Przekazanie czynności b. Tymczasowego Wydziału Samorządowego we Lwowie z zakresu meljoracyj publicznych i rolnych organom państwowym.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 lipca 1928 r.
w sprawie przekazania czynności b. Tymczasowego Wydziału Samorządowego we Lwowie z zakresu meljoracyj publicznych i rolnych organom państwowym.

Na podstawie art. 2 ust. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 stycznia 1928 r. o zniesieniu Tymczasowego Wydziału Samorządowego we Lwowie (Dz. U. R. P. Nr. 7, poz. 40) zarządza się co następuje:
§  1.
Prawa i obowiązki, wykonywane przez b. Tymczasowy Wydział Samorządowy we Lwowie w dziedzinie meljoracyj publicznych i rolnych, prócz spraw wymienionych w §§ 2 i 3, jako też w dziedzinie wodociągowej i kanalizacyjnej, przechodzą na wojewodów: krakowskiego, lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego.
§  2. 1
Sprawy zasiłków na meljoracje rolne dla gmin i spółek wodnych, załatwiane dotychczas przez b. Tymczasowy Wydział Samorządowy przekazuje się Ministrowi Rolnictwa, sprawy zaś kursów dla dozorców melioracyjnych Ministrowi Robót Publicznych, który o ile chodzi o ustalanie programu nauczania porozumiewa się z Ministrem Rolnictwa.
§  3.
W zarząd Ministra Robót Publicznych przechodzi pozostający w zarządzie b. Tymczasowego Wydziału Samorządowego samorządowy fundusz wojewódzki popierania budowli wodnych, powstały na podstawie art. 260 ust. 3 ustawy wodnej z dnia 19 września 1922 r. (Dz. U. R. P. Nr. 102, poz. 936). Specjalny fundusz pożyczkowy na cele meljoracyjne przechodzi w zarząd Ministra Robót Publicznych w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa.
§  4.
Funkcjonariusze b. Tymczasowego Wydziału Samorządowego, sprawujący dotychczas czynności w zakresie meljoracyj publicznych, przechodzą na etat Ministerstwa Robót Publicznych, funkcjonarjusze zaś sprawujący czynności w zakresie meljoracyj rolnych - na etat Ministerstwa Rolnictwa.
§  5.
Wydatki, połączone ze spełnianiem czynności, wymienionych w rozporządzeniu niniejszem, pokrywane będą z tych źródeł, jakie na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów służyły na pokrycie wydatków związanych ze spełnianiem odnośnych czynności przez b. Tymczasowy Wydział Samorządowy.

W roku budżetowym 1928/29 wspomniane wydatki będą pokryte z funduszów, przewidzianych w budżecie Tymczasowego Wydziału Samorządowego w likwidacji na rok 1928/29.

Podział funduszów między urzędy wojewódzkie ustali, o ile chodzi o meljoracje publiczne, Minister Robót Publicznych, a o ile chodzi o meljoracje rolne, Minister Rolnictwa.

§  6. 2
Z publicznych przedsiębiorstw melioracyjnych obejmą:
A. wojewoda krakowski:
I) następujące przedsiębiorstwa melioracyjne, będące w toku wykonania:
a) obwałowanie lewego brzegu Wisły od Przemszy do Bielan,
b) obwałowanie prawego brzegu Wisły od Przemszy do Bodzowa,
c) wykończenie obwałowania lewego brzegu Wisły od Białuchy do potoku Kościelnickiego,
d) obwałowanie prawego brzegu Wisły od Podgórza do Niepołomic,
e) obwałowanie prawego brzegu Wisły od Niepołomic do Raby,
f) obwałowanie prawego brzegu Wisły od Raby do Woli Rogowskiej,
g) regulację Macochy,
h) regulację Rudawy,
i) budowę kanału ulgi od Wojnicza do Kisieliny,
j) regulację Wontoku;
II) konserwację następujących ukończonych przedsiębiorstw:
a) obwałowania lewego brzegu Wisły od Grzegórzek do Białuchy,
b) obwałowania lewego brzegu Wisły od Białuchy do potoku Kościelnickiego,
c) obwałowania prawego brzegu Wisły w powiecie dąbrowskim,
d) regulacji Kisieliny dolnej,
e) regulacji Kisieliny górnej,
f) regulacji Nowego Brnia,
g) obwałowania lewego brzegu Dunajca Więckówki do Bogumiłowic,
h) obwałowania lewego brzegu Dunajca Bogumiłowic do Biskupic Radłowskich,
i) obwałowania prawego brzegu Dunajca,
j) obwałowania Wisły i Wisłoki w powiecie mieleckim,
k) regulacji Krzemienicy,
l) skreślony;
B. wojewoda lwowski:
I) następujące przedsiębiorstwa będące w toku wykonania:
a) regulację Trześniówki górnej,
b) podwyższenie wałów Łęgu,
c) regulację Błotni,
d) " Raty,
e) " Sołokiji,
f) " Pełtwi dolnej,
g) " Błożewki,
h) " Wereszycy,
i) " Tyśmienicy,
j) " Kłodnicy,
k) kolmatację bagien naddniestrzańskich;
II) konserwację następujących ukończonych przedsiębiorstw:
a) obwałowania Wisły i Sanu w powiecie tarnobrzeskim,
b) regulacji Łęgu,
c) " Trześniówki dolnej,
d) " potoku Dumnego,
e) " " Przegnojówki,
f) " " Pustej;
g) " Wisłoku i Pielnicy
C. wojewoda stanisławowski:
zarząd będącej w toku wykonania regulacji Siwki;
D. wojewoda tarnopolski:
konserwację następujących ukończonych przedsiębiorstw:
a) regulacji Gniłej Lipy w sekcji górnej,
" Gniłej Lipy w sekcji środkowej,
b) " Złotej Lipy.
§  7.
Objęcie czynności, wynikających z niniejszego rozporządzenia, przez władze w tem rozporządzeniu wskazane nastąpi w 14 dni po ogłoszeniu rozporządzenia niniejszego.
§  8.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Robót Publicznych, Ministrem Rolnictwa i innymi zainteresowanymi ministrami.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 8 listopada 1929 r. (Dz.U.29.81.603) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1929 r.
2 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 8 listopada 1929 r. (Dz.U.29.81.603) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1929 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.74.669

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przekazanie czynności b. Tymczasowego Wydziału Samorządowego we Lwowie z zakresu meljoracyj publicznych i rolnych organom państwowym.
Data aktu: 05/07/1928
Data ogłoszenia: 06/08/1928
Data wejścia w życie: 06/08/1928