Dowody prawa własności do gruntów scalonych.

USTAWA
z dnia 21 marca 1931 r.
o dowodach prawa własności do gruntów scalonych.

Art.  1. 1

Po zakończeniu postępowania scaleniowego, o ile do obszaru scalenia wchodziły chociażby częściowo grunty, nie posiadające urządzonej hipoteki, powiatowy urząd ziemski dokona obwieszczenia o przeprowadzonem scaleniu z wymienieniem nazw wszystkich wsi (miast, miasteczek), które weszły do danego obszaru scalenia, numerów nowoutworzonych działek, ich obszarów oraz osób, którym zostały przyznane, wyznaczając termin trzymiesięczny do zgłoszenia przez osoby interesowane do powiatowego urzędu ziemskiego pretensyj o prawo własności do gruntów scalonych, nie posiadających urządzonej hipoteki. Pretensje te winny być poparte dowodami wytoczenia w tym przedmiocie sporu sądowego.

Art.  2. 2

(1)
Obwieszczeń, wymienionych w art. 1, powiatowy urząd ziemski dokona w trybie, przewidzianym w pkt. 1 art. 51 ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scaleniu gruntów (Dz. U. R. P. z 1927 r. Nr. 92, poz. 833) oraz przez umieszczenie publikacji w Dzienniku Wojewódzkim i Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Sprawiedliwości. Publikacja w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Sprawiedliwości winna być umieszczona po otrzymaniu przez powiatowy urząd ziemski powiadomienia wójta (burmistrza, prezydenta) o dokonaniu obwieszczenia oraz po umieszczeniu publikacji w Dzienniku Wojewódzkim.
(2)
Termin trzymiesięczny, wskazany w art. 1, będzie obliczany od dnia następnego po dniu dokonania publikacji w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Sprawiedliwości.
Art.  3.
(1) 3
Po upływie terminu, wskazanego w art. 1, powiatowy urząd ziemski zaopatrzy swe prawomocne orzeczenie lub orzeczenie okręgowej komisji ziemskiej, zatwierdzające projekt scalenia, klauzulą, stwierdzającą, iż orzeczenie to łącznie z odnośnemi dowodami pomiarowemi będzie podstawą do pierwiastkowej regulacji hipoteki scalonych gruntów oraz, w braku lepszych tytułów, do ustalenia własności na rzecz tych osób, którym poszczególne działki przy scaleniu zostały przyznane. W klauzuli powyższej winny być wyszczególnione numery nowoutworzonych działek, ich obszar oraz ich właściciele, z pominięciem tych działek, do których w terminie, wskazanym w art. 1, lub poprzednio w toku postępowania scaleniowego zostały zgłoszone pretensje o prawo własności. Co do tych działek powiatowy urząd ziemski wyda klauzulę po złożeniu dowodów rozstrzygnięcia sporu sądowego (art. 5).
(2)
Odpis orzeczenia, opatrzonego klauzulą w myśl cz. 1 łącznie z odrysem odnośnego planu i odpisem rejestru pomiarowego po scaleniu, stanowi dokument, dostateczny dla wykonania wymienionych w cz. 1 czynności hipotecznych.
Art.  4.
1)
Po zakończeniu postępowania scaleniowego roszczenia o prawo własności do gruntów scalonych mogą być skierowywane wyłączne do działek, otrzymanych przez uczestników scalenia wzamian za grunty, uprzednio posiadane.
2)
Jeżeli posiadacz nowoutworzonej działki otrzymał w wyniku scalenia wyrównawczą dopłatę pieniężną, przedmiotem roszczenia, wymienionego w cz. 1, może być oprócz gruntów również kwota pieniężna, otrzymana przez tegoż posiadacza tytułem dopłaty.
Art.  5. 4

Celem otrzymania klauzuli, przewidzianej w art. 3, co do działek, będących przedmiotem sporu sądowego, osoby zainteresowane winny złożyć powiatowemu urzędowi ziemskiemu prawomocny wyrok sądowy, rozstrzygający spór na ich korzyść, lub też dowód umorzenia sporu sądowego.

Art.  6.

Opłaty w postępowaniu hipotecznem, wszczętem w celu wywołania i regulacji hipoteki scalonych gruntów na podstawie tytułów, uzyskanych w trybie niniejszej ustawy, oraz stawki wynagrodzenia, ustalone w taksie dla pisarzy hipotecznych, ulegają obniżeniu o 50 %.

Art.  7.
1)
Sprawy o stwierdzenie posiadania gruntu na prawie własności, wszczęte w trybie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 października 1927 r. o ustalaniu prawa własności do gruntów, nadanych włościanom przy uwłaszczeniu (Dz. U. R. P. Nr. 92, poz. 822), o ile nie zostały zakończone prawomocną decyzją sądu przed dokonaniem obwieszczenia w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Sprawiedliwości, przewidzianego w art. 1, podlegają umorzeniu.
2)
Powzięte w trybie powołanego w cz. 1 rozporządzenia z dnia 14 października 1927 r. prawomocne decyzje sądu, zatwierdzające uchwałę zebrania wiejskiego, w której odmówiono stwierdzenia posiadania gruntu na prawie własności, jak również odmawiające zatwierdzenia uchwały, stwierdzającej posiadanie gruntu na prawie własności, nie stoją na przeszkodzie do zastosowania postanowień niniejszej ustawy.
Art.  8.

Wykonanie ustawy niniejszej porucza się Ministrowi Reform Rolnych i Ministrowi Sprawiedliwości.

Art.  9.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie czternastego dnia po ogłoszeniu i obowiązuje na obszarze sądów apelacyjnych w Warszawie, Lublinie i Wilnie.

1 Art. 1 zmieniony przez art. 12 pkt 1 rozporządzenia z dnia 11 lipca 1932 r. o unormowaniu właściwości władz i trybu postępowania w zakresie administracji rolnictwa i reform rolnych (Dz.U.32.67.622) z dniem 20 sierpnia 1932 r.
2 Art. 2 zmieniony przez art. 12 pkt 2 rozporządzenia z dnia 11 lipca 1932 r. o unormowaniu właściwości władz i trybu postępowania w zakresie administracji rolnictwa i reform rolnych (Dz.U.32.67.622) z dniem 20 sierpnia 1932 r.
3 Art. 3 cz. 1 zmieniona przez art. 12 pkt 3 rozporządzenia z dnia 11 lipca 1932 r. o unormowaniu właściwości władz i trybu postępowania w zakresie administracji rolnictwa i reform rolnych (Dz.U.32.67.622) z dniem 20 sierpnia 1932 r.
4 Art. 5 zmieniony przez art. 12 pkt 4 rozporządzenia z dnia 11 lipca 1932 r. o unormowaniu właściwości władz i trybu postępowania w zakresie administracji rolnictwa i reform rolnych (Dz.U.32.67.622) z dniem 20 sierpnia 1932 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1931.39.340

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Dowody prawa własności do gruntów scalonych.
Data aktu: 21/03/1931
Data ogłoszenia: 27/04/1931
Data wejścia w życie: 12/05/1931