
w tytule zastępuje się wyrazy: "o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych marynarki wojennej" - wyrazami: "o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców marynarki wojennej".
2)
art. 11 otrzymuje brzmienie następujące:

"Podoficer i szeregowiec marynarki wojennej, pełniący służbę czynną, jest obowiązany do noszenia przepisowego umundurowania i uzbrojenia.

Przepisy o umundurowaniu i uzbrojeniu oraz o noszeniu munduru wydaje Minister Spraw Wojskowych".

3)
w art. 56 cyfrę: "10" zastępuje się cyfrą "11";
4)
art. 61 otrzymuje następujące brzmienie:

"Podoficer zawodowy lub starszy marynarz zawodowy marynarki wojennej przestaje być podoficerem (szeregowcem) zawodowym wskutek:

a) osiągnięcia stopnia podporucznika;

b) utraty obywatelstwa polskiego lub zwolnienia od powszechnego obowiązku wojskowego z powodu ubiegania się o obce obywatelstwo;

c) przeniesienia do rezerwy lub pospolitego ruszenia;

d) skazującego wyroku sądu wojskowego na karę wydalenia z wojska lub degradacji, albo też wyroku sądu karnego powszechnego na karę pociągającą za sobą, w myśl przepisów kodeksu karnego wojskowego, karę wydalenia z wojska lub degradacji;

e) orzeczenia komisji dyscyplinarnej;

f) zarządzenia wykluczenia z wojska na zasadach, określonych w ustawie o powszechnym obowiązku wojskowym".

5)
w art. 77 ust. 1 cyfrę "9" zastępuje się cyfrą "10";
6)
art. 88 otrzymuje brzmienie następujące:

"Podoficerom zawodowym lub starszym marynarzom zawodowym marynarki wojennej po przesłużeniu co najmniej 15 lat w służbie wojskowej, uzasadniającej prawo do uposażenia emerytalnego, z którymi nie odnowiono zobowiązania i którym nie można nadać stanowiska w administracji wojskowej, zapewnia Państwo otrzymanie odpowiadających ich kwalifikacjom stanowisk w służbie państwowej, samorządowej lub w przedsiębiorstwach państwowych z zaliczeniem czasu służby wojskowej do emerytury. W braku tych stanowisk zostają oni przeniesieni w stan spoczynku z prawem do zaopatrzenia emerytalnego, zgodnie z ustawą o zaopatrzeniu emerytalnem funkcjonarjuszów państwowych i zawodowych wojskowych.

Podoficerom zawodowym lub starszym marynarzom zawodowym marynarki wojennej, którzy wskutek utraty zdrowia w związku ze służbą wojskową, stwierdzonej orzeczeniem komisji wojskowo - lekarskiej, zostali zwolnieni przed upływem 15 lat ze służby wojskowej, uzasadniającej prawo do uposażenia emerytalnego, również zapewnia Państwo otrzymanie stanowisk, wymienionych w ustępie pierwszym.

W braku tych stanowisk, lub jeżeli stan zdrowia podoficera lub starszego marynarza zawodowego marynarki wojennej nie pozwala mu na pełnienie służby na zaofiarowanem stanowisku, może on być przeniesiony w stan spoczynku z prawem do zaopatrzenia emerytalnego, jeżeli odpowiada warunkom, określonym w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnem funkcjonarjuszów państwowych i zawodowych wojskowych.

Tryb nadawania stanowisk, określonych w ust. 1 i 2, normuje rozporządzenie Rady Ministrów".

7)
w art. § 88 -a ust. 1 i ust. 2 wyrazy "10 lat" zastępuje się wyrazami "15 lat w służbie wojskowej";
8)
w art. 104 -a ust. 1 cyfrę "12" zastępuje się cyfrą "13".
Art.  2.

Upoważnia się Ministra Spraw Wojskowych do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej jednolitego tekstu rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 marca 1928 r. o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych marynarki wojennej (Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 251) z uwzględnieniem zmian, wprowadzonych ustawą z dnia 28 stycznia 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 25, poz. 214) oraz rozporządzeniem niniejszem.

Art.  3.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Spraw Wojskowych.

Art.  4.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024