united kingdom
ukraine

Komisja kwalifikacyjna, powołana do orzekania o nienadawaniu się oficerów Korpusu Kontrolerów i oficerów tego korpusu awansowanych na generałów do służby w tym korpusie.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 5 maja 1926 r.
o komisji kwalifikacyjnej, powołanej do orzekania o nienadawaniu się oficerów Korpusu Kontrolerów i oficerów tego korpusu awansowanych na generałów do służby w tym korpusie.

Na mocy art. 30 ustawy o podstawowych obowiązkach i prawach oficerów Wojsk Polskich z dnia 23-go marca 1922 roku (Dz. U. R. P. № 32 poz. 256) zarządzam co następuje:
§  1.
Komisję kwalifikacyjną, powołaną do orzekania o nienadawaniu się oficerów Korpusu Kontrolerów (t. j. oficerów, należących do Korpusu Kontrolerów w rozumieniu art. 5 pkt. 11 ustawy o podstawowych obowiązkach i prawach oficerów, lub oficerów tego Korpusu awansowanych na generałów) do pełnienia służby w Korpusie Kontrolerów, stanowi:
a)
Szef Korpusu Kontrolerów - jako przewodniczący komisji;
b)
Zastępca Szefa Korpusu Kontrolerów - jako zastępca przewodniczącego komisji;
c)
7-miu oficerów Korpusu Kontrolerów-w tem 4-ch oficerów Korpusu Kontrolerów, awansowanych na generałów i 3-ch pułkowników Korpusu Kontrolerów - wyznaczonych jako członkowie komisji, corocznie w grudniu, przez Ministra Spraw Wojskowych, na wniosek Szefa Korpusu Kontrolerów.
§  2.
Komisja orzeka w zespołach, składających się z 5-ciu osób, a to:
a)
o oficerach Korpusu Kontrolerów awansowanych na generałów, w zespole złożonym z Szefa Korpusu Kontrolerów, względnie jego zastępcy - jako przewodniczącego i z 4-ch członków komisji w stopniu generalskim;
b)
o innych oficerach Korpusu Kontrolerów, w zespole złożonym z Szefa Korpusu Kontrolerów, względnie jego zastępcy - jako przewodniczącego i z 4-ch członków komisji, w tem 2-ch w stopniu generalskim, a 2-ch w stopniu pułkownika.

Skład osobowy zespołu orzekającego wyznacza Minister Spraw Wojskowych, na wniosek Szefa Korpusu Kontrolerów, dla każdej sprawy oddzielnie.

O ile Zastępca Szefa Korpusu Kontrolerów nie przewodniczy w danym zespole orzekającym, może on być wyznaczony na członka tego zespołu.

§  3.
W skład komisji nie mogą wchodzić oficerowie, przeciw którym prowadzone są dochodzenia dyscyplinarne, sądowo-karne, lub sądowo-honorowe.
§  4.
W skład zespołu orzekającego nie mogą wchodzić krewni i powinowaci oficera, o którym ma być wydane orzeczenie, a to:
a)
krewni wstępni i zstępni;
b)
krewni w linji bocznej do 4-go stopnia włącznie;
c)
powinowaci do 2-go stopnia włącznie.

W skład zespołu orzekającego nie mogą również wchodzić przełożeni, którzy wydali danemu oficerowi kwalifikację, stanowiącą podstawę do wdrożenia postępowania w myśl niniejszych przepisów.

Członka zespołu orzekającego, zwołanego dla danej sprawy, można wyłączyć na wniosek jednego z członków tego zespołu, lub na prośbę oficera, którego sprawa ma być rozpatrywaną - o ile odnośny zespół orzekający uzna to za wskazane. Postanowienie w tym względzie zapada w postaci uchwały.

Postanowienia 2-go i 3-go ustępu niniejszego paragrafu nie mają zastosowania do Szefa Korpusu Kontrolerów.

§  5.
W razie zdekompletowania liczby członków komisji (§ 1 pkt. c), Minister Spraw Wojskowych uzupełnia ją przez bezzwłoczne wyznaczenie na członka komisji innego oficera w odpowiednim stopniu.

Przepis ten ma również zastosowanie w razie wdrożenia przeciw członkowi komisji dochodzeń, wymienionych w § 3-im.

§  6.
W razie niemożności wyznaczenia na członków komisji oficerów w stopniach oznaczonych w § 1 pkt. c, wyznacza się. do tej funkcji oficerów w stopniu bezpośrednio niższym, aż do chwili powstania możności wyznaczenia oficera w stopniu właściwym.
§  7.
Orzecznictwu komisji podlegać mogą oficerowie Korpusu Kontrolerów z reguły po każdorazowem otrzymaniu ujemnej rocznej kwalifikacji.
§  8.
O poddaniu oficera Korpusu Kontrolerów orzeczeniu komisji postanawia Minister Spraw Wojskowych z reguły na podstawie jego rocznej ujemnej kwalifikacji, po wysłuchaniu Szefa Korpusu Kontrolerów.

Ministrowi Spraw Wojskowych przysługuje nadto w drodze wyjątku prawo poddania oficera Korpusu Kontrolerów orzeczeniu komisji w każdej chwili na wniosek, względnie po wysłuchaniu Szefa Korpusu Kontrolerów, w razie nagłego powstania wyjątkowych okoliczności, dyskwalifikujących danego oficera do służby w Korpusie Kontrolerów.

§  9.
Po otrzymaniu postanowienia Ministra Spraw Wojskowych o poddaniu oficera Korpusu Kontrolerów orzeczeniu komisji, przewodniczący jej bezzwłocznie ustanawia jednego z członków wyznaczonego przez Ministra Spraw Wojskowych zespołu (§ 2) referentem sprawy oraz oznacza jaknajrychlejszy termin posiedzenia, przy uwzględnieniu odpowiedniego czasu, potrzebnego referentowi do zapoznania się ze sprawą i przeprowadzenia ewentualnych potrzebnych badań.
§  10.
Referentowi sprawy przysługuje prawo badania odpowiednich akt i przesłuchiwania wszystkich tych osób, których przesłuchanie uzna za potrzebne.
§  11.
Referent przedstawia na posiedzeniu komisji (zespołu orzekającego), zwołanem przez przewodniczącego w oznaczonym terminie, wyniki swych badań wraz ze swym wnioskiem.

Oficer, przeciw któremu toczy się dochodzenie powinien być przez komisje, przesłuchany i ma prawo bronić się osobiście.

§  12.
Po wysłuchaniu sprawozdania i wniosków referenta, komisja przystopuje do rozpatrzenia sprawy i wydania orzeczenia, którego treścią może być, że:
a)
oficer nie nadają się do służby w Korpusie Kontrolerów,
b)
oficer nadaje się, do służby w Korpusie Kontrolerów.
§  13.
W razie zapatrywania komisji, że sprawa jest jeszcze niedojrzałą do wydania orzeczenia, komisja może w drodze uchwały postanowić przeprowadzenie potrzebnych badań w swej obecności (przejrzenie akt, przesłuchanie świadków, rzeczoznawców i t. p.), lub postanowić przeprowadzenie dodatkowych badań przez referenta w kierunku oznaczonym w uchwale. W tym ostatnim wypadku przewodniczący (zastępca) wyznacza termin do przeprowadzenia tych badań, oraz termin następnego posiedzenia komisji w tej sprawie.
§  14.
Posiedzenia komisji odbywają się tajnie pod kierownictwem przewodniczącego (zastępcy).
§  15.
Uchwały i orzeczenia komisji zapadają większością głosów.

Członkowie zespołu orzekającego głosują w kolejności stopni (starszeństwa), zaczynając od najmłodszego. Przewodniczący (zastępca) głosuje ostatni.

§  16.
Orzeczenia komisji są ostateczne.

Orzeczenia komisji wpisuje się w liście kwalifikacyjnej danego oficera, a odnośny wpis podpisują wszyscy członkowie zespołu orzekającego.

W razie wydania orzeczenia dodatniego dla oficera (§ 12 pkt. b) wpisuje się tam nadto motywy tego orzeczenia.

§  17.
Jeżeli Minister Spraw Wojskowych przychyli się do orzeczenia komisji, stwierdzającego nienadawanie się oficera do służby w Korpusie Kontrolerów (§ 12 pkt. a), przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej wniosek stosownie do art. 76 ustęp ostatni ustawy o podstawowych obowiązkach i prawach, oficerów Wojsk Polskich.
§  18.
Aż do czasu wyznaczenia członków komisji w terminie określonym w § 1 pkt. c, należy przejściowo, celem bezzwłocznego rozpoczęcia działania komisji, wyznaczyć jej członków (§ 1 pkt. c) w ciągu tygodnia od ogłoszenia niniejszego rozporządzenia.

Tak utworzona komisja rozpatrzy i orzeknie w sprawach oficerów Korpusu Kontrolerów, przekazanych jej przez Ministra Spraw Wojskowych, na podstawie ich ujemnej kwalifikacji za rok 1925, względnie przekazanych w drodze wyjątku na podstawie okoliczności, które nastąpiły w ciągu roku 1926.

§  19.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierzam Ministrowi Spraw Wojskowych.
§  20.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1926.47.282

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Komisja kwalifikacyjna, powołana do orzekania o nienadawaniu się oficerów Korpusu Kontrolerów i oficerów tego korpusu awansowanych na generałów do służby w tym korpusie.
Data aktu: 05/05/1926
Data ogłoszenia: 14/05/1926
Data wejścia w życie: 14/05/1926