Ordynacja wyborcza do Sejmu Śląskiego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 lipca 1922 r.
w przedmiocie ordynacji wyborczej do Sejmu Śląskiego.

Na zasadzie art. 13 Ustawy Konstytucyjnej Z 15 lipca 1920 r., zawierającej Statut organiczny Województwa Śląskiego (Dz. U. R. P. № 73, poz. 497) zarządza się co następuje:
§  1.
Wybory do pierwszego Sejmu Śląskiego przeprowadzone będą według przepisów:
1)
dekretu z dnia 28 listopada 1918 r. o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego (Dz. P. P. P. № 18, poz. 46);
2)
dekretu z dnia 9 grudnia 1918 r. o prze dłużeniu niektórych terminów prekluzyjnych przy wyborach do Sejmu (Dz. P. P. P. № 20, poz. 63) oraz
3)
dekretu z dnia 26 grudnia 1918 r. o zmianach w ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego (Dz. P. P. P. № 21, poz. 74) - ze zmianami wyszczególnionemi w § 2 niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Art. 1 dekretu z dnia 28 listopada 1918 r. (Dz. P. P. P. № 18, poz. 46) ma brzmieć:

"Wyborcą do Sejmu Śląskiego jest każda osoba posiadająca obywatelstwo polskie i zamieszkała na Śląsku w dniu objęcia kraju przez władze polskie, t. j. 3 lipca 1922 r. bez różnicy płci, która w dniu ogłoszenia wyborów w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej ma ukończonych 21 lat wieku".

Art. 2 ma brzmieć:

"Każdy wyborca ma prawo wybierania tylko w tym okręgu wyborczym, w którym zamieszkuje przynajmniej od przedednia ogłoszenia wyborów w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

Każdy wyborca ma prawo oddania jednego głosu w jednym tylko obwodzie głosowania, w którym zostaje wpisany do spisu wyborców".

Art. 3 skreśla się.

Art. 5 ma brzmieć:

"Prawo wybierania nie przysługuje:

1)
Pozbawionym całkowicie lub częściowo własnowolności tudzież upadłym dłużnikom w czasie trwania tego stanu.
2)
Pozbawionym z mocy orzeczenia sądowego władzy ojcowskiej, względnie rodzicielskiej w czasie trwania tego stanu.
3)
Prawomocnie skazanym wyrokiem sądowym, jeśli zarazem orzeczono oddanie, względnie do puszczalność oddania pod dozór policyjny lub do domu pracy - na czas trwania dozoru lub pobytu w domu pracy - w każdym razie przez lat 3 po prawomocności wyroku, o ile w myśl innych przepisów pozbawienie praw wyborczych nie rozciąga się na czas dłuższy.
4)
Nadto w górnośląskiej części Województwa Śląskiego:
a)
pozbawionym prawomocnym wyrokiem sądowym obywatelskich praw honorowych, a to na czas trwania tego stanu;
b)
prawomocnie skazanym za kradzież i sprzeniewierzenie (cz. 2 rozdział XIX kodeksu karnego, obowiązującego w b. dzielnicy pruskiej), oszustwo i nieuczciwość (cz. 2 rozdz. XXII kodeksu), lichwiarski wyzysk, kuplerstwo tudzież za zbrodnie i występki odnoszące się do wykonywania praw obywatelskich (cz. 2 rozdz. V kodeksu), a to w braku innych przepisów prawnych - na przeciąg lat trzech po odcierpieniu kary.
5)
Na Śląsku Cieszyńskim prawomocnie skazanym:
a)
za zbrodnie przewidziane w austrjackiej ustawie karnej tudzież za przekroczenia kradzieży, sprzeniewierzenia i uczestnictwa w tychże, oszustwa i kuplerstwa (§§ 460, 461, 463, 464 i 512 ustawy karnej);
b)
za przestępstwa przewidziane w § 1 ustawy z dnia 28 maja 1881 r. o środkach zaradczych przeciw nierzetelnemu postępowaniu w czynnościach kredytowych (austrj. dz. u. p. № 47), względnie w §§ 2, 3 i 4 ces. rozporządzenia z dnia 12 października 1914 r. (austrj. dz. u. p. № 275);
c)
za przestępstwa przewidziane w § 1 ustawy z dnia 25 maja 1883 r. o przepisach karnych przeciwko udaremnieniu egzekucji (austrj. dz. u. p. № 78);
d)
za występki przewidziane w ustawie z dnia 26 stycznia 1907 r. w przedmiocie postanowień karnych, mających na celu ochronę wyborów (austr. dz. u. p. N° 18), a to na czas określony w § 14 tejże ustawy;
e)
za przestępstwa przewidziane w ustawie z dnia 2 lipca 1920 r. o zwalczaniu lichwy wojennej (Dz. U. R. P. № 67, poi. 449), względnie poprzednio obowiązujących w tym przedmiocie przepisach, jeśli ze skazaniem łączą się te same skutki, co ze skazaniem za przekroczenie oszustwa. Pozbawienie prawa wybierania, o ile skutków karno-sądowych skazania nie uchylono wcześniej, ustaje przy zbrodniach wymienionych w § 6 ust. 1-10 ustawy z dnia 15 listopada 1867 r. (dz. p.p. № 131) z chwilą odbycia kary, przy zbrodniach, za które orzeczono karę conajmniej pięcioletniego pozbawienia wolności - po dziesięciu latach po odcierpieniu kary, przy innych zbrodniach po latach pięciu po odcierpieniu kary, zaś przy występkach i przekroczeniach po upływie lat trzech po odcierpieniu kary.
6)
W b. dzielnicy rosyjskiej prawomocnie skazanym za zbrodnie tudzież na kar/, z któremi łączy się pozbawienie lub ograniczenia praw (art. 25-30 k.k.) tudzież pozbawionym praw w myśl kodeksu kar głównych i poprawczych.
7)
Prawomocnie skazanym przez sądy wojsko we za przestępstwa pospolite, wyszczególnione po wyżej w ustępach 4, 5 i 6 oraz za przestępstwa wojskowe w armji polskiej, jeśli orzeczono utratę obywatelskich praw honorowych lub postąpiono w myśl art. 23, 24, 42 i 43 rozporządzenia Rady Ministrów z 10 maja 1920 r. w przedmiocie wprowadzenia w życie wojskowego kodeksu karnego (Dz. U. R. P. № 59, poz. 369).

W art. 7 dodać na końcu: "o ile do dnia ogłoszenia wyborów w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej ukończyli 25 lat".

W tymże artykule dodaje się nowy ustęp: "O zakwestjowanem prawie wybieralności rozstrzyga wyłącznie sąd apelacyjny w Katowicach".

Art. 8 ma brzmieć:

"Państwowi urzędnicy administracyjni wszelkich dykasterji oraz sędziowie i urzędnicy sądowi nie mogą być wybierani w tych okręgach wyborczych, w których pełnią swą służbę.

Przepis ten nie dotyczy urzędników państwowych i wojewódzkich oraz wojskowych tych władz, których kompetencja rozciąga się na całe województwo".

Art. 9 ma brzmieć:

"Pracownicy państwowi i samorządowi, z wyjątkiem ministrów, podsekretarzy stanu i profesorów wyższych uczelni, z chwilą wyboru na posła otrzymują na czas trwania kadencji Sejmu bezpłatny urlop.

Wojskowi w razie wyboru na posła zostają na czas trwania mandatu poselskiego przeniesieni w stan nieczynny ze zwolnieniem od wszelkiej zależności służbowej bez prawa noszenia munduru.

Lata spędzone na wykonywaniu mandatu poselskiego liczą się do lat służby".

Art. 11 ma brzmieć:

"Dla przeprowadzenia wyborów obszar województwa śląskiego dzieli się na trzy okręgi wyborcze, jak następuje:

Okrąg № 1 z siedzibą Głównej Komisji Wyborczej w Cieszynie obejmuje powiaty: Cieszyn Bielsk miasto i powiat, Pszczyna i Rybnik. Okrąg ten wybiera 18 posłów.

Okrąg № 2 z siedzibą Głównej Komisji Wyborczej w Katowicach obejmuje powiaty. Katowice miasto i powiat oraz powiat Ruda. Okrąg ten wybiera 15 posłów.

Okrąg № 3 z siedzibą Głównej Komisji Wyborczej w Królewskiej Hucie obejmuje powiaty: Królewska Huta, Świętochłowice, Tarnowskie Góry i Lubliniec. Okrąg ten wybiera 15 posłów".

Art. 12 skreśla się.

Art. 15 ma brzmieć:

"W zarządzeniu wyborów oznaczony będzie dzień głosowania, na który wybrać należy niedzielę lub święto. Głosowanie odbywa się w jednym dniu w całem województwie. Głosowanie powinno być wyznaczone najwcześniej na 50 dzień, a najpóźniej na 60 dzień po dniu zarządzenia wyborów.

Zarządzenie wyborów winno być ogłoszone w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej oraz w Dzienniku Ustaw Śląskich.

Dzień ogłoszenia wyborów w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej uważa się za dzień zarządzenia wyborów".

W art. 18 zdanie drugie i trzecie otrzymuje brzmienie:

"Wojewoda kontroluje normalne powstanie Komisji. Nadzór nad czynnościami komisji będzie pełnił w każdym okręgu komisarz wyborczy, mianowany przez wojewodę i pozostający pod bezpośrednią kontrolą Generalnego Komisarza Wyborczego, mianowanego przez wojewodą w porozumieniu z Tymczasową Radą Wojewódzką".

Art. 21 ma brzmieć:

"Pozostałych trzech członków Głównej Komisji Wyborczej i tyluż ich zastępców wybiera zgromadzenie naczelników gmin wiejskich i miejskich".

W art. 22 zamiast: "wójci i członkowie Rady Miejskiej" ma być "naczelnicy gmin wiejskich i miejskich".

W art. 23 zamiast: "Każdy z członków Rady Miejskiej lub każdy wójt" ma być: "Każdy naczelnik gminy wiejskiej i miejskiej".

W art. 24 zamiast: "Sąd Najwyższy" ma być "sąd apelacyjny w Katowicach" i zamiast: "wójci, ewentualnie Rada Miejska" ma być "naczelnicy gmin wiejskich i miejskich".

W art. 29 zamiast: "karze grzywny od jednej do stu marek lub od dwuch do dwustu koron" ma być: "karze grzywny od 100 do 1000 marek niemieckich, względnie na Śląsku Cieszyńskim od 1000 do 10.000 marek polskich".

W art. 30 zamiast: "10 marek (dwadzieścia koron) " ma być: "150 marek niemieckich, względnie 1500 marek polskich" i zamiast: "15 marek (30 koron) " ma być: "250 marek niemieckich, względnie 2500 marek polskich".

W art. 31 pierwsze zdanie ma brzmieć: "Naczelnicy gmin, względnie naczelnicy byłych obszarów dworskich sporządzą w porządku alfabetycznym spis wyborców (według wzoru - dodatek № 1) zamieszkałych w przeddzień zarządzenia wyborów w poszczególnych miejscowościach".

W drugiem zdaniu po wyrazach "naczelnik gminy" należy dodać "względnie naczelnik b. obszaru dworskiego".

W art. 35 zamiast końcowego słowa "pięć" ma być "ośm".

W art. 36 po słowie "obywatel" dodać "stale zamieszkały na obszarze Województwa Śląskiego".

W art. 41 zamiast: "trzydziestym drugim" ma być "czterdziestym piątym".

W art. 42 zamiast: "Sądu Najwyższego" ma być "sądu apelacyjnego w Katowicach".

W art. 55 zamiast: "dziesiątej wieczorem" ma być "ósmej wieczorem".

W art. 61 zamiast: "do stu marek (dwieście koron) " ma być "do 1000 marek niemieckich, względnie 10.000 marek polskich".

W art. 64 skreślić słowa: "ani też na ulicy i na placu przed wejściem do budynku w promieniu stu metrów".

W art. 70 drugie zdanie ma brzmieć: "Po sprawdzeniu przez członka prowadzącego protokuł, czy nazwisko wyborcy znajduje się na liście wyborców, wyborca otrzymuje ostemplowaną kopertę do głosowania, udaje się następnie do celi izolowanej, gdzie wkłada w kopertę kartę do głosowania i wręcza potem kopertę przewodniczącemu Komisji".

W art. 73 zamiast "dziesiątej" w pierwszem i drugiem zdaniu ma być "ósmej".

W art. 77 zamiast "Sąd Najwyższy" ma być "Sąd wyznaczony przez Sejm Śląski".

W art. 86 zamiast "do pierwszego prezesa Sądu Najwyższego" ma być "do prezesa sądu apelacyjnego w Katowicach" i zamiast końcowych słów "naczelnikowi kancelarji Izby Poselskiej" ma być "do Kancelarji Sejmu Śląskiego".

W art. 87 ust. 1 zamiast "państwo" ma być "Skarb Śląski".

W art. 88 po słowach "każdy obywatel" dodaje się "uprawniony do głosowania".

W art. 89 zamiast "w dzienniku urzędowym państwa i w dzienniku miejscowym" ma być "w gazecie urzędowej Województwa i w dziennikach miejscowych", a słowa "do Sądu Najwyższego drugi zaś egzemplarz Komisja Główna przesyła" - skreśla się.

W art. 90 zamiast "Sąd Najwyższy" ma być "sąd, wyznaczony przez Sejm Śląski stosownie do art. 16 Ustawy Konstytucyjnej z 15 lipca 1920 r., zawierającej statut organiczny Województwa Śląskiego (Dz. U. R. P. № 73; poz. 497) ".

Art. 91 i art. 92 skreśla się.

W art. 93 zamiast "Kasy Państwowej" ma być "Kasy Wojewódzkiej".

Ostatnie zdanie ma brzmieć: "Do orzekania w tych sprawach powołany jest miejscowy sąd powiatowy".

W art. 94 zamiast "Sądu Najwyższego" ma być "sądu, stanowiącego o ważności wyborów".

Art. 95 skreśla się.

W art. 96 zamiast "Sądowi Najwyższemu" ma być "sądowi przezeń wyznaczonemu".

Art. 97 ma brzmieć:

"Mandat posła wygasa w razie:

1)
śmierci posła,
2)
zrzeczenia się mandatu,
3)
utraty prawa wybieralności,
4)
objęcia przez posła płatnej służby państwowej, z wyjątkiem stanowiska Ministra, Pod sekretarza Sianu i profesora wyższej uczelni,
5)
przyjęcia lub zatrzymania, przez posła stanowiska odpowiedzialnego redaktora,
6)
zajścia wypadków, przewidzianych w art. 22 Ustawy Konstytucyjnej z 17 marca 1921 r. (Dz. U. R. P. № 44, poz. 267).

Korzystanie z reformy rolnej przez nabycie działki gruntu nie podpada pod przepisy art. 22 "Ustawy Konstytucyjnej".

Dodaje się nowy artykuł 97-a treści następującej:

"W razie zajścia okoliczności, powodujących wygaśnięcie mandatu poselskiego stosownie do art. 97, władze stwierdzające te okoliczności obowiązane są o tem zawiadomić Marszałka Sejmu Śląskiego.

Wygaśnięcie mandatu poselskiego stwierdza Sejm Śląski".

W art. 93 zamiast "Sąd Najwyższy" ma być "wyznaczony przez Sejm Śląski sąd".

W art. 99 zamiast "Nowowybranej Izby" ma być "nowo wybranego Sejmu Śląskiego" a zamiast "Marszałka Izby" ma być "Marszałka Sejmu Śląskiego".

W art. 100 w pierwszem zdaniu zamiast wyrazów "O ile Sąd Najwyższy orzecze" ma być "o ile sąd wyznaczony przez Sejm Śląski orzecze".

W temże zdaniu wyrazy "Minister Spraw Wewnętrznych" zastąpić wyrazem "Wojewoda".

We wzorze protokułu głosowania (dodatek № 4) wstawia się przed rubryką "Ilość głosujących wyborców" nową rubryką "Liczba uprawnionych do głosowania".

§  3.
Rozporządzenie niniejsze uzyskuje moc prawną z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.
§  4.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Ministrowi Sprawiedliwości; jednocześnie upoważnia się Ministra Spraw Wewnętrznych do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej tekstu dekretu o ordynacji wyborczej w brzmieniu obowiązującem dla wyborów do Sejmu Śląskiego.

Zmiany w prawie

Jaka wysokość diety dla członków komisji wyborczych w wyborach Prezydenta

500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia

Robert Horbaczewski 20.01.2025
Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1922.59.527

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ordynacja wyborcza do Sejmu Śląskiego.
Data aktu: 25/07/1922
Data ogłoszenia: 02/08/1922
Data wejścia w życie: 02/08/1922