Przerachowanie zobowiązań związków samorządowych oraz obligacyj opartych na takich zobowiązaniach.

ROZPORZĄDZENIA
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 27 grudnia 1924 r.
o przerachowaniu zobowiązań związków samorządowych oraz obligacyj opartych na takich zobowiązaniach.

Na zasadzie art. 1 lit. F punkt 1 i art. 2 ustawy z dnia 31 lipca 1924 r. o naprawie Skarbu Państwa i poprawie gospodarstwa społecznego (Dz. U. R. P. № 71, poz. 687) oraz zgodnie ż uchwałą Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1924 r. stanowią co następuje:

Postanowienia wstępne.

§  1.
Zobowiązania terytorjalnych związków samorządowych oraz obligacje oparte na takich zobowiązaniach, określone w §§ 1 i 42 ust. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 maja 1924 r. o przerachowaniu zobowiązań prywatno-prawnych, ulegają przerachowaniu w sposób podany w niniejszem rozporządzeniu.

Obligacje emitowane przez terytorialne związki samorządowe.

§  2.
1)
Emitowane przez terytorjalne związki samorządowe obligacje (częściowe zapisy długu) zarówno zabezpieczone jak niezabezpieczona hipotecznie będą przerachowane według miary, przewidzianej w § 5 ust. 1 rozporządzania Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 maja 1924 r. o przerachowaniu zobowiązań prywatnoprawnych, przyczem będzie stosowana miara przerachowania obowiązującą w miejscu, gdzie ma siedzibą zarząd związku, który emitował obligacje.
2)
Należność przypadająca za kupony zarówno Zaległe, jak i te, których płatność nastąpi przed terminem, od którego biec będzie oprocentowanie prze-rachowanego długu, nie będzie dochodzona, jako uwzględniona w mierze przerachowania długu głównego (kapitalnego).
3)
Obligacje wylosowane do r. 1913 włącznie wraz z kuponami będą przerachowane według relacji wskazanej w § 41 powołanego wyżej rozporządzenia z dnia 14 maja 1924 r. Obligacje wylosowane po roku 1913, lecz nie przedstawione do zapłaty będą traktowane narówni z niewylosowanemi.
§  3.
1) 1
Do wysokości przerachowanej sumy, obliczonej dla każdej emisji obligacyj oddzielnie, terytorjalny związek samorządowy wypuści nowe obligacje konwersyjne; może być jednak zarządzona jedna emisja obligacyj konwersyjnych dla kilku emisyj obligacyj dawnych o analogicznych warunkach pożyczkowych. Emisja obligacyj konwersyjnych terytorialnego związku samorządowego może być zastąpiona przez emisję obligacyj konwersyjnych instytucji kredytu długoterminowego na podstawie zobowiązań dłużnych terytorjalnego związku samorządowego. Oprocentowanie obligacyj konwersyjnych winno odpowiadać oprocentowaniu obligacyj dawnych, zaś ich okres umorzenia nie może być dłuższy niż lat 50. Termin, od którego biec będzie oprocentowanie oraz okres umorzenia obligacyj konwersyjnych, oznaczony będzie w planie konwersji, nie może być jednak późniejszy, niż dzień 1 lipca 1925 r.
2)
Przy konwersji, o jakiej mowa w poprzednim ustępie, stosowany będzie odpowiednio § 12 ust. 2 powołanego wyżej rozporządzenia.
3) 2
Podstawą przerachowania poszczególnych emisyj będzie ich wartość w urzędowo podanej dacie zamknięcia subskrypcji, a w przypadkach, gdy publiczna subskrypcja nie była ogłoszoną, w dacie ogłoszenia o emisji obligacji. W wypadku, gdy nie było ogłoszenia o emisji obligacyj ani urzędowego zamknięcia subskrypcji lub gdy zastosowanie powyższych dat sprzeciwiałoby się względom słuszności, Minister Skarbu oznaczy inną datę jako podstawę dla przerachowania, odpowiadającą okolicznościom faktycznym zaciągnięcia danej pożyczki.
§  4. 3
Plan konwersji winien być przedstawiony do zatwierdzenia Ministrowi Skarbu lub wyznaczonemu przez niego komisarzowi. Minister Skarbu mocen jest wydać szczegółowe postanowienia co do wykonania konwersji i nadzoru nad nią.

W razie niezastosowania się terytorialnego związku samorządowego do powyższych postanowień szczegółowych plan konwersji będzie ustalony przez Ministra Skarbu w porozumieniu z Ministrami: Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych i kwoty, wynikające z planu konwersji na oprocentowanie i umorzenie pożyczki, jak również na pokrycie kosztów konwersji, wstawione będą z urzędu do budżetu danego związku samorządowego przez właściwą władzę nadzorczą, przyczem władza nadzorcza w miarę potrzeby uprawniona jest do wydania niezbędnych zarządzeń, zabezpieczających należyte wykonanie tej części budżetu.

Obligacja emitowana na podstawia zobowiązań związków samorządowych.

§  5.
1)
Pożyczki zaciągnięte przez związki samorządowe w instytucjach kredytowych i będące podkładem emitowanych przez te instytucje obligacyj będą przerachowane-bez względu na to, czy są zabezpieczone hipotecznie, czy też nie-według miary przewidzianej w § 5 ust. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 maja 1924 r. o przerachowaniu zobowiązań prywatno - prawnych, przyczem. będzie stosowana miara przerachowania obowiązującą w miejscu, gdzie ma siedzibę zarząd związku, który zaciągnął pożyczkę.
2).
Odsetki zaległe, a nie przedawnione za czas aż do terminu, od którego biec będzie oprocentowanie przerachowanego ciągu, dolicza się do kapitału i przerachowuje się z nim razem.
§  6.
Przepisy § 7 ust. 1, 3 i 4 oraz § 8 powołanego wyżej rozporządzenia z dnia 14 maja 1924 r. stosuje się odpowiednio do pożyczek, o których mowa w § 5.
§  7.
Przerachowanie obligacyj, ciążących na powyższych pożyczkach względnie zabezpieczających je hipotekach, nastąpi odpowiednio do postanowień §§ 12-15 powołanego wyżej rozporządzenia z dnia 14 maja 1924 r.-bez względu na to, czy są, czynie są gwarantowane przez Skarb Państwa.

Wzajemność i odwet.

§  8.
Obligacje, o których mowa w niniejszem rozporządzeniu, ostemplowane stemplem zagranicznym, stwierdzającym ich należność do obywateli państw obcych, których dotyczą postanowienia § 43 rozporządzenia, z dnia 14 maja 1924 r., będą przerachowane w takim stosunku, jaki wynika z zastosowania tych postanowień.

Inne zobowiązania terytorialnych związków samorządowych.

§  9.
Inne zobowiązania terytorjalnych związków samorządowych, nie wyłączając zobowiązań, wynikających z operacyj kredytowych, będą przerachowane według ogólnych zasad rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 maja 1924 r. z szczególnem uwzględnieniem przepisu § 36.

Postanowienia końcowe.

§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
§  11.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Skarbu, Ministrowi Sprawiewiedliwoścl i Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
1 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozp. z mocą ustawy z dnia 6 marca 1928 r. (Dz.U.28.29.270) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 14 marca 1928 r.
2 § 3 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozp. z mocą ustawy z dnia 6 marca 1928 r. (Dz.U.28.29.270) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 14 marca 1928 r.
3 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozp. z mocą ustawy z dnia 6 marca 1928 r. (Dz.U.28.29.270) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 14 marca 1928 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.115.1026

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przerachowanie zobowiązań związków samorządowych oraz obligacyj opartych na takich zobowiązaniach.
Data aktu: 27/12/1924
Data ogłoszenia: 31/12/1924
Data wejścia w życie: 31/12/1924