Zniesienie gmin wiejskich Czerniewicze, Stefanpol, Tumiłowicze i Wierzchnie, utworzenie gminy wiejskiej Hołubicze oraz zmiana granic gmin wiejskich w powiecie dziśnieńskim, województwie wileńskiem.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 20 marca 1929 r.
o zniesieniu gmin wiejskich Czerniewicze, Stefanpol, Tumiłowicze i Wierzchnie, utworzeniu gminy wiejskiej Hołubicze oraz zmianie granic gmin wiejskich w powiecie dziśnieńskim, województwie wileńskiem.

Na mocy art. 1 i 4 ustawy z dnia 22 września 1922 r. w przedmiocie zmiany granic oraz rozwiązywania i tworzenia gmin wiejskich na obszarze b. zaborów rosyjskiego i austriackiego (Dz. U. R. P. Nr. 86, poz. 770) zarządzam co następuje:
§  1.
Znosi się gminy wiejskie Czerniewicze, Stefanpol, Tumiłowicze i Wierzchnie.
§  2.
Tworzy się gminę wiejską o nazwie Hołubicze z siedzibą urzędu gminnego w miasteczku Hołubicze.
§  3.
Należące do zniesionej gminy Czerniewicze miejscowości: wsie: Poddubniki i Skwirce oraz folwark Kocowo włącza się do gminy Jazno, wieś i folwark Tupiczyn, wsie: Honczary, Łogowce, Sipalino i Zarzecze oraz folwarki: Amelkowo, Krukowszczyzna, Nowiny i Zuje włącza się do gminy Łużki, zaś wieś Bortniki włącza się do gminy wiejskiej Plissa. Pozostałe miejscowości gminy Czerniewicze, wieś i folwark Czerniewicze, wieś i folwark Łastówka, wsie Opłatowo, Ananicze (Omanicze), Borysionki, Babicze, Borsuki, Czabany, Dzisowszczyzna, Jakuszowo I i II, Józefowszczyzna, Konowszczyzna (Ko-sowszczyzna), Lisice I i II, Łapieże, Łosie, Łosiowo, Mazurowo I i II, Mićki, Owczynniki, Paulinowo, Powińszczyzna, Roślewo, Romaszki I i II, Skrażyn, Sachnowicze, Słoboda, Szyciki, Uhrowo i Zamchowo; folwarki Horowatka, Wesołucha i Zadarenie (Zdarzenie) oraz osada Starzynka - włącza się do gminy Prozoroki.
§  4.
Należące do zniesionej gminy Stefanpol miejscowości: folwarki: Łotysze I, II, III i IV, Mamonówka I i II, Pniowo-Pławne, Pniowo I, II, III i IV oraz Mamonówka-Leśniczówka włącza się do gminy Łużki; wieś i folwark Jamno, wsie: Czerepy, Horawce I, Krupiniszcze, Michałuszki, Małysze (Małysze Górne i Małysze Dolne), Ostroboże (Hostoborze I i II), Pohary i Sawłuki; folwarki: Borsuczki, Helenowo, Krasna Góra, Kaziki, Ludwinowo, Łatoszki, Mrówka, Miszelmont, Pomowzowo, Poziomka, Rozpasz, Rejentpol, Sutoki, Szendzin, Smiejno (Sniejno) i Wensanpol (Wasanpole) oraz zaścianki: Brzozówka (Brzozowy Ostrów), Jaśków, Jaśkowo i Szymanówka; osady: Guzowatka (Górowatka), Kuryłowo - włącza się do gminy Hermanowicze. Pozostałe miejscowości, należące do gminy Stefanpol: wsie: Horawce II, Kurlandziki, Kozłowce, Łaszkowo, Murawszczyzna, Okuniowo, Papszule, Paziki (Paryki), Poharce, Rundy, Rudnia, Ryżowce, Sznitki, Sokołowo, Tkaczów, Uście, Wiereciucha, Zygmuntowo i Żąda (Łado); folwarki: Aleksandrja (Aleksandrowo), Borsuki, Bajdany, Bekiesza, Czerenka, Dzierbiłowo, Glińskie, Jelno, Jasin, Kamionka, Limanowce, Lipówki I i II, Myszczyn, Monazyl, Niedźwiedziowo, Popławy, Sawczonki i Zacisze, kolonja Pszczelnik i Stefanpol; osady Archipowo i Haniebne oraz osada młyńska Jelno - włącza się do gminy Mikołajów.
§  5.
Należące do zniesionej gminy Tumiłowicze miejscowości: wieś Komajsk, wieś i folwark Tumiłowicze, wieś i folwark Gieczańce (Gierczany), wsie: Starzyna, Barbarowo, Scianka, wieś i folwark Dziedzina, wieś i zaścianek Rzeczne (Rzecznie), wieś i folwark Szałasze (Szałasy), wsie: Starosiele, Trościanica i Nieścierowszczyzna; folwarki: Janowo, Antonopol, Iljinka, Mozolewo, Daniłówka, Jakowszczyzna, Porzecze, Starosiele I i II, Bagatela, Trościanica I i II, Trawki (Trowki), Uzjazd, Napoleonowo, Adamówka, Podławiszcze i Czernica; zaścianki: Dubinka, Pohulanka, Zalesie, Piaski, Sosnówka, Kijowszczyzna, Piszczelówka (Piszczałówka), Młynek, Dobrowola, Wołotówka, Zacisze, Mostowucha, Ostrów (Miadzioł Ostrów), Izbiszcze I i II, Piotrowszczyzna, Niedźwiedzi Ostęp, Hornowo I i II, Izbiszcze-Żary, Czerniczka I, II, III i IV, Zielona Górka i Model oraz uroczyska Kurhan i Czerniczka-Szebeko, jak również jeziora Miażużeło i Porzecze włącza się do gminy wiejskiej Dokszyce. Pozostałe miejscowości, należące do zniesionej gminy Tumiłowicze: wieś Łasino, wieś i folwark Lipowo, folwark Równe Pole; zaścianki Hornowo-Bortkiewicze, Hornowo-Karczewatka, Hornowo III, IV, V, VI i VII, Krawnica (Krewnica), Witówka, Nakoł I, II i III, Zujnica, Pieresieczyno, Olchówka I i II, Potoka, Mszczonoje, Hłoty, Dubowiec i Mikuliny Buśki, uroczysko Kurowszczyzna oraz lasy o nazwie Puszcza Hołubicka - włącza się do nowoutworzonej gminy wiejskiej Hołubicze.
§  6.
Miejscowości należące do zniesionej gminy Wierzchnie włącza się do gminy wiejskiej Głębokie z wyjątkiem wsi Romańczuki, którą włącza się do gminy Zalesie.
§  7.
Z gminy Parafjanowo wyłącza się wsie: Pasieki i Powarki, zaś z gminy Porpliszcze wyłącza się miejscowości: wsie: Karpówka, Podomchy (Podemchy), Perełoje i Borsuki, folwark Dokszyce oraz zaścianki: Naddatki, Andrzejewszczyzna, Chorosza Jel II (Chorosza II) i Ostrowskie (Ostrowlanka) i włącza się wszystkie wymienione miejscowości do gminy wiejskiej Dokszyce.
§  8.
Z gminy wiejskiej Dokszyce wyłącza się folwark Subotowo, zaś z gminy Porpliszcze wyłącza się miejscowości: wieś Kisiele, wieś i folwark Malinowszczyzna oraz wieś i zaścianek Osinówka i włącza się wymienione miejscowości do gminy wiejskiej Głębokie.
§  9.
Z gminy wiejskiej Dokszyce wyłącza się miejscowości: miasteczko Holubicze, wsie: Apanasionki, Bykowszczyzna, Bielaki, Dziadziuszki, Iwanowszczyzna, Krupienie, Krasny Ług, wieś i folwark Łańtuchowo, wsie: Otwałki, Promieszki, Pieczyszcze, Puzyry, Siliszcze, Szełahorze i Słobódka, wieś i folwark Zaszcześle, wieś i folw. Olszczyzna; folwarki: Iwanowszczyzna I i II, Alchimowszczyzna, Zabłoć, Łydnica (Łydzica), Popowszczyzna, Hurby, Krupienie, Kopowiszcze, Juchnowszczyzna, Jałowik, Kuksino, Malinówka, Nizowszczyzna (Nieżowszczyzna), Otwałowszczyzna, Przedolskie, Puniszcze (Poniszcze), Piaskowatka (Pieskowatki), Słobódka I i II, Szełahorze I i II, Sukowacie I i II, Wyhorki I i II oraz Żołnierowszczyzna; zaścianki: Bór, Borysowe Lady, Klonówka, Borowina (Borowno), Dziekowszczyzna (Drekowszczyzna), Dziedzino, Ponory, Otliwki I, II i III; z gminy wiejskiej Głębokie wyłącza się miejscowości: wsie: Zamosze, Korolewo, Korolewicze (Królewicze), Nieścierowicze, Szabany, Jasiewicze, Słoboda (Słoboda-Królewska), Zapołowie Stare, Zapołowie Nowe, Ledniki, Szarahy (Szaragi) i Ambroszewicze; z gminy wiejskiej Plissa wyłącza się miejscowości: miasteczko i folwark Hołubicze, wsie: Propielewszczyzna, Odwałki, Dawidki Wielkie i Małe, Leplany (Leplanie), Michały, Horodyszcze, wieś i zaścianek Polesie, wsie: Stanisławowo, Kubaczniki I i II, wieś i zaścianek Niwy, wsie: Preobrażenka, Maźniowo, Przedoły, Bojary, Morgi, Przewóz i Nowa Wieś (Nowe Sioło); folwarki: Czyste, Choracki Bród, Horowatka, Puńki, Dubrowo (Dąbrowa), Filipowszczyzna, Lubowo I i II, Oziorki (Jeziorki), Dubinówka, Hrazie, Ostojek, Iwaszewo, Szkatulino, Aloizberg, Rusanowo, Niwy Borowskie, Niwy Lisowskie, Krzyżówki, Krupiowski Mech, Zabłocie, folwark i osada Niedźwiedziowo oraz folwark Siemirzecze tudzież uroczysko Swiła; z gminy Prozoroki wyłącza się miejscowości: wsie: Ostrów (Ostrowie), Łotysze, Kobylanka, wieś i folwark Bożki; folwarki: Białokory, Ławki, Olesiowo, Osieczyszcze, Kamienny Jeż, Scheda, Kosowinka, Korytówka, Ostrów (Ostrowo), Horeły Bór, Uhły, Karczywiaz, Łotysze I i II; zaścianki: Lady, Niż i Przewóz, osadę młyńską Sosza oraz uroczyska Koleszynka i Płoszniahy. Wszystkie wymienione miejscowości włącza się do nowoutworzonej gminy wiejskiej Hołubicze.
§  10.
Z gminy Mikołajów wyłącza się miejscowości: wsie: Rajowo, Szymki, Słoboda Czołniczyńska i Kuchcińce (Kachcińce) oraz folwarki: Narowy (Narowce), Czołniczyn i Rohozin, zaś z gminy Prozoroki wyłącza się miejscowości: wsie Miskowo i Sielce oraz folwarki: Błoszniki, Borowszczyzna, Parczewszczyzna, Raćkowo i Szadziewszczyzna i włącza się wymienione miejscowości do gminy Jazno.
§  11.
Z gminy Jazno wyłącza się miejscowości: wsie: Stomino (Słonim), Podlipki, Zapole, Cyganki, Sieinionówka i Szpikołowszczyzna oraz zaścianek Kośnikowo i włącza się wymienione miejscowości do gminy Łużki.
§  12.
Z gminy Jazno wyłącza się miejscowości: wieś Repiszcze (Rzepiszcze) i zaścianek Wołkowo i włącza się wymienione miejscowości do gminy Mikołajów.
§  13.
Z gminy Porpliszcze wyłącza się miejscowości: wsie Azarce i Brytany, oraz zaścianki: Waszunowo, Buryłowszczyzna i Chorosza Jel I (Chorosza I) - i włącza się wymienione miejscowości do gminy Parafjanowo.
§  14.
Z gminy wiejskiej Głębokie wyłącza się miejscowości: wieś, folwark i kolonję Zaborze, wsie: Brykiecie, Stefanowo, Ogórnie, Wołodźkowo, Woronowo i Mularze; folwarki: Józefowo, Okuniowo oraz Woronowo I i II, osady Woronowo I i II, leśniczówkę Woronionki (Woronowo) tudzież zaścianek Lalusze; zaś z gminy wiejskiej Prozoroki wyłącza się miejscowości: miasteczko Bobrowszczyzna (Bobrujszczyzna); wsie: Prudowe, Proszkowo, Wygary i Jurkowo; folwarki: Bobrowszczyzna I i II (Bobrujszczyzna I i II), Kolano, Dajlidowo, Myliczyn, Stary Ostrów (Ostrowie), Uście, Grochów, Boryskowicze i Horanie i włącza się wszystkie wymienione miejscowości do gminy Plissa.
§  15.
Z gminy wiejskiej Dokszyce wyłącza się miejscowości: wieś i stację kolejową Królewszczyzna, wsie: Lipówka Szweple, Babicze, Słoboda, Żórawlowo, Mołożany, Klepice i Nowa Wieś (Nowa Wioska); folwarki: Horanie, Dubno, Januszewo, Antonowo, Januszówka Mała, Zamosze i Filonówka; zaścianki Strzałkowskie i Krupskie oraz leśniczówkę Bratuszyn; z gminy wiejskiej Głębokie wyłącza się miejscowości: wsie: Wierecieje, Ramżyno, Dziemidzienki, Sajkowszczyzna, Łaplin i Pietuszki; folwarki: Michnowszczyzna, Gojgołowo, Dąbrówka i Czeremosznia (Czeremszyn), oraz zaścianki: Jabłonka, Bór, Borówka, Zacisze i Podworgany; zaś z gminy Parafjanowo wyłącza się miejscowości: wieś i folwark Wianucin, wsie: Makarowicze, Kobiele i Kobielce oraz folwark Bułachy - i włącza się wszystkie wymienione miejscowości do gminy Porpliszcze.
§  16.
Z gminy Plissa wyłącza się miejscowości: wsie: Białuszczyzna, Nadozierze, Słoboda i Kaleczpole oraz folwark Justjanowo i włącza się te miejscowości do gminy Prozoroki.
§  17.
Z gminy Hermanowicze wyłącza się miejscowości: wsie: Bałtromieje, Popki (Papki) i Zaczyściki oraz zaścianek Mościszcze, zaś z gminy Zalesie w tymże powiecie wsie Bielaje i Skuraty - i włącza się wymienione miejscowości do gminy Szarkowszczyzna.
§  18.
Z gminy wiejskiej Głębokie wyłącza się miejscowości: wsie Zaprudzie i Soryki, folwark Wołczki oraz kolonje Raćki i Żakowo, zaś z gminy Szarkowszczyzna wyłącza się wieś Czerenka - i włącza się wymienione miejscowości do gminy wiejskiej Zalesie.
§  19.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1929.22.224

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zniesienie gmin wiejskich Czerniewicze, Stefanpol, Tumiłowicze i Wierzchnie, utworzenie gminy wiejskiej Hołubicze oraz zmiana granic gmin wiejskich w powiecie dziśnieńskim, województwie wileńskiem.
Data aktu: 20/03/1929
Data ogłoszenia: 11/04/1929
Data wejścia w życie: 11/04/1929