Flagi i inne znaki wojskowe.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 1 marca 1930 r.
w sprawie flag i innych znaków wojskowych.

Na podstawie art. 11 i 24 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 grudnia 1927 r. o godłach i barwach państwowych oraz o oznakach, chorągwiach i pieczęciach (Dz. U. R. P. Nr. 115, poz. 980) postanawiam co następuje:
§  1.
Flagą wojskowych portów lotniczych jest płachta o barwach państwowych długości 210 cm, szerokości 100 cm, z wcięciem trójkątnem głębokiem na 50 cm od strony przeciwległej do drzewca. Na pasie białym w odległości 10 cm od drzewca umieszczona jest szachownica lotnicza wymiarów 40 X 40 cm, a w dalszym ciągu w odległości 10 cm od krawędzi szachownicy umieszczony jest herb państwowy wymiarów 33 X 40 cm.

Szachownica lotnicza jest to kwadrat, podzielony na cztery równe pola, z których lewe górne i prawe dolne są barwy czerwonej z obwódką białą, lewe dolne zaś i prawe górne barwy białej z obwódką czerwoną. Stosunek obwódek do pola wynosi 1 : 5.

Podnoszenie i opuszczanie flagi unormuje Minister Spraw Wojskowych specjalnym regulaminem.

§  2.
Znakiem wojskowych samolotów jest szachownica (§ 1 ust. 2). Szachownice są umieszczone na końcach skrzydeł, a mianowicie na jednopłatowcach dwie szachownice na płaszczyźnie górnej i dwie na płaszczyźnie dolnej, na dwu i półtorapłatowcach zaś - dwie na płaszczyźnie górnej górnego płata i dwie na płaszczyźnie dolnej dolnego płata. Ponadto umieszczone są szachownice po jednej na każdej stronie steru kierunkowego.

Wymiary szachownic, wymienionych w niniejszym paragrafie, ustala dla każdego typu samolotu Minister Spraw Wojskowych.

§  3.
Znakiem wojskowych balonów są szachownice lotnicze (§ 1 ust. 2) o rozmiarach 100 X 100 cm tudzież flagi balonowe.

Szachownice lotnicze są umieszczone:

a)
u balonów obserwacyjnych - na bokach pod rozrywaczem i na wierzchu balonu za rozrywaczem;
b)
u balonów zaporowych - na bokach balonu;
c)
u balonów kulistych - koło apendyksu.

Flagę balonową stanowi płachta o barwach państwowych, bez wcięcia trójkątnego, z naszytem pośrodku jej długości godłem wojsk balonowych. Rozmiary płachty wynoszą 200 X 70 cm. Do jednego z krótszych boków płachty jest wszyta linka konopna, zakończona dwiema pętlami, służącemi do umocowania flagi.

Flagę balonową zawiesza się u osprzętu linowego na każdym balonie wzlatującym.

§  4.
Flagą wojskowych statków żeglugi śródlądowej i wojskowej służby żeglugi śródlądowej jest płachta o barwach państwowych długości 125 cm, szerokości 50 cm, z wcięciem trójkątnem głębokiem na 50 cm od strony przeciwległej do drzewca. W odległości 10 cm od drzewca umieszczona jest owalna tarcza wysokości 35 cm, szerokości 22 cm barwy czerwonej, a na niej dwie skrzyżowane kotwice barwy białej.
§  5.
Wszelkie inne znaki wojskowe, odnoszące się ściśle do życia wewnętrznego oddziałów wojskowych, ustala w miarę potrzeby Minister Spraw Wojskowych.
§  6.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Spraw Wojskowych.

Minister Spraw Wojskowych oznaczy również termin, od którego dotychczas używane znaki mają być zastąpione nowe mi, określonemi w niniejszem rozporządzeniu.

§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024