Włochy-Polska. Układ dotyczący uregulowania długu zaciągniętego przez Polskę u Rządu Włoskiego. Warszawa.1926.12.18.

UKŁAD
między Rządem Polskim a Rządem Włoskim, dotyczący uregulowania długu zaciągniętego przez Polskę u Rządu Włoskiego, podpisany w Warszawie dnia 18 grudnia 1926 r.
(Ratyfikowany zgodnie z ustawą z dn. 19 grudnia 1928 r. - Dz. U. R. P. z 1929 r. Nr. 5, poz. 47).

Przekład.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem. czynimy:

Dnia osiemnastego grudnia tysiąc dziewięćset dwudziestego szóstego roku podpisany został w Warszawie pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Włoskiego Układ, dotyczący uregulowania długu zaciągniętego przez Polskę u Rządu Włoskiego, o następującem brzmieniu dosłownem:

UKŁAD

między Rządem Polskim a Rządem Włoskim, dotyczący uregulowania długu zaciągniętego przez Polskę u Rządu Włoskiego.

Pomiędzy

RZĄDEM POLSKIM,

reprezentowanym przez Pana Augusta ZALESKIEGO, Ministra Spraw Zagranicznych,

z jednej strony,

a

RZĄDEM WŁOSKIM,

reprezentowanym przez Pana Cesare MAIONI, Posła Nadzwyczajnego i Ministra Pełnomocnego Włoch w Warszawie,

z drugiej strony,

zawarty został układ następujący:

Artykuł  pierwszy.

Obie Układające się Strony zgadzają się, iż dług Rządu Polskiego w stosunku do Rządu Włoskiego, zaciągnięty celem, nabycia włoskiego materjału wojennego i przewiezienia go w ciągu lat 1918, 1919 i 1920, zostaje określony, o ile dotyczy:

1)
sumy długu po odtrąceniu wszystkich spłat, dokonanych przez Rząd Polski do dnia 30 września 1926 r., bądź w gotowiźnie, bądź przez dostawę nafty i jej produktów na mocy zawartych konwencyj, bądź wszelkim innym sposobem,
2)
zaległych odsetek oraz
3)
wszystkich odsetek w przyszłości na okres do dnia 31 grudnia 1930 roku,

na 87.625.000 lirów włoskich, których spłata podzielona jest na 4 lata jak następuje:

30/VI 1927 r. - 15.000.000 30/VI 1929 r. - 10.375.000
30/XII 1927 " - 10.375.000 30/XII 1929 " - 10.375.000
30/VI 1928 " - 10.375.000 30/VI 1930 " - 10.375.000
30/XII 1928 " - 10.375.000 30/XII 1930 " - 10.375.000
Razem 87.625.000

Spłaty powyższe przedstawiają całość wyżej wspomnianego długu Polski względem Rządu Włoskiego.

Artykuł  II.

Rząd Polski wyda Rządowi Włoskiemu ośm dowodów uznania długu, wyrażonych w lirach włoskich i odpowiadających wymienionym wyżej w art. I-ym spłatom, z oznaczeniem dat, odpowiadających również datom wyżej wymienionym.

Artykuł  III.

Dowody uznania długu, wydane przez Rząd Polski Rządowi Włoskiemu, wolne będą od wszelkich opłat i należytości, obowiązujących obecnie i mogących być obowiązującemu w przyszłości w Rzeczypospolitej Polskiej.

Artykuł  IV.

Spłaty z tytułu długu, określonego w art. I-ym i "objętego przez dowody uznania" zgodnie z art. II-im, będą dokonywane przez Rząd Polski w miesięcznych terminach po 60.000 dolarów, mających być wpłaconemi gotówką bezpośrednio Poselstwu Królewskiemu Włoskiemu w Warszawie lub temu, kto będzie przez Poselstwo wskazany.

Każda spłata taka będzie następowała w ciągu pierwszej połowy miesiąca.

Obrachunki dokonywanych spłat będą sporządzane co 6 miesięcy ad ultimo w terminach, odpowiadających terminom płatności, wskazanym w dowodach uznania.

Równowartość (w lirach włoskich) sum spłaconych w dolarach określona zostanie na podstawie średniego kursu dolara i lira włoskiego w Zurychu w dniu, w którym sumy, wspomniane w pierwszym ustępie tegoż artykułu, będą dostarczone Poselstwu Włoskiemu lub komu ono poleci.

W razie, gdyby wartość spłat, dokonanych w ciągu któregokolwiek bądź półrocza, przekroczyła sumę nominalną dowodu uznania długu, nadwyżka zostanie zarachowana na poczet spłat, mających być dokonanemi w półroczu następnem, suma zaś do zapłacenia w dolarach w tem półroczu zostanie odpowiednio zmniejszona tak, aby ogólna suma do zapłacenia w ciągu roku nie przekroczyła sumy, przewidzianej w art. I-ym.

W razie, gdy wartość spłat, dokonanych w ciągu danego półrocza, będzie niższa od sumy nominalnej w dowodzie uznania długu, Rząd Polski opłaci różnicę gotówką w lirach włoskich.

Gdy obrachunki za każde półrocze zostaną sporządzone, i gdy ewentualne różnice zostaną uregulowane, Rząd Włoski doręczy Rządowi Polskiemu odpowiedni dowód uznania długu z adnotacją, że część długu, wskazana w dowodzie uznania długu, została umorzona.

Artykuł  V.

Postanowienia innych konwencyj lub porozumień polsko - włoskich, zawartych przed podpisaniem niniejszego układu, we wszystkiem, co dotyczy dostaw materjałów włoskich, zostają uchylone z samego prawa.

Artykuł  VI.

Układ niniejszy będzie ratyfikowany i dokumenty ratyfikacyjne będą wymienione w Warszawie. Obie Układające się Strony zgadzają się, że aż do dnia wymiany dokumentów ratyfikacyjnych postanowienia niniejszego układu będą stosowane prowizorycznie, począwszy od tegoż miesiąca, w którym został on podpisany.

Sporządzono w Warszawie, dnia 18 grudnia 1926 r.

(-) August Zaleski (-) G. C. Maioni

Zaznajomiwszy się z powyższym Układem uznaliśmy go za słuszny zarówno w całości jak i każde z zawartych w nim postanowień, oświadczamy, że jest przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydaliśmy Akt niniejszy opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 15 lutego 1929 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1929.58.454

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Włochy-Polska. Układ dotyczący uregulowania długu zaciągniętego przez Polskę u Rządu Włoskiego. Warszawa.1926.12.18.
Data aktu: 18/12/1926
Data ogłoszenia: 17/08/1929
Data wejścia w życie: 18/12/1926