Wykonanie ustawy z dnia 30 października 1923 r. o państwowych stypendjach oraz innych formach pomocy dla młodzieży akademickiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA WYZNAŃ RELIGIJNYCH I OŚWIECENIA PUBLICZNEGO
z dnia 4 lipca 1924 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu w sprawie wykonania ustawy z dnia 30 października 1923 r. o państwowych stypendjach oraz innych formach pomocy dla młodzieży akademickiej.

Na zasadzie artykułu 15 ustawy z dnia 30 października 1923 r. o państwowych stypendjach oraz innych formach pomocy dla młodzieży akademickiej (Dz. U. R. P. № 118, poz. 942) zarządza się co następuje:
Do art. 1.
§  1.
Podania do rad wydziałowych na ręce właściwych dziekanów o przyznanie zwrotnego stypendjum, bądź zwrotnej pożyczki, kandydaci składają na formularzach, nabywanych w sekretarjatach szkół akademickich.
§  2.
Kandydaci, ubiegający się er stypendjum, bądź pożyczką, po raz pierwszy, dołączają do podań ogólne zobowiązanie zwrotu wszystkich przyznanych im sum, przyczem kandydaci pełnoletni obowiązani są podpisać zabowiązanie na formularzu podanym w załączniku 1, za studentów zaś niepełnoletnich podpisuje zobowiązanie na formularzu, podanym w załączniku 2, ojciec, a w braku ojca - opiekun (opiekunka matka).

W razie podpisania zobowiązania przez ojca (opiekuna) student po dojściu do pełnoletności obowiązany jest sam podpisać nowe zobowiązanie na formularzu podanym w załączniku 3, które obejmować ma także stypendja i pożyczki, otrzymane przed dojściem do pełnoletności; aż do podpisania zobowiązania takiego przez studenta wypłatę, stypendjów wstrzymuje się.

Kwestury obowiązane są dopilnować, aby student w chwili dojścia do pełnoletności podpisał nowe zobowiązanie.

Po podpisaniu zobowiązania przez studenta zobowiązanie podpisane przez ojca (opiekuna) zwraca się zainteresowanemu.

§  3.
Istnienie warunków wyjątkowej zdolności i pilności oraz nieskazitelnego charakteru studenta stwierdza się w 1-szym roku studjów na podstawie ocen postępów i sprawowania w świadectwie szkoły średniej. U studentów, którzy ukończyli 1-szy rok studjów, warunki te stwierdza rada wydziałowa w sposób, jaki uzna za właściwy.

Warunek niezamożności winien być udowodniony przez poświadczenie gminy stałego zamieszkania rodziców studenta, lub, jeżeli jest sierotą, gminy, w której student przed wstąpieniem do szkoły akademickiej miał stałe miejsce zamieszkania.

§  4.
Wolni słuchacze ze stypendjów państwowych korzystać nie mogą.
§  5.
Wysokość stypendjów ulega automatycznie zwyżce lub zniżce stosownie do mnożnej ustalonej przez Rade. Ministrów na mocy art. 5 ustawy z dnia 9 października 1923 r. o uposażeniu funkcjonarjuszów państwowych i wojska (Dz. U. R. P. № 116, poz. 924).
§  6.
Podania o przyznanie stypendjów na rok akademicki składać należy nie później, niż 1 października.

Studenci, którzy już korzystali ze stypendjum, obowiązani są również do składania podań, gdy pragną ubiegać się o stypendjum w następnym roku akademickim, nie dołączają natomiast zaświadczeń niezamożności.

Podania o stypendja na początku roku akademickiego winny być przez radą wydziałową rozpatrzone i stypendja przyznane nie później, niż 15 października.

§  7.
Okres normalnego czasu studjów na danym wydziale, po którego upływie student traci prawo do pobierania stypendjum, liczy się od pierwszej imatrykulacji i obejmuje te semestry (trymestry), na które student był zapisany. Przerwa w studjach może być uwzględniona tylko w wypadkach szczególnej wagi, np. ciężkiej choroby.

Prawo to ustaje niezależnie od tego, czy stypendynsta uzyskał absolutorjum, czy też nie uzyskał.

Da art. 2.

§  8.
Zamiar studenta poświęcenia się badaniom naukowym lub pracy pedagogicznej winien być udowodniony poświadczeniem profesora, pod którego głównym kierunkiem student prowadzi studja, stwierdzającem te kierunki jego pracy.

Do art. 3 punkt b.

§  9.
Wysokość specjalnej opłaty od studentów państwowych szkół akademickich na fundusz stypendjów ustalona będzie osobnemi rozporządzeniem, będzie ona pobierana w 2 ratach: na początku 1 semestru (1 trymestru) i 2 semestru (3 trymestru) - w terminach ogłaszanych przez rektora.

Podania o zwolnienie od tej opłaty z powodu niezamożności składać należy do rad wydziałowych w terminach ogłaszanych przez dziekana wydziału.

Od wolnych słuchaczów opłaty tej nie pobiera się.

Do art. 5.

§  10.
W razie zwolnienia się stypendjum w ciągu roku akademickiego dziekan wydziału zawiadamia niezwłocznie o tem studentów drogą wywieszenia ogłoszenia, podając termin wnoszenia podań o przyznanie wakującego stypendjum.

Stypendjum to powinno być przyznane na najbliższem posiedzeniu rady wydziałowej, a wypłacone po raz pierwszy za miesiąc następujący po tym, w którym je przyznano.

Do art. 6.

§  11.
Stypendja w wysokości 50% pełnego stypendjum przeznaczone są dla studentów, nie odpowiadających warunkowi zupełnej niezamożności.

Pożyczki bezprocentowe przeznaczone są na zaspokojenie specjalnych potrzeb doraźnych, np. kosztów leczenia, i mogą być udzielone bądź stypendystom, bądź studentom, którzy dla braku warunków ustawowych lub z powodu szczupłości funduszu nie uzyskali stypendjum. Pożyczki mogą być Udzielane również po uzyskaniu absolutorjum w okresie zdawania egzaminów ostatecznych.

Do art. 7.

§  12.
Stypendjum roczne dzieli się na 10 rat miesięcznych - od października do lipca włącznie. Wypłata rat stypendialnych następuje o ile możności dnia 1 każdego miesiąca z wyjątkiem pierwszej raty październikowej, która winna być wypłacona najpóźniej d. 20 października.
§  13.
Stypendysta winien podnosić, osobiście raty stypendjalne; jedynie w wypadku stwierdzonej obłożnej choroby stypendysty ratę może podjąć osoba pisemnie przezeń upoważniona.

Do art. 8.

§  14.
Student obowiązany jest wymienić w podaniu o przyznanie stypendjum swoje zajęcia zarobkowe, mając zaś przyznane stypendjum, winien donosić dziekanatowi o każdej zmianie zaszłej w tym względzie, podając przytem czas, który na zajęcie zarobkowe poświęca i korzyści, które mu one przynoszą z dołączeniem dowodów, jako to: poświadczeń, pism powołujących lub nominacyjnych i t. p.

Do art. 9.

§  15.
Dziekanat przy pomocy kwestury prowadzi spis stypendystów z osobnemi rubrykami na uwidocznienie warunków utraty prawa do stypendjum wymienionych w art. 1 ustępie czwartym, art. 8 i art. 9 ustawy i w § 2 ustępie drugim .niniejszego rozporządzenia, oraz daty osiągnięcia przez stypendystę pełnoletności i podpisania zobowiązania.

W razie zajścia warunków, pociągających za Sobą utratę stypendjum dziekanat zarządza wstrzymanie wypłaty i postępowanie, przepisane w § 10 niniejszego rozporządzenia.

Za zaniedbanie w studjach poczytane będzie nieusprawiedliwione opuszczanie wykładów, obowiązkowych ćwiczeń, seminarjów i kollokwiów, nieprzystąpienie do egzaminów w terminach przepisanych oraz niezadawalające wyniki prac i egzaminów, będące zdaniem rady wydziałowej następstwem braku pilności stypendysty.

Do art. 10.

§  16.
Termin ostateczny składania sprawozdań Ministerstwu Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego przez rektoraty szkół akademickich z rozdawnictwa stypendjów w ukończonym roku akademickim ustala się na d. 1 września.

Do art. 6 i 11.

§  17. 1
Sumy z tytułu zwrotu stypendjów i pożyczki powinny być wpłacone do kwestury tej szkoły akademickiej, w której student otrzymał stypendjum, bądź pożyczki.

Pierwsza rata zwrotu stypendjum powinna być wpłacona nie później, niż w 4 lata po upływie roku akademickiego, w którym stypendysta opuścił szkołę.

Pierwsza rata zwrotu stypendjum w wysokości połowy sumy, otrzymanej w pierwszym roku korzystania ze stypendjum, powinna być wpłacona nie później niż w 4 lata po upływie roku akademickiego, w którym stypendysta opuścił szkołę.

Pożyczki z funduszów stypendjalnych powinny być zwrócone: w. połowie - najpóźniej w 5 lat, w pełnej sumie przed upływem 10 lat od końca roku akademickiego, w którym student opuścił szkołę.

Koniec roku akademickiego przyjmuje się przy ustalaniu terminów powyższych na d. 1 lipca.

§  18.
Sposób rejestrowania i zarachowywania przez kwesturę tudzież egzekwowania zwrotów będzie określony osobnemi instrukcjami.

Do art. 13.

§  19.
Wysokość specjalnej opłaty od studentów na cele pomocy w naturze dla młodzieży akademickiej, jako to: kuchnie, zaopatrzenie w ubranie, książki i t. p., ustalona będzie osobnem rozporządzeniem; będzie ona pobierana w 2 ratach: na początku 1-go semestru (1-go trymestru) i 2-go semestru (3-go trymestru) w terminach ogłaszanych przez rektora.

Podania o zwolnienie od tej opłaty z powodu niezamożności należy składać do rad wydziałowych w terminach ogłaszanych przez dziekana.

Opłatę na cele pomocy w naturze uiszczać winni również wolni słuchacze.

§  20.
Jaknajrychlej po terminie uiszczenia opłat na pomoc w naturze rektoraty nadsyłają Ministerstwu Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego sprawozdania z wpływów wraz z wnioskami senatów akademickich dotyczącemi użycia sum zebranych.
§  21.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z początkiem roku akademickiego 1924/25.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  1 2

(Formularz zobowiązania stypendystów pełnoletnich).

ZOBOWIĄZANIE.

Ja ........................................................

Imię nazwisko

student Wydziału .............................................

nazwa wydziału

..............................................................

Nazwa szkoły akademickiej

Urodzony dnia ..................................... 19......r.

miesiąca

obowiązuję się zwrócić Skarbowi Państwa Polskiego na Państwowy

Fundusz Stypendjów Akademickich jednorazowo lub w ratach,

zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 30 października 1923

r. o państwowych stypendiach oraz innych formach pomocy dla

młodzieży akademickiej (Dz. U. R. P. Na 118 poz. 942), tudzież

rozporządzenia z dn. 4 lipca 1924 r. w sprawie wykonania tejże

ustawy, wszystkie kwoty w ich istotnej pełnej wartości,

pobrane przezemnie tytułem stypendjum akademickiego bądź

pożyczki, przez czas moich studjów w pomienionej uczelni.

Zobowiązuje się uiszczać spłaty w kwesturze uczelni bez

przypominania mi o zobowiązaniu zwrotu 1 o przepisanych

znanych mi terminach spłaty, poczytując dopełnienie tego

obowiązku za sprawę, mego honoru.

W razie wstąpienia na służbą państwową zobowiązuję się

donieść swej władzy zwierzchniej, że pobierałem zwrotne

stypendjum państwowe.

W razie uchybienia terminom poddaje się skutkom prawnym nie

wypełnienia niniejszego zobowiązania.

................... dnia ................ 19.....r.

miejscowość miesiąc

................................................

Imię nazwisko

Zobowiązuję się również donosić kwesturze o każdej zmianie miejsca mego zamieszkania aż do czasu, kiedy stypendjum (pożyczka) zostanie całkowicie zwrócone lub umorzone

ZAŁĄCZNIK  2 3

(Formularz zobowiązania składanego

przez opiekunów za stypendystę niepełnoletniego).

ZOBOWIĄZANIE.

Ja ...........................................................

imię nazwisko

..............................................................

ojciec matka opiekun

niepełnoletniego studenta Wydziału ...........................

nazwa wydziału

..............................................................

nazwa szkoły akademickiej imię studenta

.................................. zapisany do ksiąg ludności

stałej (przynależny) w .......................................

miasto, gmina

a zamieszkały ................................................

dokładny adres

zobowiązuje, się zwrócić Skarbowi Państwa Polskiego na

Państwowy Fundusz Stypendjów Akademickich jednorazowo lub w

ratach zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 30 października

1923 r. o państwowych stypendjach oraz innych formach pomocy

dla młodzieży akademickiej (Dz. U. R. P. № 118 poz. 942),

tudzież rozporządzenia z dn. 4 lipca 1924 r. w sprawie

wykonania tejże ustawy, wszystkie kwoty w ich istotnej pełnej

wartości pobrane przez........................................

przed dojściem linią studenta nazwisko studenta jego do

pełnoletności tytułem stypendjum akademickiego bądź pożyczki,

jeżeli, doszedłszy do pełnoletności ..........................

..............................................................

imię studenta nazwisko studenta

sam nic zobowiąże się do zwrotu sum pobranych w okresie

małoletności z tytułów, powyższych.

Zobowiązuje się uiszczać spłaty w kwesturze pomionionej

uczelni bez przypominania mi o zobowiązaniu zwrotu i o

przepisanych znanych mi terminach spłaty.

W razie uchybienia terminom poddaje się skutkom prawnym

niewypełnienia niniejszego zobowiązania.

............ dnia .......................... 19 ....... r.

..................................

Urzędowe poświadczenie

własnoręczności podpisu:

Zobowiązuję się również donosić kwesturze o każdej zmianie miejsca mego zamieszkania aż do czasu, kiedy stypendjum (pożyczka) zostanie całkowicie zwrócone lub umorzone

ZAŁĄCZNIK  3 4

(Formularz zobowiązania, składanego

przez stypendystę po dojściu do

pełnoletności wzamian zobowiązania

złożonego przez opiekunów).

ZOBOWIĄZANIE.

Ja ...........................................................

imię nazwisko

student Wydziału .............................................

nazwa wydziału

......................................................urodzony

nazwa szkoły akademickie).

dnia ............................................ 19 .......r.

miesiąca

obowiązuję się zwrócić Skarbowi Państwa Polskiego na Państwowy

Fundusz Stypendjów Akademickich jednorazowo lub w ratach,

zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 30 października 1923

r. o państwowych stypendjach oraz innych formach pomocy dla

młodzieży akademickiej (Dz. U. R. P. № 118 poz. 942), tudzież

rozporządzenia z d. 4 lipca 1924 r. w sprawie wykonania tejże

ustawy, wszystkie kwoty w ich istotnej pełnej wartości,

pobrane prze-zemnie tytułem stypendjum akademickiego, bądź pożyczki, przez czas moich studjów w pomienionej uczelni

zarówno po dniu dojścia do pełnoletności, jak również raty

stypendjalne i pożyczki pobrane przezemnie przed dojściem do

pełnoletności w łącznej sumie złotych ............... wyraźnie

złotych ......................................................

Zobowiązuję się uiszczać spłaty w kwesturze uczelni bez

przypomnienia mi o obowiązaniu zwrotu i o przepisanych znanych

mi terminach spłaty, poczytując dopełnienie tego obowiązku za

sprawą mego honoru.

W razie wstąpienia na służbę państwową zobowiązuję się

donieść swej władzy zwierzchniej, że pobierałem zwrotne

stypendjum państwowe.

W razie uchybienia terminom poddaję się skutkom prawnym

niewypełnienia niniejszego zobowiązania.

................... dnia ................ 19.....r.

miejscowość miesiąc

................................................

Imię nazwisko

Zobowiązuję się również donosić kwesturze o każdej zmianie miejsca mego zamieszkania aż do czasu, kiedy stypendjum (pożyczka) zostanie całkowicie zwrócone lub umorzone

Sprostowania:

a)
W Dz. U. R. P. z 1924 r. № 66, poz. 646 w rozporządzeniu Ministra Kolei z dnia 22 lipca 1924 r. o zmianach i uzupełnieniach taryfy towarowej polskich kolei żelaznych, w paragrafie 1 rozporządzenia str. 981, szpalta pierwsza po słowach: "w beczkach i workach opuszczony został ustąp następujący: "W punkcie 34 w końcu ostatniego ustępu zdanie podane w rozporządzeniu z dnia 29 marca 1924 r. (Dz. U. R. P. № 30, poz. 303) "Ten sam sposób obliczenia stosuje ......."aż do słów: "prywatnych właścicieli" należy skreślić".
1 § 17 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 27 listopada 1928 r. (Dz.U.29.7.62) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 stycznia 1929 r.
2 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 2 rozporządzenia z dnia 27 listopada 1928 r. (Dz.U.29.7.62) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 stycznia 1929 r.
3 Załączniknr 2 zmieniony przez § 2 rozporządzenia z dnia 27 listopada 1928 r. (Dz.U.29.7.62) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 stycznia 1929 r.
4 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 2 rozporządzenia z dnia 27 listopada 1928 r. (Dz.U.29.7.62) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 stycznia 1929 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.66.645

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy z dnia 30 października 1923 r. o państwowych stypendjach oraz innych formach pomocy dla młodzieży akademickiej.
Data aktu: 04/07/1924
Data ogłoszenia: 31/07/1924
Data wejścia w życie: 01/10/1924