Przeznaczenie i parcelacja gruntów, położonych w sferze interesów mieszkaniowych miast i ośrodków przemysłowo-fabrycznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA REFORM ROLNYCH
z dnia 7 czerwca 1930 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Robót Publicznych i Spraw Wewnętrznych w sprawie przeznaczenia i parcelacji gruntów, położonych w sferze interesów mieszkaniowych miast i ośrodków przemysłowo - fabrycznych.

Na podstawie art. 7 i cz. 3 art. 49 ustawy z dnia 28 grudnia 1925 roku o wykonaniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. z r. 1926 Nr. 1, poz. 1), zarządza się co następuje:

I.

Określenie sfery interesów mieszkaniowych.

§  1.
1)
Ustalenie sfery interesów mieszkaniowych miast i ośrodków przemysłowo-fabrycznych, w myśl cz. 1 art. 7 ustawy z dnia 28 grudnia 1925 roku o wykonaniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. z 1926 r. Nr. 1, poz. 1), dokonywane będzie na wniosek właściwych władz samorządowych (magistraty względnie wydziały powiatowe).
2)
Postanowienie cz. 1 nie dotyczy miast: Warszawy, Krakowa, Lwowa, Łodzi, Poznania, Lublina, Bydgoszczy; Sosnowca i Wilna, których sfera interesów mieszkaniowych określona została w cz. 1 art. 7 ustawy o wykonaniu reformy rolnej i będzie bliżej oznaczona w stosunku do każdego z wymienionych miast w drodze ustalenia granic przez Ministra Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Robót Publicznych i Ministrem Spraw Wewnętrznych.
§  2.
Przez sferę interesów mieszkaniowych rozumieć należy nieobjęte granicami administracyjnemi miasta lub ośrodka przemysłowo - fabrycznego tereny, które - ze względu na racjonalną rozbudowę miast i ośrodków przemysłowych lub ze względu na potrzeby ich mieszkańców - niezbędne są bądź na cele użyteczności publicznej bądź też na tworzenie gospodarstw lub letnisk podmiejskich, osiedli dla robotników, rzemieślników, urzędników i t. p.
§  3.
1)
Określenia sfery interesów mieszkaniowych miast i ośrodków przemysłowo-fabrycznych dokona na podstawie wniosku właściwej władzy samorządowej Minister Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Robót Publicznych i Ministrem Spraw Wewnętrznych.
2)
Do wniosku przewidzianego w cz. 1 winny być dołączone:

A. uwierzytelniony odpis uchwały właściwej władzy samorządowej w sprawie określenia sfery interesów mieszkaniowych;

B. szkic projektu rozbudowy miasta;

C. odrys planu sytuacyjnego w odpowiedniej podziałce z oznaczeniem na nim:

a)
granic administracyjnych miasta (ośrodka przemysłowo-fabrycznego);
b)
granic projektowanej sfery interesów mieszkaniowych,

D. wykaz szczegółowy nieruchomości przekraczających 60 ha lub ich części, objętych projektowaną sferą, z podaniem ich powierzchni w hektarach i wymienieniem właścicieli;

E. uzasadnienie wniosku.

§  4.
1)
W przeciągu 18 miesięcy od dnia ustalenia sfery interesów mieszkaniowych winny być przedstawione przez władze samorządowe okręgowemu urzędowi ziemskiemu dowody pomiarowe ustalonej sfery, sporządzone zgodnie z wymaganiami przepisów Ministerstwa Robót Publicznych, z oznaczeniem:
a)
poszczególnych nieruchomości ziemskich w granicach projektowanej sfery interesów mieszkaniowych (barwami), należących do osób posiadających na terenie Państwa Polskiego ogółem obszar przekraczający 60 ha;
b)
kratkami z kolejną numeracją liczbową poszczególnych nieruchomości ziemskich, należących do jednego właściciela w granicach projektowanej sfery.
2)
Jeżeli w terminie oznaczonym w cz. 1 dowody pomiarowe nie zostaną złożone, może Minister Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych zarządzić ich sporządzenie na koszt odnośnej władzy samorządowej.
§  5.
1)
Wniosek przewidziany w § 3 właściwa władza samorządowa przedstawi wojewódzkiej władzy administracji ogólnej, która wraz ze swoją opinją złoży go okręgowemu urzędowi ziemskiemu.
2)
Okręgowy urząd ziemski, po stwierdzeniu, że wniosek odpowiada warunkom wyszczególnionym w § 3, przesyła wniosek wraz ze swoją opinją do decyzji Ministra Reform Rolnych.
3)
Decyzja Ministra Reform Rolnych ogłoszona będzie w formie obwieszczenia w "Monitorze Polskim" i we właściwym dzienniku wojewódzkim.

II.

Parcelacja gruntów państwowych.

§  6.
Grunty państwowe, leżące w sferze interesów mieszkaniowych miast i ośrodków przemysłowych, przeznaczone na cele wskazane w cz. 2 art. 7 i cz. 1 art. 49, z wyłączeniem obszaru, niezbędnego dla zaspokojenia uprawnień służby folwarcznej, określonych w art. 45 ustawy z dnia 28 grudnia 1925 r. o wykonaniu reformy rolnej, i uprawnień dzierżawców, wynikających z rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 listopada 1927 roku o likwidacji umów dzierżawnych, dotyczących gruntów parcelowanych (Dz. U. R. P. Nr. 106, poz. 909), oraz obszaru, który ma być użyty na tworzenie gospodarstw i kolonij podmiejskich przez urzędy ziemskie - o ile nie mogą być odrazu przekazane odpowiednim władzom względnie instytucjom w myśl postanowień ustawy o rozbudowie miast - będą do czasu ostatecznego przekazania na cele wskazane w cz. 2 art. 7 i cz. 1 art. 49 ustawy z dnia 28 grudnia 1925 roku o wykonaniu reformy rolnej przekazywane przez Ministra Reform Rolnych Ministrowi Rolnictwa w zarząd po uprzedniem oszacowaniu przez okręgowy urząd ziemski, w myśl przepisów cz. 2 art. 68 ustawy z dnia 28 grudnia 1925 roku o wykonaniu reformy rolnej. Za szacunek przekazanych gruntów zostanie obciążony w funduszu obrotowym reformy rolnej (Dz. U. R. P. z r. 1928 Nr. 21, poz. 175) rachunek Skarbu Państwa z tytułu przejętych nieruchomości państwowych. Ustalenie, które grunty w poszczególnych nieruchomościach ziemskich mają być przekazane odpowiednim władzom względnie instytucjom w myśl postanowień ustawy o rozbudowie miast, a które mają być parcelowane w trybie ustawy o wykonaniu reformy rolnej, dokonywane będzie przez Ministra Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Robót Publicznych i Ministrem Spraw Wewnętrznych.
§  7.
Parcelacja gruntów przeznaczonych dla służby folwarcznej i dzierżawców oraz na tworzenie gospodarstw i kolonij podmiejskich przez urzędy ziemskie przeprowadzana będzie przez te urzędy na ogólnych zasadach z uwzględnieniem programu rozbudowy miasta (ust. końcowy art. 4 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22.IV.1927 roku o rozbudowie miast (Dz. U. R. P. Nr. 42, poz. 372).
§  8.
O przeznaczeniu gruntów, położonych poza sferą interesów mieszkaniowych miast i ośrodków przemysłowych (cz. 2 art. 49 ustawy z dnia 28 grudnia 1925 roku o wykonaniu reformy rolnej) na cele wskazane w cz. 1 art. 49 tejże ustawy, a w szczególności na cele letniskowe, decyduje okręgowy urząd ziemski w porozumieniu z wojewódzką władzą administracji ogólnej.

III.

Parcelacja gruntów prywatnych i Państwowego Banku Rolnego.

§  9. 1
1)
Do podania o udzielenie w myśl cz. 1 art. 65 i art. 62 ustawy z dnia 28 grudnia 1925 roku o wykonaniu reformy rolnej zezwolenia na parcelację gruntów, położonych w sferze interesów mieszkaniowych miast lub ośrodków przemysłowo-fabrycznych, osoba parcelująca dołączy opinję właściwej władzy samorządowej (magistratu względnie wydziału powiatowego) co do sposobu i zasad przeprowadzenia parcelacji oraz co do przeznaczenia tych gruntów na cele określone w cz. 2 art. 7 i cz. 1 art. 49 powołanej ustawy. Opinję obowiązana jest władza samorządowa wydać stronie zainteresowanej w przeciągu czterech tygodni; w razie niewydania opinji w tym terminie (co winno być stwierdzone przez władzę samorządową), uważa się, że władza samorządowa żadnych zastrzeżeń ani życzeń nie zgłasza.
2)
Powiatowy urząd ziemski w zezwoleniu na parcelację poczyni między innemi zastrzeżenia co do uwzględnienia w projekcie parcelacyjnym uzasadnionych postulatów władzy samorządowej, zawartych w jej opinji; w szczególności powiatowy urząd ziemski udzieli zezwolenia na parcelację z zastrzeżeniem w odniesieniu do gruntów niezbędnych na cele miast i ośrodków przemysłowo-fabrycznych i nieobjętych zapotrzebowaniami służby folwarcznej lub dzierżawców, obowiązku parcelującego zaproponowania nabycia odpowiedniej ilości gruntu władzom samorządowym, w odniesieniu zaś do pozostałej części parcelowanych gruntów, położonych w sferze interesów mieszkaniowych, obowiązku przeznaczenia ich na gospodarstwa podmiejskie oraz parcele robotnicze, rzemieślnicze, urzędnicze i t. p. przy zachowaniu postanowień art. 45 ustawy z dnia 28 grudnia 1925 roku o wykonaniu reformy rolnej.
3)
Jeżeli właściwa władza samorządowa w opinji swej (cz. 1) nie poczyni żadnych zastrzeżeń co do sposobu parcelacji i nie zgłosi zamiaru nabycia części gruntów (cz. 2), powiatowy urząd ziemski udzieli zezwolenia na parcelację, zastrzegając przeznaczenie tych gruntów na kolonje robotnicze, rzemieślnicze, urzędnicze lub też na gospodarstwa podmiejskie przy zachowaniu postanowień art. 45 ustawy o wykonaniu reformy rolnej.
4)
Szczegółowe zastrzeżenia powiatowego urzędu ziemskiego mogą między innemi dotyczyć: a) konieczności przestrzegania postanowień art. 50 ustawy z dnia 28 grudnia 1925 roku o wykonaniu reformy rolnej, b) minimalnego obszaru parcel, c) szerokości ulic, d) ilości i wielkości placów publicznych, e) uwzględnienia potrzeb użyteczności publicznej (park, skwery, targowiska, place pod szkołę, kościół, dom ludowy i t. p.), f) zaopatrzenia w wodę.
5)
W zezwoleniu na parcelację powiatowy urząd ziemski zobowiąże ponadto osobę parcelującą do opracowania projektu parcelacyjnego w porozumieniu z właściwą władzą samorządową (magistratem lub wydziałem powiatowym) i przedstawienia opinji tej władzy o projekcie; opinję obowiązana jest władza samorządowa wydać stronie zainteresowanej lub przesłać do powiatowego urzędu ziemskiego w przeciągu 4 tygodni od dnia przedstawienia jej projektu parcelacyjnego wraz z zezwoleniem okręgowego urzędu ziemskiego na jego sporządzenie. W razie niewydania opinji w tym kierunku ma zastosowanie przepis cz. 1 niniejszego paragrafu.
6)
Przy parcelacji prowadzonej przez Państwowy Bank Rolny, Bank zasięgnie przed opracowaniem projektu parcelacyjnego gruntów położonych w sferze interesów mieszkaniowych - opinji właściwej władzy samorządowej i projekt parcelacyjny uzgodni z zatwierdzonym programem rozbudowy miasta.
§  10. 2
O ile powiatowy urząd ziemski uzna w porozumieniu z powiatową władzą administracji ogólnej, której przysługuje prawo wypowiedzenia się w ciągu 14 dni od zwrócenia się do niej powiatowego urzędu ziemskiego, że grunty zgłoszone do parcelacji, a położone poza sferą interesów mieszkaniowych miast i ośrodków przemysłowych (cz. 2 art. 49 ustawy o wykonaniu reformy rolnej), nadają się w całości lub w części na cele wskazane w cz. 1 art. 49 tejże ustawy, a w szczególności na utworzenie osiedli letniskowych, to winien zastrzec to w zezwoleniu na parcelację, określając zasady i sposób przeprowadzenia parcelacji i umieszczając zastrzeżenia przewidziane w części 2, 3, 4 i 5 § 9.

IV.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  11.
Przepisy niniejszego rozporządzenia stosowane będą przy parcelacji gruntów państwowych, rozpoczętej przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, o ile projekt parcelacji nie został przed tymże dniem zatwierdzony przez prezesa okręgowego urzędu ziemskiego, przy parcelacji zaś tych gruntów powierzonej Państwowemu Bankowi Rolnemu, o ile projekt parcelacji nie został przed tym dniem przedłożony Komisarzowi Ministra Reform Rolnych w myśl cz. 2 art. 59 ustawy z dnia 28 grudnia 1925 roku o wykonaniu reformy rolnej.
§  12.
1)
Przepisy niniejszego rozporządzenia nie będą stosowane przy parcelacji prowadzonej przez osoby prywatne lub instytucje upoważnione, o ile zezwolenie na parcelację wydane zostało przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
2)
Przy parcelacji gruntów Państwowego Banku Rolnego i powierzonych Państwowemu Bankowi Rolnemu do parcelacji przez osoby prywatne, przepisy niniejszego rozporządzenia nie będą stosowane, o ile parcelacja została rozpoczęta przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia.
§  13.
1)
Jeżeli sfera nie została określona na zasadzie dotychczas obowiązujących przepisów, to do czasu określenia sfery interesów mieszkaniowych miast i ośrodków przemysłowo-fabrycznych w myśl niniejszego rozporządzenia (cz. 1 § 3) należy w razie parcelacji gruntów traktować, jako grunty położone w sferze interesów mieszkaniowych, grunty położone w okręgach podmiejskich, przemysłowych oraz w pasie nadmorskim, ustalonych na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 lipca 1927 r. o oznaczeniu okręgów przemysłowych i podmiejskich (Dz. U. R. P. Nr. 72, poz. 628), w wypadkach zaś, gdy dla danego miasta nie został przewidziany okrąg podmiejski w myśl powołanego rozporządzenia, - grunty położone w odległości do 1/2 klm. od granic administracyjnych dla miast o ludności do 10.000 mieszkańców, do 1 klm. dla miast o ludności od 10.000 - 30.000 mieszkańców, do 11/2 klm. dla miast o ludności od 30.000 - 40.000 mieszkańców i do 2 klm. dla miast o ludności od 40.000 - 50.000 mieszkańców.
§  14.
Oznaczenie sfery interesów mieszkaniowych miast i ośrodków przemysłowo - fabrycznych, dokonane na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów, pozostaje w mocy, jednakowoż Ministrowi Reform Rolnych po uprzedniem porozumieniu z Ministrem Robót Publicznych i Ministrem Spraw Wewnętrznych służy prawo zażądania od właściwych władz samorządowych złożenia wniosku o ustalenie sfery interesów mieszkaniowych w trybie przewidzianym w niniejszem rozporządzeniu; o ile władza samorządowa wniosku takiego nie złoży, Minister Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Robót Publicznych i Ministrem Spraw Wewnętrznych przeprowadzi postępowanie na podstawie posiadanych materjałów.
§  15.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.100.845) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 listopada 1932 r.
2 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 10 października 1932 r. (Dz.U.32.100.845) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 listopada 1932 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1930.51.430

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przeznaczenie i parcelacja gruntów, położonych w sferze interesów mieszkaniowych miast i ośrodków przemysłowo-fabrycznych.
Data aktu: 07/06/1930
Data ogłoszenia: 23/07/1930
Data wejścia w życie: 23/07/1930