Podaje się niniejszem do wiadomości, na podstawie komunikatu Urzędu Centralnego międzynarodowych przewozów kolejami żelaznemi, że z dniem 1 lipca 1931 r. załącznik I do konwencji międzynarodowej o przewozie towarów kolejami żelaznemi, podpisanej w Bernie 23 października 1924 r. (Dz. U. R. P. z 1928 r. Nr. 73, poz. 667), zgodnie z jej art. 60 § 2, i w myśl uchwały komisji rzeczoznawców, ustanowionej w tymże artykule, otrzymuje następujące nowe brzmienie:Załącznik I 1
(Artykuł 4)
PRZEPISY DOTYCZĄCE PRZEDMIOTÓW PRZYJMOWANYCH DO PRZEWOZU WARUNKOWO.
Uwaga wstępna.
1 Towary, wymienione w załączniku I, należy oznaczyć w liście przewozowym według nazw, zawartych w tymże załączniku. Nazwy te należy podkreślić czerwono.
2 Przedmioty, o właściwościach materjałów, zaliczonych do klas I, II i VI, lecz w nich niewymienione, wyłącza się od przewozu. Przedmioty o właściwościach materjałów, zaliczonych do klas III, IV i V, lecz w nich niewymienione, przyjmuje się do przewozu bez stosowania jakichkolwiek warunków.
3 Materjały wyszczególnione w załączniku I, wolno pakować razem ze sobą, albo razem z innemi przedmiotami tylko wówczas, jeżeli to jest w załączniku I dozwolone. Wolno je ładować razem ze sobą, albo razem z innemi przedmiotami do tego samego wagonu, jeżeli niema co do tego zakazu w załączniku I.
4 Przyjmowanie do przewozu przedmiotów, wymienionych w załączniku I, jako przesyłkę pośpieszną, nie podlega żadnym ograniczeniom, o ile w załączniku I niema przepisów odmiennych.
5 O ile w następnych przepisach przewidziane jest umieszczanie nalepek według wzorów Nr. 1 do 10, znajdujących się w końcu załącznika I, umocowanie ich przez nadawcę, dokonywa się najlepiej przez nalepianie lub przybicia gwoździem; naklejanie nalepek na kartony lub tabliczki, przywiązane mocno do poszczególnych sztuk przesyłki, winno mieć miejsce tylko w razie, gdy rodzaj przedmiotu nie dozwala na inne umieszczenie nalepki. Zamiast nalepek, nadawcy mogą umieszczać na sztukach znaki, niedające się zatrzeć, odpowiadające ściśle przepisanym wzorom.
6 Przy przesyłkach towarów, które winny być zaopatrzone w nalepki lub znaki, według wzorów Nr. 1 do 5, 9 i 10, kolej żelazna, powinna umieszczać nalepki tego samego wzoru po obu stronach wagonu, przed rozpoczęciem ładowania. Nalepki należy przybić gwoździem, lub przykleić bądź na miejscu specjalnie do tego przeznaczonem, bądź do tabliczki, przymocowanej do ściany wagonu, lub też przymocować trwale w inny sposób.
7 Jeżeli załącznik I przepisuje na opakowaniach napisy, należy je sporządzać w jednym z urzędowych języków kraju wysłania. Nadto nadawca winien dołączyć do napisu tłumaczenie w języku francuskim, niemieckim lub włoskim, chyba że taryfy międzynarodowe lub umowy specjalne, zawarte pomiędzy zarządami kolejowemi, posiadają odmienne postanowienia.