Wykonanie ustawy z dnia 5 grudnia 1923 r. o uposażeniu sędziów w sądownictwie powszechnem i administracyjnem oraz prokuratorów.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW, I MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI I MINISTRA SKARBU
z dnia 16 lutego 1924 r.
o wykonaniu ustawy z dnia 5 grudnia 1923 r. o uposażeniu sędziów w sądownictwie powszechnem i administracyjnem oraz prokuratorów.

Na mocy art. 23 i 26 ustawy z dnia 5 grudnia; 1923 r. o uposażeniu sędziów w sądownictwie powszechnem i administracyjnem (Dz. U. R. P. № 134, poz. 1107) zarządza się co następuje:
§  1.
Władze asygnujące przystąpią niezwłocznie do ustalenia należnej poszczególnym sędziom i prokuratorom oraz kandydatom na stanowiska sędziowskie grupy i szczebla uposażenia jak również do ustalenia przypadającej każdemu z nich liczby punktów. Szczebel, należny poszczególnym sędziom i prokuratorom, ustala się za pomocą dołączonego zestawienia grup i szczebli.

Odnośnie do prezesów i sędziów Najwyższego Trybunału Administracyjnego czynności, określone ustępem pierwszym, przeprowadza Prezes Rady Ministrów.

O wyniku należy zawiadomić interesowanych sędziów i prokuratorów oraz aplikantów egzaminowanych (asesorów) za pomocą formularza № 1.

§  2.
Postanowienia art. 14 i 15 ustawy z dnia 5 grudnia 1923 r. (Dz. U. R. P. № 134, poz. 1107) nie mają zastosowania do sędziów w sądownictwie powszechnem i prokuratorów na Górnym Śląsku.

Sędziów i prokuratorów, którzy byli w czynnej służbie Górnośląskiej części Województwa Śląskiego w chwili wejścia w życie tej ustawy, należy zaliczać do grup uposażenia w myśl art. 2, 17, 18, 19 i 21 ustawy, zaś celem oznaczenia szczebla w danej grupie należy zastosować postanowienia art. 16 z tą zmianą, że z czasu, który będzie wynikiem obliczenia, dokonanego według art. 16, nie potrąca się niepełnych półroczy lecz cały czas (lata i miesiące), w ten sposób obliczony, uwzględnia się przy ustaleniu szczebla i określeniu terminu posunięcia do następnego szczebla w myśl zasady, wyrażonej w art. 15.

Sędziowie i prokuratorzy, którzy przed objęciem służby sędziowskiej na Górnym Śląsku zostali na mocy art. 26 lub 27 ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. (Dz. U. R. P. № 65, poz. 436) zaliczeni do grupy II wzgl. III, a którzy na zasadzie art. 2, 18 i 19 powołanej ustawy z dnia 5 grudnia 1923 r. nie mogą uzyskać z dniem 1 października 1923 r. grupy wyższej niż ta, która im na mocy powołanej ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. była w swoim czasie przyznaną, zostają zaliczeni do grupy B względnie C, a czas służby począwszy od dnia zaliczenia do grupy II względnie III liczy się im w celu oznaczenia szczebla uposażenia w całości, a nie w ułamku. To postanowienie ma zastosowanie także do tych sędziów i prokuratorów, którzy byliby uzyskali grupę II na mocy art. 26 powołanej ustawy z dnia 13 lipca 1920 r., gdyby byli podlegali postanowieniom wymienionej ustawy.

O oznaczeniu grupy i szczebla uposażenia należy zawiadomić interesowanych sędziów i prokura Borów na Górnym Śląsku za pomocą formularza № 2 przesyłając jednocześnie odpis zawiadomienia Ministerstwu Sprawiedliwości do wglądu.

Do aplikantów, asesorów, sędziów śledczych i prokuratorów pomocniczych na Górnym Śląsku k stosują się przepisy art. 12, 15 i 22 ustawy.

§  3.
Dla ustalenia terminu posunięcia aplikantów egzaminowanych (asesorów) do następnego i szczebla przy pierwszem zaliczeniu, o czem mowa w art. 15, miarodajny jest półroczny okres, w którym I aplikant egzaminowany (asesor) uzyskał uposażenie I aplikanta egzaminowanego (asesora).
§  4.
W wypadkach, przewidzianych w § 2 art. 6 pustawy, nadwyżka punktów, zatrzymana z grupy niższej, umarza się przy uzyskaniu najbliższych szczebli wyższych. Np. prezes sądu okręgowego mniejszego, pobierający 1.550 punktów (szczebel d 1.300 punktów: i dodatek z art. 8-250 punktów), w razie mianowania sędzią sądu apelacyjnego otrzyma w grupie C szczebel b czyli 1.400 punktów i zatrzymuje nadto 150 punktów jako nadwyżkę z grupy niższej. Część tej nadwyżki, mianowicie 100 punktów, podlega umorzeniu przy osiągnięciu po 3 latach szczebla c, zaś reszta nadwyżki zostanie pochłonięta przy osiągnięciu szczebla d po upływie dalszego trzechlecia.
§  5.
Sędziowie i prokuratorzy, o których mowa w § 2 art. 9, otrzymują na zasadzie postanowień art. 14 odpowiedni szczebel w posiadanej grupie wyższej, jednak suma całego ich uposażenia łącznie z dodatkiem art. 8 nie może przewyższać sumy uposażenia wedle najwyższego szczebla tej grupy, do; której powinniby być zaliczeni w myśl § 2 art. 2 [ ustawy. Np. prezes sądu okręgowego większego, pobierający na zasadzie art. 27 ust. 2 ustawy z dn.: 13 lipca 1920 r. (Dz. G. R. P. № 65 poz. 436) uposażenie III-ej grupy, składające się z płacy zasadniczej mk. 2.400 i dodatku starszeństwa mk. 3.600, powinienby otrzymać szczebel d grupy C (1.600 punktów i 400 punktów z art. 8), jednak w myśl art. 9 powołanej ustawy z dn. 5 grudnia 1923 r. przyznać mii można najwyżej szczebel f grupy B czyli 1500 punktów i 400 punktów z art. 8, oczywiście z zastrzeżeniem praw, płynących z art. 25 tejże ustawy.
§  6.
Zawodowi sędziowie pokoju nieprawnicy w b. zaborze rosyjskim otrzymują 6/g części uposażenia, ustanowionego dla grupy A, przyczem jednak w myśl § 2 art. 10 należy się im dodatek ekonomiczny (art. 5) w pełnym wymiarze (45 mnożnych na każdego członka rodziny).
§  7.
Przepis objęty art. 16, § 6 ustawy dotyczy także sędziów Najwyższego Trybunału Administracyjnego ze zmianą, wynikającą z art. 26 tej ustawy.
§  8.
Oznaczenie szczebla i terminu posunięcia do następnego szczebla dla prokuratorów i sędziów, których mowa w art. 19, 20 i 21 ustawy, następuje w sposób określony w ustępie 3 art. 7 i ustępie 2 art. 6 ustawy z dn. 9 października 1923 r. (Dz. U. R. P. № 116 poz. 924) § 1 art. 6 ustawy z dn. 5 grudnia 1923 r. (Dz. U. R. P. № 134 poz. 1107).
§  9.
Czas służby sądowej polskiej (art. 16 § 1 punkt 1) ma być policzony sędziemu lub prokuratorowi w całości tylko o tyle, o ile spędzony został na stanowisku równorzędnem lub wyższem od tej grupy, do której sędzia lub prokurator został zaliczony.

Za równorzędne stanowisko uważać należy stanowisko, uprawniające do zaliczenia do tej samej grupy w myśl art. 2 z zastrzeżeniem zawarłem w art. 18.

Form. № 1.

Oznaczenie grupy i szczebla uposażenia oraz wymiar uposażenia na dzień 1 października 1923 r. na zasadzie ustawy z dnia 5 grudnia 1923 r. - Dz. U. R. P. 134 poz. 1107.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Form. № 2.

Oznaczenie grupy i szczebla uposażenia oraz wymiar uposażenia na dzień 1 października 1923 r. na zasadzie ustawy z dnia 5 grudnia 1923 r. - Dz. U. R. P. № 134 poz. 1107.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.16.158

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy z dnia 5 grudnia 1923 r. o uposażeniu sędziów w sądownictwie powszechnem i administracyjnem oraz prokuratorów.
Data aktu: 16/02/1924
Data ogłoszenia: 25/02/1924
Data wejścia w życie: 11/03/1924