TARYFA
Obowiązuje od dnia 1 kwietnia 1927 r.
WSTĘP.
Taryfa niniejsza obowiązuje przy przewozie osób, psów, bagażu i przesyłek nadzwyczajnych oraz zwłok, zwierząt żywych i towarów w komunikacji miejscowej kolei lokalnej Przeworsk - Dynów.
W komunikacji bezpośredniej towarowej pomiędzy stacjami kolei lokalnej Przeworsk - Dynów z jednej strony, a stacjami kolei wymienionych we "Wstępie" do Taryfy towarowej polskich kolei normalnotorowych, jak również w komunikacji ze stacjami kolei wąskotorowych, wymienionych w dziale II "Wstępu" do Taryfy towarowej polskich kolei wąskotorowych, drogą przez linje kolei normalnotorowych, z drugiej strony, stosuje się: na odległości kolei lokalnej Przeworsk - Dynów - taryfę niniejszą, na odległości polskich kolei normalnotorowych - Przepisy przewozowe i Taryfę towarową polskich kolei normalnotorowych, a na odległości kolei wąskotorowych - Taryfę towarową polskich kolei wąskotorowych.
PRZEWÓZ OSÓB, PSÓW, BAGAŻU i PRZESYŁEK NADZWYCZAJNYCH.
PRZEPISY PRZEWOZOWE WRAZ Z POSTANOWIENIAMI WYKONAWCZEMI.
Odchylenia od Przepisów przewozowych.
PRZEWÓZ OSÓB.
"2. Na biletach powinny być oznaczone;
a) stacje wyjazdu i przeznaczenia,
b) klasa wagonu,
c) opłata za przejazd lub odległość taryfowa,
d) dzień ważności biletu."
W tymże art. 13 ustęp 3 wraz z postanowieniami wykonawczemi zmienia się jak następuje:
"3. Bilety ważne są tylko w dniu ich datowania i tylko na pociąg na bilecie oznaczony.
Sprzedaż biletów odbywa się na stacjach, posiadających kasy biletowe i w pociągach u konduktora, u którego przy pierwszem jego spotkaniu należy zgłosić rozpoczęcie podróży bez biletu."
W art. 14. "Sprzedaż biletów" ustęp 1 zmienia się jak następuje:
"1. O czasie, na jaki kasa biletowa powinna być czynną przed odejściem pociągu, zarząd kolei podaje do wiadomości publicznej za pomocą ogłoszeń, wywieszanych przy okienkach kas biletowych."
W art. 15. Zamawianie miejsc, przedziałów i wagonów".
Ustępy 1 i 4 wraz z postanowieniami wykonawczemi nie mają zastosowania.
W art. 16. "Kontrola biletów. Dopłaty do cen za przejazd. Bilety peronowe" ustęp 3 i postanowienie wykonawcze I do ustępu 5 zmienia się jak następuje:
"3. Do żadnych dopłat nie jest obowiązany podróżny, który rozpoczął podróż na stacji lub przystanku, nie posiadających kas biletowych."
"1. Bilety peronowe dają prawo jednorazowego wstępu w dniu datowania biletu na peron stacji, wskazanej na bilecie."
Postanowienie wykonawcze II do ustępu 5 niema zastosowania.
W art. 17. "Poczekalnie stacyjne" ustęp 1 zmienia się jak następuje:
"1. O czasie, na jaki poczekalnie stacyjne powinny być otwarte dla podróżnych przed odejściem pociągu, zarząd kolei podaje do wiadomości publicznej za pomocą ogłoszeń, wywieszanych u wejścia do poczekalni."
W art. 18. "Przedziały dla kobiet i niepalących".
Postanowienia artykułu tego nie mają zastosowania.
W art. 19. "Wsiadanie do wagonu i zajmowanie w nich miejsc."
Ustęp 2 wraz z postanowieniem wykonawczem i postanowienie wykonawcze do ustępu 3 - nie mają zastosowania.
W art. 20. "Zwrot i zamiana biletów", w postanowieniu wykonawczem I do ustępu 1 skreśla się słowa: "lub też straconego połączenia bezpośredniego" oraz w ustępie 2 słowa: "lub do pociągu o taryfie wyższej".
W art. 21. "Odjazd. Spóźnienie się podróżnych" ustęp 3 wraz z postanowieniami wykonawczemi zmienia się jak następuje:
"3. Jeżeli podróżny życzy sobie jechać innym pociągiem, tego samego kierunku, niż wskazanym na jego bilecie, powinien bez zwłoki przedstawić bilet właściwemu organowi stacyjnemu, który go poświadcza na pociąg następny, odchodzący w dniu datowania biletu.
Termin ważności biletu takiego przedłuża się odpowiednio."
W art. 24. "Postoje", w ustępie 1 zdanie, rozpoczynające się od słów: "Na stacjach węzłowych i t. d.", nie ma zastosowania.
W art. 25. "Przerwy w podróży" cały artykuł zmienia się jak następuje:
"Podróżny nie ma prawa przerywać podróży na stacjach pośrednich."
W art. 26. "Spóźnienie się lub odwołanie pociągu". W ustępie 1 skreśla się słowo: "bezpośredniego".
Ustęp 2, 3 i 4 wraz z postanowieniami wykonawczemi zmienia się jak następuje:
"2. Jeżeli pociąg, na który podróżny wykupił bilet, będzie całkowicie odwołany, podróżny ma prawo do zwrotu uiszczonej opłaty za przejazd i przewóz bagażu."
W art. 28. "Bagaż ręczny." Postanowienia wykonawcze IV i V do ustępu 3 nie mają zastosowania.
W art. 32. "Nadawanie" cały artykuł zmienia się jak następuje:
"1. Bagaż powinien być nadany na stacji, która posiada ekspedycję bagażową, w czasie, przewidzianym na sprzedaż biletów jazdy (art. 14). Jednakże kolej ma prawo nie przyjąć bagażu, dostarczonego później, niż na 10 minut przed odejściem odnośnego pociągu.
2. Bagaż przyjmuje się do przewozu tylko po okazaniu biletu jazdy.
3. Na stacjach, nie posiadających ekspedycji bagażowej, przyjmuje bagaż do przewozu konduktor odnośnego pociągu. W tych wypadkach bagaż powinien być oddany konduktorowi bezpośrednio po przybyciu pociągu na stację. Bagaż oddany do przewozu konduktorowi obowiązany jest podróżny załadować do wagonu.
4. Kolej może sprawdzić zawartość nadawanego bagażu, jeśli ma uzasadnione podstawy do przypuszczenia, że bagaż zawiera przedmioty, których przewóz jest wzbroniony (art. 30 ust. 3).
5. Na stacjach, posiadających ekspedycję bagażową kolej powinna bagaż zważyć, o ile dla pewnego rodzaju bagażu nie ustanowiono norm stałych. Jeżeli bagaż do przewozu przyjmuje konduktor pociągu, kolej nie waży bagażu, a za podstawę do obliczenia opłaty za przewóz służy waga każdej sztuki bagażu, określona przez konduktora według jego uznania.
6. Opłaty za przewóz bagażu powinny być uiszczone przy nadaniu. Opłatą za przewóz bagażu ustala część 11 taryfy niniejszej.
7. Po przyjęciu bagażu do przewozu kolej wydaje podróżnemu kwit bagażowy. Kwit ten powinien zawierać: a) numer porządkowy, b) datę i numer pociągu, c) stację nadawczą i przeznaczenia, d) ilość sztuk bagażu, e) wagę bagażu, o ile był ważony przy nadaniu, f) pobraną opłatę za przewóz."
W art. 34. "Wydawanie". Postanowienie wykonawcze do ustępu 1 nie ma zastosowania.
Postanowienie wykonawcze III do ustępu 2 zmienia się jak następuje:
"III. Podróżny maże przy wydawaniu bagażu zażądać sprawdzenia jego wagi w swej obecności, a kolej obowiązana stwierdzić wagą bagażu na stacji odbiorczej, o ile takowa posiada odpowiednia urządzenia waowge. Waga bagażu ustalona na stacji odbiorczej powinna być wpisana do kwitu bagażowego i służy za podstawę wymiaru odszkodowania w wypadkach uszkodzenia lub częściowego ubytku bagażu, tudzież uprawnia do żądania wyrównania różnicy w opłacie na korzyść podróżnego lub kolei. Za sprawdzenie wagi bagażu przy wydaniu kolej pobiera opłatę, przewidzianą w części II taryfy niniejszej."
W ustępie 3 tegoż art. 34 słowa: "pobiera opłatę taryfową za przechowanie i" oraz postanowienie wykonawcze do tegoż ustępu 3-go - nie mają zastosowania.
W art. 37. "Przekroczenie terminu dostawy" ustępy 2 i 3 zmienia się jak następuje:
"2. Jeżeli właściciel bagażu udowodni, że wskutek opóźnionej dostawy poniósł szkodę, kolej obowiązana jest wypłacić mu odszkodowanie po 0,08 zł. za każdy kilogram bagażu i za każdy rozpoczęty dzień opóźnienia, najwyżej jednak za 3 dni.
3. Jeżeli właściciel bagażu nie udowodnił szkody, poniesionej wskutek opóźnionego dostarczenia bagażu, kolej obowiązana jest wypłacić po 0,04 zł za każdy kilogram bagażu i za każdy rozpoczęty dzień opóźnienia, najwyżej jednak za 3 dni."
W art. 38. "Posługacze bagażowi" ustępy 1, 2 i 3 zmienia się jak następuje:
"1. Kolej nie ma obowiązku utrzymywania posługaczy bagażowych. Za przedmioty, oddane pracownikom kolejowym do przeniesienia, kolej nie ponosi odpowiedzialności."
W art. 39. "Przechowanie bagażu" treść artykułu zmienia się jak następuje:
"Kolej nie ma obowiązku przyjmowania bagażu do przechowania i nie ponosi odpowiedzialności za czasowo oddany przez podróżnego bagaż do przechowania pracownikom kolei."
W art. 40. "Nadawanie", uwagi do ustępu 1 i 5 nie mają zastosowania. Ustęp 3 i 6 zmienia się jak następuje:
"3. Przesyłki mogą być nadawane do przewozu tylko na stacjach, posiadających ekspedycję bagażową, w czasie, wskazanym w ogłoszeniach, wywieszonych przy okienkach kas bagażowych."
"6. Przesyłki nadzwyczajne mogą być przyjmowane do przewozu tylko do stacyj, posiadających ekspedycje bagażowe."
PRZEPISY TARYFOWE.
Przewóz osób,
Zasady obliczenia.
Opłaty, obliczone według norm powyższych, zaokrągla się do najbliższych pełnych parzystych groszy wzwyż.
Dopłaty za przejście do klasy wyższej.
Bilety miesięczne.
Ulgi taryfowe ze względów społecznych i humanitarnych.
II. Dla straży ogniowych, udających się do miejsca wypadku.
III. Dla niezamożnych chorych umysłowo i ich dozorców.
Bilety peronowe.
Przewóz psów.
Przewóz bagażu.
Przewóz przesyłek nadzwyczajnych.
Wagony osobowe, dla chorych, bagażowe i towarowe.
TABELA STACYJNA OPŁAT ZA PRZEWÓZ OSÓB.
grafika
TABELA STACYJNA OPŁAT ZA PRZEWÓZ BAGAŻU.
grafika
TABELA STACYJNA OPŁAT ZA PRZEWÓZ PRZESYŁEK NADZWYCZAJNYCH.
grafika
PRZEWÓZ TOWARÓW, ZWŁOK I ZWIERZĄT.
PRZEPISY PRZEWOZOWE.
POSTANOWIENIA TARYFOWE I WYKAZ OPŁAT DODATKOWYCH.
POSTANOWIENIA TARYFOWE OGÓLNE.
Zasady obliczania przewoźnego za przesyłki pośpieszne i zwyczajne.
We wszystkich tych wypadkach kolei nie przysługuje prawo doładowania wagonu innemi towarami.
W razie nadania luzem dwu lub więcej wyżej wymienionych towarów lub tych towarów z innemi towarami, przewoźne oblicza się według stawek klasy dla najwyżej taryfowanego towaru za wagę rzeczywistą przesyłki, najmniej za ładowność podstawionego wagonu.
_________
*) Patrz Dział B, Część V "Taryfy wyjątkowe".
Załadowanie i wyładowanie.
Kolei przysługuje również prawo wyładowania na koszt i odpowiedzialność nadawcy, względnie odbiorcy, przesyłek niezaładowanych lub niewyładowanych w ustalonym terminie, z pobraniem za to opłaty, przewidzianej w Wykazie opłat dodatkowych (Dział B, Cześć II niniejszej Taryfy), nie mniej jednak niż zwrot kosztów rzeczywistych. Ponadto pobiera kolej postojowe za cały czas przetrzymania wagonu do chwili całkowitego wyładowania przesyłki, oraz składowe lub placowe za cały dalszy czas przekroczenia terminu od chwili wyładowania przesyłki do chwili odbioru przesyłki.
Przewóz towarów w wagonach niekrytych, krytych lub niekrytych pod oponą.
We wszystkich innych wypadkach przesyłki drobne są przewożone w wagonach krytych, o ile wymiar ich pozwala na załadowanie do wagonu takiego, przesyłki zaś wagonowe - w wagonach niekrytych.
Opony prywatnych właścicieli, przybory do ładowania, środki ochronne od ciepła i zimna.
Przybory ładunkowe i środki ochronne, przenoszące 25%, względnie 10%, ogólnej wagi przesyłki, uważać należy jako część przesyłki, za którą pobiera się przewoźne według tej samej taryfy, co i za przewożony towar.
Przybory i środki powyższe winny być wyszczególnione przez nadawcę w liście przewozowym i wydane odbiorcy na stacji przeznaczenia wraz z przesyłką.
Przy zwrocie przyborów ładunkowych i środków ochronnych-z wyjątkiem lodu, siana, słomy, trawy morskiej, wiórów, trocin i obrzynków papierowych - odbiorcy przysługuje prawo, w ciągu 90 dni po przybyciu przesyłki, żądania bezpłatnego ich przewozu w przesyłce zwyczajnej. W tym celu winien on sporządzić list przewozowy pod adresam pierwotnego nadawcy, zamieścić w nim żądanie bezpłatnego przewozu tych przyborów i przedstawić do ostemplowania pierwotny list przewozowy, składając kopję tegoż listu przewozowego dla kontroli. W braku żądania bezpłatnego przewozu, oraz w razie gdyby pierwotny list przewozowy nie był przedstawiony lub gdyby przybory były nadawane jako przesyłka pośpieszna, przewoźne pobiera się na zasadach ogólnych.
Przepisy, zawarte w punktach 28 do 30 niniejszych Postanowień taryfowych, mają również zastosowanie do przewozu opon prywatnych właścicieli, przyborów do ładowania oraz środków ochronnych od ciepła i zimna w komunikacji bezpośredniej z kolejami normalnotorowemi, jeżeli stacją nadawczą względnie odbiorczą, pierwotnej przesyłki jest stacja kolei wymienionej we "Wstępie" do Taryfy towarowej polskich kolei normalnotowarowych lub kolei wąskotorowej, wymienionej w dziale II "Wstępu" do Taryfy towarowej polskich kolei wąskotorowych.
Opakowanie zwrotne.
W razie niespełnienia jednego z tych warunków, do przewozu tego rodzaju przedmiotów należy stosować taryfy normalne.
Opakowanie, zaopatrzone w trwałe cechy i firmę lub adres właściciela, zwolnione jest od przestrzegania obu tych warunków.
Za opakowanie, zaopatrzone w trwałe cechy i firmę lub adres właściciela i przewożone w stanie próżnym pod naładunek, przewoźne oblicza się odrazu według stawek, podanych w punkcie 31.
Przepisy, zawarte w punktach 31 do 33 niniejszych Postanowień taryfowych, mają również zastosowanie do przewozu opakowania zwrotnego w komunikacji bezpośredniej z kolejami normalnotorowemi, wymienionemi we "Wstępie" do Taryfy towarowej polskich kolei normalnotorowych, tudzież z kolejami wąskotorowemi, wymienionemi w dziale II "Wstępu" do Taryfy towarowej polskich kolei wąskotorowych, jeżeli stacją nadawczą, względnie odbiorczą, jest stacja jednej z wymienionych kolei.
Dozorcy towarzyszący przesyłkom kolejowym.
O wyznaczeniu dozorcy nadawca powinien zamieścić w liście przewozowym odpowiednie oświadczenie, z wskazaniem imienia i nazwiska dozorcy oraz w razie życzenia numeru jego paszportu lub legitymacji. Na podstawie takiego oświadczenia stacja nadawcza sporządza dowód dla dozorcy na formularzu następującym:
Dowód dla dozorcy.
Okaziciel niniejszego ................... jest dozorcą przy
(imię i nazwisko) przesyłce,
przewożonej za listem przewozowym № ..... z dnia ..... 19.... r. ze stacji ........do stacji ........................
Stempel stacji nadawczej.
Dnia ............... 19... r.
Ekspedytor towarowy
(podpis).................
W razie zgody nadawcy przesyłki na zajęcie przez dozorcę miejsca w wagonie osobowym (przy przewozie przesyłki pociągiem mieszanym lub osobowym), powinien on zaznaczyć to w liście przewozowym i wykupić bilet tej klasy, którą pojedzie dozorca.
W razie przejazdu dozorcy w innym wagonie, wagon z przesyłką może być doładowany przez kolej innemi towarami i jeżeli jest to wagon kryty-powinien być on zamknięty i zaplombowany. Prawo dostępu do tak załadowanej przesyłki w drodze przysługuje dozorcy jedynie w obecności obsługi pociągowej lub stacyjnej i w tych wypadkach, kiedy zauważono uszkodzenie wagonu lub plomby. Wyjątek stanowią przesyłki zwierząt żywych i ryb, do których dostąp powinien być dozorcy umożliwiony na wszystkich stacjach z dłuższym postojem.
POSTANOWIENIA TARYFOWE SPECJALNE.
Zwłoki.
Zwierzęta żywe.
(1) Przewoźne za przesyłki zwyczajne żywych zwierząt domowych oraz drobiu, załadowane do skrzyń, klatek, koszów, kojcy i t. p., oblicza się za łączną wagę rzeczywistą zwierząt i klatek: przy przesyłkach drobnych - według klasy I i wagonowych - według klasy III.
(2) Przy przesyłkach zwierząt pojedynczych luzem, t. j. bez opakowania, przewoźne oblicza się po 16 groszy za każdą sztukę i każdy kilometr. Oprócz przewoźnego pobiera się opłatę stacyjną w wysokości 180 groszy od każdej sztuki. Nadawca obowiązany jest dostarczyć urządzeń do odgrodzenia zwierząt od reszty wagonu, którą kolej może doładować innemi przesyłkami.
(3) Przewoźne za przesyłki zwierząt domowych i drobiu żywego luzem, t. j. bez opakowania, nadawanych w przesyłkach wagonowych oblicza się po 55 gr od wagonu i kilometra. Oprócz przewoźnego pobiera się opłatę stacyjną w wysokości 600 gr od każdego wagonu *).
(4) Przy przesyłkach pośpiesznych zwierząt domowych *) i drobiu żywego oraz ptactwa domowego żywego, pobiera się opłaty podane wyżej w ust. (1), (2) i (3); przy przesyłkach zaś pośpiesznych, dokonywanych na żądanie nadawcy, wyrażone w liście przewozowym, w pociągach osobowych, opłaty powyższe pobiera się z podwyższeniem o 50%.
(5) Jako najwyższą normę załadowania do wagonu zwierząt ustala się normę 8 koni lub ich równoważnik. Równoważniki są następujące: l koń = l sztuce bydła = 2 sztukom jałowizny = 3 sztukom cieląt = 4 sztukom wszelkich innych zwierząt domowych.
(6) Przy zbiorowych wagonowych przesyłkach zwierząt domowych żywych różnych gatunków luzem, przewoźne za wagon oblicza się jak wyżej w ust. (3). Liczba zwierząt, załadowanych do wagonu w przesyłce zbiorowej, nie może przekraczać najwyższej normy załadowania koni, t. j. 8 sztuk koni lub ich równoważnika. Przesyłkom zbiorowym powinien towarzyszyć dozorca, jadący w jednym wagonie ze zwierzętami.
(7) Przy przewozie zwierząt żywych zezwala się przewieźć bezpłatnie w tymże wagonie następujące ilości paszy:
(8) Zbiorowe przesyłki zwierząt, drobiu i ptactwa domowego żywego, nadawane za jednym listem przewozowym, mogą być przyjmowane do przewozu tylko pod warunkiem załadowania drobiu i ptactwa domowego do klatek, kojców, koszy i t. p.; przewoźne za takie przesyłki oblicza się-oddzielnie za zwierzęta i oddzielnie za wagę drobiu i ptactwa domowego wraz z opakowaniem.
_________
*) Patrz Dział B, Część V "Taryfy wyjątkowe".
B. Zwierzęta dzikie.
C. Ryby i raki żywe oraz zarybek w naczyniach z wodą.
D. Dozorcy zwierząt i zapasy paszy.
IX. Przewóz mleka i jego przetworów.
Kolej ma prawo wstrzymać przewóz mleka za biletami w każdej chwili, jeżeli tego wymagać będą względy ruchu, lub jeżeli nadawca, względnie odbiorca, nie zastosuje się do niniejszych przepisów.
O przybyciu przesyłek mleka stacja przeznaczenia zawiadamia odbiorcę w sposób przez niego wskazany i na jego koszt tylko wówczas, gdy tego żądał piśmiennie.
X. Materjały wybuchowe i strzelnicze.
XI. Ciecze żrące i trujące.
XII. Towary lekkie i przestrzenne.
Do towarów tych należą:
bawełna naturalna i sztuczna, nieprasowane;
beczki*) drewniane, próżne;
beczki *) (kufy) żelazne, próżne;
chmiel nieprasowany;
choinki ścięte;
dekoracje teatralne;
figury z gipsu;
gąsiory (balony, butle) szklane, próżne*);
gonty;
kadzie aluminjowe;
kadzie drewniane, próżne;
kapelusze niezłożone do skrzyń;
klatki *);
kolebki dla dzieci;
konwie blaszane;
kora drzewa korkowego;
kosze *) próżne;
kufry próżne;
kwiaty sztuczne i żywe cięte;
lampki elektryczne (żarówki);
lustra w ramach;
maszyny rolnicze następujące: siewniki do ziarna i nawozów, wialnie, sortowniki (tryjery), żniwiarki elewatory do słomy i siana;
meble drewniane gięte i plecione, nierozebrane;
meble koszykarskie;
modele z gipsu;
obrazy w ramach;
obręcze drewniane;
odpadki z oczyszczania bawełny nieprasowane;
odpadki z przędzalni nieprasowane;
opiłki korkowe;
paki pospolite drewniane *), próżne, nieułożone jedna na drugą;
pierze;
pilśń;
półki drewniane;
przetaki;
ptaki wypchane;
puch;
pudła drewniane *) i kartonowe, próżne, nieułożone jedno w drugie;
ramy okienne oszklone i nieoszklone;
siano nieprasowane;
sita;
sitowie;
skrzynie drewniane *), próżne, nieułożone jedna w drugą;
słoma nieprasowana;
środki przewozowe dla dróg kołowych i wodnych, jak: wozy, powozy, sanie, samochody, rowery, motocykle, łodzie, statki i przyrządy pływacze, nierozebrane, próżne;
stojaki drewniaki;
trawy suche nieprasowane;
trumny drewniane, próżne, nieułożone jedna w drugą;
trzcina krajowa;
wanny blaszane, nieułożone jedna w drugą;
wata i watolina;
wełna drzewna;
wełna naturalna, czesana i sztuczna, nieprasowane;
węgiel drzewny;
wióry korkowe;
wózki dziecinne;
wyroby koszykarskie;
wyroby z korka;
wyroby z lubu, łyka, trzciny krajowej i sitowia;
zrzyny korkowe;
zwierzęta wypchane.
_________
*) Podwyższenie przewoźnego o 50% nie dotyczy przedmiotów lekkich i przestrzennych, używanych, próżnych, stanowiących opakowanie zwrotne, mianowicie: beczek drewnianych i żelaznych, gąsiorów (balonów, butli) szklanych, klatek, koszy, pak, pudet i skrzyń drewnianych, przewożonych na zasadach, podanych w rozdz, V pp. 31-33 niniejszych Postanowień taryfowych.
XIII. Kruszce szlachetne i kosztowności.
XIV. Przedmioty długości ponad 4 m, nie mieszczące się na jednym wagonie.
Jeżeli przesyłka taka załadowana została do jednego wagonu, ale według uznania kolei konieczne jest wstawienie wagonu ochronnego, to za wagon taki pobiera się dodatkowo po 10 gr od wagonu i kilometra, przyczem kolei przysługuje prawo załadowania wagonu ochronnego innemi przesyłkami.
Jeżeli według uznania kolei konieczne jest wstawienie, oprócz wagonów załadowanych, także wagonów ochronnych, to niezależnie od przewoźnego, przypadającego za każdy załadowany wagon, pobiera się opłatę po 10 gr od każdego wagonu ochronnego i kilometra, przyczem kolei przysługuje prawo załadowania wagonów ochronnych innemi przesyłkami.
XV. Towary, załadowane do wozów meblowych, furgonów cyrkowych i t. p.
XVI. Tabor kolejowy.
XVII. Towary, przewożone zsypem.
Oprócz narosłego postojowego i należności za wyładowanie według Wykazu opłat dodatkowych, pobiera również kolej należności za zaworkowanie w wysokości 2 gr za każde zaczęte 100 kg.
Należności za wyładowanie, zaworkowanie, jak również zwrot kosztów za zakupione worki względnie opłata dzierżawna za worki, należą się kolei także w tym wypadku, jeżeli kolej wyładuje przesyłkę zsypem z powodu przeszkód w przewozie, powstałych nie z winy kolei, o ile zawiadomiony o przeszkodzie nadawca nie dał zarządzenia w terminie określonym w art. 74 Przepisów przewozowych (Dział B, Część I nin. Taryfy). Oprócz tego pobiera się narosłe postojowe i składowe.
Przesyłki zaworkowane przez odbiorcę mogą być złożone do magazynów kolejowych tylko na zasadzie oddzielnej umowy.
XVIII. Towary, przewożone luzem.
XIX. Pociągi nadzwyczajne.
XX. Opłaty miejscowe za przewozy w obrąbie tej samej stacji taryfowej.
A. Przewoźne stacyjne.
groszy
Przewoźne stacyjne wynosi od wagonu 500
B. Opłata za przestawienie.
C. Opłata za podstawienie.
o ile w umowach nie są przewidziane inne opłaty. Najemcy placów składowych od kolei uiszczają powyższą opłatę za podstawienie w wysokości połowicznej.
D. Oplata za przewóz powrotny.
Jeżeli wagony, podstawione pod naładunek na punkty omówione pod C, albo na bocznice, z powodu niezaładowania muszą być zwrócone w stanie próżnym, pobiera się, oprócz postojowego i niezależnie od utraty kaucji za zamówienie wagonu, opłatę od wagonu w wysokości 200
o ile w umowach nie są przewidziane inne opłaty.
E. Opłaty bocznicowe.
WYKAZ OPŁAT DODATKOWYCH.
Ceny druków urzędowych i opłaty za ich stemplowanie lub wypełnianie.
Groszy
U W A G A. Każdy list przewozowy oraz arkusze dodatkowe do listu przewozowego, podlegają opłacie stemplowej w wysokości, ustalonej przez Ministerstwo Skarbu.
Opłaty za ważenie (wagowe).
Za ważenie na wadze:
75
Opłaty za liczenie sztuk.
Za ustalenie lub sprawdzenie na żądanie nadawcy lub odbiorcy, ilości sztuk za każde rozpoczęte 10 sztuk 10
najmniej od wagonu 100
Opłaty za zaopatrzenie przesyłki w napis stacji przeznaczenia, cechę lub numer.
Za zaopatrzenie przesyłki (w zastąpstwie nadawcy) w napis stacji przeznaczenia, cechę lub numer, pobiera się od każdej sztuki przesyłki 10
Opłaty za załadowanie, wyładowanie lub przeładowanie.
za załadowanie 5
za wyładowanie 4
za przeładowanie w drodze lub przy przejściu z kolei lokalnej Przeworsk-Dynów na normalnotorową kolej państwową i na odwrót 7
nie mniej jednak niż zwrot kosztów rzeczywistych;
1) za zastawy do drzwi wagonowych, za koryta do przeładowania zboża zsypem, za kłonice żelazne lub pomosty przenośne, za zapory i zagrody przy przewozie zwierząt żywych - od sztuki 150
2) za deski, belki, łańcuchy i t. p. - od sztuki 50
Opłaty za przechowanie przesyłek (składowe i placowe).
Groszy
1) za pierwsze rozpoczęte 24 godziny i 100 kg 5
2) za drugie " 24 " i 100 " 7
3) za trzecie i każde następne 24 " i 100 " 10
U W A G A. Przy zabieraniu przesyłek częściami opłatę za przechowanie pobiera się za całkowitą wagę przesyłki i za cały czas jej przechowania, a w wypadkach kiedy przesyłka składa się z kilku wagonów, opłatę tę pobiera się za każdy wagon osobno.
Termin wolny od składowego i placowego stanowi dla przesyłek załadowywanych i wyładowywanych przez kolej - 24 godziny, które na stacji nadania liczy się od chwili rozpoczęcia przyjmowania przesyłki, a na stacji przeznaczenia - od chwili zawiadomienia odbiorcy o przybyciu przesyłki. Przy przesyłkach zaś załadowanych i wyładowanych przez nadawcę, względnie odbiorcę, i złożonych przez nich na rampach, placach lub w krytych składach stacyjnych, składowe lub placowe pobiera się od chwili złożenia przesyłki na skład, bez terminu wolnego od składowego.
Opłaty za przetrzymanie wagonu (postojowe).
licząc od chwili podstawienia wagonu do naładowania, względnie od chwili zawiadomienia odbiorcy o przybyciu przesyłki (Art. 63 i 80 "Przep. przewoź.").
U W A G A. Odnośne terminy załadowania i wyładowania przesyłek oraz wysokość postojowego stosować należy także do wagonów przetrzymanych na bocznicach (torach prywatnych), o ile odnośne umowy bocznicowe innych terminów nie przewidują.
Opłaty za wynajem opon.
Opłaty za dodatkowe zlecenia nadawcy.
Groszy
U W A G A. Za zlecenie zatrzymania przesyłki w drodze lub skierowania jej na inną stacją niż stacja pierwotna, nowa stacja przeznaczenia pobiera ponadto za każde 100 kg 6
Opłaty za zaliczenia oraz za wydatki w gotowiźnie,
U W A G A. Zmniejszenie lub unieważnienie zaliczenia, dokonane po zawarciu umowy o przewóz w drodze zlecenia dodatkowego, nie zmienia wysokości pobieranej przez kolej prowizji.
Opłaty za zawiadomienie odbiorcy o przybyciu przesyłki lub nadawcy o jej odebraniu.
30
Opłaty za uskutecznienie sprzedaży przesyłek nieodebranych.
Od sumy sprzedażnej pobiera się 10%, najmniej od przesyłki 100
Opłata za uskutecznienie sprzedaży przesyłek nie może jednak przekraczać od jednej przesyłki sumy 2.000
Opłaty za dezynfekcje i oczyszczanie wagonów.
1) przy przesyłkach wagonowych 500
2) przy przesyłkach zwierząt pojedynczych, od sztuki 200
najwyżej od wagonu 500
lecz nie mniej niż zwrot kosztów rzeczywistych za dokonanie powyższych czynności.
W komunikacji bezpośredniej pomiędzy koleją lokalną Przeworsk-Dynów i kolejami o rozmaitej szerokości torów, opłaty za dezynfekcje i oczyszczanie wagonów pobiera się za każdą kolej oddzielnie.
Opłaty za przetrzymanie zwierząt na stacji.
Groszy
1) za konie, muły, osły oraz za bydło rogate duże - od sztuki 8
2) za bydło drobne, trzodą chlewną i psy - od sztuki 4
3) za ptactwo - od sztuki 1
Opłaty za korzystanie z urządzeń do pojenia zwierząt.
1) od koni, mułów, osłów i bydła rogatego dużego oraz zwierząt dzikich - od sztuki 2
2) od innych zwierząt za wagon 20
NOMENKLATURA I KLASYFIKACJA TOWARÓW.
Do klasy II-ej należą wszelkie zwyczajne przesyłki wagonowe towarów, niewymienionych w niniejszej Nomenklaturze ani też w Postanowieniach taryfowych (Dział B, Część II nin. Taryfy).
grafika
TABELA OPŁAT ZA PRZEWÓZ TOWARÓW.*)
TARYFY WYJĄTKOWE
Na przewóz żwiru.
TARYFA WYJĄTKOWA № 2.
Na przewóz szlamu do nawożenia.
TARYFA WYJĄTKOWA № 3.
Na przewóz jęczmienia, pszenicy i żyta w ziarnie.
TARYFA WYJĄTKOWA № 4.
Na przewóz mąki zbożowej, kaszy, otrąb zbożowych, grysu i osypki.
TARYFA WYJĄTKOWA № 5.
Na przewóz zwierząt domowych żywych.
TARYFA WYJĄTKOWA № 6.
Na przewóz jaj ptasich.
TARYFA WYJĄTKOWA № 7.
Na przewóz gipsu surowego (kamienia gipsowego) i gipsu surowego mielonego.
Przewoźne według taryfy niniejszej oblicza się od razu przy nadaniu tylko w tym przypadku, jeżeli odbiorca za zgodą Zarządu kolei lokalnej Przeworsk-Dynów w Przeworsku złoży temu Zarządowi deklarację w formie aktu prawnego, zobowiązującą odbiorcę, w razie niedopełnienia warunków określonych niniejszą taryfą, do wyrównania różnicy pomiędzy opłatą uiszczoną według taryfy niniejszej, a opłatą według normalnej klasy VI, w terminie 14-dniowym od chwili przesłania odbiorcy zestawienia różnic przez Zarząd kolei lokalnej Przeworsk-Dynów w Przeworsku.
Przy obliczaniu różnicy miarodajną będzie taryfa, obowiązująca w dniu nadaniu przesyłki.
Taryfa niniejsza ma również zastosowanie do przesyłek, nadawanych w Łopuszce Wielkiej za bezpośrednim listem przewozowym w komunikacji z koleją normalnotorową.
TARYFA WYJĄTKOWA № 8.
Na przewóz gipsu palonego.
TARYFA WYJĄTKOWA № 9.
Na przewóz wytłoków buraczanych w stanie mokrym.
Warunki stosowania. Przesyłka powinna być dowieziona drogą kołową lub bocznicą z rafinerji cukru, położonej w pobliżu stacji Przeworsk Wąski.
ZAŁĄCZNIKI
WYKAZ ODLEGŁOŚCI TARYFOWYCH.
SPIS STACYJ, PRZYSTANKÓW I ŁADOWNI KOLEJOWYCH.
500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia
Robert Horbaczewski 20.01.20251 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.
Monika Pogroszewska 02.01.2025W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.
Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.20241 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.
Tomasz Ciechoński 31.12.2024Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.
Beata Dązbłaż 28.12.2024Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.
kk/pap 12.12.2024Identyfikator: | Dz.U.1927.29.253 |
Rodzaj: | Rozporządzenie |
Tytuł: | Zatwierdzenie taryfy osobowej, bagażowej i towarowej kolei lokalnej Przeworsk-Dynów. |
Data aktu: | 25/03/1927 |
Data ogłoszenia: | 30/03/1927 |
Data wejścia w życie: | 01/04/1927 |