Rejestracja listów zastawnych b. rosyjskiego Państwowego Ziemskiego Banku Szlacheckiego oraz świadectw b. rosyjskiego Ziemskiego Banku Włościańskiego, jak również imiennych pokwitowań instytucyj kredytowych oraz innych instytucyj państwowych i prywatnych na zdeponowane listy zastawne względnie świadectwa tych banków.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 14 lutego 1928 r.
o rejestracji listów zastawnych b. rosyjskiego Państwowego Ziemskiego Banku Szlacheckiego oraz świadectw b. rosyjskiego Ziemskiego Banku Włościańskiego, jak również imiennych pokwitowań instytucyj kredytowych oraz innych instytucyj państwowych i prywatnych na zdeponowane listy zastawne względnie świadectwa tych banków.

Na podstawie § 1, § 3 i § 4 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 grudnia 1924 r. o unormowaniu obiegu rosyjskich tytułów na okaziciela oraz tytułów, przenoszonych przez indos lub cesję (Dz. U. R. P. Nr. 115, poz. 1031) zarządzam co następuje:
§  1.
Zarządza się rejestrację i ostemplowanie listów zastawnych b. rosyjskiego Państwowego Ziemskiego Banku Szlacheckiego oraz świadectw b. Ziemskiego Banku Włościańskiego, znajdujących się w posiadaniu osób fizycznych i prawnych na terytorjum Państwa Polskiego.
§  2.
Zarządza się rejestrację i ostemplowanie należących do obywateli polskich pokwitowań imiennych na listy zastawne b. Państwowego Ziemskiego Banku Szlacheckiego oraz świadectwa b. Ziemskiego Banku Włościańskiego, zdeponowane przez nich na terytorjum należącem obecnie do Państwa Polskiego, a wywiezione przymusowo lub dobrowolnie z tegoż terytorjum na terytorjum obecnego Związku Socjalistycznych Republik Rad, względnie złożone na terytorjum obecnego Związku Socjalistycznych Republik Rad, w instytucjach kredytowych lub innych instytucjach państwowych i prywatnych, a niezwrócone ich właścicielom lub depozytariuszom.
§  3.
Wszystkie osoby na terytorjum Państwa Polskiego, w których faktycznem posiadaniu znajdują się wymienione w § 1 listy zastawne oraz świadectwa, niezależnie od okoliczności, czy gdziekolwiek i kiedykolwiek zgłaszały je już do rejestracji, względnie zgłaszały z ich powodu jakiekolwiek pretensje, winny przedłożyć w najbliższej instytucji rejestrującej (§§) posiadane listy zastawne, względnie świadectwa oraz wypełnić w "dwóch egzemplarzach odnośne deklaracje (§ 4).

Wyjątki od tego są wymienione w §§ 9 i 11.

§  4.
Deklaracje winny zawierać:
a)
imię, nazwisko i miejsce zamieszkania zgłaszającego,
b)
imię, nazwisko i miejsce zamieszkania właściciela,
c)
Nr. Nr. tytułów, seryj, względnie emisyj, oraz nominalną wartość każdego poszczególnego listu zastawnego, względnie świadectwa. Deklaracje winny być składane oddzielnie odnośnie do każdej instytucji, przez którą rejestrowane walory były emitowane (p. załącznik Nr. 1).
§  5.
Posiadacze wymienionych w § 2 pokwitowań imiennych winni je przedłożyć celem rejestracji i ostemplowania w najbliższej instytucji rejestracji (§ 6), wypełniając w dwóch egzemplarzach oddane deklaracje (p. załącznik Nr. 2).

Wyjątki od tego są wymienione w §§ 10 i 11.

§  6.
Rejestracji i ostemplowania wymienionych listów zastawnych, względnie świadectw oraz w § 2 pokwitowań imiennych dokonują:
1)
Bank Gospodarstwa Krajowego i jego oddziały,
2)
prywatne banki i ich oddziały w wypadkach, przewidzianych w § 9 niniejszego rozporządzenia.
§  7.
Instytucja rejestrująca jest obowiązana:
1)
każdą deklarację i każdy jej egzemplarz sprawdzić i zaopatrzyć kolejnym numerem rejestracyjnym i swoją pieczęcią urzędową,
2)
na każdym wpisanym w deklaracji liście zastawnym względnie świadectwie przybić swoją pieczęć i wpisać obok: a) datę, b) Nr. rejestracyjny oddanej deklaracji, oraz c) imię i nazwisko właściciela listu zastawnego.

Listy zastawne oraz świadectwa w ten sposób ostemplowane będą natychmiast zwrócone osobom, które przedłożyły je do rejestracji. W podobny sposób postępują instytucja rejestrujące z przedłożonemi do rejestracji pokwitowaniami imiennemi, nie wpisując jedynie nazwiska właściciela pokwitowania na tem pokwitowaniu.

§  8.
W ciągu 15 dni po upływie terminu rejestracji (§ 13) każda instytucja rejestrująca jest obowiązana przesłać do Ministerstwa Skarbu (Departament Likwidacyjny) obydwa egzemplarze deklaracyj wraz z wykazem deklaracyj również w dwu egzemplarzach, sporządzonym według kolejnych numerów rejestracyjnych, oddzielnie dla listów zastawnych i świadectw i oddzielnie dla pokwitowań (p. załącznik Nr. 3).
§  9.
Prywatne banki i ich oddziały, posiadające na własność lub tytułem depozytu wymienione w § 1 listy zastawne oraz świadectwa winny przeprowadzić same ich rejestrację, stosując się do przepisów §§ 4, 7 i 8 niniejszego rozporządzenia.
§  10.
Wymienione w § 2 pokwitowania imienne są zwolnione od obowiązku rejestracji w myśl niniejszego rozporządzenia, o ile prawa do wyszczególnionych w nich listów zastawnych i świadectw zostały zabezpieczone na mocy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 grudnia 1924 r. o zabezpieczeniu praw do tytułów na okaziciela, wywiezionych na terytorjum obecnego Związku Socjalistycznych Republik Rad lub złożonych w instytucjach na tem terytorjum (Dz. U. R. P. Nr. 115, poz. 1032).
§  11.
Obywatele polscy, posiadający wymienione w § 1 listy zastawne i świadectwa zagranicą, a pragnący je zarejestrować, winni przesłać te tytuły pocztą, wraz z odnośną deklaracją i dowodem stwierdzającym obywatelstwo do Ministerstwa Skarbu (Departament Likwidacyjny).
§  12.
Z dniem ogłoszenia niniejszego rozporządzenia wzbrania się przywozu wymienionych w § 1 listów zastawnych oraz świadectw z zagranicy do Polski.

Wyjątek stanowią wypadki przewidziane w § 11.

§  13.
Dla rejestracji i ostemplowania wymienionych w §§ 1 i 2 listów zastawnych, świadectw i pokwitowań, znajdujących się na terytorjum Państwa Polskiego (§ 3), i zagranicą (§ 11), wyznacza się okres czasu do dnia 15 kwietnia 1928 r.
§  14.
Po upływie okresu przewidzianego w § 13 posiadacze listów zastawnych, świadectw i pokwitowań imiennych tracą wszelkie prawo do rejestracji,
§  15.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr. 1

ZAŁĄCZNIK  Nr. 2

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.29.277

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rejestracja listów zastawnych b. rosyjskiego Państwowego Ziemskiego Banku Szlacheckiego oraz świadectw b. rosyjskiego Ziemskiego Banku Włościańskiego, jak również imiennych pokwitowań instytucyj kredytowych oraz innych instytucyj państwowych i prywatnych na zdeponowane listy zastawne względnie świadectwa tych banków.
Data aktu: 14/02/1928
Data ogłoszenia: 14/03/1928
Data wejścia w życie: 14/03/1928