Wykonanie ustawy z dnia 25 marca 1926 r. o uiszczaniu podatków bezpośrednich i niektórych opłat skarbowych w naturze zbożem i węglem.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 6 sierpnia 1926 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Dóbr Państwowych oraz Ministrem Przemysłu i Handlu w celu wykonania ustawy z dnia 25 marca 1926 r. o uiszczaniu podatków bezpośrednich i niektórych opłat skarbowych w naturze zbożem i węglem (Dz. U. R. P. № 35 poz. 212).

Na mocy artykułu 5 ustawy z dnia 25 marca 1926 r. o uiszczaniu podatków bezpośrednich i niektórych opłat skarbowych w naturze zbożem i węglem (Dz. U. R. P. № 36 poz. 212) zarządza się. co następuje:
§  1.
W sposób wskazany w artykule 1 ustawy z dnia 25 marca 1926 r. o uiszczaniu podatków bezpośrednich i niektórych opłat skarbowych w naturze zbożem i węglem (Dz. U. R. P. № 36 poz. 212), mogą być przymusowo pobierane względnie dobrowolnie uiszczane wszystkie podatki bezpośrednie oraz z opłat skarbowych - podatek spadkowy.
§  2. 1
Podstawowe ceny zboża (loco wagon stacji ładunkowej), miarodajne przy przyjmowaniu tegoż na poczet zaległych należności, oznaczać będzie Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Dóbr Państwowych oraz z Ministrem Przemysłu i Handlu na okresy 15-dniowe i ogłaszać je w Monitorze Polskim.

Ceny te dla poszczególnych województw ustalane bada według jakości (standartów), jak następuje:

1)
dla żyta:
a)
na obszarze województw: poznańskiego i pomorskiego przy ciężarze gatunkowym 690 gramów w litrze (68,90 klg. w hektolitrze), - przy zanieczyszczeniu do 2,5% oraz wilgoci do 15%;
b)
na obszarze województw: warszawskiego, lubelskiego, łódzkiego i kieleckiego - przy wadze 686 gramów w litrze (68,40 klg. w hektolitrze), zanieczyszczeniu do 2,5% i wilgoci do 15%;
c)
na obszarze województw: krakowskiego i śląskiego - przy wadze 683 gramów w litrze (68,10 klg. w hektolitrze), zanieczyszczeniu do 2,5% i wilgoci do 15%;
d)
na obszarze województw: lwowskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego, nowogródzkiego, białostockiego, poleskiego, wołyńskiego i wileńskiego - przy wadze 677,5 gramów w litrze (67,50 klg. w hektolitrze), zanieczyszczeniu do 2,5% i wilgoci do 15%;
2)
dla owsa:
a)
na obszarze województw: poznańskiego, pomorskiego, warszawskiego, lubelskiego, łódzkiego, kieleckiego, krakowskiego i śląskiego - przy wadze 455 gramów w litrze (44,55 klg. w hektolitrze), zanieczyszczeniu do 3,5%, wilgoci do 15%;
b)
na obszarze województw, wołyńskiego, lwowskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego, nowogródzkiego, białostockiego, poleskiego i wileńskiego- przy wadze 430,50 gramów w litrze (42 klg. w hektolitrze), zanieczyszczeniu do 3,5% i wilgoci do 15%.

Oszacowanie zboża przy odbiorze przez upoważniona organa dokonywane będzie na podstawie powyższych cen przy uwzględnieniu odchyleń w zależności od jakości zboża według zasad podanych w załączniku do niniejszego paragrafu.

Podstawowe ceny zboża ustalane będą na zasadzie danych, dostarczanych przez specjalne w tym celu powołane komisje wojewódzkie.

XV skład komisji wchodzą: wojewoda względnie jego delegat - jako przewodniczący - oraz w charakterze członków: przedstawiciel miejscowej Izby Skarbowej i delegat intendentury wojskowej tudzież dwaj przedstawiciele organizacyj rolniczych.

§  3.
Ceny węgla, przyjmowanego na poczet zaległych należności, oznaczać będzie Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu na okresy 30-dniowe i ogłaszać je będzie w Monitorze Polskim.
§  4. 2
W wypadkach, określonych w części pierwszej art. 1 ustawy, przyjmować będzie zboże na poczet zaległych podatków intendentura wojskowa w trybie następującym:

Właściwa władza podatkowa I instancji zawiadomi płatnika, że o ile w ciągu 14-stu dni po dotacji na zasadzie obowiązujących przepisów egzekucyjnych.

Powyższe przepisy nie stoją na przeszkodzie do stosowania ogólnych przepisów egzekucyjnych przy ściąganiu zaległości podatkowych. W razie obawy, że płatnik może uchylić zboże z pod egzekucji, władza podatkowa 1-ej instancji władna jest uskutecznić zajęcie zboża przed upływem 14-dniowego terminu wskazanego w części drugiej niniejszego paragrafu.

§  5.
Przy przymusowym poborze zaległych należności węglem mają analogiczne zastosowanie przepisy paragrafu 4 z ta zmianą, że instytucje względnie urzędy upoważnione cło odbioru zajętego węgla będą każdorazowo wyznaczane przez Ministra Skarbu.
§  6.
W wypadkach dobrowolnego uiszczania należności skarbowych w naturze (część trzecia art. 1 ustawy), zboże lub węgiel odbierane bada przez upoważnione do tego organa rządowe, organizacje lub instytucje.

Organa rządowe, organizacje i instytucje upoważnione do przyjmowania zboża lub węgla ogłaszane będą w Monitorze Polskim.

Na dostarczone zboże względnie węgiel otrzymają płatnicy dowód dostarczenia z wymienieniem równowartości dostarczonego zboża względnie węgla. Drugi egzemplarz tego dowodu winien być równocześnie przesłany do właściwego urzędu skarbowego, trzeci zaś do właściwej kasy skarbowej. Otrzymany dowód dostarczenia winien płatnik złożyć przy odpowiedniej deklaracji we właściwej kasie skarbowej, która przyjmuje ten dowód jako wpłatę na poczet należności podatkowej, wskazanej przez płatnika i wystawi mu pokwitowanie kasowe z uiszczenia należności w odpowiedniej wysokości.

Równowartość wystawionych dowodów dostarczenia winny instytucje upoważnione pokryć gotówką w terminie i na warunkach określonych przez Ministra Skarbu.

§  7.
Sposób zarachowania należności skarbowych na podstawie dowodów dostarczania zboża lub węgla i wyrównania tego rachunku przelewem sum z kredytów budżetowych przez organa rządowe względnie wpłatę gotówki przez organizacje i instytucje upoważnione do przyjmowania zboża lub węgla unormuje osobne zarządzenie.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

Tabela dla określenia cen zboża w myśl części drugiej par. 2 nin. rozp.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Nie będą przyjmowane:

1) żyto o ciężarze gatunkowym niższym jak 675 gramów w litrze (115 f. h.), zanieczyszczeniu wyższem jak 3%, oraz wilgoci wyższej jak 17%,

2) pszenica o ciężarze gatunkowym niższym jak 715 gramów w litrze (121 f. h.), zanieczyszczeniu wyższem jak 6%, oraz wilgoci wyższej jak 17%,

3) owies o ciężarze gatunkowym niższym jak 429 gramów w Utrze (71, 5 f. h.), zanieczyszczeniu wyższem jak 3 1/2% plus 5% domieszek obcych ziarn zbożowych i pastewnych oraz wilgoci ponad 17%.

1 § 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 9 grudnia 1926 r. (Dz.U.26.124.720) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 1926 r.
2 § 4 zmieniony przez § 2 rozporządzenia z dnia 9 grudnia 1926 r. (Dz.U.26.124.720) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 1926 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst ze względu na swoją bezprzedmiotowość.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1926.89.505

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy z dnia 25 marca 1926 r. o uiszczaniu podatków bezpośrednich i niektórych opłat skarbowych w naturze zbożem i węglem.
Data aktu: 06/08/1926
Data ogłoszenia: 30/08/1926
Data wejścia w życie: 30/08/1926