Nadanie statutu Państwowym Zakładom Przemysłowo-Szkolnym dla inwalidów w Piotrkowie.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 26 czerwca 1924 r.
o nadaniu statutu Państwowym Zakładom Przemysłowo-Szkolnym dla inwalidów w Piotrkowie.

Na mocy art. 1 punktu 7 oraz art. 2 ustawy z dnia 11 stycznia 1924 roku o naprawie Skarbu Państwa i reformie walutowej (Dz. U. R. P. № 4, poz. 28) oraz zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dnia 16 czerwca 1924 r. stanowię co następuje:
§  1.
Nadaję przedsiębiorstwu państwowemu "Państwowe Zakłady Przemysłowo-Szkolne dla inwalidów w Piotrkowie przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej" załączony statut, stanowiący integralną część niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierzam Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT

Państwowych Zakładów Przemysłowo - Szkolnych dla inwalidów w Piotrkowie przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej.
§ 1.
Państwowe Zakłady Przemysłowo - Szkolne dla inwalidów w Piotrkowie przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej zatrudniają zarobkowo inwalidów wojennych Rzeczypospolitej Polskiej w takiej ilości, na jaką pozwalają względy wytwórczości i kalkulacji przemysłowej, oraz ześrodkowują w sobie reedukację i kształcenie inwalidów Rzeczypospolitej Polskiej.

Zakłady podlegają Ministerstwu Pracy i Opiekł Społecznej jako przedsiębiorstwo państwowe, -stanowiące odrębną, samodzielną jednostkę gospodarczą, za której zobowiązania, poza całym majątkiem oddanym jej pod wyłączny zarząd i do wyłącznego używania, odpowiada posiłkowo Skarb Państwa.

§  2.
Państwowe Zakłady Przemysłowo - Szkolne dla inwalidów w Piotrkowie mają pod swoim wyłącznym zarządem i w wyłącznem używaniu majątek nieruchomy i ruchomy, wyznaczony im przez Skarb Państwa na zasadzie osobnego inwentarza i wykazu finansowego.

Plan gospodarczy Zakładów ustala na każdy okres budżetowy Minister Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Zakłady posiadają własną kasę poborowo-płatniczą, w której mogą przechowywać gotówkę, do wysokości ustalonej przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Skarbu, wszelkie zaś fundusze rezerwowe winny być lokowane na rachunek i do dyspozycji Zakładów w Banku Polskim lub w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Zakładom przysługuje prawo rozporządzania powyższemi funduszami w ramach budżetu względnie planu gospodarczego i postanowień niniejszego Statutu, przyczem bilansowanie i odłożenie czystego zysku do Kasy Skarbowej odbywa się po zakończeniu roku budżetowego. Termin odkładania czystego zysku do Kasy Skarbowej może być odmiennie ustalony na zasadzie zarządzenia Ministra Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Koszty szkolenia inwalidów oraz internatu szkolnego dla tychże, tudzież utrzymania odnośnego personelu są pokrywana z budżetu Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej. Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministerstwem Skarbu może powyższemi kosztami obciążyć budżet Zakładów.

§  3.
Państwowe Zakłady Przemysłowo-Szkolne dla inwalidów w Piotrkowie dzielą się na dwa zasadnicze działy: a) przemysłowo-handlowy, b) reedukacyjno-szkolny,-te zaś dzielą się na poddziały,

Szczegółowe rozczłonkowanie wymienionych powyżej działów zasadniczych na poddziały oraz regulamin służbowy dla Zakładów ustali rozporządzeniem Minister Pracy i Opieki Społecznej, a w zakresie szkolenia zawodowego inwalidów Minister Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu oraz Ministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

§  4.
Zarząd Zakładów sprawuje Dyrektor Zakładów przy pomocy kierowników zasadniczych działów Zakładów w ramach zatwierdzonego planu gospodarczego.

Dyrektora i kierowników zasadniczych działów Zakładów i głównego buchaltera tychże powołuje Minister Pracy i Opieki Społecznej przez zawarcie z nimi umowy służbowej.

Płace pozostałego personelu administracyjnego, technicznego i służby ustala się na zasadzie umów, zawartych z nimi przez Dyrektora Zakładów w granicach etatu, przewidzianego w planie gospodarczym Zakładów.

§  5.
Do zakresu działania Dyrektora Zakładów należy ogólne kierownictwo Zakładów i nadzór nad nimi, a w szczególności:
1)
reprezentowanie Zakładów nazewnątrz we wszystkich ich sprawach,
2)
zaciąganie - łącznie' z pełniącym funkcje Głównego Buchaltera Zakładów - wszelkiego rodzaju zobowiązań (w szczególności podpisywanie weksli i czeków) z wyjątkiem tych" które w rozporządzeniu Ministra Pracy i Opieki Społecznej zostaną zastrzeżone decyzji Ministra Pracy i Opieki Społecznej - rozporządzenie to będzie ogłoszone w Monitorze Polskim,
3)
załatwianie wszelkich spraw, związanych t prowadzeniem Zakładów, z wyjątkiem tych, które Minister Pracy i Opieki Społecznej zastrzeże swojej decyzji.
§  6.
Dla kontroli' Zakładów oraz dla opinjowania spraw, związanych z działalnością tychże, Minister Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Skarbu powołuje Rade. Nadzorczą, złożoną z 3 do 5 członków.

Zakres i sposób działanie. Rady Nadzorczej określi instrukcja wydana przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

§  7.
Rada Ministrów będzie władna zarządzić likwidację Zakładów oraz określić sposób jej przeprowadzenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.55.548

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Nadanie statutu Państwowym Zakładom Przemysłowo-Szkolnym dla inwalidów w Piotrkowie.
Data aktu: 26/06/1924
Data ogłoszenia: 30/06/1924
Data wejścia w życie: 30/06/1924