Wykonanie ustawy z dnia 22 września 1922 r. o kosztach postępowania przed Najwyższym Trybunałem Administracyjnym.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA MINISTRÓW
z dnia 25 listopada 1922 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu celem wykonania ustawy z d. 22 września 1922 r. o kosztach postępowania przed Najwyższym Trybunałem Administracyjnym.

Na mocy art. 10 ustawy z dnia 22 września 1922 r. o kosztach postępowania przed Najwyższym Trybunałem Administracyjnym (Dz. U. R. P. № 89 poz. 800) zarządza się co następuje:
§  1.
Opłatę zasadniczą od skargi (art. 1 ustęp pierwszy ustawy) oraz opłaty od podań i ich załączników (art. 4 ustawy) uiszcza się znaczkami stemplowemi (skarbowemi-nie sądowemi) albo gotówką; opłaty od świadectw i odpisów, wydawanych przez Najwyższy Trybunał Administracyjny (art. 5 ustawy), tylko znaczkami stemplowemu.
§  2.
Znaczki stemplowe, odpowiadające wysokości opłaty zasadniczej, należy nakleić na pierwszej stronicy podania. Urzędnik biura podawczego Najwyższego Trybunału Administracyjnego winien te znaczki stemplowe-jeśli nie nasuwa się podejrzenie, iż je podrobiono lub przerobiono albo zdjęto z innego papieru - skasować w ten sposób, iż na każdym znaczku stemplowym wyciśnie pieczęć urzędowa i datę dnia kasowania tak, aby część pieczęci w każdym razie jednak data kasowania znajdowała się na znaczku, część zaś poza nim na papierze; gdyby pieczęć urzędowa nie wykazywała daty dnia kasowania, winien urzędnik biura podawczego datę tę wpisać na każdym znaczku atramentem oraz wycisnąć pieczęć w sposób wyżej wskazany.
§  3.
W ten sam sposób należy postąpić przy uiszczaniu opłat od podań i załączników, wymienionych w art. 4 ustawy, naklejając jednakże na pierwszej stronicy podania, a w razie wniesienia w dwu lub więcej egzemplarzach, na pierwszej stronicy jednego egzemplarza, znaczki stemplowe, których wartość równa się sumie opłat, należących się od wszystkich egzemplarzy i arkuszy podania, tudzież od wszystkich załączników.
§  4.
Przy uiszczaniu przewidzianych w art. 5 ustawy opłat od świadectw i odpisów, należy znaczki stemplowe, przypadające od pierwszego i dalszych arkuszy świadectw względnie od wszystkich stronic odpisów, nakleić na świadectwie, względnie odpisie i znaczki te skasować w sposób wskazany w § 2 niniejszego rozporządzenia.
§  5.
W razie uiszczenia opłaty zasadniczej oraz opłat od wymienionych w art. 4 podań i załączników gotówką, należy odpowiednią kwotą wnieść do kasy skarbowej, która potwierdzi zapłatą na skardze względnie podaniu, albo jeśli płatnik tego żąda-osobnym kwitem kasowym, w którym to razie petent obowiązany jest kwit kasowy nakleić na skardze względnie podaniu. Najwyższy Trybunał Administracyjny zaświadczy na żądanie petenta, iż kwit pozostał w aktach.
§  6.
Kwotę, którą należy złożyć tytułem kaucji na zabezpieczenie opłaty dodatkowej (art. 1 ustęp 2 ustawy), wpłaca się gotówką za pomocą blankietu nadawczego Pocztowej Kasy Oszczędności na konto № 30110 Centralnej Kasy Państwowej, przyczem na odcinku blankietu, t. zw. "dowodzie odbioru", jak również na odwrotnej stronie odcinku blankietu t. zw. "dowodu złożenia" wpisać należy "Kaucja do dyspozycji Najwyższego Trybunału Administracyjnego w procesie N. N. przeciwko N. N. o ......". Tak uzupełniony dowód odbioru winien być naklejony na skardze jako dowód zapłaty.

W ten sam sposób należy postąpić, jeśli Najwyższy Trybunał Administracyjny w myśl art. 3 ustęp trzeci ustawy nałoży na skarżącego obowiązek uiszczenia opłaty dodatkowej, niepokrytej kaucją, z tą jednak różnicą, iż wpisać należy "Opłata dodatkowa w myśl decyzji N. T. A. z ...... w procesie N. N. przeciwko N. N. o ......". Dowód odbioru należy przesłać Najwyższemu Trybunałowi Administracyjnemu.

Blankiety nadawcze Pocztowej Kasy Oszczędności nabywa się w każdym urzędzie pocztowym.

§  7.
Nieuiszczoną w terminie opłatę dodatkową (art. 3 ustępy drugi i trzeci ustawy) oraz nie-uiszczone opłaty od podań i załączników ściągają władze skarbowe; w tym celu Najwyższy Trybunał Administracyjny zawiadamia Ministerstwo Skarbu o każdym poszczególnym przypadku.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1922.105.976

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy z dnia 22 września 1922 r. o kosztach postępowania przed Najwyższym Trybunałem Administracyjnym.
Data aktu: 25/11/1922
Data ogłoszenia: 04/12/1922
Data wejścia w życie: 04/12/1922