Zmiana statutu Banku Ziemiańskiego w Warszawie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU, WYDANE W POROZUMIENIU Z MINISTREM SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 22 września 1928 r.
w sprawie zmiany statutu Banku Ziemiańskiego w Warszawie.

Na zasadzie art. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 17 marca 1928 r. w sprawie statutów towarzystw kredytowych ziemskich i miejskich oraz zmiany statutów instytucyj kredytowych, zatwierdzonych w drodze ustawodawczej przez b. władze zaborcze (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 326) zarządza się co następuje:
§  1.
Zezwala się Bankowi Ziemiańskiemu w Warszawie na zmianę statutu, który obecnie otrzymuje brzmienie, jak w załączniku.
§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT

BANKU ZIEMIAŃSKIEGO.

I.

Organizacja Banku.

§  1.
Bank Ziemiański został założony w 1916 roku przez Towarzystwo Kredytowe Ziemskie w Warszawie.

Właścicielem Banku jest Towarzystwo Kredytowe Ziemskie w Warszawie, które odpowiada za zobowiązania Banku zgodnie z przepisami Ustawy Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego.

§  2.
Bank jest osobą prawną.

Siedzibą główną Banku jest miasto stołeczne Warszawa.

Działalność Banku rozciąga się na Państwo Polskie i zagranicę.

§  3.
Bank ma prawo otwierać oddziały i agentury w kraju i zagranicą za zezwoleniem Ministerstwa Skarbu.
§  4.
Bank posiada pieczęć z firmą "Bank Ziemiański".
§  5.
Celem Banku jest prowadzenie wszelkich operacyj w zakres bankowości wchodzących ze szczególnem uwzględnieniem kredytu krótkoterminowego dla rolnictwa, a nadto prowadzenie i finansowanie prac, zmierzających do podniesienia produkcji rolnej w Rzeczypospolitej.

II.

Kapitał.

§  6.
Kapitał zakładowy Banku wynosi złotych 5.000.000.-, wpłaconych przez Towarzystwo Kredytowe Ziemskie w Warszawie.

Kapitał zakładowy Banku może być powiększony na zasadzie uchwały Ogólnego Zebrania Władz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, zatwierdzonej przez Ministra Skarbu.

III.

Operacje Banku.

§  7.
W zakres czynności Banku wchodzą następujące operacje:
a)
dyskontowanie i redyskontowanie weksli krajowych, zagranicznych i innych zobowiązań pieniężnych;
b)
udzielanie pożyczek i otwieranie kredytów: 1) na zastaw publicznych papierów procentowych, listów zastawnych, udziałów, akcyj, obligacyj, tudzież na zastaw dowodów wkładowych i asygnat kasowych, 2) na polisy, konosamenty, świadectwa składów towarowych (warranty), kwity kantorów przewozowych, frachty kolejowe i towarzystw żeglugi, na towary nie ulegające łatwemu zepsuciu najwyżej do 2/3 wartości tych towarów z zastrzeżeniem, aby towary te były ubezpieczone na sumę przewyższającą co najmniej o 10% udzieloną pożyczkę na czas przynajmniej o 1 miesiąc dłuższy od terminu zastawu i aby polisy były przechowywane w Banku i cedowane na zlecenie Banku, 3) na zastaw drogich kruszców w sztabach i monetach, najwyżej w stosunku 90% ich ceny według wartości zastawionego metalu, 4) na zastaw niepodlegających łatwemu zepsuciu towarów, najwyżej w stosunku 2/3 ich wartości z zastrzeżeniem, aby towary te były złożone w pomieszczeniach, zabezpieczonych od pożaru i pewnych według uznania Dyrekcji Banku, aby były ubezpieczone od ognia o sumę co najmniej o 10% wyższą od udzielonej na nie pożyczki na czas przynajmniej o 1 miesiąc dłuższy od terminu zastawu, aby polisy przechowywane były w Banku i cedowane na zlecenie Banku i aby za wynajem składu, gdzie towar został złożony, zapłacono za czas przynajmniej o 1 miesiąc dłuższy od terminu zastawu towaru,
c)
udzielanie pożyczek, zabezpieczonych czystym wpisem lub kaucją hipoteczną;
d)
zakładanie i prowadzenie składów towarowych za uprzedniem uzyskaniem specjalnej koncesji na podstawie obowiązujących przepisów;
e)
inkasowanie weksli oraz innych dokumentów;
f)
wystawianie i akceptowanie weksli ciągnionych, wystawianie i opłacanie przekazów i listów kredytowych, wykup weksli domicylowanych, również kuponów i innych dowodów pieniężnych, oraz uskutecznianie wypłat w Polsce i zagranicą na rachunek osób trzecich;
g)
udzielanie poręczeń i gwarancji przy odpowiedniem zabezpieczeniu;
h)
kupno i sprzedaż na rachunek własny, na rachunek Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Warszawie i osób trzecich, wszelkiego rodzaju papierów procentowych, listów zastawnych, udziałów, akcyj, obligacyj i innych papierów publicznych, których obieg w kraju jest dozwolony; przyczem Bank nie może posiadać papierów wartościowych, nabytych na własny rachunek, na kwotę przekraczającą połowę kapitału zakładowego Banku;
i)
kupno i sprzedaż na rachunek własny, lub na zlecenie, walut i dewiz zagranicznych;
j)
kupno i sprzedaż na własny rachunek, lub na zlecenie, drogich kruszców w monecie;
k)
kupno i sprzedaż na własny rachunek, lub na zlecenie, weksli wewnętrznych i zagranicznych;
l)
kupno i sprzedaż towarów z polecenia i na rachunek osób trzecich;
ł)
otwieranie w charakterze komisowym zapisów (subskrypcji) na pożyczki publiczne, na akcje, obligacje, udziały i listy zastawne krajowe. Otwieranie zapisów na papiery zagraniczne nastąpić może tylko na zasadzie specjalnego zezwolenia Ministra Skarbu. Bank w żadnym razie nie może przyjmować na siebie poręczenia za wyniki zapisów;
m)
przyjmowanie na przechowanie według obowiązujących przepisów wszelkiego rodzaju papierów publicznych i innych wartości, oraz wynajmowanie kasetek (safes);
n)
przyjmowanie wkładów (lokat) bezterminowych, na terminy określone, tudzież na rachunki bieżące i oszczędnościowe z zastrzeżeniem, ażeby wydawane dowody wkładowe i książeczki oszczędnościowe były tylko imienne;
o)
wydawanie pożyczek na solą weksle (t. j. na weksle z jednym podpisem wystawcy) przy odpowiedniem dodatkowem zabezpieczeniu;
p)
ubezpieczanie papierów publicznych od losowań oraz reasekuracja w innych instytucjach;
r)
uczestniczenie w charakterze wspólnika we wszelkich przedsiębiorstwach rolniczych, handlowych, przemysłowych i warrantowych.
§  8.
Zastawianie papierów wartościowych i innych ruchomości odbywa się zapomocą prostego wręczenia tych zastawów Bankowi przy deklaracji, podpisanej przez ich właściciela, jako dłużnika, że w razie niezapłacenia pożyczki w terminie Bank ma prawo sprzedać zastaw. Bank ze swej strony wydaje pożyczającemu świadectwo o przyjęciu zastawu. W świadectwie tem winny być ściśle oznaczone przedmiot zastawu i warunki pożyczki. Zastawy ruchome, przyjmowane przez Bank na zabezpieczenie udzielonych pożyczek, winny być zapisane w osobnej księdze sznurowej z wymienieniem wysokości wierzytelności, zastawem zabezpieczonej, oraz rodzaju i jakości przyjętych pod zastaw przedmiotów. Na obszarze mocy obowiązującej kodeksu Napoleona zapis powyższy nadaje Bankowi przywilej na zastawionym przedmiocie, przewidziany w art. 2073 tego kodeksu.
§  9.
Bank może nabywać nieruchomości wyłącznie tylko na własne potrzeby, jak również może je obciążać i sprzedawać.

Pozatem Bank może na skutek uchwały Rady Banku kupować nieruchomości, których nabycie jest konieczne dla uchronienia się od strat, lecz w tym wypadku nabyte nieruchomości winny być sprzedane w możliwie krótkim czasie.

Bank ma prawo posiadać własne składy towarowe, elewatory, bocznice kolejowe i t. p. oraz rozporządzać własnemi środkami przewozowemi.

§  10.
Dyskontowane przez Bank weksle, o ile nie są zabezpieczone hipotecznie albo zastawionemi papierami wartościowemi lub towarami, winny być opatrzone co najmniej dwoma podpisami.

IV.

Władze Banku.

§  11.
Władze Banku stanowią:

A. Ogólne Zebranie Władz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Warszawie.

B. Rada.

C. Zarząd i Dyrekcja.

D. Komisja Rewizyjna.

A.

Ogólne Zebranie Władz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego.

§  12.
Właścicielem Banku jest Towarzystwo Kredytowe Ziemskie, przeto Ogólne Zebranie Władz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Warszawie jest naczelnym organem Banku i rozstrzyga ostatecznie wszelkie sprawy Banku.

W szczególności do wyłącznej kompetencji Ogólnego Zebrania należy:

a)
wybór i usuwanie członków Rady, Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Komisji Likwidacyjnej, oraz określenie wynagrodzenia dla członków Rady i Komisji Rewizyjnej;
b)
zatwierdzanie bilansu i sprawozdania, przedstawionego przez Radę, oraz podział czystego zysku;
c)
zatwierdzanie budżetu;
d)
powzięcie uchwał, dotyczących zmiany lub uzupełnienia Statutu;
e)
powzięcie uchwał, dotyczących powiększenia lub zmniejszenia kapitału zakładowego Banku;
f)
postanowienia, dotyczące likwidacji Banku;
g)
decyzje w sprawach, wnoszonych przez Radę.

Skład Ogólnego Zebrania, terminy i sposób prowadzenia oraz kompetencje są określone w §§ 78 - 82 Ustawy Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Warszawie (Dz. U. R. P. z 1922 r. Nr. 79, poz. 720).

B.

Rada.

§  13.
Rada Banku składa się z 12 do 16 członków, wybranych przez Ogólne Zebranie Władz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Warszawie.

W skład Rady powinno wchodzić 5 członków Dyrekcji Głównej T. K. Z. oraz przynajmniej 6 radców okręgowych. Mandat członków Rady trwa 4 lata. Co roku ustępuje 1/4 członków Rady z początku według losu lub wzajemnego porozumienia, a potem według starszeństwa wyboru. Ustępujący członkowie Rady mogą być wybrani ponownie.

§  14.
Członkowie Rady wybierają co roku ze swego grona prezesa i wiceprezesa. Rada zbiera się co najmniej raz na trzy miesiące. Radę zwołuje prezes albo w razie jego nieobecności wiceprezes.

Na żądanie Zarządu lub 4 członków Rady prezes Rady lub zastępujący go wiceprezes obowiązany jest zwołać Radę w przeciągu 2 tygodni.

§  15.
Do ważności uchwał Rady wymagana jest obecność przynajmniej połowy członków Rady, w tej liczbie prezesa lub zastępującego go wiceprezesa, oraz prezesa Dyrekcji Głównej Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego lub jego zastępcy. Wszelkie uchwały Rady zapadają zwykłą większością głosów obecnych na posiedzeniu członków. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
§  16.
Członkowie Rady otrzymują wynagrodzenie stosownie do uchwały Ogólnego Zebrania Władz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego oraz tantjemę z czystych zysków zgodnie z § 30 niniejszego Statutu.
§  17.
Rada jest organem nadzorczym Banku. Działalność jej obejmuje w szczególności sprawy następujące:
a)
nadzór nad czynnościami Dyrekcji oraz ogólny nadzór nad prowadzeniem Banku, tudzież sprawdzanie kas Banku, rachunkowości i całej biurowości w każdym czasie według swego uznania;
b)
rozpatrywanie sprawozdania rocznego i przedstawianie go ze swoją opinją Ogólnemu Zebraniu Władz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego do zatwierdzenia;
c)
rozpatrywanie i wstępne zatwierdzenie przedstawionego przez Zarząd budżetu wydatków na rok następny i zezwalanie na jego przekroczenia w ważnych wypadkach;
d)
określanie wysokości wynagrodzenia członków Zarządu;
e)
mianowanie i zawieranie umów z dyrektorami i wicedyrektorami Banku;
f)
decyzja w sprawie wniosków Zarządu o nabywaniu, obciążaniu lub zbywaniu nieruchomości zgodnie z § 9 Statutu;
g)
decyzja w sprawie wniosków Zarządu o otwieraniu lub zwijaniu oddziałów Banku, oraz składów towarowych;
h)
uprzednie rozpatrywanie wszelkich spraw, wnoszonych na Ogólne Zebranie Władz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego;
i)
udzielanie pełnomocnictw poszczególnym osobom do załatwiania specjalnych czynności lub zawierania specjalnych umów;
j)
upoważnienie Zarządu Banku do nabywania na własność w wypadkach wyjątkowych majątków ziemskich celem przeprowadzenia ich całkowitej lub częściowej parcelacji oraz objektów leśnych dla eksploatacji (vide §§ 37 i 38);
k)
rozpatrywanie wszelkich wogóle kwestyj, które z mocy niniejszego Statutu wymagają decyzji Rady lub też przez Zarząd będą Radzie do decyzji przedstawione.
§  18.
W myśl §§ 65 i 66 (1 p. h.) Ustawy Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, Komitet Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, względnie jego prezes, ma prawo zarządzać rewizję Banku, a prezes Komitetu ma prawo uczestniczyć we wszystkich posiedzeniach władz Banku z prawem głosu doradczego.

C.

Zarząd i Dyrekcja.

§  19.
Dla ściślejszego nadzoru nad działalnością Dyrekcji oraz dla wykonywania czynności, przekazanych przez Radę, Ogólne Zebranie Władz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego powołuje na 4 lata Zarząd Banku, złożony z 3 osób.

Z pośród członków Zarządu Rada Banku mianuje prezesa Zarządu, wiceprezesa i dyrektora naczelnego. Radzie Banku przysługuje jednak prawo powołania na stanowisko dyrektora naczelnego osoby z poza grona członków Zarządu; nie będąc członkiem Zarządu, korzysta on jednak ze wszystkich praw, przysługujących członkom. Zarządu.

§  20.
Zarząd zbiera się w miarę potrzeby i powzięte uchwały protokółuje. Dla ważności uchwał potrzebna jest prosta większość. Sprawy niezdecydowane skutkiem rozbieżności zdań rozstrzyga Rada.
§  21.
Dyrekcja Banku składa się z Dyrektora Naczelnego i dyrektorów mianowanych przez Radę Banku zgodnie z p. c § 17

Do obowiązków Dyrekcji należy zarządzanie wszystkiemi sprawami Banku, a w szczególności:

a)
organizacja biura i księgowości;
b)
mianowanie dyrektorów, wicedyrektorów oddziałów, prokurentów i pełnomocników wydziałowych i oddziałowych;
c)
ustalanie stawek procentowych i prowizyjnych od wszystkich czynności Banku;
d)
wykonywanie i dopilnowanie wykonania w zgodzie z prawem wszelkich czynności i obowiązków, nałożonych na Dyrekcję przez prawo, Statut niniejszy i uchwały Ogólnego Zebrania Władz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego oraz Rady, zgodnie z regulaminem i instrukcjami.
§  22.
Dyrektorzy i wicedyrektorzy Banku, dyrektorzy oddziałów i prokurenci prowadzą poszczególne czynności, wydziały i oddziały Banku pod zwierzchnim kierunkiem dyrektora naczelnego.
§  23.
Dyrektorzy i wicedyrektorzy Banku, oraz dyrektorzy i wicedyrektorzy oddziałów Banku nie mogą prowadzić na swój lub cudzy rachunek innego przedsiębiorstwa bankowego, handlowego lub przemysłowego, jak również nie mogą uczestniczyć w innych przedsiębiorstwach tego rodzaju, jako wspólnicy osobiście odpowiedzialni oraz nie mogą w innem przedsiębiorstwie tego rodzaju zajmować stanowisk władz zarządzających (narządu lub dyrekcji), chyba, że stanowisko takie zajmują w zastępstwie lub na zlecenie samego Banku.
§  24.
Dyrekcja jest przedstawicielem Banku wobec sądów i urzędów, oraz wobec wszelkich osób trzecich i zastępuje go wszędzie bez jakiegobądź pełnomocnictwa. Poszczególny członek Dyrekcji lub też inna osoba, nie wyłączając dyrektora naczelnego, dyrektorów, wicedyrektorów lub prokurentów, nie może występować oddzielnie w imieniu Banku bez osobnego piśmiennego pełnomocnictwa podpisanego w sposób, przewidziany w § 25.
§  25.
Wszystkie dowody, zobowiązania, zlecenia i listy Banku winny być podpisane łącznie przez dwie osoby, mające prawo podpisu. Oprócz dyrektorów i wicedyrektorów prawo łącznego podpisu za Bank i jego oddziały przysługuje prokurentom Banku. Prawo podpisywania niektórych dowodów w poszczególnych wydziałach Banku może być udzielone pełnomocnikom wydziałowym z tem, że każdy z pełnomocników podpisuje łącznie z jednym z dyrektorów, wicedyrektorów albo prokurentów Banku.

Akty hipoteczne i notarjalne podpisują bądź dwie osoby z pośród dyrektorów lub wicedyrektorów, bądź też każdy z dyrektorów i wicedyrektorów z jednym z prokurentów. Prawo podpisywania za oddziały Banku, prócz dyrektorów, wicedyrektorów i prokurentów Banku, przysługuje dyrektorom, wicedyrektorom, prokurentom i pełnomocnikom danego oddziału, tym ostatnim z ograniczeniem takiem samem, jak dla pełnomocników centrali.

§  26.
Członkowie Zarządu, dyrektorzy i wicedyrektorzy, oprócz wynagrodzenia stałego zgodnie z umową otrzymują tantjemy z czystych zysków na zasadzie § 30 Statutu.

D.

Komisja Rewizyjna.

§  27.
Dla rozpatrzenia sprawozdania i bilansu oraz sprawdzenia wszelkich czynności i ksiąg Banku, Ogólne Zebranie Władz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego corocznie wybiera Komisję Rewizyjną, złożoną z 3 osób, nie piastujących żadnego urzędu w Banku. Wszelkie czynności Komisji Rewizyjnej winny być wykonywane w składzie co najmniej 2 jej członków.

Członkowie Rady, Zarządu i Dyrekcji nie mogą być wybierani do Komisji Rewizyjnej w ciągu 2 lat po złożeniu przez nich mandatów.

Ze swoich czynności Komisja Rewizyjna sporządza protokół, w którym mogą też być notowane odrębne zdania poszczególnych jej członków.

Komisja Rewizyjna za swoją pracę otrzymuje wynagrodzenie, wyznaczone przez Ogólne Zebranie Władz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego.

V.

Sprawozdanie i podział zysków.

§  28.
Rok sprawozdawczy Banku liczy się od 1 stycznia do 31 grudnia włącznie.
§  29.
W bilansie rocznym winny być wykazane państwowe i inne papiery procentowe i dywidendowe nie wyżej ceny ich zakupu. Jeżeli zaś kurs giełdowy w dniu układania bilansu będzie niższy od ceny zakupu, to wartość papierów winna być wykazana po kursie giełdowym.
§  30.
Z czystego zysku rocznego, jaki się okaże po potrąceniu wszelkich wydatków i odpisów na straty, odlicza się 10% na kapitał zapasowy, a pozostałość lub jej część, o ile nie przenosi 8% od kapitału zakładowego, przekazuje się całkowicie Towarzystwu Kredytowemu Ziemskiemu w Warszawie, jako oprocentowanie kapitału; jeżeli zaś pozostałość, przewyższa 8% od kapitału zakładowego, to z nadwyżki ponad 8% odlicza się na kapitał zapasowy co najmniej 15%; reszta czystego zysku pozostaje do dyspozycji Ogólnego Zebrania Władz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, które na wniosek Rady Banku może przeznaczyć odpowiednią część zysku na tantjemy dla Rady, Zarządu, Dyrekcji i pracowników Banku.
§  31.
Wszystkie ogłoszenia, wymagane przez prawo, winny być umieszczone w Monitorze Polskim oraz co najmniej w jednem piśmie codziennem według wyboru Ogólnego Zebrania Władz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego.
§  32.
Bankowi oraz wszystkim jego organom przysługują uprawnienia i kompetencje, oraz ciążą na nich obowiązki, przewidziane dla Banku i jego organów w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 17 marca 1928 r. o prawie bankowem (Dz. U. R. P. Nr. 34, poz. 321).

IV.

Likwidacja Banku.

§  33.
Likwidacja Banku może nastąpić w każdym czasie na skutek uchwały Ogólnego Zebrania Władz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Warszawie.
§  34.
W razie likwidacji Banku Ogólne Zebranie Władz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Warszawie może wybrać Komisję Likwidacyjną, składającą się co najmniej z 3 członków i określić sposób prowadzenia likwidacji, oraz ustalić wynagrodzenie dla likwidatorów. Po wyznaczeniu likwidatorów ustają prawa i obowiązki Rady Banku i Dyrekcji, zaś Ogólne Zebranie Władz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Warszawie zachowuje swe prawa w czasie trwania likwidacji i zatwierdza sprawozdania i czynności likwidatorów.

Do likwidacji mają być stosowane właściwe prawa w tej mierze obowiązujące.

VII.

Przepisy przejściowe.

§  35.
Zgodnie z art. 113 rozp. o prawie bankowem (Dz. U. R. P. z 1928 r. Nr. 34, poz. 321) Bankowi przysługują najdalej do dnia 31 grudnia 1930 r. uprawnienia wyszczególnione w następujących paragrafach:
§  36.
Bank posiada Wydział Agrarno-Parcelacyjny, istniejący i działający na mocy upoważnień i przepisów, wydanych przez właściwe władze.
§  37.
W zakres czynności Wydziału Agrarno-Parcelacyjnego wchodzą następujące operacje:
a)
prowadzenie parcelacji na terenach przekazywanych Bankowi do likwidacji przez osoby fizyczne i prawne, jak również na własnych terenach, nabywanych w wypadkach wyjątkowych na zasadzie uchwały Rady;
b)
prowadzenie prac komasacyjnych na gruntach wiejskich i miejskich, oraz prac w zakresie likwidacji służebności, a dalej prac meljoracyjnych i pomiarowych, o ile wszystkie te prace związane są z podjętemi operacjami parcelacyjnemi;
c)
wszelkie operacje, związane z kupnem i sprzedażą, urządzeniem i eksploatacją lasów i materjałów leśnych z polecenia osób trzecich, jako też i na własny rachunek;
d)
administrowanie majątkami ziemskiemi i leśnemi, o ile to wynika z konieczności uregulowania stosunku z dłużnikiem i ma charakter przejściowy.
§  38.
Na zasadzie specjalnej uchwały Rady, Bank ma prawo nabywać na własność majątki ziemskie, celem przeprowadzenia w nich całkowitej lub częściowej parcelacji, oraz objekty leśne dla eksploatacji.
§  39.
W zakresie prac, związanych z działalnością Wydziału Agrarno-Parcelacyjnego Banku, Rada powołuje do życia Radę Agrarno - Parcelacyjną, jako organ spółdziałający w sprawach regulacji ustroju rolnego. W skład Rady Agrarno - Parcelacyjnej musi wchodzić co najmniej jeden członek Dyrekcji Głównej T. K. Z. W posiedzeniach Rady Agrarno - Parcelacyjnej ma prawo brać udział delegat Ministerstwa Reform Rolnych.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.86.760

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana statutu Banku Ziemiańskiego w Warszawie.
Data aktu: 22/09/1928
Data ogłoszenia: 05/10/1928
Data wejścia w życie: 05/10/1928