Podatek od olejów mineralnych.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 7 marca 1928 r.
o podatku od olejów mineralnych.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 78, poz. 443) postanawiam co następuje:

Rozdział  I.

Przedmiot i wysokość podatku, obowiązek uiszczenia i odpowiedzialność.

Art.  1.

Podatkowi od olejów mineralnych podlegają wymienione w art. 2 przetwory, otrzymywane w jakikolwiek sposób z ropy naftowej (oleju ziemnego) i gazu ujemnego, a to zarówno pochodzenia, krajowego, jak i zagranicznego.

Art.  2.
1) 1
Podatek za 100 kg. wynosi:
a) od oleju o gęstości do 790° Ar. przy + 15° C 14.00 zł.
b) od oleju o gęstości ponad 790° do 865° Ar. przy + 15° C 8.00 "
c) od oleju o gęstości ponad 865° do 890° Ar. przy + 15° C 1.80 "
d) od oleju o gęstości ponad 890° Ar. przy + 15° C tudzież od ropału i wazeliny 7.00 "
e) od parafiny i świec parafinowych 10.5 "
f) od gudronu poolejowego (mazi) o gęstości do 975º Ar. włącznie przy + 15º C, smarów wozowych i smaru Tavott'a (smarów stałych) oraz od odpadków produktów olejowych, pochodzących ze specjalnych systemów rozkładowych (Cracking), o gęstości do 965° Ar. przy + 15° C włącznie 1.80 "
2) 2
Minister Skarbu upoważniony jest do obniżania w drodze rozporządzeń stawki podatku od oleju mineralnego, wymienionego w ust. 1) lit. a).
3) 3
Przetwory naftowe, przywożone z obszaru wolnego miasta Gdańska i z zagranicy, podlegają podatkowi w wysokości, wymienionej w ustępie 2.
4) 4
Minister Skarbu ustali własności charakterystyczne poszczególnych przetworów, wymienionych w ustępie 1, oraz sposoby ich badania.
5) 5
Minister Skarbu określa sposób wymiaru podatku od oleju mineralnego, zawartego w wyrobach przywożonych z zagranicy lub z obszaru W. M. Gdańska.
Art.  3.
1) 6
Minister Skarbu uprawniony jest do zwolnienia od podatku lub do obniżenia podatku od olejów mineralnych, wymienionych w art. 2, przeznaczonych do poruszania silników w przemyśle i rolnictwie, do oczyszczania szybów naftowych, do nawęglania gazu świetlnego, do naprawy dróg, na potrzeby wojska, władz i przedsiębiorstw państwowych, przedstawicielstw dyplomatycznych i zawodowych przedstawicielstw konsularnych obcych państw z zastrzeżeniem wzajemności, wreszcie jako środek opałowy, rozczyniający, zmiękczający lub wyciągowy w przemyśle.
2)
Wolne są od podatku produkty następujące:
a)
pozostałości destylacyjne (gudron) o gęstości powyżej 975º Ar., odpadkowe produkty olejowe, pochodzące ze specjalnych systemów rozkładowych (Cracking), o gęstości powyżej 965° Ar., oraz odpadki po procesie rafinacyjnym, np. ziemia okrzemkowa (sylikat) o zawartości mniejszej, aniżeli 15% parafiny, kwasy naftenowe, suliokwasy, koks, asfalt i t. p.;
b) 7
wszystkie produkty, wymienione w art. 2 jako podlegające podatkowi, wywożone pod kontrolą skarbową z rafinerii lub wolnego składu zagranicę lub na obszar wolnego miasta Gdańska.
3)
Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu ustali warunki stosowania przepisów ustępu pierwszego i drugiego.
Art.  4.
1)
Do uiszczenia podatku obowiązana jest osoba, wprowadzająca olej do wolnego obrotu.
2)
Przy sprowadzaniu oleju mineralnego z zagranicy do uiszczenia podatku obowiązana jest osoba, na której rachunek odbywa się odprawa celna, przy sprowadzaniu zaś olejów z wolnego miasta Gdańska obowiązek powyższy ciąży na osobie, dla której według dowodów przekazowych przesyłka jest przeznaczona.

Rzeczowa odpowiedzialność za podatek.

Art.  5.

Należność, przypadająca z tytułu podatku, ulega zaspokojeniu z oleju, podlegającego podatkowi, z pierwszeństwem przed wszelkiemi innemi przywilejami i obciążeniami i może być wyegzekwowana bez względu na jakiekolwiek prawa osób trzecich.

Płatność podatku.

Art.  6.
1)
Należność, przypadająca z tytułu podatku, powstaje z chwilą wprowadzenia oleju mineralnego do wolnego obrotu i w tej chwili podatek winien być uiszczony.
) 8
W przypadkach zasługujących na uwzględnienie podatek od olejów mineralnych wyrobionych w kraju może być zakredytowany na warunkach ustalanych przez Ministra Skarbu.
3) 9
Kredytowanie podatku od olejów mineralnych, przywożonych z zagranicy lub z wolnego miasta Gdańska, jest niedopuszczalne.
Art.  7.
1) 10
Nieuiszczenie w terminie zakredytowanego podatku powoduje natychmiastową wymagalność całkowitej zaległości, którą ściąga się wraz z odsetkami, obliczonemi od daty płatności podatku, przyczem każdy rozpoczęty miesiąc liczy się za cały.
2)
Ściągnięcie nieuiszczonego podatku uskutecznia się w trybie administracyjnego postępowania przymusowego przedewszystkiem przez zajęcie i sprzedaż znajdujących się w przedsiębiorstwie zapasów olejów mineralnych bez względu na jakiekolwiek prawa osób trzecich, a następnie przez zrealizowanie złożonego zabezpieczenia oraz pozostałego majątku podatnika, przyczem podatnik może być stosownie do uznania właściwych władz skarbowych pozbawiony całkowicie lub na oznaczony okres czasu prawa korzystania z kredytów.
3)
W wypadku zakredytowania podatku przystąpi się do zrealizowania złożonego zabezpieczenia dopiero po upływie dni czternastu od wyznaczonego terminu płatności.

Przedawnienie.

Art.  8.
1)
Prawo żądania zwrotu podatku, nienależnie pobranego, przedawnia się w ciągu roku, licząc od dnia uiszczenia.
2)
Prawo żądania należnego Państwu podatku bez względu na to, czy jego wymiar został dokonany, czy przez zatajenie wstrzymany, przedawnia się w ciągu 10 lat, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego. Przedawnienie prawa żądania zapłaty podatku przerywa każdy urzędowy krok, podjęty przez władzę właściwą w celu ściągnięcia należności podatku wymierzonego lub zatajonego.

Wymiar należności podatkowej.

Art.  9.

Wymiar i orzekanie o należności i wysokości podatku należy do kompetencji właściwych władz skarbowych.

Umorzenie lub zwrot podatku.

Art.  10. 11

1)
Zwrot lub umorzenie podatku może nastąpić tylko w wypadku, gdy olej mineralny, zgłoszony do wywozu, nie może być wywieziony z rafinerji lub wolnego składu w czasie zgłoszonym z powodu przeszkody nieprzewidzianej i niezależnej od woli przedsiębiorcy, albo też w razie zniszczenia oleju, obciążonego podatkiem, w drodze podczas przewozu z przyczyny niezależnej od przedsiębiorcy.
2)
Podatek uiszczony od oleju mineralnego, użytego następnie do sporządzenia wyrobów przemysłowych, wywiezionych za granicę lub na obszar W. M. Gdańska, podlega zwrotowi.
3)
Minister Skarbu ustali w drodze rozporządzenia warunki stosowania postanowień niniejszego artykułu.

Rozdział  II.

Postanowienia dotyczące zabezpieczenia poboru podatku.

Art.  11.
1)
Do wytwórni olejów mineralnych, rafineryj, destylarni, gazoliniarni i t. p. w rozumieniu niniejszego rozporządzenia należą wszelkie zabudowania, w których odbywa się rafinowanie (oczyszczanie), destylowanie lub przerabianie, oraz pomieszczenia, służące do przechowywania tychże olejów.
2)
W skład wytwórni wchodzą nadto wszelkie miejsca i lokale, połączone bezpośrednio z pomieszczeniami, o których mowa w ustępie poprzednim, z wyjątkiem biur i prywatnych mieszkań urzędników.
Art.  12.
1)
Wytwórnie (art. 11) winny być urządzone w sposób, umożliwiający władzom skarbowym wykonywanie kontroli nad całkowitym przebiegiem produkcji, ilością i rodzajem wyprodukowanych wyrobów, ich ważeniem i wydawaniem z wytwórni.
2)
Szczegółowe w tym względzie postanowienia, jak również przepisy, zmierzające do uniemożliwienia potajemnego usuwania nieopodatkowanych olejów mineralnych z wytwórni, wyda Minister Skarbu.
Art.  13.

Przedsiębiorca, zamierzający przystąpić do rafinowania (oczyszczania), destylowania lub przerabiania olejów mineralnych w nowozbudowanej lub na nowo uruchomionej wytwórni, jest obowiązany uzyskać na to pozwolenie, które udziela Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu.

Opisy i plany wytwórni.

Art.  14.
1)
Po uzyskaniu pozwolenia (art. 13) przedsiębiorca obowiązany jest na cztery tygodnie przed rozpoczęciem produkcji złożyć w dwóch egzemplarzach właściwemu urzędowi skarbowemu akcyz i monopolów szczegółowy opis wszystkich budynków i pomieszczeń, wchodzących w skład wytwórni, oraz opis ich technicznego urządzenia. Opis zawierać powinien dane co do przeznaczenia każdego z oddziałów wytwórni oraz wyszczególnienie znajdujących się w niej maszyn, aparatów i przyrządów.
2)
Do opisu należy dołączyć:
a)
plan sytuacyjny z uwidocznieniem przynależnych do wytwórni budynków i pomieszczeń,
b)
plan budynków, w których odbywać się będzie produkcja, z oznaczeniem dla każdego piętra rozkładu wszystkich oddziałów wytwórni i znajdujących się w nich aparatów, maszyn, naczyń oraz przyrządów,
c)
wykaz wszystkich naczyń, przeznaczonych do przechowywania produktów, z podaniem ich kształtów oraz wymiarów geometrycznych i objętości w hektolitrach.
Art.  15.
1)
Po otrzymaniu opisu i planów (art. 14) urząd skarbowy akcyz i monopolów zarządzi sprawdzenie w obecności przedsiębiorcy lub jego zastępcy, czy urządzenie wytwórni odpowiada postanowieniom, przewidzianym w art. 12, i wydanym na jego podstawie przepisom, oraz czy złożony opis i plany zgodne są z rzeczywistym stanem rzeczy.
2)
Przy sprawdzeniu przedsiębiorca winien udzielać organom skarbowym wszelkich wymaganych wyjaśnień oraz dostarczać potrzebnych przyrządów i odpowiedniej pomocy przy sprawdzaniu wymiarów naczyń.
3)
Sporządzony w dwóch egzemplarzach przez organa władz skarbowych protokół sprawdzenia będzie podpisany przez przedsiębiorcę lub jego zastępcę, a następnie przedłożony wraz z opisem i planami do zatwierdzenia właściwej władzy skarbowej drugiej instancji.
4)
Po zatwierdzeniu jeden egzemplarz protokółu wraz z opisem i planami zwróci się właściwemu urzędowi skarbowemu akcyz i monopolów, a drugi doręczy się przedsiębiorcy lub jego zastępcy celem zachowania w miejscu dostępnem w każdej chwili dla organów, dozorujących wytwórnię.
Art.  16.

O zmianach pomieszczeń, uwidocznionych w zatwierdzonym opisie, o zmianach urządzeń wytwórni, mających ścisły związek z wytwarzaniem i przechowywaniem przerobów, a także z kontrolą skarbową, wreszcie o zmianach, zaszłych co do osób odpowiedzialnych, przedsiębiorca winien donieść najpóźniej na dni trzy po zajściu tych zmian właściwemu inspektorowi kontroli skarbowej.

Art.  17.

Jeżeli przedsiębiorca wstrzymuje ruch wytwórni na czas dłuższy aniżeli 4 tygodnie, winien donieść o tem pisemnie urzędowi skarbowemu akcyz i monopolów i uiścić podatek za wszystkie zapasy produktów, podlegających podatkowi (art. 2), które znajdują się w wytwórni. W razie nieuiszczenia podatku wymienione zapasy będą wzięte pod zamknięcie urzędowe.

Wolne składy olejów mineralnych.

Art.  18.
1)
Wolnym składem w rozumieniu niniejszego rozporządzenia są magazyny, znajdujące się poza obrębem wytwórni, w których na mocy zezwolenia Ministra Skarbu mogą być przechowywane nieopodatkowane zapasy olejów mineralnych przed wydaniem ich do wolnego obrotu lub wywiezieniem poza granice Rzeczypospolitej.
2)
Minister Skarbu wyda szczegółowe postanowienia, dotyczące urządzenia wolnych składów, a w szczególności sposobu wykonywania nad niemi kontroli.

Kontrola skarbowa.

Art.  19.
1)
W czasie trwania produkcji wytwórnie podlegają stałemu nadzorowi skarbowemu. W razie wstrzymania ruchu (art. 17) nadzór stały obejmie pomieszczenia, zawierające zapasy, wzięte pod zamknięcie urzędowe.
2)
Przy wykonywaniu nadzoru nad wytwórniami obowiązują przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 1923 r. o uprawnieniach organów wykonawczych. władz skarbowych (Dz. U. R. P. z 1924 r. Nr. 5, poz. 37).
Art.  20.
1) 12
Urzędnikom władz skarbowych, powołanym do wykonywania kontroli nad produkcją, służy wolny wstęp w każdej porze dnia i nocy do wszelkich pomieszczeń wytwórni.
2)
Podczas wykonywania czynności nadzorczych urzędnicy skarbowi mają prawo do przeglądania i sprawdzania ksiąg fabrykacyjnych oraz ksiąg, prowadzonych dla kontroli produkcji w wytwórni, dokonywania w celach podatkowych analiz produktów rafinowania, destylowania lub przerobu i korzystania w tym celu bezpłatnie z urządzeń pracowni chemicznej.
3)
Przy wykonywaniu kontroli nad ruchem osobowym i towarowym z wytwórni urzędnicy skarbowi uprawnieni są przedsiębrać w każdym czasie potrzebne w tym celu rewizje.
4)
Kierownictwo przedsiębiorstwa obowiązane jest udzielać urzędnikom skarbowym wszelkiej pomocy, niezbędnej do wykonywania czynności służbowych w wytwórni.
Art.  21.
1)
Przedsiębiorca obowiązany jest dostarczyć bezpłatnie do użytku urzędników skarbowych, powołanych do wykonywania stałego dozoru, potrzebnych mieszkań, położonych w obrębie wytwórni lub w najbliższem jej otoczeniu, wraz z opałem i oświetleniem.
2)
Nadto należy oddać do użytku wymienionych urzędników odpowiednie pomieszczenie, znajdujące się w obrębie wytwórni, zaopatrzone w niezbędne urządzenia i przybory, potrzebne dla załatwiania czynności kancelaryjnych.
3) 13
O ilości i stosowności pomieszczeń, koniecznych celem wykonania przepisów, zawartych w ust. 1 i 2, rozstrzyga właściwa władza skarbowa pierwszej instancji według swobodnej oceny.
Art.  22. 14

Podczas czasowego pobytu urzędników skarbowych, wykonywających czynności rewizyjne w wytwórni, przedsiębiorstwo obowiązane jest bezpłatnie udzielić odpowiedni lokal z pościelą, a za odpowiedniem wynagrodzeniem, którego, wysokość oznaczy władza skarbowa pierwszej instancji, dostarczyć podwody na przejazd do sąsiedniej rafinerji lub najbliższej stacji kolejowej.

Wywóz olejów mineralnych.

Art.  23.
1)
Wywóz olejów mineralnych z wytwórni lub wolnego składu nie może się odbywać:
a)
koleją lub drogą wodną - przed godziną piątą i po godzinie dwudziestej,
b)
innemi środkami przewozowemi - przed godziną siódmą i po godzinie osiemnastej.
2)
Urząd skarbowy akcyz i monopolów może zezwolić na wyjątki od tego postanowienia.
Art.  24.
1)
Wywóz olejów mineralnych, niezwolnionych od podatku, z wytwórni lub wolnego składu może nastąpić tylko po uprzedniem uiszczeniu podatku lub jego zakredytowaniu.
2)
Wolno wywozić oleje mineralne, niezwolnione od podatku, bez uprzedniego uiszczenia lub zakredytowania przypadającej z tego tytułu należności:
a)
z jednej wytwórni do drugiej lub z wolnego składu do wytwórni celem dalszego przerobu,
b)
z wytwórni do wolnego składu,
c)
z jednego wolnego składu do drugiego.
3)
Szczegółowe postanowienia, dotyczące warunków wywozu oraz przewozu olejów mineralnych, zwolnionych od podatku, oraz olejów mineralnych, podlegających opłacie podatku, bez uprzedniego uiszczenia lub zakredytowania przypadającej z tego tytułu należności, wyda Minister Skarbu.
Art.  25.
1)
Wywóz zapasów olejów mineralnych z wytwórni i wolnego składu może nastąpić tylko po uprzedniem powiadomieniu o tem urzędnika skarbowego, wykonywającego nadzór nad ruchem przedsiębiorstwa.
2)
Urzędnik, zawiadomiony o zamierzonym wywozie, ustali, czy stosownie do postanowień niniejszego rozporządzenia olej mineralny, zgłoszony do wywozu, podlega opodatkowaniu, a w wypadku twierdzącym sprawdzi, czy należny podatek uiszczono względnie zakredytowano.
3)
W każdym razie wszelkie zapasy olejów mineralnych, wywożone z przedsiębiorstwa, winny być uprzednio dokładnie sprawdzone przez urzędnika skarbowego na podstawie danych, zawartych w księgach przedsiębiorstwa, zarówno co do ilości, jak i własności fizycznych, jako też ich ogólnej wagi netto i brutto.
4)
Szczegółowe postanowienia w tym względzie wyda Minister Skarbu.

Sprawdzanie zapasów.

Art.  26.
1)
Znajdujące się w magazynach wytwórni lub wolnego składu gotowe zapasy olejów mineralnych podlegają kontroli skarbowej.
2)
Szczegółowe postanowienia o sposobie wykonywania kontroli skarbowej i o sprawdzaniu ilości znajdujących się w wytwórni lub wolnym składzie zapasów wyda Minister Skarbu.
Art.  27.
1)
Jeżeli stwierdzono, że znajdująca się w magazynach ilość olejów mineralnych, podlegających opodatkowaniu, po uwzględnieniu zaników z ulotnienia jest. mniejsza od ilości, wykazanej w księgach kontrolnych, a przedsiębiorca nie wykaże, iż brakujące zapasy zostały wywiezione z wytwórni lub wolnego składu w sposób przepisany, albo też że uległy zniszczeniu wskutek wypadku, stwierdzonego w drodze protokolarnej przez właściwą władzę skarbową, natenczas stwierdzony ubytek należy bezzwłocznie ujawnić w księgach kontrolnych i uiścić od niego podatek w ciągu trzech dni od dnia sprawdzenia.
2)
Jeżeli natomiast będzie stwierdzone, że w magazynach pozostaje większa ilość zapasów od wykazanej w księgach przedsiębiorstwa, natenczas władza skarbowa wpisze niezwłocznie nadwyżkę do ksiąg kontrolnych celem, należytego jej opodatkowania przy wydaniu do wolnego obrotu.
3)
Minister Skarbu ustali wysokość dopuszczalnych zamków z ulotnienia olejów mineralnych, jaka może być uwzględniana przy sprawdzaniu zapasów (ust. 1).

Księgi kontrolne.

Art.  28.

Minister Skarbu ustali rodzaje i wzory ksiąg kontrolnych, jakie przedsiębiorcy obowiązani będą prowadzić w wytwórniach i wolnych składach w celach kontroli produkcji i podatku, tudzież określi sposób prowadzenia tych ksiąg w celu skutecznego nadzoru.

Rozdział  III.

Zakazy.

Art.  29.

Zabrania się mieszania poza obrębem wytwórni olejów mineralnych różnych gatunków olejów mineralnych, znajdujących się w wolnym obrocie, celem spowodowania zmiany ich pierwotnej własności, służącej za podstawę opodatkowania (art. 2).

Rozdział  IV.

Postanowienia karne.

Art.  30. 15

(uchylony).

Art.  31. 16

(uchylony).

Art.  32. 17

(uchylony).

Art.  33. 18

(uchylony).

Art.  34. 19

(uchylony).

Art.  35. 20

(uchylony).

Art.  36. 21

(uchylony).

Art.  37. 22

(uchylony).

Postanowienia końcowe.

Art.  38.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Skarbu.

Art.  39.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie na całym obszarze Rzeczypospolitej z dniem 1 kwietnia 1928 r.

Jednocześnie tracą moc obowiązującą dotychczasowe przepisy o podatku od zużycia olejów mineralnych z wyjątkiem rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 grudnia 1927 r. w sprawie pobierania nadzwyczajnego 10% dodatku do podatków bezpośrednich, podatków pośrednich, opłat stemplowych, podatku spadkowego i od darowizn, jako też wpłacanych względnie przymusowo ściąganych zaległości wyżej wymienionych danin (Dz. U. R. P. Nr. 114, poz. 972), o ile dotyczy podatku ustalonego rozporządzeniem niniejszem.

1 Art. 2 ust. 1 zmieniony przez art. 1 rozp. z mocą ustawy z dnia 24 września 1934 r. (Dz.U.34.85.764) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 28 września 1934 r.

Z dniem 1 sierpnia 1936 r. stawka podatku od oleju mineralnego określona w art. 2 ust. 1 lit. a) została obniżona do 9 zł, zgodnie z § 1 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 31 lipca 1936 r. o obniżeniu stawki podatku od olejów mineralnych (Dz.U.36.58.432).

2 Art. 2 ust. 2 dodany przez art. 1 pkt 1 dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 lipca 1936 r. (Dz.U.36.58.427) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 31 lipca 1936 r.
3 Art. 2 ust. 3 według numeracji ustalonej przez art. 1 pkt 2 dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 lipca 1936 r. (Dz.U.36.58.427) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 31 lipca 1936 r.
4 Art. 2 ust. 4 według numeracji ustalonej przez art. 1 pkt 2 dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 lipca 1936 r. (Dz.U.36.58.427) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 31 lipca 1936 r.
5 Art. 2 ust. 5 dodany przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 kwietnia 1937 r. (Dz.U.37.28.208) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 12 kwietnia 1937 r.
6 Art. 3 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 kwietnia 1937 r. (Dz.U.37.28.208) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 12 kwietnia 1937 r.
7 Art. 3 ust. 2 lit. b) według numeracji ustalonej przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 kwietnia 1937 r. (Dz.U.37.28.208) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 12 kwietnia 1937 r.
8 Art. 6 ust. 2:

- według numeracji ustalonej przez art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 7 kwietnia 1937 r. (Dz.U.37.28.208) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 12 kwietnia 1937 r.

- zmieniony przez art. 1 dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 lipca 1939 r. (Dz.U.39.68.460) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 2 sierpnia 1939 r.

9 Art. 6 ust. 3 według numeracji ustalonej przez art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 7 kwietnia 1937 r. (Dz.U.37.28.208) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 12 kwietnia 1937 r.
10 Art. 7 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 7 kwietnia 1937 r. (Dz.U.37.28.208) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 12 kwietnia 1937 r.
11 Art. 10 zmieniony przez art. 1 pkt 5 ustawy z dnia 7 kwietnia 1937 r. (Dz.U.37.28.208) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 12 kwietnia 1937 r.
12 Art. 20 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 6 ustawy z dnia 7 kwietnia 1937 r. (Dz.U.37.28.208) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 12 kwietnia 1937 r.
13 Art. 21 ust. 3 zmieniony przez art. 39 pkt 1 rozp. z mocą ustawy z dnia 28 grudnia 1934 r. (Dz.U.34.110.976) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 31 stycznia 1935 r.
14 Art. 22 zmieniony przez art. 39 pkt 2 rozp. z mocą ustawy z dnia 28 grudnia 1934 r. (Dz.U.34.110.976) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 31 stycznia 1935 r.
15 Art. 30 uchylony przez art. 354 § 1 lit. d) dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 3 listopada 1936 r. prawo karne skarbowe (Dz.U.36.84.581) z dniem 1 kwietnia 1937 r.
16 Art. 31 uchylony przez art. 354 § 1 lit. d) dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 3 listopada 1936 r. prawo karne skarbowe (Dz.U.36.84.581) z dniem 1 kwietnia 1937 r.
17 Art. 32 uchylony przez art. 354 § 1 lit. d) dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 3 listopada 1936 r. prawo karne skarbowe (Dz.U.36.84.581) z dniem 1 kwietnia 1937 r.
18 Art. 33 uchylony przez art. 354 § 1 lit. d) dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 3 listopada 1936 r. prawo karne skarbowe (Dz.U.36.84.581) z dniem 1 kwietnia 1937 r.
19 Art. 34 uchylony przez art. 354 § 1 lit. d) dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 3 listopada 1936 r. prawo karne skarbowe (Dz.U.36.84.581) z dniem 1 kwietnia 1937 r.
20 Art. 35 uchylony przez art. 354 § 1 lit. d) dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 3 listopada 1936 r. prawo karne skarbowe (Dz.U.36.84.581) z dniem 1 kwietnia 1937 r.
21 Art. 36 uchylony przez art. 354 § 1 lit. d) dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 3 listopada 1936 r. prawo karne skarbowe (Dz.U.36.84.581) z dniem 1 kwietnia 1937 r.
22 Art. 37 uchylony przez art. 354 § 1 lit. d) dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 3 listopada 1936 r. prawo karne skarbowe (Dz.U.36.84.581) z dniem 1 kwietnia 1937 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.27.252

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Podatek od olejów mineralnych.
Data aktu: 07/03/1928
Data ogłoszenia: 12/03/1928
Data wejścia w życie: 01/04/1928