Austria-Polska. Układ w przedmiocie wykonania art. 266, ustęp ostatni i art. 273 Traktatu Saint Germain. Wiedeń.1928.02.24.

Układ
w przedmiocie wykonania art. 266, ustęp ostatni i art. 273 Traktatu Saint - Germain

Przekład.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Związkowy Republiki Austrjackiej, dążąc do uregulowania zagadnień odnoszących się do artykułów 266, ustęp ostatni i art. 273 Traktatu Saint - Germain i zamierzając zawrzeć w tym celu układ, bez ujmy dla stanowisk prawnych, jakie w tym przedmiocie zajmują, ustanowiły jako swych pełnomocników:

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej:

p. D-ra Zbigniewa Smolkę, Sędziego Najwyższego Trybunału Administracyjnego i Kierownika Oddziału Likwidacyjnego Poselstwa Rzeczypospolitej Polskiej,

Rząd Związkowy Republiki Austrjackiej:

p. D-ra Wiktora Kienböcka, Ministra Związkowego Finansów,

którzy należycie upoważnieni, zgodzili się na poniższe postanowienia:

Artykuł  I.

Celem ostatecznego i zupełnego zaspokojenia w drodze ryczałtu wszelkich roszczeń Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, które mogłyby być oparte na postanowieniach art. 266, ustęp ostatni i art. 273 Traktatu Saint - Germain, zapłaci Rząd Związkowy Republiki Austrjackiej Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej do rąk Banku Polskiego w Warszawie na rachunek Ministerstwa Skarbu w Warszawie w terminie dwumiesięcznym od daty wejścia w życie niniejszej umowy sumę 325.000 (trzystu dwudziestu pięciu tysięcy) szylingów austrjackich. Należność ta nie będzie mogła w żadnym razie być skompensowaną z jakiemikolwiek pretensjami, które Rząd Związkowy Republiki Austrjackiej mógłby rościć do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej.

Artykuł  II.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej oświadcza, że wszelkie roszczenia jego do Republiki Austrjackiej odnośnie wykonania, art. 266 ustęp ostatni i art. 273 Traktatu Saint - Germain bez rozróżnienia natury, składu i położenia zapisów, darowizn, stypendjów, fundacyj, związków i osób prawnych prawa publicznego, objętych przepisami wyżej wyszczególnionych artykułów, zostały całkowicie i ostatecznie zaspokojone.

Artykuł  III.

Co się tyczy centralnej organizacji dawnego Stowarzyszenia Austrjackiego Czerwonego Krzyża, stwierdzają oba Rządy zgodnie co następuje:

a)
majątek - powyższej organizacji centralnej, znajdujący się na terytorjum każdego z państw, przypada, bez jakiejkolwiek kompensaty organizacji Czerwonego Krzyża odnośnego rządu,
b)
ani organizacja polska Czerwonego Krzyża ani Rzeczpospolita Polska nie ponoszą żadnej odpowiedzialności z tytułu zobowiązań organizacji centralnej dawnego Stowarzyszenia Austrjackiego Czerwonego Krzyża (w tem dwóch pożyczek loteryjnych z r. 1882 i 1916 r.).

Przez powyższe postanowienia są ostatecznie między obu Rządami wszelkie zagadnienia odnośnie organizacji centralnej dawnego Stowarzyszenia Austrjackiego Czerwonego Krzyża.

Artykuł  IV.

Co się tyczy Stowarzyszenia Złotego Krzyża pozostawionym będzie Austriackiemu Stowarzyszeniu Złotego Krzyża i Polskiemu Stowarzyszeniu Złotego Krzyża, ze względu na charakter humanitarny tych instytucyj, porozumieć się bezpośrednio między sobą co do wzajemnego korzystania z miejsc w ich domach uzdrowiskowych przez członków drugiego Stowarzyszenia.

Artykuł  V.

Umowa niniejsza nie ma zastosowania do fundacyj o charakterze ściśle kościelnym (wyznaniowym).

Artykuł  VI.

Co się tyczy funduszów zwanych: "Wohnungsfürsorgefonds" i "Kaiser Franz Joseph Regierungsjubiläumsfonds 1908" stwierdzają oba rządy co następuje:

Rząd Związkowy Republiki Austrjackiej oświadcza, że fundusze powyższe, będące funduszami administracyjnemi państwa, stanowią część majątku państwowego.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej oświadcza, że domaga się, by wierzytelności obu tych funduszów do dłużników zamieszkałych na terytorjum Rzeczypospolitej Polskiej uważane były jako przekazane Rzeczypospolitej Polskiej nawet na wypadek, gdyby Komisja Odszkodowań nie uwzględniła tych wierzytelności w oszacowaniu mienia państwowego w wykonaniu postanowień art. 208 Traktatu Saint -Germain.

Rząd Związkowy Republiki Austrjackiej wyraża na to żądanie swoją zgodę.

Artykuł  VII.

Co się tyczy funduszów religijnych uznają oba Rządy zgodnie, że fundusze powyższe winny być uważane jako fundusze o samodzielnej osobowości prawnej, które jako zorganizowane według oddzielnych królestw i krajów reprezentowanych w dawnej Radzie Państwa, były ściśle oddzielone od majątku państwowego. Zgodnie z powyższem Rządy układające się zrzekają się wszelkich wzajemnych pretensyj odnośnie wymienionych funduszów.

Artykuł  VIII.

Układ niniejszy nie narusza w niczem wszelkich umów szczególnych, odnoszących się do instytucyj objętych art. 266, ustęp ostatni i art. 273 Traktatu Saint - Germain, które przed podpisaniem niniejszej umowy mogły być zawarte między obu Rządami.

Artykuł  IX.

Niniejszy układ wchodzi w życie w dniu podpisania.

Na dowód czego wyżej wymienieni pełnomocnicy podpisali niniejszy Układ.

Sporządzono w Wiedniu, dnia 24 lutego tysiąc dziewięćset dwudziestego ósmego roku w dwóch egzemplarzach, z których po jednym otrzymał każdy z układających się Rządów.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.72.645

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Austria-Polska. Układ w przedmiocie wykonania art. 266, ustęp ostatni i art. 273 Traktatu Saint Germain. Wiedeń.1928.02.24.
Data aktu: 24/02/1928
Data ogłoszenia: 24/07/1928
Data wejścia w życie: 08/06/1928