Popieranie przemysłu ludowego.

USTAWA
z dnia 31 lipca 1924 r.
o popieraniu przemysłu ludowego.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawą następującej treści:
Art.  1.

Celem poparcia przemysłu ludowego oraz podniesienia jego wytwórczości upoważnia się Ministra Skarbu do udzielenia gwarancji Skarbu Państwa za zobowiązania, zaciągnięte przez przemysł ludowy i zbliżone do niego działy przemysłu domowego oraz wytwórcze kooperatywy i zrzeszenia tych przemysłów w instytucjach kredytowych.

Za przemysł ludowy w rozumieniu niniejszej ustawy należy uważać wytwarzanie przedmiotów użytkowych i zdobniczych, o cechach etnicznych, z własnych lub nabytych surowców, we własnych warsztatach pracy, o ile wytwarzanie to odbywa się samodzielnie, przy pomocy członków rodziny, bądź dziennych najemników.

Za przemysł domowy uważać natęży wytwarzanie przedmiotów użytkowych lub przemysłu artystycznego, w celach zbytu na rachunek własny, o ile wytwarzanie to odbywa się obok głównego zajęcia domowego lub zawodowego i nie ma cech rzemiosła.

Art.  2.

Gwarancja Skarbu Państwa trwać będzie przez okres pięciu lat, licząc od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy i udzielona będzie w pierwszym roku do wysokości 100.000 zł., zaś w następnych dwu latach zwiększać się będzie o dalsze 50.000 zł; rocznie.

Gwarancja rozciąga się na cały kapitał pożyczkowy procentowy i koszty, może być jednak zrealizowana po wyczerpaniu przez instytucje kredytowe, udzielające kredytu, wszelkich środków prawnych w celu ściągnięcia należności od dłużników* poręczycieli i żyrantów, włącznie z przeprowadzeniem egzekucji sądowej.

Art.  3.

Warunki i termin udzielania kredytu oraz sposób jego zabezpieczenia określi Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Art.  4.

Korzystający z kredytu na zasadzie niniejszej gwarancji opłacają odsetki nie wyższe, niż 6% w stosunku rocznym.

Ewentualną nadwyżką między tą stopę procentową a faktycznie pobieraną przez instytucje kredytowe pokrywa Skarb Państwa, w którym to celu upoważnia się Ministra Skarbu do wstawienia do budżetu państwowego przez okres lat pięciu corocznie odpowiedniego kredytu.

Art.  5.

Prócz pomocy finansowej, określonej w poprzednich artykułach, Skarb Państwa udziela poparcia przemysłowi ludowemu przez Otworzenie funduszu zasiłkowego. Na ten fundusz Wstawia się przez pięć lat do budżetu państwowego corocznie po 10.000 zł. do dyspozycji Ministra Przemysłu i Handlu.

Z funduszu tego korzystać mogą również organizacje i instytucie samorządowe i społeczne, zajmujące się na większych obszarach kraju popieraniem przemysłu ludowego i domowego.

Art.  6.

W celu przeprowadzenia akcji, określonej w art. 1 i 5, tworzy się przy Ministrze Przemysłu i Handlu "Komitet Popierania Przemysłu Ludowego" jako organ doradczy. W skład tego Komitetu wchodzą, przedstawiciele Ministerstwa Przemysłu i Handlu, Rolnictwa i Dóbr Państwowych oraz Skarbu, wyznaczeni przez właściwych ministrów i mianowani na trzy lata przez Ministra Przemysłu i Handlu delegaci organizacji i instytucji, mających na celu popieranie przemysłu ludowego, oraz związków wywozowych wyrobów rzeczonego przemysłu (art. 1), a nadto znani na tem polu działacze.

Komitetowi przewodniczy Minister Przemysłu i Handlu, lub wyznaczony przez niego zastępca i zwołuje go w miarę potrzeby z inicjatywy własnej lub na wniosek przynajmniej 3 członków Komitetu.

Minister Przemysłu i Handlu mianuje sekretarza Komitetu.

Art.  7.

Działalność Komitetu obejmuje przedstawianie Ministrowi Przemysłu i Handlu wniosków i opinji, dotyczących całokształtu akcji popierania przemysłu ludowego, w szczególności zaś jego badania, krzewienia, doskonalenia technicznego i artystycznego, względnie zachowania charakteru etnicznego, organizacji zbytu, wytwórczości przemysłu ludowego oraz poparcia finansowego.

Art.  8.

Wykonanie niniejszej ustawy powierza się Ministrowi Przemysłu i handlu w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Art.  9.

Ustawa niniejsza z dniem jej ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.80.778

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Popieranie przemysłu ludowego.
Data aktu: 31/07/1924
Data ogłoszenia: 15/09/1924
Data wejścia w życie: 15/09/1924