Środki prawne przeciw orzeczeniom i zarządzeniom państwowych władz szkolnych.

USTAWA
z dnia 31 lipca 1924 r.
o środkach prawnych przeciw orzeczeniom i zarządzeniom państwowych władz szkolnych.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:
Art.  1.

O ile poszczególne ustawy, wydane po wejściu w życie ustawy niniejszej, nie będą zawierały odmiennych postanowień, służy od orzeczeń i zarządzeń, wydanych przez .państwowe bładze szkolne I instancji, odwołanie do państwowej władzy szkolnej II instancji, która rozstrzyga ostatecznie, zaś od orzeczeń i zarządzeń, wydanych w instancji I przez państwowe władze szkolne II instancji - odwołanie do Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Art.  2.

O ile w ustawach, wydanych po wejściu w życie niniejszej ustawy, inny termin nie będzie przepisany, odwołanie wnosi się w ciągu dni 14 od dnia doręczenia orzeczenia lub zarządzenia, za pośrednictwem władzy, która je w I instancji wydała. Dnia doręczenia nie wlicza się do terminu czternastodniowego.

Art.  3.

Odwołanie można wnieść pisemnie lub zgłosić ustnie do protokółu. Dzień nadania na pocztą lub telegraf uważa się za dzień wniesienia odwołania.

Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na niedzielą lub święto, termin kończy się dopiero w następnym dniu powszednim.

Art.  4.

Władza odwoławcza winna rozstrzygnąć sprawę, w ciągu 6 tygodni od chwili otrzymania odwołania. W przypadkach wyjątkowych, gdy ostateczne rozstrzygnięcie w terminie sześciotygodniowym nie będzie możliwe, władza odwoławcza winna zawiadomić o tem stroną interesowaną, wskazując kiedy rozstrzygnięcie nastąpi,

Art.  5.

instancja odwoławcza orzeka o niedopuszczalności, względnie o spóźnionym terminie wniesienia odwołania.

Z odwołaniem można poleczyć prośbę o przywrócenie terminu, jeżeli strona udowodni, że opóźnienie nastąpiło bet jej winy, z powodu nieprzezwyciężonych przeszkód, oraz o ile odwołanie wniesiono najpóźniej w ciągu 7 dni po ustaleniu przeszkody. Prośbę o przywrócenie terminu rozstrzyga instancja odwoławcza.

Art.  6.

Orzeczenia i zarządzenia władz szkolnych winny zawierać pouczenie wyjaśniające, czy sprawa; podlega dalszemu tokowi instancji, jeśli zaś podlega, to winny podawać wyraźnie termin wniesienia odwołania, tudzież władzę, do której je wnieść należy.

W razie mylnego wyznaczenia terminu w orzeczeniu lub zarządzeniu, odwołanie, wniesione w terminie wyznaczonym, chociażby po upływie właściwego terminu ustawowego, uważa się za wniesione w terminie ustawowym.

Jeżeli mylnie wskazano władzę, do której odwołanie podać należy, właściwa instancja odwoławcza po otrzymaniu sprawy od władzy .niewłaściwej postąpi z odwołaniem tak, jak gdyby było ono od początku wniesione do władzy właściwej.

Jeżeli władza w pouczeniu mylnie wskaże, że jej zarządzenie lub orzeczenie nie podlega już odwołaniu, albo jeżeli nie da żadnego pouczenia, strona interesowana ma prawo żądać od niej sprostowania, względnie uzupełnienia zarządzenia lub orzeczenia.

Art.  7.

Strona interesowana może prosić o wznowienie postępowania, zakończonego prawomocnem orzeczeniem, z powodu nowych istotnych okoliczności faktycznych, które istniały przed wydaniem orzeczenia i wpłynąć mogą na zmianę orzeczenia.

O dopuszczalności wznowienia orzeka władza, która w tej sprawy wydala orzeczenie w ostatniej instancji.

Prośba o wznowienie nie wstrzymuje wykonania prawomocnego orzeczenia, o ile władza, orzekająca o wznowieniu, inaczej nie postanowi.

Art.  8.

Przepisy niniejszej ustawy nie dotyczą Orzeczeń, wydanych w postępowaniu karno-administracyjnem.

Art.  9.

Uchyla się przepisy, odnoszące się do przedmiotów, unormowanych w niniejszej ustawie, z wyjątkiem przepisów, w których ustanowione są krótsze, niż 14-dniowe terminy odwołań.

Art.  10.

Ustawa niniejsza obowiązuje na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej z wyjątkiem Województwa śląskiego. Na obszarze województw: poznańskiego i pomorskiego ustawa niniejsza nie ma Zastosowania o postępowania uchwałowego i sporno-administracyjnego.

Art.  11.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

W wypadkach, w których orzeczenie, wydane w II instancji, zostało doręczone przed wejściem W życie niniejsze; ustawy, należy, o ile odwołanie do III instancji nie zostało jelcze wniesione, postępować tak, jak gdyby orzeczenie H instancji zostało doręczone w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy.

Art.  12.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrowi Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.76.748

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Środki prawne przeciw orzeczeniom i zarządzeniom państwowych władz szkolnych.
Data aktu: 31/07/1924
Data ogłoszenia: 31/08/1924
Data wejścia w życie: 31/08/1924