Utworzenie Biura projektu meljoracji Polesia.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 15 lutego 1928 r.
o utworzeniu Biura projektu meljoracji Polesia.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926. r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
Art.  1.

Celem opracowania ogólnego planu meljoracji Polesia tworzy się Biuro projektu meljoracji Polesia, z siedzibą w Brześciu n/Bugiem, podległe bezpośrednio Ministrowi Robót Publicznych.

Art.  2.

Do zadań Biura należeć będzie:

1)
opracowanie ogólnego projektu i kosztorysu meljoracji Polesia; projekt ten obejmie regulację rzek, regulację naturalnych i sztucznych dróg żeglownych, oraz podstawową meliorację gruntów na podstawie przeprowadzonych technicznych pomiarów oraz przyrodniczych i gospodarczych badań;
2)
przygotowanie planu sfinansowania meljoracji Polesia.

Minister Robót Publicznych może nadto powierzyć Biuru prowadzenie poszczególnych robót wodnych regulacyjnych i meljoracyjnych na obszarze objętym projektem meljoracji.

Art.  3.

Projektem meljoracji zostaną objęte powiaty:

a)
w województwie poleskiem całkowicie: stoliński, łuniniecki, piński, drohiczyński, kossowski, kamieńkoszyrski, kobryński; częściowo: sarneński, brzeski, prużański;
b) 1
w województwie wołyńskiem częściowo: kowelski, łucki, lubomelski, włodzimierski, kostopolski, rówieński;
c)
w województwie białostockiem częściowo wołkowyski i ewentualnie bielski;
d)
w województwie nowogródzkiem częściowo: słonimski, baranowicki, nieświeski.
Art.  4.

Prace Biura powinny być rozpoczęte w ciągu okresu budżetowego 1928/29 r., a ukończone w ciągu lat czterech. Przedłużenie tego okresu może nastąpić za zgodą Rady Ministrów.

Wydatki związane z pokryciem kosztów wykonania zadań określonych w art. 2, których wysokość będzie ustalana przez Ministra Robót Publicznych w porozumieniu z Ministrem Skarbu, uwzględniane będą w ramach corocznego budżetu Ministerstwa Robót Publicznych nie wyżej jednak, jak w kwocie 1.500.000 zł. rocznie.

Art.  5.

Na czele Biura stoi Dyrektor mianowany przez Prezydenta Rzeczypospolitej na wniosek Ministra Robót Publicznych, podlegający bezpośrednio temu Ministrowi.

Dyrektor będzie miał stałego zastępcę mianowanego przez Ministra Robót Publicznych.

Art.  6.

Personel Biura będzie złożony z urzędników państwowych wyznaczonych przez Ministra Robót Publicznych z podległych mu urzędów, oraz z ugodzonych na okres prowadzenia prac przez Biuro pracowników kontraktowych.

Art.  7.

Ustanawia się przy Ministrze Robót Publicznych stałą komisję doradczą, w skład której wchodzą delegaci Ministrów: Spraw Wewnętrznych, Spraw Zagranicznych, Spraw Wojskowych, Skarbu, Rolnictwa, Przemysłu i Handlu, Robót Publicznych oraz Reform Rolnych, wojewodowie: poleski, nowogródzki, wołyński i białostocki, Dyrektor Dróg Wodnych w Wilnie i Dyrektor Biura projektu meljoracji Polesia.

Do komisji tej winien być powoływany również delegat Ministra Komunikacji, o ile rozpatrywane będą sprawy meljoracji terenów sąsiadujących z terenami kolejowemi.

Przewodniczącym komisji będzie Minister Robót Publicznych, bądź wyznaczony przez niego zastępca.

Kompetencje komisji będą ustalone rozporządzeniem Ministra Robót Publicznych w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Spraw Wewnętrznych, Spraw Wojskowych, Spraw Zagranicznych, Rolnictwa i Reform Rolnych.

Art.  8.

Dyrektor Biura może w miarę potrzeby powoływać na konferencje interesowane czynniki gospodarcze oraz zasięgać przy rozwiązywaniu poszczególnych zagadnień, związanych z projektem, zdania specjalistów.

Art.  9.

Wojewodowie: poleski, wołyński, białostocki i nowogródzki oraz Dyrekcje Dróg Wodnych w Warszawie i w Wilnie będą uzgadniały z Biurem projektu meljoracji Polesia wszelkie projekty i zamierzenia w dziedzinie spraw wodnych na obszarze powiatów wymienionych w art. 3.

Wymienieni wyżej wojewodowie oraz podległe im władze powiatowe administracji ogólnej będą zasięgały również opinji Biura odnośnie do podać o udzielenie pozwoleń na użytkowanie wód na obszarze powiatów wymienionych w art. 3.

Art.  10.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrom Robót Publicznych i Skarbu w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.

Art.  11.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 3 lit. b) zmieniona przez art. 1 ustawy z dnia 17 marca 1931 r. (Dz.U.31.39.303) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 27 kwietnia 1931 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.17.143

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Utworzenie Biura projektu meljoracji Polesia.
Data aktu: 15/02/1928
Data ogłoszenia: 21/02/1928
Data wejścia w życie: 21/02/1928