Statut Państwowego Instytutu Naukowego Gospodarstwa Wiejskiego w Puławach.

USTAWA
z dnia 28 października 1921 r.
Statut Państwowego Instytutu Naukowego Gospodarstwa Wiejskiego w Puławach.

Art.  1.

Instytut Naukowy Gospodarstwa Wiejskiego w Puławach jest zakładem państwowym badawczo - naukowym o charakterze akademickim i podlega Ministerstwu Rolnictwa i Dóbr Państwowych.

Art.  2.

Instytut posiada charakter osoby prawnej, może przyjmować zapisy i darowizny, przeznaczone na cele naukowe lub praktyczne, związane z działalnością instytutu i samodzielnie zarządzać uzyskanym w ten sposób majątkiem.

Instytut korzysta z autonomji, przewidzianej w granicach niniejszego statutu, ma prawo rozporządzać w granicach budżetu, zatwierdzonego przez Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych, sumami, jakie Państwo instytutów przeznaczy. Przeznaczenie poszczególnych sum w ramach tego budżetu może być zmienione za zezwoleniem Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych.

Instytut ma prawo używać będących własnością państwową gmachów i zakładów wraz z urządzeniami i inwentarzem oraz folwarków i lasów.

Pod tym wzglądem podlega jedynie kontroli państwowej ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Dóbr Państwowych.

Art.  3.

Instytut ma za zadanie prowadzenie badań naukowych nad rozwojem gospodarstwa wiejskiego i gałęzi produkcji z niem związanych, oraz pracę nad przystosowaniem zdobyczy naukowych do warunków przyrodzonych i ekonomicznych Państwa Polskiego. Powyższe badania i prace instytut prowadzi w zakresie przedewszystkiem uprawy i nawożenia roli, hodowli roślin i produkcji nasion, ochrony roślin, badania gleby, ogrodniczym, hodowli zwierząt, żywienia zwierząt, higieny i lecznictwa zwierząt, serologicznym i mikrobiologicznym, oraz i w innych dziedzinach badań naukowych, dotyczących gospodarstwa wiejskiego.

Art.  4.

Instytutowi przysługuje prawo używania pieczęci państwowej z herbem Rzeczypospolitej Polskiej z napisem: "Państwowy Instytut Naukowy Gospodarstwa Wiejskiego w Puławach."

Art.  5.

W celu wykonania zadań, wymienionych w art. 3, instytut przedsiębierze prace następujące:

1)
badania naukowe w zakresie nauk rolniczych i z niemi związanych,
2)
badania obszarów Państwa Polskiego w zakresie zadań instytutu pod wzglądem fizjograficznym i gospodarczym,
3)
ogłaszanie wyników badań i zebranych materjałów naukowych,
4)
organizowanie i urządzanie odczytów, kursów i wystaw w celu rozpowszechniania wyników prac naukowych,
5)
prowadzenie potrzebnych dla celów badawczych i praktycznych własnych przedsiębiorstw, obejmujących gałęzie produkcji roślinnej, zwierzęcej i przerobu ich wytworów,
6)
udzielanie, w miarę możności, pomocy naukowej i fachowo-technicznej władzom państwowym, zakładom naukowym i doświadczalnym, społecznym organizacjom rolniczym oraz osobom, pracującym naukowo na polu gospodarstwa wiejskiego.
Art.  6.

Prace instytutu wykonywane są w wydziałach, działach i pod-działach. Podział na wydziały, działy i poddziały, oraz tworzenie nowych lub zniesienie istniejących następuje na mocy decyzji Ministra Rolnictwa i Dób Państwowych na wniosek rady naukowej instytutu.

Art.  7.

Środkami pracy instytutu są instytucje i zakłady naukowe i gospodarcze wraz z niezbędną ilością personelu pomocniczego: naukowego, urzędniczego i służbowego.

Art.  8.

Władze instytutu stanowią:

1)
Rada Naukowa,
2)
Dyrektor lub jego zastępca, oraz kierownicy wydziałów, działów i poddziałów, którzy są urzędnikami państwowymi.
Art.  9.

Celem utrzymania ścisłego związku ze sferami naukowemi, rolniczemi i społecznemi organizacjami rolniczemi tworzy się przy instytucie kuratorjum, jako organ doradczy i opinjodawczy.

Art.  10.

Radę naukową tworzą: dyrektor lub jego zastępca, jako przewodniczący, kierownicy wydziałów i działów i jeden kierownik poddziału -z wyboru kierowników poddziałów.

Rada naukowa i jej przewodniczący mają prawo wzywania do udziału w posiedzeniach rady, dotyczących spraw fachowo-technicznych, także inne osoby, jednak z głosem doradczym.

Do kompetencji rady naukowej należy:

1)
układanie zasad organizacji pracy w instytucie,
2)
rozporządzanie majątkiem własnym instytutu i uchwalanie regulaminów zarządu tym majątkiem,
3)
uchwalanie regulaminów rady naukowej, wydziałów, działów i poddziałów, oraz instytucji i zakładów naukowych i gospodarczych, należących do instytutu i przedkładanie ich do zatwierdzenia Ministerstwu Rolnictwa i Dóbr Państwowych,
4)
uchwalanie wniosków co do mianowania: dyrektora, kierowników, wydziałów, działów i poddziałów, oraz personelu pomocniczego naukowego,
5)
układanie preliminarza budżetowego instytutu i uchwalanie wniosków w przedmiocie zmiany przeznaczenia poszczególnych sum w budżecie instytutu.
Art.  11.

Dyrektora instytutu mianuje Prezydent Rzeczypospolitej z pośród kierowników wydziałów, na wniosek Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych, oparty na uchwale rady naukowej, na okres jednoroczny.

Za spełnianie swych czynności pobiera dyrektor dodatkowo wynagrodzenie za kierownictwo w wysokości, przewidzianej w przepisach o uposażeniu urzędników państwowych. W razie niemożności pełnienia przez dyrektora obowiązków służbowych, zastępuje "go w nich ten kierownik wydziału, któremu dyrektor zastępstwo poruczy. Na zastępcę przechodzą w okresie zastępstwa wszelkie prawa i obowiązki dyrektora.

Art.  12.

Dyrektor instytutu:

1)
jest przedstawicielem instytutu na zewnątrz,
2)
wykonywa rozporządzenia Ministerstwa Rolnictwa i Dóbr Państwowych w zakresie, przewidzianym niniejszym statutem, i jest odpowiedzialny przed Ministerstwem Rolnictwa i Dóbr Państwowych za przestrzeganie przepisów niniejszego statutu, regulaminów, uchwalonych przez radę naukową, jako też za należyte wydatkowanie sum, przewidzianych w budżecie instytutu,
3)
zwołuje radę naukową, kieruje jej obradami i wykonywa jej uchwały, zarządza majątkiem własnym instytutu, stosownie do postanowień rady naukowej,
4)
jest zwierzchnikiem biura i bibljoteki instytutu, kieruje administracją instytucji i zakładów naukowych i gospodarczych, należących do instytutu,
5)
przyjmuje na służbę prowizoryczną asystentów i mianuje funkcjonarjuszy innych kategorji personelu pomocniczego naukowego z wyjątkiem bibljotekarza,
6)
mianuje funkcjonariuszy personelu pomocniczego urzędniczego na stanowisko poniżej IX stopnia służbowego,
7)
przyjmuje do służby i zwalnia personel pomocniczy służbowy.

Szczegółowe obowiązki dyrektora określi regulamin, uchwalony przez radę naukową i zatwierdzony przez Ministerstwo Rolnictwa i Dóbr Państwowych.

Art.  13.

Kierownikiem wydziału, działu i poddziału może być osoba, posiadająca kwalifikacje odpowiednie do objęcia stanowiska profesora państwowych szkół akademickich.

Kierowników wydziałów i działów mianuje Prezydent Rzeczypospolite" na wniosek Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych, przedstawiony na podstawie uchwały rady naukowej instytutu i opinji Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Kierowników poddziałów mianuje Minister Rolnictwa i Dóbr Państwowych na wniosek rady naukowej instytutu.

Kierownicy wydziałów otrzymują uposażenie, przewidziane dla IV stopnia służbowego, kierownicy działów dla V stopnia służbowego, zaś kierownicy poddziałów dla V lub VI stopnia służbowego urzędników państwowych, zależnie od kwalifikacji.

Art.  14.

Kierownicy wydziałów i działów:

1)
mają- zupełną swobodą w swoich pracach naukowych i kierują powierzonemi im wydziałami, względnie działami, pod względem naukowym i administracyjnym, stosownie do przepisów i regulaminów, wydanych przez radę naukową,
2)
są odpowiedzialni przed dyrektorem za całość inwentarza oraz ze wypełnianie obowiązków przez wszystkich funkcjonariuszy powierzonego im wydziału, względnie działu.
Art.  15.

Kierownicy poddziałów zarządzają powierzonemi im poddziałami i pełnią swe prace pod ogólnym kierunkiem kierownika wydziału lub działu.

Art.  16.

Personel pomocniczy instytutu dzieli się według trzech kategorji:

1)
naukowy,
2)
urzędniczy,
3)
służbowy.
Art.  17.

Do personelu pomocniczego naukowego należą w szczególności:

1)
asystenci starsi i młodsi, przyjmowani na służbę prowizoryczną przez dyrektora instytutu, na wniosek rady naukowej; po upływie trzechletniej służby prowizorycznej asystenci mogą być mianowani stałymi urzędnikami przez Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych; asystenci starsi otrzymują uposażenie, przewidziane dla VII stopnia służbowego, asystenci młodsi dla VIII stopnia służbowego urzędników państwowych, asystenci posiadać mają ukończone studja wyższe.

Asystenci pracują pod kierunkiem kierowników tych poddziałów, działów i wydziałów, do których są przydzieleni i wykonywają ich polecenia w zakresie naukowym i gospodarczym,

2)
bibljotekarz, mianowany przez Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych na podstawie uchwały rady naukowej.

Funkcjonarjuszy innych kategorji personelu pomocniczego naukowego niezbędnego do wykonywania prac instytutu, mianuje dyrektor na wniosek rady naukowej stosownie do przepisów służbowych dla urzędników państwowych.

Art.  18.

Do personelu pomocniczego urzędniczego należą:

1)
zarządca gospodarczy,
2)
sekretarz,
3)
kasjer,
4)
buchalter,
5)
personel kancelaryjny.

Personel pomocniczy urządniczy mianuje, o ile chodzi o urzędy do IX stopnia służbowego włącznie, Minister Rolnictwa i Dóbr Państwowych na wniosek dyrektora instytutu, na urzędy niższe-dyrektor instytutu.

Art.  19.

Personel pomocniczy służbowy wszelkich kategorji mianuje tub przyjmuje do służby oraz zwalnia dyrektor instytutu.

Art.  20.

Kuratorjum instytutu tworzą:

1)
delegaci wyższych szkół gospodarstwa wiejskiego w Państwie (rolniczych, ogrodniczych, weterynaryjnych i leśnych) i szkół akademickich, posiadających wydziały rolnicze, po jednym od każdego zakładu,
2)
delegaci centralnych społecznych organizacji rolniczych, wyznaczonych przez Ministerstwo Rolnictwa i Dóbr Państwowych, po jednym z każdej organizacji,
3)
dwie osoby, pracujące naukowo na polu doświadczalnictwa rolnego, delegowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Dóbr Państwowych,
4)
delegat Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego,
5)
delegat Ministerstwa Rolnictwa i Dóbr Państwowych,
6)
dyrektor instytutu lub jego zastępca,
7)
delegat rady naukowej instytutu i delegat Państwowego Instytutu Gospodarstwa Wiejskiego w Bydgoszczy.
Art.  21.

Do zakresu działania kuratorjum należy opinjowanie i stawianie wniosków w sprawach organizacji działalności i potrzeb instytutu i jego działów gospodarczych.

Art.  22.

Kuratorjum wybiera przewodniczącego i opracowuje regulamin swoich obrad, który podlega zatwierdzeniu przez Ministerstwo Rolnictwa i Dóbr Państwowych.

Art.  23.

Rozporządzenie b. austr. c. i k. Generał-Gubernatorstwa wojskowego w Lublinie z dnia 26 września 1917 r., dotyczące Instytutu Naukowego Gospodarstwa Wiejskiego w Puławach (Dz. Rozp. C. K. Zarz. Wojsk. w Polsce № 83) uchyla się.

Art.  24.

Statut niniejszy obowiązuje od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1921.93.684

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Statut Państwowego Instytutu Naukowego Gospodarstwa Wiejskiego w Puławach.
Data aktu: 28/10/1921
Data ogłoszenia: 30/11/1921
Data wejścia w życie: 30/11/1921