Protokół Konferencji, odbytej dnia 14 września 1926 r. w Katowicach między delegatami dyrekcyj kolejowych w Katowicach i w Opolu, w sprawie zmian postanowień wykonawczych do art. 409 polsko-niemieckiej Konwencji o Górnym Śląsku, podpisanej w Genewie dnia 15 maja 1922 r.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 20 sierpnia 1927 r.
w sprawie zatwierdzenia Protokółu Konferencji, odbytej dnia 14 września 1926 r. w Katowicach między delegatami dyrekcyj kolejowych w Katowicach i w Opolu, w sprawie zmian postanowień wykonawczych do art. 409 polsko-niemieckiej Konwencji o Górnym Śląsku, podpisanej w Genewie dnia 15 maja 1922 r.

Podaje się niniejszem do wiadomości, że uchwałą Rady Ministrów z dnia 17 czerwca 1927 r. zatwierdzony został Protokół Konferencji, odbytej w dniu 14 września 1926 r. w Katowicach między delegatami dyrekcyj kolejowych w Katowicach i w Opolu, w sprawie zmian postanowień wykonawczych do art. 409 polsko-niemieckiej Konwencji o Górnym Śląsku, podpisanej w Genewie dnia 15 maja 1922 r.
Protokół Konferencji, odbytej dnia 14 września 1928 r. w Katowicach między delegatami dyrekcyj kolejowych w Katowicach i w Opolu, w sprawie zmian postanowień wykonawczych do art. 409 polsko-niemieckiej Konwencji o Górnym Śląsku, podpisanej w Genewie dnia 15 maja 1922 r.

Przekład.

Celem uregulowania kwestji językowej zwołała dyrekcja kolei państwowych w Katowicach w wykonaniu postanowień art. 409 Konwencji Genewskiej konferencję, w której wzięli udział:

Ze strony

Dyrekcji kolei państwowych Katowice:

Nacz. Wydz. VIII Dankiewicz,

Kier. Działu II/2-inż. Stolarczyk,

St. asesor Groniecki,

Asesor Buchta,

St. technik Bomba.

Dyrekcji kolei Rzeszy Oppeln:

Nadradca Kol. Rzeszy Schäpe,

St. Insp. Kol. Rzeszy Kluge.

Z zastrzeżeniem zatwierdzenia przez oba Rządy (patrz art. 500 Konw. Genewskiej) postanowiono co następuje:

Odmiennie od Post. Wyk. do art. 409 pkt. 1-4 Konw. Genewskiej odbywa się ustne i piśmienne porozumiewanie się służbowe na stacjach zdawczo-odbiorczych i na szlaku między niemi a granicą państwową w tym języku, który tam jest urzędowym, wyjątek patrz zgłaszanie pociągów.

Pracownikom tego samego Państwa wolno jednak na obszarze sąsiedniego Państwa porozumiewać się między sobą w ich języku także w stosunkach służbowych.

Korespondencja służbowa, telegraficzna i piśmienna między urzędami umawiających się Stron będzie się odbywać w języku urzędowym urzędu wysyłającego.

Powyższe umowy odpowiadają dosłownie postanowieniom art. 8 umowy o wzajemnej komunikacji kolejowej z dnia 27 marca 1926 r. Ugodzono się, aby Post. Wykonawcze l, 3 i 4 do art. 8 tej umowy stosowano także do niniejszych postanowień.

Odnośnie do Post. Wyk. 2 (wprowadzenie wzorów dwujęzycznych) zastrzega się jeszcze dalsze omówienie.

Ugodzono się, aby powyższą umowę stosowano, począwszy od 1 października r. b.

Obie dyrekcje wydadzą w tym kierunku niezwłocznie dalsze zarządzenia.

Zgłaszanie pociągów (patrz art. 26 umowy o wzajemnej komunikacji kolejowej z dnia 27 marca 1926 r.) między posterunkami, położonemi po obu stronach granicy winno odbywać się według przepisów zarządu, prowadzącego ruch pociągów i w jego języku urzędowym. To samo stosuje się przy wydawaniu personelowi pociągu piśmiennych wskazówek i rozkazów.

Powyższe postanowienie o zgłaszaniu pociągów nie będzie stosowane na przejściach kolejowych Sosnitza-Makoszowy/Gierałtowice i Orzegów odgał. Chebzie, ponieważ ruch pociągów prowadzą tutaj oba zarządy.

Na przejściu Sosnitza-Makoszowy i Sosnitza-Gierałtowice prowadzi pociągi towarowe dyrekcja polska, a pociągi osobowe dyrekcja niemiecka. Ponieważ ilość pociągów osobowych góruje, zgłaszanie pociągów winno się odbywać w języku niemieckim.

Na przejściu Orzegów odgał.-Chebzie kursują pociągi Borsigwerk-Chebzie, prowadzone przez dyrekcję niemiecką, na szlaku Chebzie-Orzegów odgał.-Karf tylko polskie pociągi kurytarzowe.

Aby na stawidle Orzegów odgał. nie dokonywać zgłaszania pociągów w dwóch językach, będzie używany język niemiecki także przy zgłaszaniu polskich pociągów kurytarzowych.

W celu umożliwienia na niemieckich stacjach granicznych zgłaszania pociągów w języku polskim, dostarczy dyrekcja kolei państwowych w Katowicach dyrekcji kolei Rzeszy w Oppeln potrzebne wyciągi z polskich przepisów ruchu. Każda dyrekcja da do rozporządzenia drugiej dyrekcji bloczki rozkazów w ilościach, potrzebnych do wyposażenia stacyj granicznych.

Zgłaszanie pociągów według powyższej umowy będzie dokonywane począwszy od 1 stycznia 1927 r.

Katowice, dnia 14 września 1926 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.80.698

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Protokół Konferencji, odbytej dnia 14 września 1926 r. w Katowicach między delegatami dyrekcyj kolejowych w Katowicach i w Opolu, w sprawie zmian postanowień wykonawczych do art. 409 polsko-niemieckiej Konwencji o Górnym Śląsku, podpisanej w Genewie dnia 15 maja 1922 r.
Data aktu: 14/09/1926
Data ogłoszenia: 15/09/1927
Data wejścia w życie: 01/01/1927