Prawo wybierania.
Prawo wybierania posłów do Sejmu ma, wyjąwszy wojskowych w służbie czynnej, każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej bez różnicy płci, który w dniu ogłoszenia wyborów w Dzienniku Ustaw ma ukończonych 21 lat wieku i w myśl postanowień niniejszej ustawy prawa tego nie jest pozbawiony.
Prawo wybierania nie przysługuje:
pozbawienie prawa wybielania, o ile skutków karno sądowych skazania nie uchylono wcześniej ustaje przy zbrodniach, wymienionych w § 6 ust. 1 - 10 ustawy z dnia 15 listopada 1857 i. (Dz. P. P. № 131), z chwilą odbycia kary, przy zbrodniach, za które orzeczono karę conajmniej pięcioletniego pozbawienia wolności- po dziesięciu latach po odbyciu kary, przy innych zbrodniach - po latach pięciu po odbyciu kary, zaś przy występkach i przekroczeniach - po upływie lat trzech po odbyciu kary;
Kto w myśl art. 3 został pozbawiony prawa wybierania na obszarze jednej dzielnicy, traci to prawo na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
Wybieralność.
Wojskowi w razie wyboru na posła zostają na czas trwania mandatu poselskiego przeniesienia w stan nieczynny ze zwolnieniem od wszelkiej zależności służbowej bez prawa noszenia munduru.
Liczba posłów, okręgi wyborcze i obwody głosowania.
Wyborcy z całego obszaru Rzeczypospolitej Polskiej wybierają 444 posłów, z których 372 przypada na listy, wystawione w okręgach, a 72 na listy państwowe.
Podział na okręgi wyborcze oraz liczba posłów, przypadająca na poszczególne okręgi, będą określane osobną ustawą po każdym powszechnym spisie ludności.
Zarządzenie i ogłoszenie wyborów.
Komisje wyborcze.
Uprawnione kluby poselskie zakomunikują Generalnemu Komisarzowi Wyborczemu imię, nazwisko, zawód i dokładny adres każdego z wydelegowanych członków komisji i zastępców przed upływem 8 dni od dnia ogłoszenia wyborów.
Osoby, wchodzące w skład komisji wyborczych, podczas urzędowania pozostają pod ochroną prawa, przysługującą urzędnikom państwowym.
Publiczne ogłoszenia w gminach.
Najpóźniej w 10 dni od dnia ogłoszenia wyborów ogłosi Generalny Komisarz Wyborczy w Monitorze Polskim skład osobowy i lokal urzędowy Państwowej Komisji Wyborczej, tudzież miejsce, czas, sposób i ostatni termin zgłaszania państwowych list kandydatów. W ogłoszeniu powinny być powtórzone przepisy art. 58 i 59 niniejszej ustawy.
Spisy wyborców.
Wyborcę należy wpisać do spisu wyborców tej miejscowości, względnie tego obwodu głosowania, w którym mieszkał w przededniu ogłoszenia wyborów w Dzienniku Ustaw.
Okręgowe komisje wyborcze rozpatrują wniesione zażalenia, rozstrzygają je i na tej podstawie ustalają ostatecznie spisy wyborców, a zatwierdziwszy je, przesyłają obydwa egzemplarze najpóźniej 62-go dnia od daty ogłoszenia wyborów obwodowym komisjom wyborczym, uzgadniając jednocześnie podług nich trzecie egzemplarze, poprzednio otrzymane (art. 34), które odsyłają do właściwego naczelnika gminy (art. 32).
przez okręgowych komisarzy wyborczych w ciągu 48 godzin od ogłoszenia tejże.
Od chwili zatwierdzenia spisu wyborców przez okręgową komisję wyborczą (art. 39) wolno w spisie czynić poprawki tylko na mocy wyroku Sądu Najwyższego, którego oryginał lub odpis, uwierzytelniony sądownie albo notarjalnie, powinien być dołączony do aktów. Pozatem nie wolno umieszczać w spisie nowych wyborców, wykreślać zaś z listy wolno tylko osoby zmarłe za przedłożeniem urzędowego świadectwa skonu, które będzie dołączone do aktów wyborczych.
Listy kandydatów.
Zgłoszenie winno być podpisane łącznie lub na oddzielnych deklaracjach najmniej przez 50 wyborców, zamieszkałych w okręgu wyborczym.
Liczba kandydatów na liście okręgowej nie może przewyższać dwukrotnej liczby posłów, przypadających na dany okrąg.
Wyborcy, podpisujący zgłoszenie okręgowej listy kandydatów, powinni podać obok swojego czytelnego podpisu swój wiek, zawód i dokładny adres tak, by co do osoby podpisującego nie mogło być żadnej wątpliwości.
Oświadczenie kandydata, iż zgadza się na umieszczenie go na okręgowej liście kandydatów może być uczynione także telegraficznie pod warunkiem wszakże, że najpóźniej przed wydrukowaniem listy nadejdzie pisemne oświadczenie kandydata.
Przewodniczący okręgowej komisji wyborczej powinien wydać pisemne potwierdzenie zgłoszenia listy kandydatów oraz złożenia oświadczenia kandydatów co do przyjęcia kandydatury i zgłoszenia przyłączenia się listy okręgowej do listy państwowej (art. 57).
Przewodniczący okręgowej komisji wyborczej bada, czy zgłoszone listy kandydatów odpowiadają przepisom ustawy, o dostrzeżonych zaś brakach i wadach zawiadamia pełnomocnika listy najpóźniej w 3 dni po zgłoszeniu listy.
Jeżeli wskazane wady i braki nie zostaną przez pełnomocnika grupy usunięte w ciągu 5 dni, właściwa komisja wyborcza stwierdza nieważność zgłoszenia w całości albo nieważność kandydatur, których wady dotyczą, i zawiadamia o swej decyzji pełnomocnika.
W razie zgłoszenia w okręgu wyborczym w terminie przepisanym (art. 44): a) kilku list z ogólną liczbą kandydatów, nie większą od liczby postów, przypadającej na dany okrąg, b) jednej tylko listy kandydatów, - głosowanie nie odbywa się; natomiast za wybranych uważa się: w wypadku, podanym pod a) - wszystkich zgłoszonych kandydatów, przyczem jeżeli liczba ich jest mniejsza od liczby posłów, jakich wybiera się z okręgu, to pozostające z tego powodu mandaty przypadają na rzecz list państwowych; w wypadku zaś pod b) -osoby, które znajdują się na tylu pierwszych miejscach listy, ilu posłów ma być wybranych z okręgu. Prócz tego ma w tym wypadku zastosowanie przepis, zamieszczony w art. 97 ust. 2 i 3.
O głosowaniu.
Wstęp do lokalu wyborczego mają tylko wyborcy i mężowie zaufania grup wyborczych, zgłoszeni przez pełnomocników z pośród miejscowych wyborców po jednym do każdej komisji, względnie zastępcy tych mężów zaufania po jednym dla każdego z nich.
W przeddzień wyborów, począwszy od godziny 6-ej wieczorem, i przez cały dzień wyborów sprzedaż, wyszynk lub podawanie trunków alkoholowych są zakazane na całym obszarze wyborczym,
W czasie głosowania nie wolno ani w lokalu wyborczym, ani w budynku, w którym się ten lokal znajduje, ani też na ulicy i na placu przed wejściem do budynku w promieniu 100 metrów wygłaszać przemówień, rozdawać kart do głosowania i w jakikolwiek sposób agitować.
W razie gdyby tłumne zgromadzenie się publiczności tamowało wyborcom dostęp do lokalu wyborczego lub też do urny wyborczej, przewodniczący komisji poczyni stosowne zarządzenia, by zapewnić wyborcom swobodny dostęp.
W celu zapewnienia wykonania zarządzeń przewodniczącego, zmierzających do utrzymania bezpieczeństwa i spokojnego przebiegu aktu wyborczego, władze administracyjne oddadzą do jego rozporządzenia straż w odpowiedniej sile.
Głosowanie rozpoczyna się o godzinie 9 rano i trwa bez przerwy do godziny 9 wieczorem.
Przewodniczący nie może przyjąć do głosowania karty, którąby wyborca pragnął oddać bez włożenia jej do koperty urzędowej, również nie przyjmie przewodniczący kopert, oznaczonych jakimkolwiek znakiem poza stemplem urzędowym.
Gdyby komisji przedłożono wyrok Sądu Najwyższego, iż wyborca został niezgodnie z prawem wpisany do spisu wyborców, komisja nie dopuści wyborcy do oddania głosu i wykreśli go z listy.
Głosowania przerywać nie wolno. Gdyby wskutek wydarzeń siły wyższej czynności wyborcze były na czas przejściowy wręcz uniemożliwione, komisja wyborcza może przedłużyć głosowanie lub odroczyć je do dnia następnego. Zarządzenie takie musi być natychmiast ogłoszone publicznie w sposób, w da-nem miejscu używany.
W razie przerwania głosowania komisja wyborcza opieczętowuje akta wyborcze i urnę wyborczą i oddaje je na przechowanie przewodniczącemu pod jego osobistą odpowiedzialnością. Po ponownem podjęciu głosowania należy protokularnie stwierdzić, czy pieczęcie były nie naruszone.
Ustalenie wyniku głosowania w obwodzie.
Natychmiast po zamknięciu głosowania uskutecznia komisja obliczenie wyniku w obecności mężów zaufania, względnie ich zastępców.
Karty do głosowania, o których ważności decydowała komisja, należy oznaczyć na odwrotnej stronie numerami porządkowemi i osobno zapakowane i opieczętowane dołączyć do protokułu. W protokule należy podać powody, dla których karta uznaną została za ważną lub nieważną. Jeżeliby powodem unieważnienia karty do głosowania była wadliwość koperty, należy dołączyć do karty także kopertę, oznaczywszy ją numerem porządkowym odnośnej karty.
Wszystkie oddane podczas głosowania karty, nie podpadające pod przepisy artykuły 84, komisja wyborcza starannie zapakuje. Na opakowaniu należy umieścić napis, wskazujący obwód głosowania, z którego karty pochodzą.
Ustalenie i ogłoszenie wyniku wyborów w okręgach wyborczych i w Państwie.
Państwowa Komisja Wyborcza spisuje ze swoich czynności protokuł i ogłasza wynik wyborów w Monitorze Polskim. Przepisy art. 91, 92 i 93 ust. 1 i 4 mają i tutaj zastosowanie.
Koszty wyborów.
Wszelkie pisma w sprawach wyborczych, zwłaszcza zaś podania stron w postępowaniu reklamacyjnem (art. 35-41), zgłoszenia list kandydatów i potwierdzenia podpisów na tych zgłoszeniach, wszelkie protokuły, oświadczenia i t. d. są wolne od jakichkolwiek stempli i należytości.
Sprawdzanie ważności wyborów.
Do chwili kiedy protest lub zakwestjonowenie zostaną rozstrzygnięte przysługuje posłowi, zaopatrzonemu w list wierzytelny, prawo wstępu do Izby i udziału w jej pracach.
Sąd Najwyższy unieważni wybór posła lub wybory zaprotestowane:
Unieważniając wybory, Sąd Najwyższy jednocześnie orzeka, czy głosowanie, względnie wybory, mają być unieważnione w całym okręgu wyborczym, czy też tylko w niektórych obwodach głosowania.
Wygaśnięcie mandatu posła.
W razie zajścia okoliczności, powodujących wygaśnięcie mandatu poselskiego stosownie do art. 111 niniejszej ustawy, władze, stwierdzające te okoliczności, obowiązane są o tem zawiadomić Marszałka Sejmu.
Wygaśnięcie mandatu poselskiego stwierdza Sejm.
Przepisy przechodnie.
Art. 115b. 1. Gdyby dwóch lub więcej członków komisji wyborczej obwodowej oraz zastępcy tychże pomimo dwukrotnego wezwania przez przewodniczącego nie stawili się na zebranie komisji, względnie uchylali się od spełnienia swoich obowiązków, to przewodniczący komisji powoła do niej dwie osoby piśmienne z pośród wyborców, które urzędować będą w charakterze członków do czasu podjęcia czynności przez stałych członków komisji. W razie wykreślenia jakiejkolwiek osoby z listy członków komisji (art. 115 c), osoba, spełniająca za nią zastępczo czynności, staje się stałym członkiem komisji.
2. Gdyby uzupełnienie komisji do kompletu w powyższy sposób było niemożliwe, wszelkie uprawnienia komisji przechodzą na pozostałych członków komisji, względnie na samego przewodniczącego ko misji wyborczej.
3. Gdyby przewodniczący obwodowej komisji Wyborczej oraz jego zastępca uchylili się od spełniania swoich obowiązków, lub z jakichkolwiek powodów nie mogli ich spełnić, to okręgowa komisja wyborcza mianuje; niezwłocznie nowego przewodniczącego oraz zastępcę tegoż. Nowomianowany przewodniczący w razie uchylenia się członków komisji sam załatwia wszystkie jej czynności.
4. W razie gdyby tego rodzaju wypadek zaszedł w kilku sąsiednich obwodach to okresowa komisja wyborcza może kilka obwodów połączyć w jeden obwód i ustanowić dla niej jednego przewodniczącego i zastępcę.
5. Co do osób, powołanych na przewodniczącego lub na członków komisji na mocy niniejszego artykułu, nie mają zastosowania przepisy ust. 5 art. 22".
Art. 115c. W obwodach, w których 2 lub więcej członków komisji wyborczych, względnie zastępców tychże, zostało skazanych na mocy art. 26 niniejszej ordynacji wyborczej, może przewodniczący okręgowej komisji wyborczej orzec wykreślenie ich z listy członków komisji również przy pierwszem, względnie drugiem skazaniu.
Art. 115d. W art. 35 numerację ust. 2, 3, 4, 5 i 6 zmienia się, oznaczając je kolejno numerami 3, 4, 5, 6 i 7. Jako ustęp drugi dodaje się następujące przepisy:
"2 Gdyby w przepisanym terminie wskutek okoliczności, przewidzianych w art. 115b, lub z jakichkolwiek innych powodów wyłożenie spisu wyborców w lokalu komisji nie mogło nastąpić, to spis winien być. wyłożony do przeglądania we właściwym urzędzie gminnym; przy pierwszej możności jednak spis winien być wyłożony w lokalu komisji. O wyłożeniu spisu w urzędzie gminnym naczelnik gminy winien ogłosić w sposób, zwykle w danej gminie praktykowany".
W dotychczasowym ust 4 tegoż artykułu dodaje się na końcu zdanie:
"W czasie wyłożenia spisu wyborców w urzędzie gminnym w myśl przepisu, zawartego w ust. 2 niniejszego artykułu, reklamacje winny być wnoszone na ręce naczelnika gminy, który je przy pierwszej możności przekaże do rozstrzygnięcia właściwej obwodowej komisji wyborczej".
Art. 115e. Art 77 otrzymuje brzmienie następujące:
"Głosowania przerywać nie wolno. Gdyby wskutek wydarzeń siły wyższej lub też wskutek okoliczności, przewidzianych w art. 115b ust. 3 i 4, czynności wyborcze były na czas przejściowy wręcz uniemożliwione, głosowanie może być przedłużone lub odroczone do jednego z najbliższych 5 dni. Zarządzenie takie winno być natychmiast ogłoszone publicznie w sposób, w danem miejscu praktykowany".
Art. 115f. W art. 87 ust. 1 zamiast "najpóźniej na trzeci dzień" ma być najpóźniej na ósmy dzień".
Art. 115g. Terminy, ustalone w art. 31 ust. 1 f 2, art. 32 ust. 1, art. 34 ust. 1 i 3, art. 35 ust. 1 i 4, art. 37 ust. 1, art. 39 ust. 2 t 3, art. 40 i art. 41 ust. 1 przedłuża się o 7 dni. Po tym terminie dopuszczalne jest jednak sprostowanie, względnie uzupełnienie poprzedniego ogłoszenia.
Wykonanie ustawy.
Z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy tracą swoją moc obowiązującą:
Pierwsza wybory do Sejmu i Senatu będą zarządzone na podstawie art. 3 ustawy przechodniej do Konstytucji z dnia 18 maja 1921 r. (Dz. U. R. P. № 44, poz. 268).
Wykonanie niniejszej ustawy, powierza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości.
Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
OKRĘGI WYBORCZE DO SEJMU.
Numer okręgu | POWIATY | Ilość mandatów |
1. | Miasto stoł. Warszawa | 14 |
2. | Warszawa pow., Radzymin, Mińsk | 5 |
3. | Siedlce, Sokołów, Węgrów | 4 |
4. | Ostrów, Bielsk, Wysokie Mazowieckie | 4 |
5. | Białystok, Sokółka, Wołkowysk | 6 |
6. | Grodno, Suwałki, Sejny, Augustów | 4 |
7. | Łomża, Kolno, Ostrołęka, Szczuczyn | 4 |
8. | Ciechanów, Mława, Pułtusk, Przasnysz, Maków | 5 |
9. | Płock, Sierpc, Rypin, Płońsk | 5 |
10. | Włocławek, Nieszawa, Lipno | 5 |
11. | Łowicz, Kutno, Gostynin, Sochaczew | 5 |
12. | Błonia (Grodzisk), Skierniewice, Rawa, Grójec | 6 |
13. | Łódź miasto | 7 |
14. | Łódź pow., Łask, Sieradz | 6 |
15. | Konin, Koło, Słupca, Łęczyca | 6 |
16. | Kalisz, Turek, Wieluń | 7 |
17. | Częstochowa, Radomsk | 6 |
18. | Piotrków, Brzeziny | 5 |
19. | Radom, Końskie, Opoczno | 7 |
20. | Kielce, Jędrzejów, Włoszczowa | 5 |
21. | Będzin | 6 |
22. | Sandomierz, Stopnica, Pińczów | 5 |
23. | Iłża (Wierzbnik), Kozienice, Opatów | 6 |
24. | Łuków, Garwolin, Puławy | 6 |
25. | Biała Podlaska, Radzyń, Konstantynów, Włodawa | 4 |
26. | Lublin, Chełm, Lubartów | 6 |
27. | Zamość, Biłgoraj, Tomaszów | 5 |
28. | Krasnystaw, Hrubieszów, Janów | 3 |
29. | Tczew, Starogard, Gniew, Kościerzyna, Kartuzy, Wejherowo, Puck | 5 |
30. | Grudziądz miasto i pow., Świecie, Tuchola, Chojnice, Sępolno | 4 |
31. | Toruń miasto i pow., Chełmno, Wąbrzeźno, Brodnica, Lubawa, Działdów | 5 |
32. | Bydgoszcz miasto i pow., Inowrocław, Szubin, Wyrzysk, Strzelno, Żnin | 6 |
33. | Gniezno, Mogilno, Września, Środa, Witkowo, Wągrowiec, Oborniki | 5 |
34. | Poznań miasto | 4 |
35. | Poznań wschód i zach., Śrem, Kościan, Leszno, Rawicz | 4 |
36. | Szamotuły, Czarnków, Chodzież, Międzychód, Nowotomyśl, Grodzisk, Wolsztyn, Śmigieł | 5 |
37. | Ostrów, Odolanów, Ostrzeszów, Kępno, Pleszew, Jarocin, Koźmin, Krotoszyn, Gostyń | 6 |
38. | Huta Królewska, Świętochłowiece, Lubliniec, Tarnowskie Góry | 5 |
39. | Katowice miasto i pow., Ruda | 5 |
40. | Cieszyn, Bielsk miasto i pow., Pszczyna, Rybnik | 7 |
41. | Kraków miasto | 4 |
42. | Kraków pow., Chrzanów, Oświęcim, Podgórze, Olkusz, Miechów | 8 |
43. | Wadowice, Biała, Myślenice, Żywiec, Nowy Targ, Spisz, Orawa | 7 |
44. | Nowy Sącz, Limanowa, Bochnia, Wieliczka | 6 |
45. | Tarnów, Pilzno, Brzesko, Dąbrowa, Grybów, Gorlice | 7 |
46. | Jasło, Ropczyce, Strzyżów, Mielec, Kolbuszowa, Tarnobrzeg | 6 |
47. | Rzeszów, Jarosław, Przeworsk, Łańcut, Nisko | 7 |
48. | Przemyśl, Dobromil, Sanok, Brzozów, Krosno | 6 |
49. | Sambor, Stary Sambor, Lisko, Rudki, Mościska, Gródek | 6 |
50. | Lwów miasto | 4 |
51. | Lwów pow. Żółkiew, Sokal, Rawa Ruska, Jaworów, Cieszanów | 7 |
52. | Stryj, Drohobycz, Turka, Skole, Dolina, Kałusz | 6 |
53. | Stanisławów, Tłumacz, Bohorodczany, Nadworna, Kołomyja, Horodenka, Śniatyn, Kosów, Peczeniżyn | 9 |
54. | Tarnopol, Zbaraż, Trembowla, Skałat, Podhajce, Czortków, Buczacz, Husiatyn, Borszczów, Zaleszczyki | 10 |
55. | Złoczów, Zborów, Kamionka Strumiłowa, Brody, Radziechów, Bóbrka, Przemyślany, Rohatyn, Żydaczów, Brzeżany | 9 |
56. | Kowel, Luboml, Włodzimierz Wołyński, Horochów | 5 |
57. | Łuck, Równo | 6 |
58. | Krzemieniec, Dubno, Ostróg | 5 |
59. | Brześć Litewski, Kobryń, Prużany, Kosów, Drohiczyn, Kamień Koszyrski | 5 |
60. | Pińsk, Łuniniec, Sarny | 5 |
61. | Nowogródek, Stołpce, Nieśwież, Baranowice, Słonim | 6 |
62. | Lida, Oszmiana, Wołożyn, Wilejka | 7 |
63. | Wilno miasto i pow., wraz i pasem neutralnym | 5 |
64. | Swięciany, Brasław, Duniłowicze, Dzisna | 6 |
Ogółem mandatów | 372 |
500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia
Robert Horbaczewski 20.01.20251 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.
Monika Pogroszewska 02.01.2025W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.
Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.20241 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.
Tomasz Ciechoński 31.12.2024Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.
Beata Dązbłaż 28.12.2024Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.
kk/pap 12.12.2024Identyfikator: | Dz.U.1922.66.590 |
Rodzaj: | Ustawa |
Tytuł: | Ordynacja wyborcza do Sejmu. |
Data aktu: | 28/07/1922 |
Data ogłoszenia: | 18/08/1922 |
Data wejścia w życie: | 18/08/1922 |