Zatwierdzenie taryfy osobowej, bagażowej i towarowej kolei lokalnej Przeworsk-Dynów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 25 marca 1927 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Dóbr Państwowych o zatwierdzeniu taryfy osobowej bagażowej i towarowej kolei lokalnej Przeworsk-Dynów.

Na mocy art. 4 punkt 9 ustawy z dnia 12 czerwca 1924 r. o zakresie działania Ministra Kolei Żelaznych i o organizacji urzędów kolejowych (Dz. U. R. P. № 57, poz. 580) oraz art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 września 1926 r. w sprawie ustanowienia urzędu Ministra Komunikacji (Dz. U. R. P. № 97, poz. 567) zarządza się co następuje:
§  1.
Na prywatnej wąskotorowej kolei lokalnej Przeworsk-Dynów, długości 49 kilometrów, stanowiącej własność Towarzystwa Akcyjnego pod nazwą: "Kolej lokalna Przeworsk-Dynów", zatwierdza się "Taryfę osobową, bagażową i towarową kolei lokalnej Przeworsk-Dynów" o brzmieniu według załącznika do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1927 r.

ZAŁĄCZNIK 

TARYFA

osobowa, bagażowa i towarowa kolei lokalnej Przeworsk-Dynów.

Obowiązuje od dnia 1 kwietnia 1927 r.

WSTĘP.

Taryfa niniejsza obowiązuje przy przewozie osób, psów, bagażu i przesyłek nadzwyczajnych oraz zwłok, zwierząt żywych i towarów w komunikacji miejscowej kolei lokalnej Przeworsk - Dynów.

W komunikacji bezpośredniej towarowej pomiędzy stacjami kolei lokalnej Przeworsk - Dynów z jednej strony, a stacjami kolei wymienionych we "Wstępie" do Taryfy towarowej polskich kolei normalnotorowych, jak również w komunikacji ze stacjami kolei wąskotorowych, wymienionych w dziale II "Wstępu" do Taryfy towarowej polskich kolei wąskotorowych, drogą przez linje kolei normalnotorowych, z drugiej strony, stosuje się: na odległości kolei lokalnej Przeworsk - Dynów - taryfę niniejszą, na odległości polskich kolei normalnotorowych - Przepisy przewozowe i Taryfę towarową polskich kolei normalnotorowych, a na odległości kolei wąskotorowych - Taryfę towarową polskich kolei wąskotorowych.

Dział A.

PRZEWÓZ OSÓB, PSÓW, BAGAŻU i PRZESYŁEK NADZWYCZAJNYCH.

CZĘŚĆ  I

PRZEPISY PRZEWOZOWE WRAZ Z POSTANOWIENIAMI WYKONAWCZEMI.

Przewóz osób, psów, bagażu i przesyłek nadzwyczajnych koleją lokalną Przeworsk - Dynów odbywa się w komunikacji miejscowej na zasadzie Przepisów przewozowych oraz Postanowień wykonawczych, zawartych w Części I Taryfy polskich kolei normalnotorowych na przewóz osób, psów, bagażu i przesyłek nadzwyczajnych, obowiązującej od dnia 1 lutego 1926 r. (Dz. U. R. P. z roku 1925 № 128, poz. 913) wraz z następnemi zmianami i uzupełnieniami oraz z odchyleniami niżej podanemi.

Odchylenia od Przepisów przewozowych.

I.

PRZEWÓZ OSÓB.

W art. 13. "Bilety na przejazd" ustęp 2 zmienia się jak następuje:

"2. Na biletach powinny być oznaczone;

a) stacje wyjazdu i przeznaczenia,

b) klasa wagonu,

c) opłata za przejazd lub odległość taryfowa,

d) dzień ważności biletu."

W tymże art. 13 ustęp 3 wraz z postanowieniami wykonawczemi zmienia się jak następuje:

"3. Bilety ważne są tylko w dniu ich datowania i tylko na pociąg na bilecie oznaczony.

Sprzedaż biletów odbywa się na stacjach, posiadających kasy biletowe i w pociągach u konduktora, u którego przy pierwszem jego spotkaniu należy zgłosić rozpoczęcie podróży bez biletu."

W art. 14. "Sprzedaż biletów" ustęp 1 zmienia się jak następuje:

"1. O czasie, na jaki kasa biletowa powinna być czynną przed odejściem pociągu, zarząd kolei podaje do wiadomości publicznej za pomocą ogłoszeń, wywieszanych przy okienkach kas biletowych."

W art. 15. Zamawianie miejsc, przedziałów i wagonów".

Ustępy 1 i 4 wraz z postanowieniami wykonawczemi nie mają zastosowania.

W art. 16. "Kontrola biletów. Dopłaty do cen za przejazd. Bilety peronowe" ustęp 3 i postanowienie wykonawcze I do ustępu 5 zmienia się jak następuje:

"3. Do żadnych dopłat nie jest obowiązany podróżny, który rozpoczął podróż na stacji lub przystanku, nie posiadających kas biletowych."

"1. Bilety peronowe dają prawo jednorazowego wstępu w dniu datowania biletu na peron stacji, wskazanej na bilecie."

Postanowienie wykonawcze II do ustępu 5 niema zastosowania.

W art. 17. "Poczekalnie stacyjne" ustęp 1 zmienia się jak następuje:

"1. O czasie, na jaki poczekalnie stacyjne powinny być otwarte dla podróżnych przed odejściem pociągu, zarząd kolei podaje do wiadomości publicznej za pomocą ogłoszeń, wywieszanych u wejścia do poczekalni."

W art. 18. "Przedziały dla kobiet i niepalących".

Postanowienia artykułu tego nie mają zastosowania.

W art. 19. "Wsiadanie do wagonu i zajmowanie w nich miejsc."

Ustęp 2 wraz z postanowieniem wykonawczem i postanowienie wykonawcze do ustępu 3 - nie mają zastosowania.

W art. 20. "Zwrot i zamiana biletów", w postanowieniu wykonawczem I do ustępu 1 skreśla się słowa: "lub też straconego połączenia bezpośredniego" oraz w ustępie 2 słowa: "lub do pociągu o taryfie wyższej".

W art. 21. "Odjazd. Spóźnienie się podróżnych" ustęp 3 wraz z postanowieniami wykonawczemi zmienia się jak następuje:

"3. Jeżeli podróżny życzy sobie jechać innym pociągiem, tego samego kierunku, niż wskazanym na jego bilecie, powinien bez zwłoki przedstawić bilet właściwemu organowi stacyjnemu, który go poświadcza na pociąg następny, odchodzący w dniu datowania biletu.

Termin ważności biletu takiego przedłuża się odpowiednio."

W art. 24. "Postoje", w ustępie 1 zdanie, rozpoczynające się od słów: "Na stacjach węzłowych i t. d.", nie ma zastosowania.

W art. 25. "Przerwy w podróży" cały artykuł zmienia się jak następuje:

"Podróżny nie ma prawa przerywać podróży na stacjach pośrednich."

W art. 26. "Spóźnienie się lub odwołanie pociągu". W ustępie 1 skreśla się słowo: "bezpośredniego".

Ustęp 2, 3 i 4 wraz z postanowieniami wykonawczemi zmienia się jak następuje:

"2. Jeżeli pociąg, na który podróżny wykupił bilet, będzie całkowicie odwołany, podróżny ma prawo do zwrotu uiszczonej opłaty za przejazd i przewóz bagażu."

W art. 28. "Bagaż ręczny." Postanowienia wykonawcze IV i V do ustępu 3 nie mają zastosowania.

W art. 32. "Nadawanie" cały artykuł zmienia się jak następuje:

"1. Bagaż powinien być nadany na stacji, która posiada ekspedycję bagażową, w czasie, przewidzianym na sprzedaż biletów jazdy (art. 14). Jednakże kolej ma prawo nie przyjąć bagażu, dostarczonego później, niż na 10 minut przed odejściem odnośnego pociągu.

2. Bagaż przyjmuje się do przewozu tylko po okazaniu biletu jazdy.

3. Na stacjach, nie posiadających ekspedycji bagażowej, przyjmuje bagaż do przewozu konduktor odnośnego pociągu. W tych wypadkach bagaż powinien być oddany konduktorowi bezpośrednio po przybyciu pociągu na stację. Bagaż oddany do przewozu konduktorowi obowiązany jest podróżny załadować do wagonu.

4. Kolej może sprawdzić zawartość nadawanego bagażu, jeśli ma uzasadnione podstawy do przypuszczenia, że bagaż zawiera przedmioty, których przewóz jest wzbroniony (art. 30 ust. 3).

5. Na stacjach, posiadających ekspedycję bagażową kolej powinna bagaż zważyć, o ile dla pewnego rodzaju bagażu nie ustanowiono norm stałych. Jeżeli bagaż do przewozu przyjmuje konduktor pociągu, kolej nie waży bagażu, a za podstawę do obliczenia opłaty za przewóz służy waga każdej sztuki bagażu, określona przez konduktora według jego uznania.

6. Opłaty za przewóz bagażu powinny być uiszczone przy nadaniu. Opłatą za przewóz bagażu ustala część 11 taryfy niniejszej.

7. Po przyjęciu bagażu do przewozu kolej wydaje podróżnemu kwit bagażowy. Kwit ten powinien zawierać: a) numer porządkowy, b) datę i numer pociągu, c) stację nadawczą i przeznaczenia, d) ilość sztuk bagażu, e) wagę bagażu, o ile był ważony przy nadaniu, f) pobraną opłatę za przewóz."

W art. 34. "Wydawanie". Postanowienie wykonawcze do ustępu 1 nie ma zastosowania.

Postanowienie wykonawcze III do ustępu 2 zmienia się jak następuje:

"III. Podróżny maże przy wydawaniu bagażu zażądać sprawdzenia jego wagi w swej obecności, a kolej obowiązana stwierdzić wagą bagażu na stacji odbiorczej, o ile takowa posiada odpowiednia urządzenia waowge. Waga bagażu ustalona na stacji odbiorczej powinna być wpisana do kwitu bagażowego i służy za podstawę wymiaru odszkodowania w wypadkach uszkodzenia lub częściowego ubytku bagażu, tudzież uprawnia do żądania wyrównania różnicy w opłacie na korzyść podróżnego lub kolei. Za sprawdzenie wagi bagażu przy wydaniu kolej pobiera opłatę, przewidzianą w części II taryfy niniejszej."

W ustępie 3 tegoż art. 34 słowa: "pobiera opłatę taryfową za przechowanie i" oraz postanowienie wykonawcze do tegoż ustępu 3-go - nie mają zastosowania.

W art. 37. "Przekroczenie terminu dostawy" ustępy 2 i 3 zmienia się jak następuje:

"2. Jeżeli właściciel bagażu udowodni, że wskutek opóźnionej dostawy poniósł szkodę, kolej obowiązana jest wypłacić mu odszkodowanie po 0,08 zł. za każdy kilogram bagażu i za każdy rozpoczęty dzień opóźnienia, najwyżej jednak za 3 dni.

3. Jeżeli właściciel bagażu nie udowodnił szkody, poniesionej wskutek opóźnionego dostarczenia bagażu, kolej obowiązana jest wypłacić po 0,04 zł za każdy kilogram bagażu i za każdy rozpoczęty dzień opóźnienia, najwyżej jednak za 3 dni."

W art. 38. "Posługacze bagażowi" ustępy 1, 2 i 3 zmienia się jak następuje:

"1. Kolej nie ma obowiązku utrzymywania posługaczy bagażowych. Za przedmioty, oddane pracownikom kolejowym do przeniesienia, kolej nie ponosi odpowiedzialności."

W art. 39. "Przechowanie bagażu" treść artykułu zmienia się jak następuje:

"Kolej nie ma obowiązku przyjmowania bagażu do przechowania i nie ponosi odpowiedzialności za czasowo oddany przez podróżnego bagaż do przechowania pracownikom kolei."

W art. 40. "Nadawanie", uwagi do ustępu 1 i 5 nie mają zastosowania. Ustęp 3 i 6 zmienia się jak następuje:

"3. Przesyłki mogą być nadawane do przewozu tylko na stacjach, posiadających ekspedycję bagażową, w czasie, wskazanym w ogłoszeniach, wywieszonych przy okienkach kas bagażowych."

"6. Przesyłki nadzwyczajne mogą być przyjmowane do przewozu tylko do stacyj, posiadających ekspedycje bagażowe."

CZĘŚĆ  II.

PRZEPISY TARYFOWE.

ROZDZIAŁ  I.

Przewóz osób,

A.

Zasady obliczenia.

1.
Opłaty za przejazd pociągami osobowemi lub mieszanemi oblicza się kilometrycznie. Opłaty te wynoszą:
a)
w klasie III- po 6 groszy od osoby i kilometra,
b)
w klasie II - po 9 " " " "

Opłaty, obliczone według norm powyższych, zaokrągla się do najbliższych pełnych parzystych groszy wzwyż.

2.
Najniższa cena biletu wynosi: w klasie III - 20 groszy, a w klasie II - 30 groszy.
3.
Dzieci od lat 4-ch do 10-ciu, jakoteż dzieci młodsze, dla których zażądano osobnych miejsc, przewozi się za połowę ceny biletu dla dorosłych.

B.

Dopłaty za przejście do klasy wyższej.

1.
Jeżeli podróżny zgłosi uprzednio zamiar przejścia do klasy wyższej niż ta, do której uprawnia go bilet, to winien uiścić opłatę dodatkowa, odpowiadającą różnicy ceny biletu odnośnych klas.
2.
Dzieci, przewożone za pół ceny, jeżeli korzystają z klasy wyższej, płacą połowę dopłaty.
3.
Bilety miesięczne przy korzystaniu z klasy wyższej bierze się w rachubę odpowiednio do klasy, na jaką są wystawione.
4.
Podróżny, korzystający z ulgi taryfowej, może przejść do klasy wyższej za dopłatą różnicy między odnośną opłatą wyższą i rzeczywiście uiszczoną kwotą.

C.

Bilety miesięczne.

1.
Bilety miesięczne są imienne, nie mogą być odstępowane i uprawniają do nieograniczonej ilości przejazdów pomiędzy dwiema stacjami, wymienionemi w bilecie.
2.
Bilety miesięczne uprawniają do przejazdu we wszelkich pociągach osobowych i mieszanych, objętych rozkładem jazdy o ile ze względu na ruch nie będą zaprowadzone pewne ograniczenia co do niektórych pociągów.
3.
Przejazd za biletami miesięcznemi w wagonie klasy wyższej, niż wskazana na bilecie jest dozwolony za dopłatą każdorazową odpowiedniej różnicy cen biletów według taryfy dla przejazdów jednorazowych.
4.
Właściciel biletu miesięcznego nie może domagać się od kolei odszkodowania albo zwrotu opłaty w razie zniesienia pewnej klasy, zawieszenia niektórych pociągów, przewidzianych rozkładem jazdy, lub też częściowego ograniczenia ruchu pociągów wskutek zaszłej przerwy w ruchu.
5.
Właściciel biletu miesięcznego winien jest stosować się do wszystkich zarządzeń kontrolnych jakie kolej uzna za niezbędne. W celu stwierdzenia tożsamości osoby kolej może od okaziciela biletu zażądać powtórzenia podpisu.
6.
Jeżeli z biletu miesięcznego korzystać będzie inna, niż wymieniona na nim osoba, bilet ten kolej odbiera, nie zwracając wpłaconej zań należności. Nieprawnego zaś posiadacza uważa się ta podróżnego, jadącego bez biletu; płaci on wszelkie, przewidziane w takich wypadkach należności i ponosi wszystkie, wypływające z tego powodu, skutki.
7.
Bilety miesięczne wydaje się z ważnością na dany miesiąc kalendarzowy.
8.
Bilet miesięczny zamawia się w Zarządzie kolei lokalnej Przeworsk-Dynów w Przeworsku z dołączeniem należności za bilet i wyraźnej, odbitej na papierze zdatnym do naklejania, fotografji osoby, na którą bilet ma opiewać. Osoba ta obowiązana jest przed użyciem biletu podpisać go w odpowiedniem miejscu.
9.
Cena biletu miesięcznego wynosi 20-krotną cenę odnośnego biletu pełnego za przejazd jednorazowy.
10.
Podwyżka taryfy nie dotyczy wydanych już na podstawie poprzedniej taryfy biletów miesięcznych; w razie obniżki taryfy właściciel biletu miesięcznego nie ma prawa do zwrotu różnicy ceny.

D.

Ulgi taryfowe ze względów społecznych i humanitarnych.

1. Przejazdy do szkół.
1.
Wychowańcy, bez różnicy płci i wieku, wszelkich zakładów naukowych państwowych oraz tych tylko prywatnych, którym przyznane są prawa zakładów naukowych państwowych, płacą za miesięczne bilety uczniowskie przy przejazdach w wagonach klasy III między stacją, w której pobliżu znajduje się dany zakład naukowy i tą, w której pobliżu uczeń zamieszkuje - ¼ ceny normalnej biletów miesięcznych. Opłatę, ustaloną według powyższych zasad zaokrągla się do pełnych groszy wzwyż.
2.
Do uzyskania powyższej ulgi wymagane jest zaświadczenie szkolne, do którego winna być dołączona odbita na papierze, zdatnym do naklejania, fotografja, zaopatrzona w pieczęć szkoły i podpisana przez osobę, na którą bilet ma opiewać. Zaświadczenie to może być wystawione na półrocze szkolne i przedłużane na dalsze półrocze tegoż roku szkolnego.
3.
Na podstawie zaświadczenia szkolnego wydaje Zarząd kolei lokalnej Przeworsk - Dynów w Przeworsku bilet miesięczny uczniowski, zaopatrując przytem zaświadczenie szkolne w pieczęć Zarządu, numer wydanego biletu i podpis wydającego.
4.
Zaświadczenie szkolne należy okazywać przy kontroli biletu jednocześnie z biletem.
5.
Zaświadczenia wypełnione nie należycie z przekreśleniami, poprawkami, dopiskami i t. p., będą uznane za nieważne i odebrane właścicielowi.
6.
Wszelkie nadużycia z zaświadczeniami pociągać będą za sobą utratę ulgi na dany przejazd lub miesiąc; oprócz tego kolej ma prawo do dalszych kroków w myśl przepisów przewozowych.
7.
Pozatem stosuje się przepisy ogólne o przewozach osób i szczegółowe o biletach miesięcznych dla zwykłych podróżnych.

II. Dla straży ogniowych, udających się do miejsca wypadku.

1.
Przewóz strażaków do miejsca pożaru lub innego wypadku, w celu niesienia pomocy, uskutecznia się bez opłaty.
2.
Przewóz powrotny uskutecznia się za uiszczeniem normalnej opłaty.
3.
Opłata za przejazd powrotny winna być uiszczona przed rozpoczęciem podróży powrotnej, w przeciwnym bowiem razie straż do przewozu przyjęta nie będzie.

III. Dla niezamożnych chorych umysłowo i ich dozorców.

1.
Chorych umysłowo, udających się do zakładów leczniczych, którzy złożą urzędowe świadectwo ubóstwa i choroby, przewozi się w wagonach klasy III pociągów osobowych lub mieszanych za połowę taryfy normalnej nawet wówczas, gdy korzystają z oddzielnego wagonu.
2.
Z ulgi tej mają prawo korzystać również osoby, wyznaczone do dozorowania chorych, nawet, gdy jadą po chorego, lub wracają same po odstawieniu pacjenta, jeżeli w świadectwie urzędowem wymienione będą nazwiska ich jako dozorujących odnośnych chorych i o ile podróż podejmą w ciągu dni ośmiu przed odebraniem lub po odstawieniu chorych.

ROZDZIAŁ  II.

Bilety peronowe.

Cena biletu peronowego na wstęp jednorazowy do odgrodzonej części stacji wynosi 20 groszy.

ROZDZIAŁ  III.

Przewóz psów.

1.
Opłata za przewóz psów, zabranych do wagonów osobowych lub przewożonych w wagonach bagażowych, wynosi połową ceny odnośnego biletu klasy III.
2.
Kolej nie przechowuje psów, nie odebranych w ciągu dwóch godzin po przybyciu ich na stację przeznaczenia. Psy takie może oddać na przechowanie osobom trzecim na koszt i ryzyko nadawcy.

ROZDZIAŁ  IV.

Przewóz bagażu.

1.
Opłaty za przewóz bagażu oblicza się kilometrycznie. Opłaty te wynoszą:
a)
3,5 groszy od każdej sztuki o wadze do 50 kg i kilometra;
b)
6 groszy od każdej sztuki o wadze powyżej 50 kg do 100 kg i kilometra;
2.
Opłaty, obliczone w ten sposób za każdą sztukę, zaokrągla się do pełnych groszy wzwyż.
3.
Najniższa opłata za przewóz jednej sztuki bagażu o wadze do 50 kg wynosi 35 groszy, zaś za przewóz jednej sztuki bagażu o wadze powyżej 50 kg do 100 kg - 60 groszy.
4.
Za bagaż, nieodebrany w ciągu 24 godzin od chwili przybycia odnośnego pociągu, kolej pobiera opłatę za przechowanie po 20 groszy od sztuki za każdą zaczętą dobę.
5.
Za przeważenie bagażu przy wydaniu, na żądanie odbiorcy, kolej pobiera opłatą w wysokości 20 groszy od sztuki, o ile bagaż był zważony przy nadaniu.

ROZDZIAŁ  V.

Przewóz przesyłek nadzwyczajnych.

1.
Za przewóz przesyłek nadzwyczajnych w pociągach osobowych lub mieszanych kolej pobiera opłaty, ustalone w Dziale B, Część II niniejszej taryfy dla przesyłek pośpiesznych, podwyższone o 25% i zaokrąglone do pełnych groszy wzwyż.
2.
Za przechowanie przesyłek nadzwyczajnych pobiera się opłatę w wysokości 20 groszy za każde rozpoczęte 100 kg i każdą rozpoczętą dobę.
3.
Za przeważenie przesyłek nadzwyczajnych przy wydaniu, na żądanie odbiorcy, kolej pobiera opłatę w wysokości 20 groszy za każde rozpoczęte 100 kg wagi.
4.
Za umieszczenie na przesyłce adresu odbiorcy z wskazaniem stacji przeznaczenia kolej pobiera opłatą w wysokości 20 groszy od sztuki.

ROZDZIAŁ  VI.

Wagony osobowe, dla chorych, bagażowe i towarowe.

1.
Jeżeli kolej dostarcza na żądanie wagony osobowe do przewozu osób, pobiera opłaty przewidziane w Dziale A, Część II, Rozdział I niniejszej taryfy, przyczem stosuje się ulgi dla dzieci. Najniższa opłata za każdy dostarczony wagon wynosi 18 biletów klasy II.
2.
Za dostarczone na żądanie do przewozu bagażu wagony bagażowe lub towarowe pobiera się opłatę w wysokości 80 groszy za każdą oś i kilometr,
3.
Jeżeli przewóz bagażu wypada według taryfy bagażowej drożej, wówczas pobiera się tą wyższą opłatę przewozową.
4.
Za dostarczony na żądanie do przewozu chorego wagon bagażowy lub towarowy opłacą się 9 biletów klasy II-ej. Jeżeli w wagonie przewozi się więcej niż jednego chorego, za każdego następnego chorego opłaca się bilet klasy II.
5.
Dwóch dozorców przewozi się bezpłatnie; każdy następny dozorca, jadący w tym samym wagonie, winien nabyć bilet klasy III.
6.
Przedmioty, służące do wygody chorych podczas podróży, dozwala się wziąć do wagonu bez opłaty. Za pozostały bagaż pobiera się opłatę, przewidzianą w taryfie.
7.
Wagony osobowe, bagażowe lub towarowe powinny być zamówione w Zarządzie kolei lokalnej Przeworsk-Dynów w Przeworsku na 24 godziny przed czasem odjazdu pociągu z odnośnej stacji.
8.
Jeżeli stacją wyjazdu względnie docelową jest inna stacja, aniżeli Przeworsk Wąski, to za przebieg zamówionego wagonu w stanie próżnym od stacji względnie do stacji Przeworsk Wąski pobiera się po 0,20 zł za każdą oś i każdy kilometr taryfowy.
9.
Wszystkie opłaty uiszcza się w chwili zamówienia.
10.
Zamawiający otrzymuje zaświadczenie, które powinien okazywać przy sprawdzaniu biletów w pociągu i oddać po ukończeniu podróży.
11.
W razie nieskorzystania z wagonu zamówionego kolej pobiera, oprócz opłaty za przebieg wagonu w stanie próżnym, wszystkie koszty połączone z przygotowaniem wagonu; pozostałą resztę wypłaca zamawiającemu za zwrotem zaświadczenia.

TABELA STACYJNA OPŁAT ZA PRZEWÓZ OSÓB.

grafika

TABELA STACYJNA OPŁAT ZA PRZEWÓZ BAGAŻU.

grafika

TABELA STACYJNA OPŁAT ZA PRZEWÓZ PRZESYŁEK NADZWYCZAJNYCH.

grafika

Dział  B.

PRZEWÓZ TOWARÓW, ZWŁOK I ZWIERZĄT.

CZĘŚĆ  I.

PRZEPISY PRZEWOZOWE.

Do przewozu towarów, zwłok i zwierząt żywych, dokonywanego koleją lokalną Przeworsk - Dynów, mają zastosowanie Przepisy przewozowe wraz z postanowieniami wykonawczemi (Taryfa ogólna na przewóz towarów, zwłok i zwierząt kolejami żelaznemi w Polsce, Część I, Dz. U. R. P. z 1925 r. Na 42, poz. 293) z uwzględnieniem odchyleń, zawartych w Taryfie towarowej polskich kolei wąskotorowych, Część I (Dz. U. R. P. № 43, poz. 300).

CZĘŚĆ  II.

POSTANOWIENIA TARYFOWE I WYKAZ OPŁAT DODATKOWYCH.

A.

POSTANOWIENIA TARYFOWE OGÓLNE.

I.

Zasady obliczania przewoźnego za przesyłki pośpieszne i zwyczajne.

1.
W zależności od sposobu przewozu przesyłek-za listami przewozowemi pośpiesznemi lub zwyczajnemi - przesyłki kolejowe dzielą się na przesyłki pośpieszne i zwyczajne.
2.
W zależności od wagi, przesyłki dzielą się: na przesyłki drobne-o wadze mniej niż 3.000 kg i wagonowe - o wadze 3.000 kg i więcej.
3.
Przewoźne oblicza się według wagi rzeczywistej przesyłki, o ile w dalszych postanowieniach nie jest przewidziany inny sposób obliczania, najmniej jednak za następujące ilości: przy przesyłkach pośpiesznych-za 10 kg i przy przesyłkach zwyczajnych-za 20 kg. Wagę zaokrągla się w ten sposób, że przy przesyłkach drobnych każde zaczęte 10 kg liczy się za pełne 10 kg, zaś przy przesyłkach wagonowych każde zaczęte 100 kg liczy się za 100 kg. Najmniejszą kwotę przewoźnego stanowi przy przesyłkach pośpiesznych lub zwyczajnych - 50 groszy.
4.
Za odległość przewozową kolei mniejszą niż 5 km, przewoźne oblicza się za 5 km. Opłaty za przewóz na odległościach powyżej 5 km oblicza się, za rzeczywistą ilość kilometrów.
5.
Przewoźne i inne opłaty, podawane w listach przewozowych, zaokrągla się w sumach ostatecznych do pełnych 5 groszy wzwyż.
6.
W razie nadania za jednym listem przewozowym towarów różnorodnych, ale taryfowanych jednakowo, przy obliczaniu przewoźnego wagi poszczególne dodaje się i sumę ogólną zaokrągla się według p. 3.
7.
Przewoźne za przesyłki pośpieszne oblicza się według klasy przesyłek pośpiesznych (Tabela opłat przewozowych, Dział B, Część IV niniejszej taryfy).
8.
Przesyłki zwyczajne dzielą się pod względem taryfowym na 6 klas. O zaliczeniu przesyłki do właściwej klasy objaśnia Nomenklatura i klasyfikacja towarów (Dział B, Część III niniejszej taryfy). Nazwa towaru, podana przez nadawcę w liście przewozowym, powinna możliwie ściśle odpowiadać Nomenklaturze i klasyfikacji towarów taryfy niniejszej. W komunikacji zaś bezpośredniej z kolejami normalnotorowemi nazwa towaru powinna odpowiadać możliwie ściśle Nomenklaturze taryfy, obowiązującej na kolejach normalnotorowych.
9.
Do przesyłek towarów, zupełnie w Nomenklaturze towarowej albo w niniejszych postanowieniach taryfowych nie wymienionych, stosuje się: przy przesyłkach drobnych-klasę I, przy przesyłkach zaś wagonowych - klasę II*).
10.
Przewoźne za przesyłki drobne stosuje się do przesyłek bądź w opakowaniu, bądź też bez opakowania, lecz w obu wypadkach z wskazaniem w liście przewozowym ilości sztuk należycie cechowanych i numerowanych, i oblicza się za wagą rzeczywistą według stawek dla przesyłek drobnych pośpiesznych, względnie zwyczajnych, o ile obliczenie według zasad dla przesyłek wagonowych nie da opłaty tańszej i o ile niniejsze Postanowienia taryfowe nie podają innego sposobu obliczenia przewoźnego.
11.
Za przesyłki wagonowe (niezależnie od postanowień punktu 2 Taryfy) uważa się wszystkie przesyłki:
a)
których przewóz w osobnych wagonach wskazany jest w Przepisach przewozowych, policyjnych, celnych i podatkowych oraz w Postanowieniach taryfowych;
b)
które nadawca określił w liście przewozowym jako przesyłkę wagonową, albo też nadał bez opakowania i bez wskazania ilości sztuk należycie cechowanych i numerowanych;
c)
dla których nadawca zażądał w liście przewozowym podstawienia wagonu do swego wyłącznego użytku;
d)
przy których nadawca zaopatrzył wagon w własne zamknięcie;
e)
przy których dozorca, na życzenie nadawcy wyrażone w liście przewozowym, jedzie w wagonie towarowym wraz z przesyłką.

We wszystkich tych wypadkach kolei nie przysługuje prawo doładowania wagonu innemi towarami.

12.
Za przesyłki wagonowe, oprócz przewozu towarów wyszczególnionych w punktach 14 i 15, przewoźne oblicza się, o ile niniejsze Postanowienia taryfowe nie podają innego sposobu obliczenia, za wagą rzeczywistą przesyłki, najmniej jednak: albo za 3.000 kg przy przesyłkach załadowanych do wagonów o ładowności nie przekraczającej 6.000 kg, za 5.000 kg zaś przy przesyłkach załadowanych do wagonów o ładowności wyższej niż 6.000 kg, według odpowiedniej klasy wagonowej rubryka a), albo za ładowność podstawionego wagonu według odpowiedniej klasy wagonowej rubryka b), zależnie od tego, który z powyższych sposobów obliczenia daje opłatę mniejszą.
13.
Powyższy sposób obliczania przewoźnego stosuje się również do przesyłek, nadawanych za jednym listem przewozowym, w komunikacji bezpośredniej z kolejami normalnotorowemi i kolejami wąskotorowemi, wymienionemi w dziale II "Wstępu" do taryfy towarowej polskich kolei wąskotorowych, drogą przez koleje normalnotorowe, załadowanych do dwu lub więcej wagonów, z tym wyjątkiem, że za przesyłki takie oblicza się przewoźne za wagą rzeczywistą przesyłki według rubryki b) odpowiedniej klasy wagonowej nawet w tym wypadku, jeżeli ładowność jednego z załadowanych wagonów nie będzie w całości wyzyskana.
14.
Przewoźne za przesyłki niżej wyszczególnionych towarów, nadawanych luzem (bez opakowania i bez wskazania ilości sztuk) oblicza się za rzeczywistą wagę, lecz nie mniej niż za ładowność podstawionego wagonu, według odpowiedniej klasy wagonowej rubryka b):
a)
węgiel kamienny i brunatny, węgiel łupkowy, antracyt, miał węglowy, szlam węglowy mokry, oraz żużel (lesz) i popiół węglowy;
b)
rudy, żużle, szlaka, przepałki pirytowe (prażonka z pirytu) oraz inne odpadki z wytapiania rud;
c)
sól;
d)
asfalt surowy;
e)
gips i magnezyt palone oraz alabaster i kreda w kawałkach i mielone;
f)
dolomit palony, wapień palony, wapno, cegły i dachówki wapienne oraz cegły wapienno-piaskowe;
g)
kamienie surowe, łupane, kruszone, nieobrobione lub zgruba obrobione oraz tłuczeń (szaber, szuter) i wapień surowy;
h)
ziemia, żwir, piasek i glina surowa;
i)
lód i śnieg;
j)
cegły, dachówki i dreny (sączki): gliniane i piaskowe;
k)
cegły, dachówki i dreny cementowe oraz dachówki azbestowo-cementowe;
l)
rumowisko budowlane (gruz) oraz szkło, wyroby porcelanowe, fajansowe, gliniane, cementowe i betonowe: tłuczone, w kawałkach i skorupach;
m)
żelazo i stal surowa oraz złom żelaza i stali.

W razie nadania luzem dwu lub więcej wyżej wymienionych towarów lub tych towarów z innemi towarami, przewoźne oblicza się według stawek klasy dla najwyżej taryfowanego towaru za wagę rzeczywistą przesyłki, najmniej za ładowność podstawionego wagonu.

15.
Przewoźne za przesyłki wagonowe niżej wyszczególnionych towarów oblicza się według odpowiednich klas za wagę rzeczywistą przesyłki, najmniej jednak za 75% ładowności podstawionego wagonu, zaokrąglonych do 100 kg wzwyż, lecz nie mniej niż za 3.000 kg według odpowiedniej klasy wagonowej rubryka b);
a)
beczki próżne drewniane i żelazne, używane;
b)
chmiel;
c)
drzewo opałowe miękkie, a więc oprócz bukowego, dębowego, grabowego i klonowego;
d)
drzewo osikowe do wyrobu zapałek;
e)
koks i miał koksowy;
f)
konopie niemiędlone (słoma konopna);
g)
kora drzewna garbarska;
h)
kości surowe;
i)
len niemiędlony (słoma lniana);
j)
materjały leśne: chrust, faszyna, gałęzie, hubka, igliwie, karpina (pniaki i korzenie), kora drzewna, liście, lub, łyko, mech, sitowie, szyszki, ściółka leśna, trociny, trzaski, trzcina krajowa, wiklina, wióry i zrzyny;
k)
meble gięte nierozebrane i meble koszykarskie;
l)
naczynia blaszane i żelazne, cynkowane, emaljowane lub malowane, w tej liczbie pudła i puszki;
m)
obręcze w zwojach;
n)
płatki ziemniaczane;
o)
siano;
p)
sieczka pastewna;
r)
słoma;
s)
torf, proszek torfowy i ściółka torfowa;
t)
urządzenia domowe (sprzęty domowe) używane;
u)
węgiel drzewny;
w)
wyroby koszykarskie oraz inne wyroby plecione z łubu, łyka, trzciny krajowej, sitowia i wikliny.
16.
Za wagonowe przesyłki towarów różnie taryfowanych, nadawanych za jednym listem przewozowym, przewoźne oblicza się:
a)
jeżeli waga towarów każdej klasy była w liście przewozowym osobno podana - oddzielnie za wagę zaokrągloną do 100 kg towarów, należących do tej samej klasy, według właściwych klas wagonowych, przyczem, o ile łączna waga towarów jest niższa od wagi, wymaganej do obliczenia przewoźnego według zasad dla przesyłek wagonowych, wagę brakującą dodaje się do wagi najwyżej taryfowanego towaru;
b)
jeżeli wagi towarów każdej klasy osobno nie podano - za wagę łączną przesyłki według właściwej klasy najwyżej taryfowanego towaru na zasadach dla przesyłek wagonowych.

_________

*) Patrz Dział B, Część V "Taryfy wyjątkowe".

II.

Załadowanie i wyładowanie.

17.
Załadowania przesyłek wagonowych dokonywa nadawca, wyładowania-odbiorca towaru.
18.
Pozatem nadawca i odbiorca winni są załadować i wyładować:
a)
przesyłki, zawierające przedmioty dłuższe niż 4 m, lub też przedmioty, ważące w jednej sztuce więcej niż 100 kg;
b)
przesyłki, dla załadowania których został podstawiony oddzielny wagon do wyłącznego użytku nadawcy, zgodnie z jego żądaniem, wyrażonem w liście przewozowym;
c)
beczki napełnione, ładowane leżąco (siodłane);
d)
materjały wybuchowe i strzelnicze;
e)
przesyłki zwłok;
f)
przesyłki zwierząt żywych;
g)
przesyłki ryb żywych i zarybku w naczyniach z wodą.
19.
Czynności ładunkowe powinny być wykonane przez nadawcę, względnie odbiorcę, w terminie, podanym w Wykazie opłat dodatkowych (Dział B, część II niniejszej Taryfy). W razie przekroczenia tych terminów, kolej pobiera opłaty za przetrzymanie wagonu (postojowe), wskazane w tymże Wykazie opłat dodatkowych.

Kolei przysługuje również prawo wyładowania na koszt i odpowiedzialność nadawcy, względnie odbiorcy, przesyłek niezaładowanych lub niewyładowanych w ustalonym terminie, z pobraniem za to opłaty, przewidzianej w Wykazie opłat dodatkowych (Dział B, Cześć II niniejszej Taryfy), nie mniej jednak niż zwrot kosztów rzeczywistych. Ponadto pobiera kolej postojowe za cały czas przetrzymania wagonu do chwili całkowitego wyładowania przesyłki, oraz składowe lub placowe za cały dalszy czas przekroczenia terminu od chwili wyładowania przesyłki do chwili odbioru przesyłki.

20.
Kolej obowiązana jest do załadowania i wyładowania tylko przesyłek drobnych (pośpiesznych lub zwyczajnych), oprócz wymienionych w p. 18, i za dokonanie tych czynności pobiera opłaty, przewidziane w Wykazie opłat dodatkowych (Dział B, Część II niniejszej Taryfy).
21.
W wypadkach wyjątkowych może kolej na żądanie nadawcy lub odbiorcy dostarczyć sił roboczych, potrzebnych do załadowania lub wyładowania przesyłek, które według przepisów obowiązani są załadować i wyładować nadawca i odbiorca. Za takie załadowanie, względnie wyładowanie, pobiera się opłaty, przewidziane w Wykazie opłat dodatkowych (Dział B, Część II niniejszej Taryfy), nie mniej jednak niż zwrot kosztów rzeczywistych. Robotników, zajętych załadowaniem lub wyładowaniem takich przesyłek, nie uważa się za pracowników kolejowych, lecz za pracowników nadawcy, względnie odbiorcy. Kolei przysługuje zarazem prawo rozstrzygania, jaka ilość danego towaru ma być do wagonu załadowana.
22.
W tych wypadkach, gdy załadowanie i wyładowanie obowiązuje kolej, mogą być czynności te dokonane przez nadawcę lub odbiorcę tylko za zgodą kolei i wówczas kolej otrzymuje przypadające jej opłaty za naładowanie lub wyładowanie w wymiarze połowicznym. Jeżeli jednak wysyłający, względnie odbiorca, przyjętego na siebie naładowania lub wyładowania nie dokona w ciągu terminu, określonego dla towarów, które winny być przez nadawcą załadowane lub przez odbiorcę wyładowane, to za przekroczenie tego terminu pobiera się postojowe, względnie także i składowe, określone w Wykazie opłat dodatkowych (Dział B, Część II niniejszej Taryfy).
23.
Środków do umocowania przesyłek oraz przyborów, potrzebnych do załadowania, np.: klinów, desek, gwoździ, klamer, belek, obowiązany jest dostarczyć nadawca.

III.

Przewóz towarów w wagonach niekrytych, krytych lub niekrytych pod oponą.

24.
O tem, czy przewóz towarów ma być dokonany w wagonach niekrytych, krytych lub niekrytych pod oponą, decydują:
a)
wymagania Przepisów przewozowych (Dział B, Część I niniejszej Taryfy) albo istotne potrzeby eksploatacji;
b)
wymagania władz celnych, policyjnych i podatkowych;
c)
żądanie nadawcy.

We wszystkich innych wypadkach przesyłki drobne są przewożone w wagonach krytych, o ile wymiar ich pozwala na załadowanie do wagonu takiego, przesyłki zaś wagonowe - w wagonach niekrytych.

25.
Na żądanie nadawcy kolej obowiązana jest użyczyć do przykrycia przesyłki, załadowanej na wagon niekryty, opon własnych, ale tylko w miarę, możności i w razie pewności, iż rodzaj towaru nie grozi uszkodzeniem opon. Za wynajem opon pobiera się opłaty, przewidziane w Wykazie opłat dodatkowych (Dział B, Część II niniejszej Taryfy). Okrycia przesyłki oponą dokonywa ten, kto ładuje.
26.
Jeżeli przewóz towaru w przesyłkach wagonowych dokonywa się w wagonie krytym, na skutek wymagań Przepisów przewozowych, zarządzeń władz policyjnych, celnych lub podatkowych, albo na żądanie nadawcy wyrażone w liście przewozowym, przewoźne za taką przesyłką podwyższa się o 5%.
27.
Żądanie nadawcy podstawienia wagonu krytego dla przesyłek wagonowych, przewożonych w myśl punktu 24 w wagonach niekrytych, jak również żądanie otrzymania od kolei opon, powinno być zamieszczone w liście przewozowym. O ile nadawca takiego żądania w liście przewozowym nie zamieścił, ale wyraził je pisemnie przy zamówieniu wagonu, powinna stacją nadawcza uczynić w liście przewozowym odnośną adnotację z powołaniem się na numer kolejny i datę zamówienia wagonu.

IV.

Opony prywatnych właścicieli, przybory do ładowania, środki ochronne od ciepła i zimna.

28.
Przy użyciu opon, dostarczonych przez wysyłającego, obowiązują przepisy następujące:
a)
opony winny być opatrzone trwałym i wyraźnym napisem, wskazującym nazwisko i adres właściciela (stację kolejową);
b)
opony, służące do ochrony przesyłki i idące wraz z przesyłką, są od opłat przewozowych wolne. Za opony, zwracane przed upływem 90 dni od chwili przybycia przesyłki ze stacji odbiorczej lub ze stacji przeładunkowej na kolej normalnotorową do stacji nadawczej, jako przesyłka zwyczajna, pobiera się opłatę w wysokości 50 gr od każdej opony;
c)
ilość opon winna być wymieniona w liście przewozowym przez nadawcę. Na stacji przeznaczenia opony będą wydawane odbiorcy razem z ładunkiem;
d)
przy zwrocie opon odbiorca winien sporządzić list przewozowy z podaniem adresu właściciela i żądać zastosowania opłaty przewozowej, wskazanej w ust. b), przedstawiając jednocześnie pierwotny list przewozowy do ostemplowania i składając kopję tego listu przewozowego dla kontroli. Wyjątek stanowią opony przy przesyłkach komunikacji bezpośredniej z kolejami normalnotorowemi, które, nie nadając się do okrycia wagonu normalnotorowego, na żądanie nadawcy wyrażone w liście przewozowym, powinny być przez stację przeładunkową zwracane do stacji nadawczej pod adresem pierwotnego nadawcy. Wówczas stacja przeładunkowa Przeworsk Wąski sporządza na zasadzie powyższego żądania odnośny list przewozowy, przekazując wszystkie przypadające należności, obliczone według zasad podanych w punkcie 28 b) Postanowień taryfowych, do pobrania od odbiorcy opony, czyli nadawcy przesyłki pierwotnej. W braku żądania zastosowania opłaty, wskazanej w ust. b) lub też w razie, gdyby pierwotny list przewozowy nie był przedstawiony przy nadaniu opon do zwrotu, albo gdyby opony były wysyłane jako przesyłka pośpieszna, przewoźne pobiera się na zasadach ogólnych;
e)
jeżeli okrycie przesyłki drobnej oponą wysyłającego uniemożliwia doładowanie wagonu przez kolej, co kolej powinna stwierdzić w liście przewozowym, przewoźne za towar pobiera się jak za przesyłkę wagonową.
29.
Przybory ładunkowe, dostarczone przez nadawcę, jak: nakrywki, rusztowania, zastawy, belki, stołki, łańcuchy, liny, powrozy, deski i t. p., jak również środki ochronne od ciepła lub zimna, jak: naczynia z lodem lub wodą gorąca, stoma, siano, wióry, maty, opony filcowe, i t. p., przewożone są w ilości, nie przenoszącej: dla przyborów ładunkowych-25%, a środków ochronnych-10% ogólnej wagi przesyłki-bezpłatnie.

Przybory ładunkowe i środki ochronne, przenoszące 25%, względnie 10%, ogólnej wagi przesyłki, uważać należy jako część przesyłki, za którą pobiera się przewoźne według tej samej taryfy, co i za przewożony towar.

Przybory i środki powyższe winny być wyszczególnione przez nadawcę w liście przewozowym i wydane odbiorcy na stacji przeznaczenia wraz z przesyłką.

Przy zwrocie przyborów ładunkowych i środków ochronnych-z wyjątkiem lodu, siana, słomy, trawy morskiej, wiórów, trocin i obrzynków papierowych - odbiorcy przysługuje prawo, w ciągu 90 dni po przybyciu przesyłki, żądania bezpłatnego ich przewozu w przesyłce zwyczajnej. W tym celu winien on sporządzić list przewozowy pod adresam pierwotnego nadawcy, zamieścić w nim żądanie bezpłatnego przewozu tych przyborów i przedstawić do ostemplowania pierwotny list przewozowy, składając kopję tegoż listu przewozowego dla kontroli. W braku żądania bezpłatnego przewozu, oraz w razie gdyby pierwotny list przewozowy nie był przedstawiony lub gdyby przybory były nadawane jako przesyłka pośpieszna, przewoźne pobiera się na zasadach ogólnych.

30.
Przy bezpłatnym zwrotnym przewozie przyborów ładunkowych oraz środków ochronnych, kolej nie ponosi odpowiedzialności za ich zagubienie, brak lub uszkodzenie, poza wypadkami, przewidzianemi w art. 95 Przepisów przewozowych (Dział B, Część I niniejszej Taryfy), jak również za opóźnienie terminu dostawy.

Przepisy, zawarte w punktach 28 do 30 niniejszych Postanowień taryfowych, mają również zastosowanie do przewozu opon prywatnych właścicieli, przyborów do ładowania oraz środków ochronnych od ciepła i zimna w komunikacji bezpośredniej z kolejami normalnotorowemi, jeżeli stacją nadawczą względnie odbiorczą, pierwotnej przesyłki jest stacja kolei wymienionej we "Wstępie" do Taryfy towarowej polskich kolei normalnotowarowych lub kolei wąskotorowej, wymienionej w dziale II "Wstępu" do Taryfy towarowej polskich kolei wąskotorowych.

V.

Opakowanie zwrotne.

31.
Za przedmioty, stanowiące opakowanie przewiezionych towarów, jak: próżne beczki drewniane lub żelazne, skrzynie, pudła i paki drewniane, butle i gąsiory szklane lub gliniane, butle żelazne, stalowe lub miedziane, butelki, bidony, konwie i stągwie blaszane, worki i t. p., przy zwrocie ich w całej ilości sztuk lub częściami ze stacji przeznaczenia towaru na stacją nadawczą jako przesyłki zwyczajne-przewoźne oblicza się przy przesyłkach drobnych według wagonowej klasy III, a przy przesyłkach wagonowych-według klasy IV, pod warunkiem zachowania przepisów następujących:
a)
zwrot powinien nastąpić przed upływem 90 dni od chwili przybycia przesyłki na stację odbiorczą;
b)
przy wysyłaniu opakowania zwrotnego należy w liście przewozowym zaznaczyć żądanie zastosowania opłaty zniżonej i przedstawić jednocześnie pierwotny list przewozowy do ostemplowania i oznaczenia ilości zwracanych sztuk opakowania, składając nadto kopję tegoż listu dla kontroli.

W razie niespełnienia jednego z tych warunków, do przewozu tego rodzaju przedmiotów należy stosować taryfy normalne.

Opakowanie, zaopatrzone w trwałe cechy i firmę lub adres właściciela, zwolnione jest od przestrzegania obu tych warunków.

32.
Naczynia, służące do przewozu mleka i śmietanki (bidony, konwie i stągwie oraz butelki w skrzyniach), próżne, używane, zaopatrzone w cechę właściciela i nadawane do przewozu jako przesyłki zwrotne zwyczajne lub pośpieszne, przewozi się bezpłatnie.
33.
W razie przewozu opakowania, wyszczególnionego w p.31, oprócz opakowania, zaopatrzonego w trwałe cechy i firmę lub adres właściciela, w stanie próżnym pod naładunek, przewoźne oblicza się według taryfy normalnej z tem jednak, że, po dokonaniu następnie przewozu w tem opakowaniu ładunku na tę samą stację, nadawcy przysługuje prawo żądania zwrotu różnicy pomiędzy opłatą uiszczoną za przewóz próżnego opakowania, a należną według taryfy ulgowej, pod warunkiem okazania tak pierwotnego listu przewozowego na przewóz opakowania, jak i listu przewozowego, świadczącego o przewozie w tem opakowaniu ładunku, wraz ze złożeniem kopij tych listów dla kontroli.

Za opakowanie, zaopatrzone w trwałe cechy i firmę lub adres właściciela i przewożone w stanie próżnym pod naładunek, przewoźne oblicza się odrazu według stawek, podanych w punkcie 31.

Przepisy, zawarte w punktach 31 do 33 niniejszych Postanowień taryfowych, mają również zastosowanie do przewozu opakowania zwrotnego w komunikacji bezpośredniej z kolejami normalnotorowemi, wymienionemi we "Wstępie" do Taryfy towarowej polskich kolei normalnotorowych, tudzież z kolejami wąskotorowemi, wymienionemi w dziale II "Wstępu" do Taryfy towarowej polskich kolei wąskotorowych, jeżeli stacją nadawczą, względnie odbiorczą, jest stacja jednej z wymienionych kolei.

VI.

Dozorcy towarzyszący przesyłkom kolejowym.

34.
Przesyłkom, wymagającym specjalnych zabiegów podczas przewozu, mogą, a w niektórych wypadkach obowiązani są, towarzyszyć osobni dozorcy, wyznaczeni przez nadawcę, w ilości nie więcej, jak jeden na każdy wagon. Przepisy przewozowe i Postanowienia taryfowe określają ładunki, przy których dozorcy są przewidziani.

O wyznaczeniu dozorcy nadawca powinien zamieścić w liście przewozowym odpowiednie oświadczenie, z wskazaniem imienia i nazwiska dozorcy oraz w razie życzenia numeru jego paszportu lub legitymacji. Na podstawie takiego oświadczenia stacja nadawcza sporządza dowód dla dozorcy na formularzu następującym:

Dowód dla dozorcy.

Okaziciel niniejszego ................... jest dozorcą przy

(imię i nazwisko) przesyłce,

przewożonej za listem przewozowym № ..... z dnia ..... 19.... r. ze stacji ........do stacji ........................

Stempel stacji nadawczej.

Dnia ............... 19... r.

Ekspedytor towarowy

(podpis).................

35.
Stosownie do życzenia nadawcy, wyrażonego w liście przewozowym, dozorcy mogą jechać bądź w wagonie, do którego załadowano przesyłkę., której towarzyszą, bądź też w innym wagonie. Za przejazd dozorcy w wagonie towarowym kolej pobiera należność w wysokości ceny biletu klasy III-ej, za całą odległość przejazdu. Opłatę tą stacja wpisuje do listu przewozowego w rubryce "Opłaty dodatkowe". Od opłaty tej zwolnieni są dozorcy, towarzyszący taborowi kolejowemu na własnych kołach i mieszczący się w tym taborze.

W razie zgody nadawcy przesyłki na zajęcie przez dozorcę miejsca w wagonie osobowym (przy przewozie przesyłki pociągiem mieszanym lub osobowym), powinien on zaznaczyć to w liście przewozowym i wykupić bilet tej klasy, którą pojedzie dozorca.

36.
W razie przejazdu dozorcy - na życzenie nadawcy, wyrażone w liście przewozowym - w wagonie, do którego załadowano przesyłkę, wagon taki nie może być doładowany przez kolej innemi towarami i uważany jest za oddany nadawcy do wyłącznego użytku. W zależności od tego przewoźne oblicza się według zasad taryfy wagonowej (punkt 12).

W razie przejazdu dozorcy w innym wagonie, wagon z przesyłką może być doładowany przez kolej innemi towarami i jeżeli jest to wagon kryty-powinien być on zamknięty i zaplombowany. Prawo dostępu do tak załadowanej przesyłki w drodze przysługuje dozorcy jedynie w obecności obsługi pociągowej lub stacyjnej i w tych wypadkach, kiedy zauważono uszkodzenie wagonu lub plomby. Wyjątek stanowią przesyłki zwierząt żywych i ryb, do których dostąp powinien być dozorcy umożliwiony na wszystkich stacjach z dłuższym postojem.

B.

POSTANOWIENIA TARYFOWE SPECJALNE.

VII.

Zwłoki.

37.
Przewoźne za zwłoki w trumnie, ustawionej w skrzyni, oblicza się za 2.500 kg od trumny:
a)
przy przesyłkach pośpiesznych, w tej liczbie przewożonych w pociągach osobowych - według klasy przesyłek pośpiesznych;
b)
przy przesyłkach zwyczajnych - według klasy I.
38.
Przewoźne za zwłoki w skrzyniach, przesyłane przez urzędy policyjne, zakłady karne, szpitale i. t. p. do prosektorjów, wyższych zakładów naukowych, lub przez te zakłady przesyłane dalej, oblicza się za wagę 1.000 kg od każdej skrzyni:
a)
przy przesyłkach pośpiesznych - według klasy przesyłek pośpiesznych;
b)
przy przesyłkach zwyczajnych drobnych według klasy I, wagonowych-według klasy III.
39.
Przewoźne za popioły w urnach oblicza się za wagą rzeczywistą:
a)
przy przesyłkach pośpiesznych - według klasy przesyłek pośpiesznych;
b)
przy przesyłkach zwyczajnych drobnych-według klasy I, wagonowych-według klasy II.

VIII.

Zwierzęta żywe.

A. Zwierzęta domowe i drób.
40.
Za zwierzęta domowe, żywe, oraz drób, przewoźne oblicza się w wysokości i według zasad następujących:

(1) Przewoźne za przesyłki zwyczajne żywych zwierząt domowych oraz drobiu, załadowane do skrzyń, klatek, koszów, kojcy i t. p., oblicza się za łączną wagę rzeczywistą zwierząt i klatek: przy przesyłkach drobnych - według klasy I i wagonowych - według klasy III.

(2) Przy przesyłkach zwierząt pojedynczych luzem, t. j. bez opakowania, przewoźne oblicza się po 16 groszy za każdą sztukę i każdy kilometr. Oprócz przewoźnego pobiera się opłatę stacyjną w wysokości 180 groszy od każdej sztuki. Nadawca obowiązany jest dostarczyć urządzeń do odgrodzenia zwierząt od reszty wagonu, którą kolej może doładować innemi przesyłkami.

(3) Przewoźne za przesyłki zwierząt domowych i drobiu żywego luzem, t. j. bez opakowania, nadawanych w przesyłkach wagonowych oblicza się po 55 gr od wagonu i kilometra. Oprócz przewoźnego pobiera się opłatę stacyjną w wysokości 600 gr od każdego wagonu *).

(4) Przy przesyłkach pośpiesznych zwierząt domowych *) i drobiu żywego oraz ptactwa domowego żywego, pobiera się opłaty podane wyżej w ust. (1), (2) i (3); przy przesyłkach zaś pośpiesznych, dokonywanych na żądanie nadawcy, wyrażone w liście przewozowym, w pociągach osobowych, opłaty powyższe pobiera się z podwyższeniem o 50%.

(5) Jako najwyższą normę załadowania do wagonu zwierząt ustala się normę 8 koni lub ich równoważnik. Równoważniki są następujące: l koń = l sztuce bydła = 2 sztukom jałowizny = 3 sztukom cieląt = 4 sztukom wszelkich innych zwierząt domowych.

(6) Przy zbiorowych wagonowych przesyłkach zwierząt domowych żywych różnych gatunków luzem, przewoźne za wagon oblicza się jak wyżej w ust. (3). Liczba zwierząt, załadowanych do wagonu w przesyłce zbiorowej, nie może przekraczać najwyższej normy załadowania koni, t. j. 8 sztuk koni lub ich równoważnika. Przesyłkom zbiorowym powinien towarzyszyć dozorca, jadący w jednym wagonie ze zwierzętami.

(7) Przy przewozie zwierząt żywych zezwala się przewieźć bezpłatnie w tymże wagonie następujące ilości paszy:

a)
dla koni oraz bydła rogatego rosłego - po 50 kg siana, trawy lub słomy, oraz po 10 kg ziarna na sztukę, nie więcej jednak niż 300 kg siana i t. d. oraz 60 kg ziarna na wagon;
b)
dla cieląt, owiec i kóz po 10 kg siana, trawy lub słomy i po 3 kg ziarna na sztukę, nie więcej jednak niż 150 kg siana i t. d. oraz 60 kg ziarna na wagon;
c)
dla świń-po 5 kg ziarna, mąki lub otrąb na sztukę, nie więcej jednak niż 150 kg na wagon;
d)
dla drobiu - po 150 kg ziarna na wagon.

(8) Zbiorowe przesyłki zwierząt, drobiu i ptactwa domowego żywego, nadawane za jednym listem przewozowym, mogą być przyjmowane do przewozu tylko pod warunkiem załadowania drobiu i ptactwa domowego do klatek, kojców, koszy i t. p.; przewoźne za takie przesyłki oblicza się-oddzielnie za zwierzęta i oddzielnie za wagę drobiu i ptactwa domowego wraz z opakowaniem.

41.
Łączny przewóz zwierząt domowych z rzeczami przesiedlenia, sprzętami domowemi, artykułami żywnościowemi lub towarami, odbywać się może za jednym listem przewozowym tylko pod warunkiem zażądania przez nadawcą wagonu do swego wyłącznego użytku i przy dozorcy, jadącym w tym samym wagonie. Przewoźne oblicza się za wagę rzeczywistą najmniej jednak za 3.000 kg przy przesyłkach załadowanych do wagonów o ładowności nie przewyższającej 6.000 kg, zaś za 5.000 kg przy przesyłkach załadowanych do wagonów o ładowności wyższej niż 6.000 kg - według klasy IV rubryka a) o ile obliczenie za ładowność podstawionego wagonu według klasy IV rubryka b) nie da opłaty niższej.

_________

*) Patrz Dział B, Część V "Taryfy wyjątkowe".

B. Zwierzęta dzikie.

42.
Przewoźne za przesyłki zwierząt dzikich dużych w klatkach i zwierzyńcach, jak również za zwierzęta dzikie drobne (sarny, zające, króliki i t. p.) oraz ptaki załadowane do klatek, przewoźne oblicza się: przy przesyłkach drobnych - według klasy I i wagonowych - według klasy III. Za zwierzęta te przewożone luzem, t, j. bez opakowania, przewoźne oblicza się po 65 gr od wagonu i kilometra, z doliczeniem opłaty stacyjnej w wysokości 600 groszy od każdego wagonu.

C. Ryby i raki żywe oraz zarybek w naczyniach z wodą.

43.
Przesyłki ryb żywych i zarybku w wodzie przyjmuje się do przewozu w naczyniach cechowanych, zaopatrzonych w mocne ucha i w przykrycia, zabezpieczające od wycieku i wytryskiwania wody, których pojemność nie przekracza 350 litrów, a waga 330 kg.
44.
Przesyłki te winny być naładowane przez nadawcę, i wyładowane przez odbiorcą.
45.
Kolej zastrzega sobie prawo wagony załadowane rybami żywemi doładować innemi towarami, według swego uznania.
46.
Przewoźne oblicza się za wagę brutto (naczyń i ryb).
47.
Za ryby i raki żywe i świeże oraz za ryby żywe i zarybek w naczyniach z wodą, przewoźne przy przesyłkach pośpiesznych oblicza się według klas taryfowych, ustalonych dla przesyłek zwyczajnych. Przy przewozie przesyłki na żądanie nadawcy, wyrażone w liście przewozowym, pociągiem osobowym, przewoźne oblicza się z podwyższeniem o 50%.

D. Dozorcy zwierząt i zapasy paszy.

48.
Warunki przejazdu dozorców określa rozdział VI.
49.
Zapasy żywności, niezbędne do żywienia zwierząt w drodze, w ilości wskazanej wyżej w punkcie 40, przewozi się bezpłatnie w tym samym wagonie, w którym załadowane są zwierzęta.

IX. Przewóz mleka i jego przetworów.

50.
Przewoźne za mleko wszelkie, śmietankę, serwatkę, twaróg oraz śmietanę, nadawane w przesyłkach zwyczajnych lub pośpiesznych, oblicza się: przy przesyłkach drobnych - według klasy I-ej i wagonowych - według klasy II-ej. Przy przewozie przesyłki na żądanie nadawcy, wyrażone w liście przewozowym, pociągiem osobowym, przewoźne oblicza się z podwyższeniem o 50%.
51.
Przewóz mleka świeżego w przesyłkach pośpiesznych, niezależnie od ogólnego sposobu jego przewozu za kwitami bagażowemi i za listami przewozowemi, dokonywa się, po wyjednaniu uprzednio zezwolenia Zarządu kolei lokalnej Przeworsk-Dynów w Przeworsku, także za osobnemi biletami według klasy I-ej (Tabela opłat przewozowych Dział B, część IV nin. Taryfy).

Kolej ma prawo wstrzymać przewóz mleka za biletami w każdej chwili, jeżeli tego wymagać będą względy ruchu, lub jeżeli nadawca, względnie odbiorca, nie zastosuje się do niniejszych przepisów.

52.
Bilety na przewóz mleka składają się z trzech części: grzbietu, właściwego biletu i odcinka do biletu. Na biletach winny być wydrukowane kolejne numery, tudzież serje, oraz nazwy stacyj nadawczych. Nazwę stacji przeznaczenia, ilość bań z mlekiem, wagę oraz wysokość pobranej opłaty przewozowej - wpisuje się odręcznie w przeznaczonych do tego miejscach. Przed wydaniem biletu wszystkie jego części należy ostemplować stemplem kalendarzowym (datownikiem). Po zapełnieniu rubryk, pierwsza część biletu (grzbiet) pozostaje na stacji nadania, drugą część (właściwy bilet) stacja nadawcza przymocowuje do jednego z naczyń, stanowiących daną przesyłkę, z którym to naczyniem część ta idzie do stacji przeznaczenia, trzecią zaś (odcinek) wydaje nadawcy na dowód przyjęcia mleka do przewozu. Tenże odcinek biletu służy również jako dowód do zgłaszania roszczeń do kolei z tytułu tego rodzaju przewozów. Obciążanie przesyłek mleka zaliczeniami jest niedozwolone.
53.
Naczynia do przewozu mleka powinny być zaopatrzone w przylutowane do nich tabliczki metalowe z wskazaniem wagi naczynia próżnego, wagi naczynia z mlekiem, nazwy stacji nadawczej i przeznaczenia, oraz firmy lub nazwiska nadawcy i odbiorcy. Zamiast firmy lub nazwiska odbiorcy mleka, na tabliczkach można oznaczać jakąkolwiek liczbę lub literę; w tym razie nadawca składa stacji nadania deklarację, komu ma być wydawane mleko na stacji przeznaczenia, a stacja nadania niezwłocznie przesyła taką deklarację do stacji przeznaczenia.
54.
Rozmiar, forma oraz rodzaj naczyń do mleka mogą być dowolne. Waga każdej napełnionej mlekiem bani nie powinna przekraczać 55 kg. Dla ułatwienia orjentowania się przy zwrocie próżnych i wydawaniu pełnych bań na stacjach przeznaczenia, banie wraz z pokrywkami winny być w górnej części pomalowane (kosztem właścicieli) na barwę; wskazaną przez Zarząd kolei lokalnej Przeworsk - Dynów w Przeworsku.
55.
Wagę naczyń próżnych, tudzież wagę naczyń z mlekiem, napełnionych do całkowitej ich pojemności, określa stacja nadawcza przed rozpoczęciem zamierzonych przewozów. W tym celu, jak również dla kontroli prawidłowości, przewidzianych w punk. 53 i 54 tabliczek i zabarwień, nadawcy obowiązani są zgłaszać swe naczynia uprzednio próżne, a następnie napełnione mlekiem do pełnej pojemności na stację, z których zamierzają mleko wysyłać.
56.
Przesyłki mleka, nadawane do przewozu za biletami w naczyniach, odpowiadających wymaganiom punkt. 53, 54 i 55, kolej przyjmuje bez ważenia, zastrzegając sobie jednak prawo dokonywania sprawdzania wagi stosownie do art. 58 Przepisów przewozowych (Dział B, Część I niniejszej Taryfy).
57.
Naładowywanie i wyładowywanie przesyłek mleka uskutecznia nadawca, względnie odbiorca. Mleko powinno być dostarczane na stację nadawczą nie później, niż na pół godziny przed odejściem odnośnego pociągu. Stacja ma prawo odmówić wysyłki mleka, dostarczonego później.
58.
W razie wysyłania mleka z przystanków, otwartych tylko dla ruchu osobowego, formalności przewidziane w punkcie 55, załatwia najbliższa od danego przystanku stacja taryfowa.
59.
Stacja przeznaczenia wydaje przesyłki mleka odbiorcy, wskazanemu przez nadawcę, lub też osobie uprawnionej przez odbiorcę, za pokwitowaniem. Okazywania odcinka biletu, wydawanego nadawcy, nie wymaga się. Jednocześnie odbiorcy wydaje się dowód na prawo bezpłatnego powrotnego przewozu do stacji nadania próżnych bań w ilości otrzymanych pełnych.

O przybyciu przesyłek mleka stacja przeznaczenia zawiadamia odbiorcę w sposób przez niego wskazany i na jego koszt tylko wówczas, gdy tego żądał piśmiennie.

60.
Próżne naczynia przewozi się do stacyj nadawczych bezpłatnie bez formowania dowodów, lecz tylko za okazaniem przez wysyłającego, otrzymanego stosownie do punktu 59, dowodu. Przyjmowanie ich odbywa się podobnie jak pełnych bań (punkt 57), wydawanie - za pokwitowaniem.
61.
Do przewozu za biletami z zastosowaniem niniejszych przepisów dozwala się przyjmować, oprócz mleka, także i śmietankę świeżą oraz śmietanę, jednakże w specjalnie przeznaczonych do tego baniach, przyczem kolej odpowiada za brak tych produktów nie według ich wartości rzeczywistej, lecz tylko do wysokości ceny mleka zwyczajnego.
62.
Brak lub uszkodzenie pełnej lub próżnej bani należy zgłosić stacji przy odbiorze przesyłki. Późniejsze reklamacje uwzględniane nie będą.

X. Materjały wybuchowe i strzelnicze.

63.
Przewoźne za przedmioty, wyszczególnione w rozdz. I a A grupa 2, w rozdz. I a B grupa 2 i w rozdz. I b, 7 i 8, załącznika B do Przepisów przewozowych (Dział B, Część I Taryfy) oblicza się według taryf obowiązujących: przy przesyłkach drobnych - za podwójną zaokrągloną wagę przesyłki, najmniej jednak za 1.000 kg od listu przewozowego, oprócz przesyłek prochu strzelniczego myśliwskiego i naboi do ręcznej broni palnej, za które oblicza się najmniej za 100 kg; przy przesyłkach wagonowych - za zwiększoną o 50% wagą przesyłki, najmniej za zwiększoną o 50% wagę przesyłki, przyjmowaną do obliczenia według zasad dla przesyłek wagonowych.
64.
Załadowanie i wyładowanie środków strzelniczych i rozsadzających jest obowiązkiem nadawcy, względnie odbiorcy.

XI. Ciecze żrące i trujące.

65.
Za przesyłki drobne (zwyczajne lub pośpieszne) kwasu siarkowego lub siarkawego, kwasu saletrowego (azotowego) i mieszanek z nich, kwasu solnego i octowego, ługów gryzących, amonjaku płynnego oraz płynnych związków arszenikowych w naczyniach szklanych lub glinianych, umieszczonych w koszach o wadze przewyższającej 75 kg w jednej sztuce, przewoźne oblicza się według taryf obowiązujących, najmniej jednak za 1.000 kg od listu przewozowego; w pozostałych zaś przypadkach za rzeczywistą wagę przesyłki.

XII. Towary lekkie i przestrzenne.

66.
Niżej wymienione przedmioty, które w stosunku do wagi swojej zajmują dużo miejsca w wagonie, zaliczone są do towarów lekkich i przestrzennych, za które przy przesyłkach drobnych (zwyczajnych lub pośpiesznych) przewoźne oblicza się według klas odnośnych, podwyższonych o 50%.

Do towarów tych należą:

bawełna naturalna i sztuczna, nieprasowane;

beczki*) drewniane, próżne;

beczki *) (kufy) żelazne, próżne;

chmiel nieprasowany;

choinki ścięte;

dekoracje teatralne;

figury z gipsu;

gąsiory (balony, butle) szklane, próżne*);

gonty;

kadzie aluminjowe;

kadzie drewniane, próżne;

kapelusze niezłożone do skrzyń;

klatki *);

kolebki dla dzieci;

konwie blaszane;

kora drzewa korkowego;

kosze *) próżne;

kufry próżne;

kwiaty sztuczne i żywe cięte;

lampki elektryczne (żarówki);

lustra w ramach;

maszyny rolnicze następujące: siewniki do ziarna i nawozów, wialnie, sortowniki (tryjery), żniwiarki elewatory do słomy i siana;

meble drewniane gięte i plecione, nierozebrane;

meble koszykarskie;

modele z gipsu;

obrazy w ramach;

obręcze drewniane;

odpadki z oczyszczania bawełny nieprasowane;

odpadki z przędzalni nieprasowane;

opiłki korkowe;

paki pospolite drewniane *), próżne, nieułożone jedna na drugą;

pierze;

pilśń;

półki drewniane;

przetaki;

ptaki wypchane;

puch;

pudła drewniane *) i kartonowe, próżne, nieułożone jedno w drugie;

ramy okienne oszklone i nieoszklone;

siano nieprasowane;

sita;

sitowie;

skrzynie drewniane *), próżne, nieułożone jedna w drugą;

słoma nieprasowana;

środki przewozowe dla dróg kołowych i wodnych, jak: wozy, powozy, sanie, samochody, rowery, motocykle, łodzie, statki i przyrządy pływacze, nierozebrane, próżne;

stojaki drewniaki;

trawy suche nieprasowane;

trumny drewniane, próżne, nieułożone jedna w drugą;

trzcina krajowa;

wanny blaszane, nieułożone jedna w drugą;

wata i watolina;

wełna drzewna;

wełna naturalna, czesana i sztuczna, nieprasowane;

węgiel drzewny;

wióry korkowe;

wózki dziecinne;

wyroby koszykarskie;

wyroby z korka;

wyroby z lubu, łyka, trzciny krajowej i sitowia;

zrzyny korkowe;

zwierzęta wypchane.

_________

*) Podwyższenie przewoźnego o 50% nie dotyczy przedmiotów lekkich i przestrzennych, używanych, próżnych, stanowiących opakowanie zwrotne, mianowicie: beczek drewnianych i żelaznych, gąsiorów (balonów, butli) szklanych, klatek, koszy, pak, pudet i skrzyń drewnianych, przewożonych na zasadach, podanych w rozdz, V pp. 31-33 niniejszych Postanowień taryfowych.

XIII. Kruszce szlachetne i kosztowności.

67.
A. Srebro, złoto i platynę, monety i pieniądze metalowe i papierowe, papiery wartościowe, dokumenty, kamienie drogocenne, perły prawdziwe oraz wyroby złote, srebrne i platynowe przewozi się wyłącznie jako przesyłki pośpieszne i tylko pociągami mieszanemi lub osobowemi. Przewoźne oblicza się za zdwojoną wagę rzeczywistą przesyłki, najmniej jednak za 100 kg, według klasy przesyłek pośpiesznych, podwyższonej o 100%.
B.
Następujące cenne przedmioty: kosztowne tkaniny z czystego jedwabiu, aksamit i tiul jedwabne (oprócz gazy jedwabnej młynarskiej), dywany kosztowne (np. dywany wschodnie oryginalne, gobeliny i t. p.), futra kosztowne w skórkach, błamach lub gotowe, mianowicie: bobry, foki, gronostaje, karakuły, kuny, lisy srebrzyste i niebieskie, łasice kanadyjskie, skunksy, sobole, szenszyle i wydry, pióra strusie i marabucie, rajery i olejek różany - przewozi się wyłącznie jako przesyłki pośpieszne tylko pociągami osobowemi lub mieszanemi według klasy przesyłek pośpiesznych, podwyższonej o 100%.

XIV. Przedmioty długości ponad 4 m, nie mieszczące się na jednym wagonie.

68.
Za przedmioty długości ponad 4 m, w tej liczbie także furgony, łodzie, samoloty, balony, nadawane jako przesyłki drobne (zwyczajne lub pośpieszne), przewoźne oblicza się według odnośnych klas taryfy za wagę rzeczywistą przesyłki - bez uwzględnienia, w stosunku do przedmiotów przestrzennych, sposobu obliczania przewoźnego według punktu 66, nie mniej jednak niż za 1.500 kg od każdego zajętego wagonu.
69.
Nadawca może takie wagony doładować innemi towarami, nadając je za oddzielnemi listami przewozowemi i opłacając za nie przewoźne na zasadach ogólnych, ale z zamieszczeniem w liście przewozowym zgody na przewóz tych towarów w wagonie niekrytym.

Jeżeli przesyłka taka załadowana została do jednego wagonu, ale według uznania kolei konieczne jest wstawienie wagonu ochronnego, to za wagon taki pobiera się dodatkowo po 10 gr od wagonu i kilometra, przyczem kolei przysługuje prawo załadowania wagonu ochronnego innemi przesyłkami.

70.
Za przedmioty długości ponad 4 m, nadawane jako przesyłki wagonowe, przewoźne oblicza się za wagę rzeczywistą przesyłki, najmniej jednak za 3.000 kg od każdego zajętego wagonu, według rubryki a) właściwej klasy wagonowej, o ile obliczenie za ładowność zajętych wagonów według rubryki b) odnośnych klas taryfy nie da opłaty niższej.

Jeżeli według uznania kolei konieczne jest wstawienie, oprócz wagonów załadowanych, także wagonów ochronnych, to niezależnie od przewoźnego, przypadającego za każdy załadowany wagon, pobiera się opłatę po 10 gr od każdego wagonu ochronnego i kilometra, przyczem kolei przysługuje prawo załadowania wagonów ochronnych innemi przesyłkami.

71.
Załadowanie przez nadawcę, wagonów ochronnych innemi towarami zezwala się pod warunkiem, iż towary te będą nadawane za oddzielnym listem przewozowym i adresowane do odbiorcy ładunku głównego; przewoźne za towary załadowane oblicza się według odnośnych klas taryfy, nie może być jednak mniejsze, niż wynosi opłata dodatkowa za wagon ochronny.

XV. Towary, załadowane do wozów meblowych, furgonów cyrkowych i t. p.

72.
Za wozy meblowe, furgony teatrów wędrownych, cyrków, panoram i t. p., załadowane meblami, przyborami lub towarami, przewoźne oblicza się za łączną wagę wozu i towaru według zasad taryfy dla przesyłek wagonowych, ustanowionej dla naładowanego towaru. W furgonach teatrów, panoram i cyrków wędrownych zezwala się przewóz przyborów, dekoracyj i t. p. do wagi 1.000 kg z obliczeniem przewoźnego za łączną wagę furgonu i tych przedmiotów według klasy, ustalonej na przewóz furgonu. Przewóz powyższych przedmiotów, niemieszczących się na jednym wagonie, jest niedozwolony.

XVI. Tabor kolejowy.

73.
Przewoźne za wagony i parowozy kolei wąskotorowych, biegnące na własnych kołach, oblicza się według odnośnej klasy, za rzeczywistą ich wagę. Za wagony i parowozy takie, załadowane na wagony niekryte, przewoźne oblicza się według zasad taryfy dla przesyłek wagonowych.
74.
Dozorcy przy wagonach lub parowozach, biegnących na własnych kołach, o ile zajmują, miejsca w tychże wagonach lub parowozach, przewożeni są bezpłatnie.

XVII. Towary, przewożone zsypem.

75.
Przewóz zsypem zboża, roślin strączkowych łuskanych, otrąb, słodu, nasion oleistych i pastewnych oraz mieszanki zbożowej pastewnej, odbywa się tylko w komunikacji wewnętrznej kolei wąskotorowej i według wyboru kolei albo w specjalnie urządzonych wagonach zsypowych, albo w zwykłych krytych wagonach towarowych, do których nadawca winien dostarczyć zastaw, potrzebnych do zasłonięcia drzwi wagonowych. Zabezpieczenie od rozsypania załadowanego towaru obowiązuje nadawcę.
76.
Cały ładunek każdego wagonu winien być adresowany do jednego odbiorcy i do jednej stacji przeznaczenia. Do jednego wagonu może być załadowany zsypem towar tylko jednego rodzaju, oprócz wyróżnionej wyżej mieszanki zbożowej pastewnej.
77.
Nadawca obowiązany jest w liście przewozowym oznaczyć, iż przesyłka nadana jest zsypem.
78.
Przewoźne oblicza się według zasad taryfy dla przesyłek wagonowych. Co do przewozu zastaw do zasłonięcia drzwi wagonowych patrz punkt 29 Postanowień taryfowych.
79.
Jeżeli kolej dokonywa wyładowania i workowania na żądanie uprawnionego do rozporządzania przesyłka albo czynności te wypełnia po upływie terminu wyładowania, pobiera się koszty zakupu worków lub też, o ile kolej dostarczy na ten cel swoich worków, opłatę dzierżawną, która wynosi po 3 grosze za sztukę i każdą dobę w pierwszych 10-ciu dniach, a po upływie tego terminu - po 5 gr. za sztukę i każdą następną dobę.

Oprócz narosłego postojowego i należności za wyładowanie według Wykazu opłat dodatkowych, pobiera również kolej należności za zaworkowanie w wysokości 2 gr za każde zaczęte 100 kg.

Należności za wyładowanie, zaworkowanie, jak również zwrot kosztów za zakupione worki względnie opłata dzierżawna za worki, należą się kolei także w tym wypadku, jeżeli kolej wyładuje przesyłkę zsypem z powodu przeszkód w przewozie, powstałych nie z winy kolei, o ile zawiadomiony o przeszkodzie nadawca nie dał zarządzenia w terminie określonym w art. 74 Przepisów przewozowych (Dział B, Część I nin. Taryfy). Oprócz tego pobiera się narosłe postojowe i składowe.

Przesyłki zaworkowane przez odbiorcę mogą być złożone do magazynów kolejowych tylko na zasadzie oddzielnej umowy.

XVIII. Towary, przewożone luzem.

80.
Przewoźne za towary przewożone luzem, t. j. bez opakowania, bez wskazania ilości sztuk i bez należytego cechowania i numerowania każdej sztuki, oblicza się według zasad taryfy dla przesyłek wagonowych (punk. 11, 12, 13, 14 i 15 Postan. taryf.).

XIX. Pociągi nadzwyczajne.

81.
Zamawianie pociągów nadzwyczajnych i określanie warunków przewozu w nich, następuje w drodze każdorazowej umowy z Zarządem kolei lokalnej Przeworsk-Dynów w Przeworsku. Przewoźne za towary, przewożone pociągiem zamówionym, oblicza się na podstawie taryf obowiązujących, nie mniej jednak niż za 50.000 kg.

XX. Opłaty miejscowe za przewozy w obrąbie tej samej stacji taryfowej.

82.
Za przewozy w obrąbie tej samej stacji taryfowej kolej pobiera opłaty następujące:

A. Przewoźne stacyjne.

groszy

1)
Opłatę niniejszą pobiera się w tych wypadkach, gdy kolej podejmuje się przewieźć towary, których załadowanie i wyładowanie następuje w obrębie jednej i tej samej stacji taryfowej.

Przewoźne stacyjne wynosi od wagonu 500

2)
W razie kilkakrotnych zleceń osoby uprawnionej, opłatę tę pobiera się osobno za każdy przewóz.
3)
Odprawa odbywa się na podstawie listu przewozowego, przyczem przewóz większej ilości przesyłek tego samego nadawcy, skierowanych do tego samego odbiorcy, może być dokonany za jednym listem przewozowym.
4)
Oprócz niniejszej opłaty pobiera się w odpowiednich wypadkach także opłatę za podstawienie wagonu lub opłatę bocznicową.
5)
Przepisy taryfowe o terminach załadowania i wyładowania oraz obliczenia postojowego mają zastosowanie na zasadach ogólnych.

B. Opłata za przestawienie.

1)
Jeżeli kolej podejmuje się przestawienia już podstawionych pod załadowanie, względnie wyładowanie, wagonów próżnych lub załadowanych albo też wagonów, które całkowicie lub częściowo wyładowano lub załadowano, z jednego miejsca na drugie w obrębie tej samej stacji taryfowej, pobiera się opłatę za przestawienie wówczas, jeżeli przestawienie to poprzedził lub po nim ma nastąpić przewóz na podstawie listu przewozowego. Opłata ta wynosi od wagonu. 250
2)
Oprócz opłaty za przestawienie, pobiera się w odpowiednich wypadkach także opłatę bocznicową lub opłatę za podstawienie.
3)
Termin załadowania i wyładowania nie ulega przerwie z powodu omawianego przestawienia.

C. Opłata za podstawienie.

1)
Jeżeli kolej na żądanie odbiorcy podstawia wagony do wyładowania na inny tor, niż ten, który przez kolej został przeznaczony do tego celu, albo na specjalne miejsce tego stale wyznaczonego toru wyładunkowego, albo do placów składowych, magazynów lub tym podobnych urządzeń, lub też naodwrót kolej odwozi ze wspomnianych wyżej punktów wagony załadowane, pobiera się za taki przewóz opłatę od wagonu w wysokości 100

o ile w umowach nie są przewidziane inne opłaty. Najemcy placów składowych od kolei uiszczają powyższą opłatę za podstawienie w wysokości połowicznej.

2)
Oprócz opłaty za podstawienie, pobiera się w odpowiednich wypadkach także opłaty, wskazane pod A, B i E.

D. Oplata za przewóz powrotny.

Jeżeli wagony, podstawione pod naładunek na punkty omówione pod C, albo na bocznice, z powodu niezaładowania muszą być zwrócone w stanie próżnym, pobiera się, oprócz postojowego i niezależnie od utraty kaucji za zamówienie wagonu, opłatę od wagonu w wysokości 200

o ile w umowach nie są przewidziane inne opłaty.

E. Opłaty bocznicowe.

1)
Opłaty za podstawianie wagonów na bocznice kolei wąskotorowej i punkty przeładunkowe kolei normalnotorowych do załadowania lub wyładowania pobiera się stosownie do zawartych umów z osobami korzystającemi z tych bocznic i z Zarządem kolei normalnotorowych.
2)
Oprócz opłaty bocznicowej, pobiera się w odpowiednich wypadkach także przewoźne stacyjne, opłatę za przestawienie, za podstawienie i za przewóz powrotny, o ile umowy bocznicowe nie zawierają odmiennych postanowień.

C.

WYKAZ OPŁAT DODATKOWYCH.

1.

Ceny druków urzędowych i opłaty za ich stemplowanie lub wypełnianie.

(Art. 55, 56, 62, 65 i 73 "Przep. przewoz.").

Groszy

a)
Za formularze listów przewozowych za sztuką wraz z wtórnikiem 6

U W A G A. Każdy list przewozowy oraz arkusze dodatkowe do listu przewozowego, podlegają opłacie stemplowej w wysokości, ustalonej przez Ministerstwo Skarbu.

b)
za formularze na zlecenia dodatkowe, oświadczenia nadawcy i tym podobne druki, za sztuką 5
c)
za wypełnienie, na żądanie nadawcy, listu przewozowego oraz jego wtórnika - od sztuki 5

2.

Opłaty za ważenie (wagowe).

(Art. 56, 58 i 77 "Przep. przewoz.").

Za ważenie na wadze:

a)
magazynowej za każde 100 kg lub ich część 6
b)
wagonowej - od wagonu ładownego lub próżnego, mieszczącego się na wadze wagonowej 100
c)
wagonowej - od wagonu, wymagającego dwukrotnego ważenia 150
d)
wagonowej - od wagonów, załadowanych przedmiotami długiemi, nie mieszczącemi się. na jednym wagonie, opłatę za ważenie pobiera się za każdy wagon osobno po

75

3.

Opłaty za liczenie sztuk.

(Art. 56, 58 i 77 "Przep. przewoz.").

Za ustalenie lub sprawdzenie na żądanie nadawcy lub odbiorcy, ilości sztuk za każde rozpoczęte 10 sztuk 10

najmniej od wagonu 100

4.

Opłaty za zaopatrzenie przesyłki w napis stacji przeznaczenia, cechę lub numer.

(Art. 62 "Przep. przewoz.").

Za zaopatrzenie przesyłki (w zastąpstwie nadawcy) w napis stacji przeznaczenia, cechę lub numer, pobiera się od każdej sztuki przesyłki 10

5.

Opłaty za załadowanie, wyładowanie lub przeładowanie.

(Art. 59 i 76 "Przep. przewoz.").
a)
Za załadowanie, wyładowanie lub przeładowanie przesyłek, oraz za dokonanie tychże czynności przez kolej w przypadkach, kiedy one obowiązują nadawcą lub odbiorcę, kolej pobiera za każde rozpoczęte 100 kg:

za załadowanie 5

za wyładowanie 4

za przeładowanie w drodze lub przy przejściu z kolei lokalnej Przeworsk-Dynów na normalnotorową kolej państwową i na odwrót 7

nie mniej jednak niż zwrot kosztów rzeczywistych;

b)
za wypożyczone przez kolej, na życzenie nadawcy względnie odbiorcy, przyrządy, służące do załadowania, wyładowania lub zabezpieczenia przesyłki, pobiera się:

1) za zastawy do drzwi wagonowych, za koryta do przeładowania zboża zsypem, za kłonice żelazne lub pomosty przenośne, za zapory i zagrody przy przewozie zwierząt żywych - od sztuki 150

2) za deski, belki, łańcuchy i t. p. - od sztuki 50

c)
za dokonane przez kolej na życzenie nadawcy, względnie odbiorcy, wyładowanie przesyłki z wozów (podwód), lub załadowanie jej na wozy (podwody) pobiera się opłaty, wskazane w ust. a).

6.

Opłaty za przechowanie przesyłek (składowe i placowe).

(Art. 63, 64, 65, 73, 80 i 81 "Przep. przewoz.").

Groszy

a)
Za przechowanie przesyłek na rampach, placach składowych i t. p. - za każde rozpoczęte 100 kg i każdą rozpoczętą dobę po upływie terminu wolnego od składowego 3
b)
za przechowanie przesyłek w składach krytych zamykanych:

1) za pierwsze rozpoczęte 24 godziny i 100 kg 5

2) za drugie " 24 " i 100 " 7

3) za trzecie i każde następne 24 " i 100 " 10

c)
za przetrzymanie zwierząt żywych - stosownie do punktu 14 niniejszego Wykazu opłat dodatkowych.

U W A G A. Przy zabieraniu przesyłek częściami opłatę za przechowanie pobiera się za całkowitą wagę przesyłki i za cały czas jej przechowania, a w wypadkach kiedy przesyłka składa się z kilku wagonów, opłatę tę pobiera się za każdy wagon osobno.

Termin wolny od składowego i placowego stanowi dla przesyłek załadowywanych i wyładowywanych przez kolej - 24 godziny, które na stacji nadania liczy się od chwili rozpoczęcia przyjmowania przesyłki, a na stacji przeznaczenia - od chwili zawiadomienia odbiorcy o przybyciu przesyłki. Przy przesyłkach zaś załadowanych i wyładowanych przez nadawcę, względnie odbiorcę, i złożonych przez nich na rampach, placach lub w krytych składach stacyjnych, składowe lub placowe pobiera się od chwili złożenia przesyłki na skład, bez terminu wolnego od składowego.

7.

Opłaty za przetrzymanie wagonu (postojowe).

(Art. 46, 59, 63, 65, 73, 74, 80 i 81 "Przep. przewoz.").
I.
Termin wolny od postojowego dla przesyłek, załadowywanych przez nadawcę lub wyładowywanych przez odbiorcę, stanowi:
a)
dla przesyłek zwierząt żywych 2 godziny służbowe,
b)
dla wszystkich pozostałych przesyłek 8 godzin służbowych,

licząc od chwili podstawienia wagonu do naładowania, względnie od chwili zawiadomienia odbiorcy o przybyciu przesyłki (Art. 63 i 80 "Przep. przewoź.").

II.
Opłaty za przetrzymanie wagonów pobiera się:
a)
za każdą rozpoczętą godzinę pierwszej doby po upływie terminu wolnego od postojowego i jeden wagon 50
b)
za rozpoczętą drugą dobę i jeden wagon 1.200
c)
za rozpoczętą trzecią i każdą następną dobę i jeden wagon 1.800

U W A G A. Odnośne terminy załadowania i wyładowania przesyłek oraz wysokość postojowego stosować należy także do wagonów przetrzymanych na bocznicach (torach prywatnych), o ile odnośne umowy bocznicowe innych terminów nie przewidują.

8.

Opłaty za wynajem opon.

(Art. 65 i 66 "Przep. przewoz.").
a)
Za wynajem opon bez względu na ilość ich użytą do okrycia jednego wagonu pobiera się od każdego wagonu 300
b)
w komunikacji bezpośredniej z kolejami o normalnej szerokości torów, opłatę powyższą pobiera się w wysokości obowiązującej na tych kolejach;
c)
opłaty za wynajem opon należy uiszczać nawet wówczas, gdy nadawca nie żądał dostarczenia opon, a jednak w myśl przepisów przewozowych, kolej była zmuszona do nakrycia towarów;
d)
jeżeli nadawca nie użyje zamówionych opon, lub jeżeli odbiorca zwróci je dopiero po upływie terminu, przepisanego do naładowania lub wyładowania przesyłki, pobiera się za każdą oponę i za każdy dzień przetrzymania 100

9.

Opłaty za dodatkowe zlecenia nadawcy.

(Art. 73, 74 i 81 "Przep. przewoz.").

Groszy

a)
Za wykonanie zleceń dodatkowych nadawcy pobiera się, oprócz należnego przewoźnego, opłat dodatkowych oraz zwrotu kosztów własnych kolei, od każdego zlecenia 60

U W A G A. Za zlecenie zatrzymania przesyłki w drodze lub skierowania jej na inną stacją niż stacja pierwotna, nowa stacja przeznaczenia pobiera ponadto za każde 100 kg 6

b)
za wykonanie zlecenia zwrotu przesyłki jeszcze nie wysłanej ze stacji nadania pobiera się za każde 100 kg 3
c)
za przesyłanie zleceń nadawcy drogą pocztową lub telegraficzną, jak również za powiadomienie go o zaszłych przeszkodach w przewozie lub wydaniu przesyłki, pobiera się opłatą według taryfy pocztowej, względnie telegraficznej.

10.

Opłaty za zaliczenia oraz za wydatki w gotowiźnie,

(Art. 68 i 72 "Przep. przewoz.").
a)
Od sumy zaliczenia, obciążającego przesyłkę, kolej pobiera jako prowizję 1% najmniej jednak od listu przewozowego 50

U W A G A. Zmniejszenie lub unieważnienie zaliczenia, dokonane po zawarciu umowy o przewóz w drodze zlecenia dodatkowego, nie zmienia wysokości pobieranej przez kolej prowizji.

b)
od sumy wydatków, opłaconych przez kolej w gotowiźnie (z wyjątkami przewidzianemi w art. 68 Przepisów przewozowych) - 2%, najmniej jednak od listu przewozowego 50
c)
za powiadomienie nadawcy o pobraniu zaliczenia, kolej otrzymuje zwrot kosztów powiadomienia.

11.

Opłaty za zawiadomienie odbiorcy o przybyciu przesyłki lub nadawcy o jej odebraniu.

(Art. 76 i 79 "Przep. przewoz.").
a)
Za zawiadomienie odbiorcy kolej pobiera zwrot kosztów własnych, poczynionych na wysłanie zawiadomienia pocztą, telegrafem lub przez posłańca. Za zawiadomienie telefoniczne pobiera się od przesyłki 20
b)
za zawiadomienie nadawcy, na życzenie jego, o odbiorze przesyłki na stacji przeznaczenia, pobiera się, oprócz zwrotu kosztów powiadomienia, od przesyłki

30

12.

Opłaty za uskutecznienie sprzedaży przesyłek nieodebranych.

(Art. 81 "Przep. przewoz.").

Od sumy sprzedażnej pobiera się 10%, najmniej od przesyłki 100

Opłata za uskutecznienie sprzedaży przesyłek nie może jednak przekraczać od jednej przesyłki sumy 2.000

13.

Opłaty za dezynfekcje i oczyszczanie wagonów.

(Art. 50 i 80 "Przep. przewoz.").
a)
Za dezynfekcję wagonu pobiera się:

1) przy przesyłkach wagonowych 500

2) przy przesyłkach zwierząt pojedynczych, od sztuki 200

najwyżej od wagonu 500

b)
za oczyszczenie wagonu przez kolej z pozostałości wyładowanego towaru 100
c)
za oczyszczenie wagonu z nawozu po przewozie zwierząt żywych 100
d)
za wymycie wagonu (o ile nie jest dokonana dezynfekcja) 150
e)
za nałożenie do wagonu jego części składowych 100

lecz nie mniej niż zwrot kosztów rzeczywistych za dokonanie powyższych czynności.

W komunikacji bezpośredniej pomiędzy koleją lokalną Przeworsk-Dynów i kolejami o rozmaitej szerokości torów, opłaty za dezynfekcje i oczyszczanie wagonów pobiera się za każdą kolej oddzielnie.

14.

Opłaty za przetrzymanie zwierząt na stacji.

(Art. 52 "Przep. przewoz.").

Groszy

a)
Za przetrzymanie na terenach stacyjnych zwierząt, niezaładowanych do klatek i niezabranych przez odbiorcę, pobiera się za każdą rozpoczętą godzinę po upływie terminu odbioru:

1) za konie, muły, osły oraz za bydło rogate duże - od sztuki 8

2) za bydło drobne, trzodą chlewną i psy - od sztuki 4

3) za ptactwo - od sztuki 1

b)
za przetrzymanie niewyładowanych zwierząt w wagonach pobiera się opłaty, przewidziane w p. 7 niniejszego Wykazu opłat dodatkowych;
c)
za przechowanie na terenach stacyjnych zwierząt, niezabranych przez odbiorcą, a załadowanych do klatek, pobiera się opłaty, przewidziane w p. 6 niniejszego Wykazu opłat dodatkowych.

15.

Opłaty za korzystanie z urządzeń do pojenia zwierząt.

(Art. 50 "Przep. przewoz.").
a)
Za korzystanie z urządzeń do pojenia zwierząt lub za dostarczenie wody do pojenia pobiera się:

1) od koni, mułów, osłów i bydła rogatego dużego oraz zwierząt dzikich - od sztuki 2

2) od innych zwierząt za wagon 20

b)
w razie dokonywania pojenia przez pracowników, dostarczonych przez kolej, pobiera się ponadto zwrot kosztów robocizny.

CZĘŚĆ  III.

NOMENKLATURA I KLASYFIKACJA TOWARÓW.

Do klasy I-ej należą wszelkie zwyczajne przesyłki drobne.

Do klasy II-ej należą wszelkie zwyczajne przesyłki wagonowe towarów, niewymienionych w niniejszej Nomenklaturze ani też w Postanowieniach taryfowych (Dział B, Część II nin. Taryfy).

grafika

CZĘŚĆ  IV.

TABELA OPŁAT ZA PRZEWÓZ TOWARÓW.*)

grafika

CZĘŚĆ  V.

TARYFY WYJĄTKOWE

TARYFA WYJĄTKOWA № 1.

Na przewóz żwiru.

1.
Obszar ważności. Od stacji Dynów do wszystkich stacyj kolei lokalnej Przeworsk-Dynów.
2.
Opłaty. Przewoźne za przesyłki zwyczajne wagonowe oblicza się według taryfy normalnej, obniżonej o 10%.
3.
Warunki stosowania. Przesyłki powinny być nadane przez jednego nadawcę w okresie czasu od dnia 1 kwietnia do 30 września w ilości conajmniej 100 przesyłek wagonowych. Przewoźne oblicza się przy nadaniu według stawek klasy VI. Zniżką zaś według taryfy niniejszej wypłaca się nadawcy w drodze zwrotu po udowodnieniu przewiezienia wymaganej ilości.

TARYFA WYJĄTKOWA № 2.

Na przewóz szlamu do nawożenia.

1.
Obszar ważności. Od stacji Przeworsk Wąski do wszystkich stacyj kolei lokalnej Przeworsk-Dynów.
2.
Opłaty. Przewoźne za przesyłki zwyczajne wagonowe oblicza się według taryfy normalnej, obniżonej przy przesyłkach nadanych do stacji:
a)
Urzejowice, Krzeczowice o 40%
b)
Kańczuga, Łopuszka o 30%
c)
Manasterz o 25%
d)
Hadle Szklarskie o 20%
e)
Jawornik Polski, Szklary Wąsk., Bachórz, Dynów o 15%
3.
Warunki stosowania. Przesyłki powinny pochodzić z rafinerii cukru, położonej w pobliżu stacji Przeworsk Wąski.

TARYFA WYJĄTKOWA № 3.

Na przewóz jęczmienia, pszenicy i żyta w ziarnie.

1.
Obszar ważności. Od wszystkich stacyj kolei lokalnej Przeworsk - Dynów do stacyj Dynów i Łopuszka.
2.
Opłaty. Przewoźne oblicza się:
a)
za przesyłki zwyczajne drobne-według klasy II rubryka b) za wagę rzeczywistą przesyłki,
b)
za przesyłki wagonowe - według klasy IV.
3.
Warunki stosowania. Nadawca powinien w liście przewozowym zaznaczyć, że przesyłka przeznaczona jest do przemiału w jednym z młynów, położonych w pobliżu stacji Dynów, względnie Łopuszka.

TARYFA WYJĄTKOWA № 4.

Na przewóz mąki zbożowej, kaszy, otrąb zbożowych, grysu i osypki.

1.
Obszar ważności. Od stacyj Dynów i Łopuszka do wszystkich stacyj kolei lokalnej Przeworsk-Dynów.
2.
Opłaty. Przewoźne za przesyłki zwyczajne drobne i wagonowe oblicza się według taryf normalnych, obniżonych o 15%.
3.
Warunki stosowania. Nadawca powinien dołączyć do listu przewozowego zaświadczenie jednego z młynów, położonych w pobliżu stacji Dynów, względnie Łopuszka, stwierdzające, że przesyłka pochodzi z przemiału dokonanego w tymże młynie.

TARYFA WYJĄTKOWA № 5.

Na przewóz zwierząt domowych żywych.

1.
Obszar ważności. Od wszystkich stacyj kolei lokalnej Przeworsk - Dynów do stacji Przeworsk Wąski.
2.
Opłaty. Przewoźne za przesyłki wagonowe nadawane luzem, t. j. bez opakowania, zwyczajne lub pośpieszne, obliczone według taryf normalnych, obniża się o 10%.
3.
Warunki stosowania. Przesyłka powinna być nadana za bezpośrednim listem przewozowym w komunikacji z koleją normalnotorową lub też nadawca powinien zaznaczyć w liście przewozowym, że przesyłka jest przeznaczona do dalszego przewozu koleją normalnotorową.

TARYFA WYJĄTKOWA № 6.

Na przewóz jaj ptasich.

1.
Obszar ważności. Od wszystkich stacyj kolei lokalnej Przeworsk - Dynów do stacji Przeworsk Wąski.
2.
Opłaty. Przewoźne oblicza się za przesyłki zwyczajne drobne i wagonowe według taryf normalnych, obniżonych o 10%.
3.
Warunki stosowania. Przesyłka powinna być nadana za bezpośrednim listem przewozowym w komunikacji z koleją normalnotorową, lub też nadawca powinien zaznaczyć w liście przewozowym, że przesyłka jest przeznaczona do dalszego przewozu koleją normalnotorową.

TARYFA WYJĄTKOWA № 7.

Na przewóz gipsu surowego (kamienia gipsowego) i gipsu surowego mielonego.

1.
Obszar ważności. Od stacji Łopuszka Wielka do stacji Przeworsk Wąski.
2.
Opłaty. Przewoźne za przesyłki zwyczajne wagonowe oblicza się według klasy VI, obniżonej o 30%.
3.
Warunki stosowania. Przesyłki powinny być nadane pod adresem jednego odbiorcy w okresie jednego roku w ilości co najmniej 200 przesyłek wagonowych. Przewoźne oblicza się przy nadaniu według klasy VI. Zniżkę, zaś według taryfy niniejszej wypłaca się odbiorcy, w drodze zwrotu po udowodnieniu przewiezienia wymaganej ilości.

Przewoźne według taryfy niniejszej oblicza się od razu przy nadaniu tylko w tym przypadku, jeżeli odbiorca za zgodą Zarządu kolei lokalnej Przeworsk-Dynów w Przeworsku złoży temu Zarządowi deklarację w formie aktu prawnego, zobowiązującą odbiorcę, w razie niedopełnienia warunków określonych niniejszą taryfą, do wyrównania różnicy pomiędzy opłatą uiszczoną według taryfy niniejszej, a opłatą według normalnej klasy VI, w terminie 14-dniowym od chwili przesłania odbiorcy zestawienia różnic przez Zarząd kolei lokalnej Przeworsk-Dynów w Przeworsku.

Przy obliczaniu różnicy miarodajną będzie taryfa, obowiązująca w dniu nadaniu przesyłki.

Taryfa niniejsza ma również zastosowanie do przesyłek, nadawanych w Łopuszce Wielkiej za bezpośrednim listem przewozowym w komunikacji z koleją normalnotorową.

TARYFA WYJĄTKOWA № 8.

Na przewóz gipsu palonego.

1.
Obszar ważności. Od stacji Łopuszka Wielka do stacji Przeworsk Wąski.
2.
Opłaty. Przewoźne za przesyłki zwyczajne wagonowe oblicza się według klasy VI.
3.
Warunki stosowania. Przesyłka powinna być nadana za bezpośrednim listem przewozowym w komunikacji z koleją normalnotorową lub też nadawca powinien zaznaczyć w liście przewozowym, że przesyłka jest przeznaczona do dalszego przewozu koleją normalnotorową.

TARYFA WYJĄTKOWA № 9.

Na przewóz wytłoków buraczanych w stanie mokrym.

1.
Obszar ważności. Od stacji Przeworsk Wąski do wszystkich stacyj kolei lokalnej Przeworsk-Dynów.
2.
Opłaty. Przewoźne za przesyłki zwyczajne wagonowe oblicza się według klasy VI, obniżonej o 15%.

Warunki stosowania. Przesyłka powinna być dowieziona drogą kołową lub bocznicą z rafinerji cukru, położonej w pobliżu stacji Przeworsk Wąski.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  1.

WYKAZ ODLEGŁOŚCI TARYFOWYCH.

grafika

ZAŁĄCZNIK  2.

SPIS STACYJ, PRZYSTANKÓW I ŁADOWNI KOLEJOWYCH.

grafika

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.29.253

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zatwierdzenie taryfy osobowej, bagażowej i towarowej kolei lokalnej Przeworsk-Dynów.
Data aktu: 25/03/1927
Data ogłoszenia: 30/03/1927
Data wejścia w życie: 01/04/1927