Wykonanie art. 99 ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych wojska polskiego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 października 1926 r.
w sprawie wykonania art. 99 ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych wojska polskiego.

Na mocy art. 99 ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych wojska polskiego (Dz. U. R. P. № 72 poz. 698) zarządza się co następuje:
§  1.
Wszystkie państwowe i samorządowe urzędy oraz zakłady i instytucje, subwencjonowane przez Państwo, nadawać będą w ramach obowiązujących w poszczególnych działach służby przepisów wakujące stanowiska, wymagające wykształcenia niższego, przedewszystkiem kandydatom z pośród wysłużonych podoficerów zawodowych zależnie od ich kwalifikacyj, a następnie dopiero, w razie braku kandydatów z pośród wysłużonych podoficerów zawodowych, pozostałym kandydatom.
§  2.
Poszczególni ministrowie ustalą rodzaj i ilość stanowisk, które w podległych im urzędach oraz zakładach i instytucjach, subwencjonowanych przez Państwo, powinny być nadawane przedewszystkiem wysłużonym podoficerom zawodowym i wykonywać będą nadzór nad tem, by pierwszeństwo w nadawaniu tych stanowisk wysłużonym podoficerom zawodowym było przestrzegane.
§  3.
Poszczególni ministrowie podadzą Ministrowi Spraw Wojskowych do wiadomości warunki, wymagane w podległych im urzędach oraz zakładach i instytucjach subwencjonowanych przez Państwo, do otrzymania stanowiska.
§  4.
W ciągu ostatniego tygodnia każdego ćwierćrocza poszczególni ministrowie przesyłać będą Ministrowi Spraw Wojskowych wykazy stanowisk, które wakować będą w następnem ćwierćroczu, podając równocześnie termin, w którym muszą być objęte.
§  5.
Stosownie do warunków, wymienionych w § 3 niniejszego rozporządzenia, wysłużeni podoficerowie zawodowi zależnie od ich kwalifikacyj i na podstawie wniesionego podania zakwalifikowani zostają jako kandydaci na stanowiska w poszczególnych działach służby państwowej i samorządowej.

Równocześnie z zakwalifikowaniem ustalona zostaje kolejność pierwszeństwa kandydatów w poszczególnych grupach stanowisk.

§  6.
Kwalifikowanie wysłużonych podoficerów zawodowych przeprowadza korni,ja kwalifikacyjna przy Ministerstwie Spraw Wojskowych, której skład ustali rozporządzenie Ministra Spraw Wojskowych.

W skład komisji kwalifikacyjnej wchodzą każdorazowo przedstawiciele zainteresowanych ministrów.

§  7.
Na podstawie wykazów, przesyłanych Ministrowi Spraw Wojskowych przez poszczególnych ministrów w myśl § 4 niniejszego rozporządzenia, komisja kwalifikacyjna wyznacza imiennie kandydatów na wakujące stanowisko w kolejności pierwszeństwa, ustalonej w myśl § 5 niniejszego rozporządzenia, przesyłając ich podania władzom uprawnionym do nadawania stanowisk, którym urzędy, zakhdy i in stytucje z wakującemi stanowiskami podlegają.

Wymienione w poprzednim ustępie władze obowiązane są w przeciągu 14 dni od daty otrzymania podania rozstrzygnąć o przyjęciu lub nieprzyjęciu kandydata.

W wypadku przyjęcia zawiadamiają one bezpośrednio kandydata i komisję kwalifikacyjną, przyczem zawiadomienie o przyjęciu powinno zawierać: rodzaj stanowiska, kategorją uposażenia oraz termin, w którym stanowisko musi być objęte.

W wypadku nieprzyjęcia zawiadamiają one ko misję kwalifikacyjną, zwracając podania: podają po wody nieprzyjęcia.

§  8.
Stanowiska, nienadne kandydatom z po śród wysłużonych podoficerów zawodowych w terminie, określonym w myśl § 4 ninieszego rozporządzenia, mogą być nadane innym kandydatom.
§  9.
Nieobjęcie stanowiska w terminie, przewidzianym przez właściwe przepisy służbowe, bez uzasadnionych powodów powoduje utratę prawa do stanowiska na rzecz następcy w kolejności pierwszeństwa.

Dwukrotne nieobjęcie stanowiska bez uzasadnionych powodów powoduje utratę prawa otrzymania stanowiska na podstawie art. 99 ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych wojska polskiego,

§  10.
Rozporządzenie mniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024