Rejestracja listów zastawnych b. rosyjskiego Państwowego Ziemskiego Banku Szlacheckiego oraz świadectw b. rosyjskiego Ziemskiego Banku Włościańskiego, jak również imiennych pokwitowań instytucyj kredytowych oraz innych instytucyj państwowych i prywatnych na zdeponowane listy zastawne względnie świadectwa tych banków.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 14 lutego 1928 r.
o rejestracji listów zastawnych b. rosyjskiego Państwowego Ziemskiego Banku Szlacheckiego oraz świadectw b. rosyjskiego Ziemskiego Banku Włościańskiego, jak również imiennych pokwitowań instytucyj kredytowych oraz innych instytucyj państwowych i prywatnych na zdeponowane listy zastawne względnie świadectwa tych banków.

Na podstawie § 1, § 3 i § 4 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 grudnia 1924 r. o unormowaniu obiegu rosyjskich tytułów na okaziciela oraz tytułów, przenoszonych przez indos lub cesję (Dz. U. R. P. Nr. 115, poz. 1031) zarządzam co następuje:
§  1.
Zarządza się rejestrację i ostemplowanie listów zastawnych b. rosyjskiego Państwowego Ziemskiego Banku Szlacheckiego oraz świadectw b. Ziemskiego Banku Włościańskiego, znajdujących się w posiadaniu osób fizycznych i prawnych na terytorjum Państwa Polskiego.
§  2.
Zarządza się rejestrację i ostemplowanie należących do obywateli polskich pokwitowań imiennych na listy zastawne b. Państwowego Ziemskiego Banku Szlacheckiego oraz świadectwa b. Ziemskiego Banku Włościańskiego, zdeponowane przez nich na terytorjum należącem obecnie do Państwa Polskiego, a wywiezione przymusowo lub dobrowolnie z tegoż terytorjum na terytorjum obecnego Związku Socjalistycznych Republik Rad, względnie złożone na terytorjum obecnego Związku Socjalistycznych Republik Rad, w instytucjach kredytowych lub innych instytucjach państwowych i prywatnych, a niezwrócone ich właścicielom lub depozytariuszom.
§  3.
Wszystkie osoby na terytorjum Państwa Polskiego, w których faktycznem posiadaniu znajdują się wymienione w § 1 listy zastawne oraz świadectwa, niezależnie od okoliczności, czy gdziekolwiek i kiedykolwiek zgłaszały je już do rejestracji, względnie zgłaszały z ich powodu jakiekolwiek pretensje, winny przedłożyć w najbliższej instytucji rejestrującej (§§) posiadane listy zastawne, względnie świadectwa oraz wypełnić w "dwóch egzemplarzach odnośne deklaracje (§ 4).

Wyjątki od tego są wymienione w §§ 9 i 11.

§  4.
Deklaracje winny zawierać:
a)
imię, nazwisko i miejsce zamieszkania zgłaszającego,
b)
imię, nazwisko i miejsce zamieszkania właściciela,
c)
Nr. Nr. tytułów, seryj, względnie emisyj, oraz nominalną wartość każdego poszczególnego listu zastawnego, względnie świadectwa. Deklaracje winny być składane oddzielnie odnośnie do każdej instytucji, przez którą rejestrowane walory były emitowane (p. załącznik Nr. 1).
§  5.
Posiadacze wymienionych w § 2 pokwitowań imiennych winni je przedłożyć celem rejestracji i ostemplowania w najbliższej instytucji rejestracji (§ 6), wypełniając w dwóch egzemplarzach oddane deklaracje (p. załącznik Nr. 2).

Wyjątki od tego są wymienione w §§ 10 i 11.

§  6.
Rejestracji i ostemplowania wymienionych listów zastawnych, względnie świadectw oraz w § 2 pokwitowań imiennych dokonują:
1)
Bank Gospodarstwa Krajowego i jego oddziały,
2)
prywatne banki i ich oddziały w wypadkach, przewidzianych w § 9 niniejszego rozporządzenia.
§  7.
Instytucja rejestrująca jest obowiązana:
1)
każdą deklarację i każdy jej egzemplarz sprawdzić i zaopatrzyć kolejnym numerem rejestracyjnym i swoją pieczęcią urzędową,
2)
na każdym wpisanym w deklaracji liście zastawnym względnie świadectwie przybić swoją pieczęć i wpisać obok: a) datę, b) Nr. rejestracyjny oddanej deklaracji, oraz c) imię i nazwisko właściciela listu zastawnego.

Listy zastawne oraz świadectwa w ten sposób ostemplowane będą natychmiast zwrócone osobom, które przedłożyły je do rejestracji. W podobny sposób postępują instytucja rejestrujące z przedłożonemi do rejestracji pokwitowaniami imiennemi, nie wpisując jedynie nazwiska właściciela pokwitowania na tem pokwitowaniu.

§  8.
W ciągu 15 dni po upływie terminu rejestracji (§ 13) każda instytucja rejestrująca jest obowiązana przesłać do Ministerstwa Skarbu (Departament Likwidacyjny) obydwa egzemplarze deklaracyj wraz z wykazem deklaracyj również w dwu egzemplarzach, sporządzonym według kolejnych numerów rejestracyjnych, oddzielnie dla listów zastawnych i świadectw i oddzielnie dla pokwitowań (p. załącznik Nr. 3).
§  9.
Prywatne banki i ich oddziały, posiadające na własność lub tytułem depozytu wymienione w § 1 listy zastawne oraz świadectwa winny przeprowadzić same ich rejestrację, stosując się do przepisów §§ 4, 7 i 8 niniejszego rozporządzenia.
§  10.
Wymienione w § 2 pokwitowania imienne są zwolnione od obowiązku rejestracji w myśl niniejszego rozporządzenia, o ile prawa do wyszczególnionych w nich listów zastawnych i świadectw zostały zabezpieczone na mocy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 grudnia 1924 r. o zabezpieczeniu praw do tytułów na okaziciela, wywiezionych na terytorjum obecnego Związku Socjalistycznych Republik Rad lub złożonych w instytucjach na tem terytorjum (Dz. U. R. P. Nr. 115, poz. 1032).
§  11.
Obywatele polscy, posiadający wymienione w § 1 listy zastawne i świadectwa zagranicą, a pragnący je zarejestrować, winni przesłać te tytuły pocztą, wraz z odnośną deklaracją i dowodem stwierdzającym obywatelstwo do Ministerstwa Skarbu (Departament Likwidacyjny).
§  12.
Z dniem ogłoszenia niniejszego rozporządzenia wzbrania się przywozu wymienionych w § 1 listów zastawnych oraz świadectw z zagranicy do Polski.

Wyjątek stanowią wypadki przewidziane w § 11.

§  13.
Dla rejestracji i ostemplowania wymienionych w §§ 1 i 2 listów zastawnych, świadectw i pokwitowań, znajdujących się na terytorjum Państwa Polskiego (§ 3), i zagranicą (§ 11), wyznacza się okres czasu do dnia 15 kwietnia 1928 r.
§  14.
Po upływie okresu przewidzianego w § 13 posiadacze listów zastawnych, świadectw i pokwitowań imiennych tracą wszelkie prawo do rejestracji,
§  15.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr. 1

ZAŁĄCZNIK  Nr. 2

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.29.277

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rejestracja listów zastawnych b. rosyjskiego Państwowego Ziemskiego Banku Szlacheckiego oraz świadectw b. rosyjskiego Ziemskiego Banku Włościańskiego, jak również imiennych pokwitowań instytucyj kredytowych oraz innych instytucyj państwowych i prywatnych na zdeponowane listy zastawne względnie świadectwa tych banków.
Data aktu: 14/02/1928
Data ogłoszenia: 14/03/1928
Data wejścia w życie: 14/03/1928