Uprawnienia do otrzymania kwatery stałej, przejściowej lub nagłej przez formacje i osoby wojskowe oraz osoby cywilne, pracujące w wojsku na stanowisku etatowem.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WOJSKOWYCH
z dnia 24 marca 1927 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu i Ministrem Spraw Wewnętrznych o uprawnieniach do otrzymania kwatery stałej, przejściowej lub nagłej przez formacje i osoby wojskowe oraz osoby cywilne, pracujące w wojsku na stanowisku etatowem.

Na mocy art. 3 ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o zakwaterowaniu wojska w czasie pokoju (Dz. U. R. P. № 97, poz. 681) zarządza się co następuje:
I.
O uprawnieniach do otrzymania kwatery stałej.
§  1.
Uprawnienie do otrzymania kwatery stałej przez formacje wojskowe w danej miejscowości powstaje z dniem wyznaczenia jej na miejsce stałego załogowania tych formacyj na mocy rozkazu Ministra Spraw Wojskowych.

Z dniem przybycia formacyj do danej miejscowości powstaje również uprawnienie do otrzymania tamże kwatery stałej dla osób, pełniących w nich faktycznie stałą służbą mianowicie:

a)
dla oficerów zawodowych w stanie czynnym,
b)
dla oficerów rezerwy, pospolitego ruszenia i w stanie spoczynku, pozostających czasowo w służbie czynnej,
c)
dla chorążych,
d)
dla szeregowych,
e)
dla osób cywilnych, pracujących w wojsku na stanowisku etatowem.
§  2.
Uprawnienia formacyj do korzystania z kwater stałych w danej miejscowości wygasają z dniem odejścia ich z powodu przeniesienia na stałe do innych miejscowości, względnie z dniem ukończenia ich likwidacji.

Uprawnienia do korzystania ze stałych kwater w danej miejscowości dla osób, wymienionych w § 1 ust. 2 niniejszego rozporządzenia wygasają zasadniczo z dniem, w którym ma nastąpić odejście ich z tej miejscowości z powodu przydzielenia ich na stałe do formacyj, załogujących w innych miejscowościach, lub też z dniem ustania ich stosunku służbowego w wojsku stałem z jakichkolwiek bądź przyczyn, o ile w ustawach lub dalszych postanowieniach niniejszego rozporządzenia nie przewidziano innych terminów w tym względzie.

Przejściowe pełnienie służby przez formacje oraz osoby, wymienione w § 1 ust. 2 niniejszego rozporządzenia poza miejscem stałego garnizonu nie pociąga za sobą utraty stałych kwater w garnizonie stałym.

§  3. 1
Uprawnieni do otrzymania osobnych kwater stałych są:
a)
oficerowie,
b)
chorążowie,
c)
żonaci podoficerowie zawodowi i równorzędni, nieseparowani lub dzietni tudzież wdowcy dzietni,
d)
osoby cywilne, pracujące w wojsku na stanowisku etatowem i pobierające uposażenie od IX grupy uposażenia wzwyż,
e)
osoby cywilne w stanie małżeńskim, pracujące w wojsku na stanowisku etatowem i. pobierające uposażenie od X do XII grupy uposażenia i wyjątkiem separowanych i przytem bezdzietnych, tudzież wdowcy (wy) dzietni (e).

Pozostali szeregowi oraz pozostałe samotne osoby cywilne, pracujące w wojsku na stanowisku etatowem, są uprawnione do otrzymania tylko kwater wspólnych.

§  4.
W wypadku przydzielenia osoby wojskowej lub cywilnej, korzystającej z osobnej kwatery stałej, do formacji, mającej swą -siedzibą w innej miejscowości, prawo do korzystania z osobnej kwatery stałej w dawniejszym garnizonie wygasa-licząc od dnia odejścia z dawnej formacji:
a)
dla osób samotnych w przeciągu 30-tu dni,
b)
dla osób żonatych, nieseparowanych lub dzietnych, oraz wdowców dzietnych-w przeciągu 3-ch miesięcy.

W wypadku otrzymania osobnej kwatery stałej w nowym garnizonie w terminie wcześniejszym wygasa prawo do korzystania z takiej kwatery w dawnym garnizonie już przed upływem czasokresów wymienionych w pkt. a) i b), w przeciągu dwóch tygodni od dnia otrzymania nowej kwatery.

§  5.
W wypadku przeniesienia osoby wojskowej, korzystającej z osobnej kwatery stałej, w stan nieczynny bez prawa do uposażenia wygasa prawo do korzystania z tej kwatery, licząc od dnia przeniesienia w stan nieczynny:
a)
dla osób samotnych w przeciągu 30-tu dni,
b)
dla osób żonatych, nieseparowanych lub dzietnych, oraz wdowców dzietnych w przeciągu trzech miesięcy.

Przeniesienie w stan nieczynny bez utraty prawa do uposażenia nie uchyla uprawnień do korzystania z osobnych kwater stałych.

Osoby wojskowe i cywilne, korzystające z osobnych kwater stałych, w wypadku rozwiązania stosunku służbowego na własną prośbę tracą prawo to z dniem rozwiązania stosunku służbowego, bez względu na stan rodzinny.

W wypadku przeniesienia w stan spoczynku lub rozwiązania stosunku służbowego z innych powodów są uprawnione do korzystania z tych kwater, licząc od dnia przeniesienia w stan spoczynku lub rozwiązania stosunku służbowego:

a)
osoby samotne przez 30 dni,
b)
osoby w stanie małżeńskim nieseparowane lub dzietne, lub wdowcy (wy) dzietni (e) przez 3 miesiące.
§  7.
W wypadku śmierci osoby wojskowej lub cywilnej, korzystającej z osobnej kwatery stałej, rodzina (żona, mąż lub dzieci) osoby zmarłej, wspólnie z nią zamieszkała, obowiązana jest zwolnić zajętą kwaterę najpóźniej w przeciągu trzech miesięcy licząc od dnia śmierci.
§  8.
Osoby wojskowe, korzystające z osobnych kwater stałych, tracą to prawo w wypadku samowolnego przebywania poza formacją z dniem wdrożenia śledztwa sądowego o występek dezercji,

Żona i dzieci danej osoby są zobowiązane zwolnić zajęte kwatery najpóźniej w przeciągu 30-tu dni, licząc od dnia wdrożenia śledztwa sądowego o występek dezercji.

W wypadku dostawienia lub zgłoszenia się danej osoby przed zwolnieniem kwatery stosuje się zamiast niniejszego przepisu postanowienia §§ 9 i 10.

§  9.
Samotne osoby wojskowe i cywilne, korzystające z osobnej kwatery stałej, tracą to prawo w razie zarządzenia przeciwko nim aresztu śledczego lub w razie zasądzenia ich prawomocnym wyrokiem sądowym na karę pozbawienia wolności - o ile czas pozbawienia wolności - w wypadku zarządzenia aresztu śledczego jest dłuższy niż 6 miesięcy, a w wypadku zasądzenia wyrokiem sądowym jest dłuższy niż 3 miesiące.

Osoby te są zobowiązane zwolnić zajęte przez nie kwatery-w wypadku zarządzenia aresztu śledczego bezzwłocznie po upływie 6 miesięcy licząc od dnia zarządzenia aresztu śledczego, - w wypadku zaś zasądzenia wyrokiem sądowym z dniem uprawomocnienia się wyroku.

§  10.
Osoby wojskowe, bez względu na stan rodzinny, korzystające z osobnej kwatery stałej, tracą to prawo w wypadku prawomocnego zasądzenia ich wyrokiem sądowym na karę zwolnienia ze służby wojskowej, wydalenia z wojska lub degradacji, wykluczenia z Korpusu Oficerskiego prawomocnem orzeczeniem oficerskiego sądu honorowego lub też w wypadku degradacji szeregowego w drodze postępowania dyscyplinarnego.

Osoby te są zobowiązane zwolnić zajęte przez nie kwatery najpóźniej do dni 30-tu od dnia uprawomocnienia się. orzeczenia.

II.
O uprawnieniach do otrzymania kwatery przejściowej.
§  11.
Uprawnienie do otrzymania kwatery przejściowej powstaje:
a)
dla formacyj oraz osób wymienionych w § 1 ust. 2 niniejszego rozporządzenia w wypadku opuszczenia ze względów służbowych swego stałego garnizonu na czas przejściowy z chwilą przybycia ich do danej miejscowości,
b)
dla formacyj oraz osób wymienionych w § 1 ust. 2 niniejszego rozporządzenia w razie niemożności otrzymania kwater stałych z dniem przybycia na stałe do danej miejscowości,
c)
dla nowoutworzonych formacyj oraz osób wymienionych w § 1 ust. 2 niniejszego rozporządzenia w razie niemożności otrzymania kwater stałych z dniem utworzenia nowej formacji w danej miejscowości,
d)
dla osób wojskowych rezerwy i pospolitego ruszenia, powołanych na ćwiczenia lub zebrania kontrolne, z dniem przybycia do miejscowości, w której się owe ćwiczenia lub zebrania kontrolne odbywają (art. 50 ustawy).
§  12.
Uprawnienie do korzystania z kwater przejściowych wygasa:
a)
dla formacyj i osób wymienionych w § 11 lit. a) niniejszego rozporządzenia z dniem, w którym ma nastąpić opuszczenie danej miejscowości w związku z ustaniem względów służbowych,
b)
dla formacyj i osób, wymienionych w § 11 lit. b) i c) niniejszego rozporządzenia z dniem otrzymania kwater stałych w danej miejscowości,
c)
dla osób wymienionych w § 11 lit. d) niniejszego rozporządzenia z dniem ukończenia ćwiczeń lub zebrań kontrolnych.
§  13.
W wypadkach przewidzianych w §§ 5-10 niniejszego rozporządzenia gaśnie uprawnienie do posiadania kwater przejściowych natychmiast.
III.
O uprawnieniach do otrzymania kwatery nagłej.
§  14.
Uprawnienie do otrzymania nagłej kwatery powstaje:
a)
dla formacyj i osób wymienionych w § 1 ust. 2 niniejszego rozporządzenia z dniem przybycia ich do danej miejscowości - nie będącej ich stałym garnizonem, na podstawie rozkazu, wydanego w związku z zarządzoną osłoną, mobilizacją (ogólna, częściowa lub próbna) z potrzebą udzielenia asystencji władzom cywilnym lub z potrzebą zarządzenia postoju podczas przemarszu,
b)
dla osób rezerwy, powołanych do służby w myśl art. 73 ustęp ostatni ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej (Dz. U. R. P. № 61, poz. 609) z dniem przybycia do miejscowości, wskazanej rozkazem powołania.
§  15.
Uprawnienie do korzystania z kwater nagłych wygasa:
a)
dla formacyj i osób wymienionych w § 14 lit. a) niniejszego rozporządzenia z dniem, w którym ma nastąpić opuszczenie danej miejscowości,
b)
dla osób wymienionych w § 14 lit. b) niniejszego rozporządzenia z dniem, w którym ma nastąpić opuszczenie danej miejscowości lub z dniem zwolnienia ich z czynnej służby wojskowej.
§  16.
W wypadkach przewidzianych w §§ 5-10 niniejszego rozporządzenia gaśnie uprawnienie do posiadania kwater nagłych natychmiast.
§  17.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 3 września 1934 r. (Dz.U.34.85.766) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1934 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.37.333

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uprawnienia do otrzymania kwatery stałej, przejściowej lub nagłej przez formacje i osoby wojskowe oraz osoby cywilne, pracujące w wojsku na stanowisku etatowem.
Data aktu: 24/03/1927
Data ogłoszenia: 21/04/1927
Data wejścia w życie: 21/04/1927