Przenoszenie oficerów rezerwowych z innych korpusów osobowych na oficerów zawodowych korpusu oficerów sądowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WOJSKOWYCH
z dnia 12 kwietnia 1930 r.
o przenoszeniu oficerów rezerwowych z innych korpusów osobowych na oficerów zawodowych korpusu oficerów sądowych.

Na podstawie art. 123 ustawy o podstawowych obowiązkach i prawach oficerów wojsk polskich z dnia 23 marca 1922 r. (Dz. U. R. P. Nr. 32, poz. 256) zarządzam co następuje:
§  1.
Warunkiem przejścia oficerów rezerwowych innych korpusów osobowych na oficerów zawodowych korpusu oficerów sądowych (art. 98) jest:
a)
posiadanie stopnia oficera rezerwy w jednym z rodzajów służby wojskowej, wyszczególnionych w punktach od 1 do 8 art. 5 ustawy o podstawowych obowiązkach i prawach oficerów wojsk polskich z dnia 23 marca 1922 r. (Dz. U. R. P. Nr. 32, poz. 256), lub w marynarce wojennej,
b)
odbycie przez jeden rok służby oficerskiej w jednym z rodzajów służby wojskowej, wyszczególnionych w punktach od 1 do 8 art. 5 powyższej ustawy lub w marynarce wojennej,
c)
ukończenie uniwersyteckich studjów prawniczych z przepisanemi w Polsce egzaminami,
d)
odbycie z pomyślnym wynikiem wojskowej aplikacji sądowej,
e)
złożenie wojskowego egzaminu sędziowskiego,
f)
kwalifikacje moralne i służbowe bez zarzutu,

W wyjątkowych na uwzględnienie zasługujących wypadkach Minister Spraw Wojskowych może oficera rezerwy - kandydata na oficera zawodowego korpusu oficerów sadowych, zwolnić w całości lub części od odbycia jednorocznej służby oficerskiej wyżej pod b) wyszczególnionej.

§  2.
Celem odbycia jednorocznej służby oficerskiej, oraz wojskowej aplikacji sądowej w § 1 pkt. b) i d) niniejszego rozporządzenia wyszczególnionej, - zostaje oficer rezerwy - kandydat na oficera zawodowego korpusu oficerów sądowych, powołany na własną prośbę do służby czynnej, zachowując swój charakter oficera rezerwy aż do czasu przeniesienia go do korpusu oficerów sądowych i przemianowania na oficera zawodowego w tym korpusie.
§  3.
Na czas jednorocznej służby oficerskiej w § 1 pkt. b) niniejszego rozporządzenia wymienionej, zostają oficerowie rezerwy - kandydaci na oficerów zawodowych korpusu oficerów sądowych, przydzieleni do jednej z formacyj tego rodzaju broni, w której uzyskali stopień oficera rezerwy.
§  4.
Na czas wojskowej aplikacji sądowej zostają oficerowie rezerwy - kandydaci na oficerów zawodowych korpusu oficerów sądowych, przydzieleni do jednego z wojskowych sądów okręgowych.
§  5. 1
Wojskowa aplikacja sądowa trwa 12 miesięcy i dzieli się na okresy:
a)
aplikacji w oddziale śledczym wojskowego sądu okręgowego,
b)
aplikacji w oddziale orzekającym wojskowego sądu okręgowego,
c)
aplikacji w prokuraturze przy wojskowym sądzie okręgowym,
d)
aplikacji w departamencie sprawiedliwości Ministerstwa Spraw Wojskowych.

Kolejność okresów aplikacji nie musi być ściśle przestrzegana, w każdym razie jednak okres aplikacji w prokuraturze przy wojskowym sądzie okręgowym powinien nastąpić po odbyciu aplikacji w oddziale śledczym wojskowego sądu okręgowego; aplikację w departamencie sprawiedliwości Ministerstwa Spraw Wojskowych odbywa kandydat w końcowym okresie wojskowej aplikacji sądowej.

Okresy aplikacji nie mogą być krótsze jak 3 miesiące, z wyjątkiem okresu aplikacji w departamencie sprawiedliwości Ministerstwa Spraw Wojskowych, który zależnie od wyników aplikacji można skrócić, przedłużając odpowiednio inne z okresów aplikacji.

Podczas wojskowej aplikacji sądowej można kandydatom powierzać obrony z urzędu.

W czasie wojskowej aplikacji sądowej kandydaci obowiązani są brać udział w ćwiczeniach (seminariach) zarządzonych osobnemi rozkazami Ministra Spraw Wojskowych.

Do wojskowej aplikacji sądowej i wojskowego egzaminu sędziowskiego stosuje się odpowiednio przepisy §§ 2, 3, 5, 7 - 12 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 lutego 1930 r. o przenoszeniu oficerów zawodowych z innych korpusów osobowych do korpusu oficerów sądowych (Dz. U. R. P. Nr. 15, poz. 108).

§  6.
Wojskowy egzamin sędziowski może być w razie niedostatecznego wyniku powtórzony po upływie trzech miesięcy.

W razie powtórnego niedostatecznego wyniku egzaminu sędziowskiego, zostaje oficer rezerwy - kandydat na oficera zawodowego korpusu oficerów sądowych zwolniony ze służby czynnej.

§  7.
W razie złożenia egzaminu z pomyślnym wynikiem, zostaje oficer rezerwy - kandydat na oficera zawodowego korpusu sądowego, przeniesiony do korpusu oficerów sądowych i przemianowany na oficera zawodowego, przyczem jako datą starszeństwa otrzymuje pierwszy dzień miesiąca, następującego po zgłoszeniu się do służby czynnej.

Kolejną liczbę w tem samem starszeństwie oficerów, przemianowanych równocześnie na zawodowych oficerów korpusu oficerów sądowych ustala Minister Spraw Wojskowych.

§  8. 2
Szczegółowe warunki i tok przyjęcia, sposób odbywania wojskowej aplikacji sądowej, składania egzaminu sędziowskiego oraz odbywania służby oficerskiej w myśl § 1 lit. b określają przepisy szczególne.
§  9. 3
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 sierpnia 1935 r. (Dz.U.35.67.420) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 września 1935 r.
2 § 8 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 sierpnia 1935 r. (Dz.U.35.67.420) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 września 1935 r.
3 § 9 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 sierpnia 1935 r. (Dz.U.35.67.420) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 września 1935 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1930.34.284

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przenoszenie oficerów rezerwowych z innych korpusów osobowych na oficerów zawodowych korpusu oficerów sądowych.
Data aktu: 12/04/1930
Data ogłoszenia: 07/05/1930
Data wejścia w życie: 07/05/1930