PRZEPISY WSTĘPNE.
Powołane w niniejszym regulaminie bez bliższego oznaczenia: artykuły - odnoszą się do kodeksu postępowania karnego, paragrafy zaś - do niniejszego regulaminu.
Przez wyrażenie ogólne "prokurator" rozumie się także wiceprokuratorów i podprokuratorów oraz asesorów sądowych, którym poruczono pełnienie czynności prokuratorskich (art. 260 § 2 u. s. p.).
CZYNNOŚCI SĄDOWE.
Stosunki między sądami i z innemi władzami.
O umyślnem niewykonaniu polecenia przez policję państwową należy zawiadomić w drodze służbowej prezesa sądu apelacyjnego (art. 119, 131 i nast. rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o policji państwowej z dnia 6 marca 1928 r. - Dz. U. R. P. z r. 1931, Nr. 5, poz. 27).
W razie ustnego komunikowania się sędzia zaznaczy wynik w aktach w formie zwięzłej notatki.
O terminie rozprawy głównej w sądzie okręgowymi rozprawy apelacyjnej zawiadamia się prokuratora przez doręczenie mu wokandy spraw według załączonego wzoru (art. 295 k. p. k., § 60 reg. og.). Wokandę należy doręczyć w miarę możności na miesiąc zgóry, chyba że rozprawę wyznaczono na termin bliższy; w miarę potrzeby będą przesyłane prokuratorowi wokandy uzupełniające.
Pomoc sądowa i czynności pokrewne.
Należy również wskazać dokładne adresy osób, które mają być przesłuchane lub zawiadomione o terminie (art. 256, 271 § 2, 346, 347 i t. p.).
Do odezwy należy dołączyć potrzebne odpisy z akt sprawy, a w razie konieczności można dołączyć akta w całości lub w części, jeżeli to nie tamuje toku postępowania.
Należy również zwrócić szczególną uwagę na to, aby zewnętrzna forma załatwień przedstawiała się w sposób najkorzystniejszy, a zwłaszcza, by protokóły sporządzone były czytelnie.
W toku śledztwa można, poza przypadkami, przewidzianemi w przepisach szczególnych, udzielać akt do przejrzenia lub je przesyłać tylko w przypadkach wyjątkowych.
Funkcjonarjuszom policji państwowej, upoważnionym przez Komendę Główną do gromadzenia materjałów w celu szkolenia w kryminalistyce, należy czynić ułatwienia w zapoznawaniu się z aktami spraw ukończonych, robieniu z nich odpisów oraz w sporządzaniu zdjęć fotograficznych przedmiotów, pozostających w związku z postępowaniem karnem.
Udzielenie sądowi zagranicznemu akt spraw, dotyczących przestępstw politycznych, może nastąpić tylko za zgodą Ministra Sprawiedliwości. To samo dotyczy innych akt, co do których z przyczyn szczególnych powstaje wątpliwość, czy mogą być udzielone sądowi zagranicznemu.
Wojskowa pomoc zbrojna.
W wydziałach zamiejscowych uprawnienia kierownika sądu w powyższym zakresie ma również przewodniczący wydziału.
W razie spełniania czynności poza siedzibą sądu (art. 6 u. s. p.) i niemożności uzyskania w porę odezwy kierownika sądu, przewodniczący lub sędzia spełniający czynność może sam zwrócić się do władzy wojskowej o pomoc zbrojną.
Należy uprzednio porozumieć się co do skuteczności pomocy ze strony policji państwowej z powiatową władzą administracji ogólnej, a w przypadkach nagłych - bezpośrednio z organami policji państwowej.
Osoba, przybywająca z żądaniem udzielenia pomocy zbrojnej, pozostaje przy oddziale wojska aż do chwili przybycia na miejsce zajść i wyjaśnienia okoliczności, które spowodowały zwrócenie się o pomoc zbrojną.
Stosunek sądów do stron oraz do innych osób prywatnych.
W szczególności, obrońcom stron należy, w miarę możności, czynić ułatwienia i udogodnienia, zwłaszcza co do kolejności rozpoznawania spraw, uwzględniając inne ich zajęcia zawodowe w danym dniu.
Opinji sądu w przedmiocie ułaskawienia (art. 570 § 3) nie udziela się do przejrzenia; nie wydaje się też jej odpisów.
Podział czynności.
Można jednak w podziale czynności wyznaczyć sędziów śledczych w siedzibie sądu okręgowego do poszczególnych kategoryj spraw.
Podział czynności nie wyłącza stosowania art. 261 co do wyznaczenia innego sędziego w poszczególnej sprawie.
Podział czynności w tym względzie należy oprzeć na zasadach, że właściwy jest sędzin śledczy, który według podziału czynności byłby właściwy w danej sprawie dla śledztwa lub jest wyznaczony szczególnie do wydawania postanowień na wnioski w toku dochodzeń, albo w którego okręgu czynność ma być wykonana.
Te same zasady przyjąć należy przy podziale czynności w sądzie grodzkim.
Czas dokonywania czynności.
Kierownik sądu powinien czuwać nad tem, by wyjazdy sądu uzasadnione były wymaganiami dobra wymiaru sprawiedliwości lub względami oszczędności.
Zawiadomienia o wszczęciu i ukończeniu postępowania karnego.
Zawiadomienia powiatowych komendantów uzupełnień o wszczęciu i wynikach postępowania karnego, skróceniu kary (w drodze łaski lub warunkowego zwolnienia) i o darowaniu kary lub skutków skazania sądowego sporządza się według załączonych wzorów.
Jeżeli, ordynarjuszem nie jest arcybiskup lub biskup diecezjalny albo osoba ich zastępująca, należy zawiadomienie przesłać właściwemu terytorjalnie arcybiskupowi lub biskupowi z prośbą o skierowanie do właściwego ordynariusza.
W razie prawomocnego skazania emeryta, pobierającego emeryturę od związku samorządowego, zawiadamia się właściwą władzę samorządową.
Zawiadomienie o prawomocnem ukończeniu postępowania karnego następuje w drodze przesłania odpisu sentencji orzeczenia ze wzmianką o jego prawomocności.
Jeżeli nowe postępowanie toczy się w tym samym, sądzie u tego samego sędziego, - wystarczy odpowiednia wzmianka w aktach poprzedniej sprawy.
Przed upływem okresu próby należy sprawdzać w rejestrze karnym, czy osoba, której zawieszono warunkowo wykonanie kary, nie została ponownie skazana, a w przypadku skazania zażądać od właściwego sądu nadesłania odpisu sentencji orzeczenia celem rozważenia kwestji wykonania zawieszonej kary.
Zawiadomienie o ukończeniu pompowania zawierać będzie wzmiankę, w jaki sposób postępowanie ukończono albo z jakiej przyczyny oskarżonego uniewinnione lub postępowanie umorzono.
Zawiadomienie jest zbędne, gdy już je uskuteczniono w poprzedniem postępowaniu.
O ukończeniu postępowania karnego zawiadamia również sąd grodzki, który umorzył dochodzenie (art. 249).
Nadto zawiadomić należy, w którem więzieniu aresztowany duchowny lub zakonnik pozostaje, oraz o zmianie wiezienia.
Akt sprawy prawomocnie ukończonej należy również na żądanie właściwego ordynarjusza udzielić do przejrzenia jemu lub wyznaczonemu przezeń delegatowi, bądź w sądzie bądź w prokuraturze lub urzędzie wojewódzkim. Jeżeli siedziba ordynariusza nie znajduje się w siedzibie sądu, należy akta przesłać w tym celu do sądu, prokuratury lub urzędu wojewódzkiego, właściwego dla siedziby ordynarjusza.
Postępowanie z osobami pozbawionemi wolności i z oskarżonymi.
Sprawy aresztowanych należy traktować jako szczególnie pilne oraz baczyć na to, aby, o ile możności, przyśpieszyć ich ukończenie.
Przepis niniejszy nie odnosi się do przypadków zatrzymania przez osoby prywatne (art. 165),
Odpis postanowienia należy natychmiast przesłać zarządowi więzienia.
Równocześnie z przekazaniem sprawy innemu sędziemu lub sądowi albo z przesłaniem jej do prokuratora należy zawiadomić zarząd więzienia o przekazaniu aresztowanego do rozporządzenia sędziego, sądu lub prokuratora. W razie przekazania sprawy Sądowi Najwyższemu lub przedstawienia sprawy wyższej instancji z powodu wniesionego zażalenia - aresztowanego nie przekazuje się do rozporządzenia sądu odwoławczego.
W sprawach, w których dochodzenia prowadzi prokurator bezpośrednio lub za pośrednictwem policji, przepisu ustępu poprzedniego nie stosuje się.
Nie wolno używać ani gróźb lub innych środków przymusowych, ani podstępu lub obietnic celem uzyskania wyjaśnień.
Nałożenie kajdan można jednak zarządzić, gdy zachowanie się oskarżonego na rozprawie zagraża bezpieczeństwu.
Zdjęcie kajdan należy zarządzić również w czasie przesłuchania poza rozprawą, jeżeli względy szczególne nie stoją temu na przeszkodzie.
Konwojent ma być obecny w tym samym pokoju, w którym odbywa się przesłuchanie konwojowanego.
Sędzia może jednak zarządzić, aby konwojent pozostał przed wejściem do pokoju, w którym odbywa się przesłuchanie, jeżeli to nie sprzeciwia się obowiązkom służbowym konwojenta i nie zachodzi obawa ucieczki konwojowanego lub gwałtu z jego strony.
Przepis ustępu poprzedniego stosuje się odpowiednio do odwiedzin i korespondencji aresztowanego (§§ 63, 64).
Na przyjęcie dla aresztowanego żywności, odzieży i innych przedmiotów może zezwolić także sędzia śledczy lub sędzia grodzki, w którego okręgu znajduje się wiezienie.
Uprawnienia, przewidziane w poprzednich ustępach, służą także właściwemu prokuratorowi.
Kaucje.
Jeżeli w siedzibie sądu niema kasy urzędu skarbowego lub ta nie jest czynna, kaucję składa się w kasie sądowej, a gdy i ta nie jest czynna, sąd przyjmuje kaucję i najpóźniej następnego dnia powszedniego przekaże ją do kasy sądowej.
Gdy oskarżony jest aresztowany, sąd w każdym przypadku powinien kaucję przyjąć i najpóźniej następnego dnia powszedniego przekazać ją do kasy sądowej.
Listy gończe.
W miarę potrzeby listy gończe rozesłać należy także innym władzom i organom, w szczególności sądom i urzędom gminnym celem ogłoszenia przez przybicie na tablicy lub w inny sposób, przyjęty zwyczajem miejscowym.
Wnioski w tym względzie należy przedstawiać Ministerstwu Sprawiedliwości, jeżeli umowy lub porozumienia międzynarodowe nie przewidują innej drogi.
Doręczenia, wezwania, zawiadomienia, przymusowe sprowadzenie.
W razie odmowy zatwierdzenia rewizji czy to z powodu, że nie zachodził wypadek niecierpiący zwłoki, czy też z uwagi na niezachowanie przepisów art. 142 - 149 i 257 k. p. k. lub art. 20 § 2 przep. wprow., sędzia wyda postanowienie z uzasadnianiem i prześle odpis jego prokuratorowi.
Przepisy § 74 stosuje się odpowiednio.
Wojskowym w stanie nieczynnym doręcza się wezwania i inne pisma sądowe bezpośrednio.
Obrońcy z urzędu.
To samo stasuje się, jeżeli chodzi o wyznaczenie do obrony aplikanta, urzędującego w innym sądzie (wydziale, oddziale).
Urzędnika sekretarjatu sądowego można wyznaczać do obrony tylko w przypadkach nagłych i z pośród osób, posiadających po temu dostateczne kwalifikacje. Przepis ustępu drugiego stosuje się tu odpowiednio.
Do obrony w toku śledztwa i dochodzenia (art. 88 i 93 § 1) urzędnika sekretarjatu sądowego wyznaczać nie należy.
Protokóły.
"Przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu i Wszechwiedzącemu, że sumiennie wykonam obowiązki protokolanta. Tak mi, Panie Boże, dopomóż."
Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 25 czerwca 1929 r. (Dz. U. R. P. Nr. 47, poz. 383) stosuje się tu odpowiednio.
Sędzia, zachowując przepis art. 113 § 3, uprzedzi nadto składającego przysięgę, że przysięga odnosi się do protokołowania w określonych sprawach albo we wszystkich sprawach na danych rokach lub sesji wyjazdowej.
W rubryce 4 podać należy treść postanowienia z krótkiem uzasadnieniem, jeżeli ono jest konieczne; gdy zapada postanowienie obszerniejsze oraz w innych przypadkach, w których sąd uzna to za celowe należy do protokółu wpisać tylko wzmiankę o zapadłem postanowieniu, samo zaś postanowienie sporządzą się oddzielnie.
Protokóły wspólne przechowuje się w osobnym zeszycie.
Czynności związane z dowodami.
Osoby, wyznające religję mojżeszową, składając przysięgę, mogą nakryć głową.
Śledztwo.
Rozprawa.
Jeżeli akt oskarżenia złożył komisariat lub posterunek zamiejscowy, zawiadomienie o rozprawie kierować należy do tego komisarjatu, w którego okręgu znajduje się sąd grodzki.
Strony, ich obrońcy, pełnomocnicy i ustawowi przedstawiciele mogą zdanie odrębne przeglądać i robić z niego odpisy, nie mogą jednak otrzymywać uwierzytelnionych odpisów (art. 212).
Przyznawanie należności świadkom, biegłym, tłumaczom i lanym osobom.
Jeżeli władza, przyznająca należność, spełnia czynność na żądanie innej władzy lub w jej zastępstwie, wówczas zawiadamia ja o przyznanej należności jednocześnie z przesłaniem protokółu dokonanej czynności.
Należności przyznaje sędzia śledczy (grodzki) lub prokurator; wypłaca się je z funduszów właściwego sądu (sędziego śledczego) lub z funduszów najbliższego sądu grodzkiego, jeżeli prokurator pełni stałą służbę poza siedzibą sądu okręgowego (wydziału).
Sporządzanie orzeczeń.
Wykonanie orzeczeń.
Jeżeli kara pozbawienia wolności przewyższa trzy miesiące, sąd może - stosownie do uznania - postąpić w myśl ustępu poprzedniego lub polecić bezzwłoczne sprowadzenie skazanego do więzienia.
Sąd powinien, bez uprzedniego wezwania, zarządzić sprowadzenie skazanego do więzienia, gdy zachodzi obawa, że uchyli się od wykonania kary.
Jeżeli sprawa znajduje się w wyższej instancji, a zachodzi konieczność wykonania wyroku, w całości lub w części wykonalnego, sąd, w którym sprawa się znajduje, prześle sądowi właściwemu do zarządzenia wykonania (art. 542 § 1) odpisy sentencji ze wzmianką o zakresie wykonalności wyroku.
Jeżeli zarządzenie wykonania należy do prokuratora, należy mu przesłać odpisy sentencji ze wzmianką o zakresie wykonalności wyroku.
Jeżeli sprawę rozpoznawał także sąd apelacyjny, akta przesyła się za pośrednictwem tegoż sądu, który dołącza swą opinję.
W miarę potrzeby należy powziąć dodatkowe postanowienie.
W zawiadomieniu należy podać oznaczenie akt skarbowych, imię i nazwisko skazanego czyn przestępny, czas trwania tymczasowego aresztu, datę i krótką treść wyroku, datę rozpoczęcia i ukończenia kary pozbawienia wolności oraz datę uiszczenia kary pieniężnej.
W sprawach karnych skarbowych (§ 127) sąd grodzki postąpi w myśl art. 203 ustawy karnej skarbowej.
Do przesyłki należy dołączyć dwa równobrzmiące wykazy wysianych przedmiotów z podaniem tytułu przyznania ich Skarbowi Państwa i z żądaniem potwierdzenia na jednym z nich odbioru.
Broń i amunicję innego rodzaju odsyła się do powiatowej władzy administracji ogólnej.
Przedmioty, wartości do 20 złotych, można sprzedać także z wolnej ręki, po uprzedniem, w miarę potrzeby, oszacowaniu przez biegłego.
Przedmioty, do których nabycia potrzebne jest zezwolenie władzy, można sprzedać jedynie osobom, które okażą odpowiednie zezwolenie.
Biurowość i sekretarjaty.
Forma orzeczeń, zarządzeń, poleceń i pism.
O ogłoszeniu ustnem należy pod postanowieniem uczynić wzmiankę, którą podpisuje osoba zainteresowana. Przepis § 83 stosuje się tutaj.
Przepis powyższy stosuje się również w postępowaniu przed sądem grodzkim w tych samych przypadkach, w jakich w postępowaniu przed sądem okręgowym prezes wydaje zarządzenia poza rozprawą.
Uzasadnienie należy umieścić na końcu orzeczenia; w postanowieniach, zawierających krótkie uzasadnienie, można od tej zasady odstąpić.
W postanowieniach, podlegających zaskarżeniu, należy wymienić nazwiska sędziów oraz zaznaczyć, że postanowienie sąd wyda! po wysłuchaniu prokuratora.
Wyciąg z protokółu wspólnego posiedzenia niejawnego.
Sąd okręgowy w ...... w składzie ...... w sprawie ...... dnia ...... po wysłuchaniu wniosku prokuratora postanowił ...... (przytoczyć tekst z rubryki 4).
Przewodniczący :..... w r.
Protokólant ......w r.
Za zgodność: Sekretarz.
Pismo opatrzone będzie nie datą sporządzenia, lecz datą podpisania pisma wysyłanego.
Czynności sekretarjatu.
O wykonaniu sekretarjat czyni wzmiankę w aktach, zaopatrując ją datą i podpisem.
W przypadkach wątpliwych sekretarjat powinien zwrócić się do sędziego o udzielenie wskazówek.
Kierownik sądu lub sędzia, któremu dany sekretarjat bezpośrednio podlega (§ 107 reg. og.), może zarządzić, aby niektóre lub pewnego rodzaju protokóły, spisywane przez sekretarjat bez udziału sędziego, sporządzano dopiero po uprzedniem porozumieniu się z sędzią.
Sędzia może wziąć udział w każdej czynności, z której przebiegu sporządza się protokół.
Oprócz przypadków, przewidzianych w innych przepisach, sekretarjat przygotowuje i przedstawia sędziemu projekty:
Polecenia te mogą być wydawane w poszczególnych sprawach lub obejmować pewne kategorje czynności.
Pozatem stosuje się § 189 reg. og.
Wezwania i pisma w sprawach niecierpiących zwłoki należy oznaczyć stemplem: "pilne".
Pisma tajne lub poufne należy oznaczyć odpowiednim stemplem ("tajne", "poufne"), wyciśniętym na piśmie oraz na zamkniętej kopercie.
W braku stempli oznaczenia powyższe uskutecznia się kolorowym atramentem lub ołówkiem.
Jeżeli w tej samej sprawie jest kilka orzeczeń lub zarządzeń z tej samej daty, sekretarjat oznaczy je w aktach kolejnemi numerami rzymskiemi i numery te uwidoczni na dowodzie doręczenia (np. 14/5-33 Kg. 293/32-III).
Akta toczących się śledztw i dochodzeń przechowuje się pod zamknięciem.
Przechowywanie przedmiotów, będących w związku z postępowaniem karnem.
Przedmioty, przechowywane w ten sposób, należy umieścić w kopercie, doszytej do akt i zapieczętowanej, z oznaczeniem na niej jej zawartości. Otwierający kopertę winien ją ponownie zapieczętować, zaznaczyć datę otwarcia i położyć swój podpis.
Jeżeli stan broni palnej lub nabojów przed wylądowaniem może mieć znaczenie dla sprawy, należy uprzednio drogą oględzin, stwierdzić okoliczności ważne dla postępowania.
Co do ich przechowania (art. 152) należy porozumieć się z najbliższą władza wojskową.
Przepis niniejszy nie dotyczy nieznacznej ilości nabojów do ręcznej broni palnej, jeżeli ich przechowanie w sądzie nie grozi wybuchem.
W razie wątpliwości, jakie środki ostrożności powinny być zachowane, należy porozumieć się z osobami fachowemi.
Gdy kasa sądowa jest nieczynna, przedmioty powyższe może przyjąć sędzia za pokwitowaniem. obowiązany jest jednak najpóźniej najbliższego dnia powszedniego złożyć je do kasy sądowej.
W tych przypadkach należy odpowiednio stosować przepisy niniejszego regulaminu, odnoszące się do przechowywania przedmiotów, pozostających w rozporządzeniu sądu.
§ 172. Jeżeli sprawa przechodzi do wyższej instancji, przedmioty przechowywane, w szczególności dowody rzeczowe, będą nadal pozostawione w dotychczasowem przechowaniu aż do dalszych zarządzeń sądu odwoławczego lub sądu pierwszej instancji.
Opakowanie przedmiotu oraz przymocowanie kartki należy w przypadkach ważniejszych zabezpieczyć pieczęcią sądową.
Pokwitowanie koloru czerwonego należy dołączyć do akt sprawy.
Przedmiot należy wydać urzędnikowi sekretarjatu na pisemne polecenie sędziego.
Odbiór i zwrot przedmiotu uskutecznia się za pokwitowaniem.
W sądzie apelacyjnym kontrolę przeprowadza się w terminach, określonych przez prezesa.
Prowadzenie akt.
To samo dotyczy również podań o przywrócenie praw i zatarcie skazania (art. 636 - 639).
Na przedniej stronie okładki akt należy po lewej stronie, u góry i u dołu, umieścić sygnaturę sprawy.
Jeżeli w sprawie niema już aresztowanego, należy paski czerwone oraz podkreślenie nazwiska w repertorjum przekreślić.
Można także nałożyć nową okładkę.
Na okładce należy wypełnić jedynie rubrykę "w sprawie", wpisując imię i nazwisko oskarżonego (lub inne oznaczenie, gdy sprawca jest nieznany), z boku zaś wycisnąć stempel:
Akta sędziego śledczego rej ...... w ...... Sygn. ......
Akta śledcze Sądu Grodzkiego w ...... Sygn. ..... Pozatem stosuje się § 124 reg. og.
Przepis § 158 ust. ost. ma tu zastosowanie.
Akta dochodzenia prokuratorskiego (art. 247 § 2, 283 § 2) wszywa się do akt sądowych wraz z dotychczasową okładką.
Karta przeglądowa może być wydrukowana na odwrotnej stronie pierwszej karty okładki.
W karcie przeglądowej (rubryka 5) zaznacza się, co z akt wyłączono i gdzie przekazano.
W sprawach, należących do właściwości sądów grodzkich oraz w innych sprawach, w których akta zawierają nie wiecej, niż sto kart, prowadzenie karty przeglądowej nie jest obowiązkowe.
Akta dochodzenia z ponumerowanemi kartami wpisuje się pod jednym numerem porządkowym karty przeglądowej.
Wykaz należy wszyć zaraz po karcie przeglądowej, nie numerując go. Wykazu nie prowadzi się, gdy akta nie są zeszyte (§ 188).
Jeżeli dla poszczególnych spraw łącznych powstały osobne akta, należy je złączyć i prowadzić pod sygnaturą jednej z tych spraw; sygnaturę innych spraw należy zaznaczyć na okładce czerwonym atramentem.
Włączone akta spraw poszczególnych wpisuje się pod jednym numerem porządkowym karty przeglądowej, oraz po połączeniu odpowiednio numeruje, przekreślając poprzednią numerację.
Przedmioty, wzięte na przechowanie sądowe w sprawach, dla których powstały akta osobne, należy wpisać do wykazu przedmiotów (§ 191) tej sprawy, pod której sygnaturą ma być prowadzone dalsze postępowanie.
W razie odmowy przyjęcia środka odwoławczego (art. 487, 505 § 2), nie zwraca się pisma, zawierającego środek odwoławczy, lecz zachowuje się je w aktach.
Kopertę otwierać może jedynie sąd, który wydał opinję, oraz sądy i władze, współdziałające przy ułaskawieniu.
Odsyłanie akt do archiwum.
Akta spraw, wciąganych do repertorjum "Ko", a wynikających z zastosowania art. 640 § 3 i 4 k.p.k. oraz art. 193 § 5 i 8 ustawy karnej skarbowej, przesyła się do archiwum po prawomocnem załatwieniu.
Akta spraw, w których postępowanie zawieszono (§ 257 i 258) przesyła się do archiwum po upływie roku od daty postanowienia o zawieszeniu (art. 5 i 574).
Akta należy przesyłać co kwartał.
Księgi.
W rubryce "uwagi" należy uwidocznić czerwonym atramentem łączność podając sygnaturę sprawy, z którą dane akta złączono.
Inne wpisy, dokonane niewłaściwie lub omyłkowo, należy przekreślić i uskutecznić wpis właściwy.
W odpowiedniej rubryce repertorjum należy umieszczać pionową kreskę.
Wypełnianie powyższej rubryki jest zbędne, gdy w danym wydziale lub sekcji wszystkie sprawy są rozpoznawane w postępowaniu zwyczajnem lub jednoosobowem; na okładce repertorjum należy wówczas zaznaczyć "sprawy rozpoznawane w postępowaniu zwyczajnem" lub "sprawy rozpoznawane w postępowaniu jednoosobowem".
Przy uskutecznianiu wpisów w repertoriach oraz skorowidzach należy odpowiedzialnego traktować tak, jak oskarżonego.
Jeżeli środka odwoławczego nie przyjęto, należy o tem uczynić wzmiankę w tej samej rubryce.
To samo stosuje się do repertorjum "Kz", jeżeli na postanowienie sądu okręgowego, jako drugiej instancji, wniesiono dalsze zażalenie do sądu apelacyjnego (art. 463).
W razie udzielenia przerwy należy poszczególne okresy odbywania kary uwidocznić odpowiednio w rubryce 19 dopiero po całkowitem odbyciu kary.
Datę wysłania karty karnej należy odnotować w rubryce "uwagi".
Sprawy, w których śledztwa nie wszczęto, otrzymają - niezależnie od ogólnej numeracji porządkowej - osobną numerację, którą uwidocznić należy przez zaznaczenie odpowiedniego numeru czerwonym atramentem nad ogólnym numerem porządkowym.
Do repertorjum "Kps" należą również sprawy o zastosowanie środków zapobiegających uchylaniu się od sądu w toku dochodzenia, jak również sprawy, wynikające z zastosowania art. 153, 153 § 2, 100, 171 § 2, 246 § 2, 254 - 256, 259 § 2, zdanie ostatnie.
Do rzeczonego repertorjum wciąga się również wnioski o zatwierdzenie zajęcia druku, złożone sądowi grodzkiemu.
Jeżeli jest kilku oskarżonych, należy nazwisko i imię każdego z nich wciągnąć osobno do skorowidza.
Jeżeli oznaczenie sprawy nie może nastąpić w sposób powyżej podany, należy sprawę wciągnąć do skorowidza pod literą "X" z krótkiem oznaczeniem istoty zdarzenia (np. - znalezienie trupa dziecka w miejscowości A i t. p.).
W rubryce "wynik rozprawy" zaznacza się tylko w skróceniu, czy zapadł wyrok, czy też rozprawę ukończono w inny sposób ("wyrok", "odroczono", "zawieszono" i t. p.).
Podobnież należy postąpić w razie odroczenia wydania sentencji (art. 367).
Wykaz ten prowadzi sędzia lub z jego polecenia urzędnik sekretarjatu.
Do rzeczonego skorowidza należy również na polecenie sędziego grodzkiego wciągnąć skazanych, co do których nie można wykonać kary, zwłaszcza w przypadku, gdy miejsce ich pobytu jest nieznane; wpis nastąpi dopiero po zakreśleniu sprawy w repertorjum "Kg" (§ 252).
Kierownik sądu może zarządzić prowadzenie wspólnego skorowidza dla wszystkich lub niektórych wydziałów (oddziałów) sądu i sędziów śledczych.
Skorowidz poszukiwanych można założyć na okres dłuższy ponad rok.
Odpowiednie zarządzenia co do sposobu corocznej kontroli spraw wyda kierownik sądu, w którym prowadzi się wspólny skorowidz (§ 245 ust. 2).
Księgę można założyć na okres dłuższy ponad rok.
Dowód wysłania lub pokwitowanie przechowuje biuro podawcze. Potwierdzenie odbioru może nastąpić także w rubryce 13 księgi.
Sprawę, w której jest kilku oskarżonych, uważa się za załatwioną w repertorjum, gdy załatwienie dotyczy wszystkich oskarżonych.
Zakreślenie, które nie było uzasadnione, należy usunąć.
Sprawę rozstrzygniętą wyrokiem zaocznym zakreśla się dopiero po odrzuceniu sprzeciwu lub upływie terminu do jego wniesienia.
Jeżeli kary wykonać nie można ze względu na to, że miejsce pobytu skazanego jest nieznane, należy o tem uczynić wzmiankę w repertorjum "Kg" w rubryce "uwagi".
Jeżeli nastąpi podjęcie postępowania, należy sprawę wpisać do repertorjum i skorowidza jak sprawę nową; czas trwania postępowania liczy się od daty nowego wpisu.
W rubryce "uwagi" należy uczynić wzmiankę o wznowieniu, wskazując dawną sygnaturę sprawy.
W dawnem repertorjum należy również w "uwagach" uczynić wzmiankę o wznowieniu, wskazując nową sygnaturę sprawy.
Uwidocznienie odbywa się przez wypisanie obok siebie w chronologicznej kolejności numerów spraw z oznaczeniem roku. Wpisy uskutecznia się nadal w dawnem repertorium. W razie załatwienia sprawy należy odnośny numer przekreślić.
Przeniesienie polega na wpisaniu spraw w porządku chronologicznym z zachowaniem dawnych numerów, przyczem sprawy z poszczególnych lat należy oddzielić od siebie oznaczeniem roku.
Przepis końcowy.
Księgi i wzory, będące w zapasie, będą po dostosowaniu do wzorów i przepisów niniejszego regulaminu, zużytkowane aż do całkowitego ich wyczerpania.
Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX
Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.
..................................................
WOKANDA
500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia
Robert Horbaczewski 20.01.20251 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.
Monika Pogroszewska 02.01.2025W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.
Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.20241 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.
Tomasz Ciechoński 31.12.2024Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.
Beata Dązbłaż 28.12.2024Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.
kk/pap 12.12.2024Identyfikator: | Dz.U.1932.110.909 |
Rodzaj: | Rozporządzenie |
Tytuł: | Regulamin wewnętrznego urzędowania sądów apelacyjnych, okręgowych i grodzkich w sprawach karnych. |
Data aktu: | 01/12/1932 |
Data ogłoszenia: | 14/12/1932 |
Data wejścia w życie: | 01/01/1933 |