Wydawanie pozwoleń na ustawianie, przenoszenie i używanie kotłów parowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 7 grudnia 1921 r.
w przedmiocie wydawania pozwoleń na ustawianie, przenoszenie i używanie kotłów parowych.

Na mocy art. 2 ustawy z dnia 31 maja 1921 r. o nadzorze nad koiłam:, parowemi (D. U. R. P. № 50, poz. 303) zarządza się co następuje:
§  1.
Na ustawienie każdego nowego i przeniesienie używanego stałego kotła, z wyjątkiem kotłów podlegających nadzorowi Ministerstw Kolei Żelaznych i Spraw Wojskowych, pozwolenie wydaje terytorjalnie właściwa władza administracyjna II-ej instancji.
§  2. 1
Odnośne podanie powinno zawierać: a) imię, nazwisko i adres właściciela kotła, b) nazwę, i miejsce przedsiębiorstwa w którem kocioł ma pracować, c) cel ustawienia, kotła.

Przy podaniu należy załączyć: a) opis kotła, b) rysunek kotła, c) rysunek budynku w którem kocioł będzie ustawiony, d) plan sytuacyjny tego budynku z oznaczeniem sąsiednich blisko położonych zabudowań. O ile podanie dotyczy ustawienia nowego kotła stałego lub więcej takich kotłów, wymienione załączniki należy złożyć w trzech egzemplarzach, dla każdego kotła, przy przeniesieniu zaś stałego używanego - złożyć należy: a) rysunek budynku i b) plan sytuacyjny w trzech egzemplarzach oraz c) książką kotłową. O ile podanie dotyczy pozwolenia na używanie kotła przenośnego, pracującego na otwarłem powietrzu, należy dołączyć tylko rysunek i opis kotła - w trzech egzemplarzach.

O ile posiadacze kotłów przenośnych nowych lub używanych, niezaopatrzonych w książki kotłowe, zamierzają kotły te używać, winni uzyskać na to pozwolenie władzy w § 1 wymienionej. Do odnośnego podania dołącza się tylko rysunki i opisy kotła w trzech egzemplarzach, względnie dla kotłów już używanych - uwierzytelnione odpisy tych dowodów.

O ile nowonabywcy kotłów przenośnych używanych, zaopatrzonych w książki kotłowe, chcą kotły te nadal używać, winni do podania, zamiast wskazanych wyżej rysunków i odpisów, dołączyć tylko książką kotłową.

§  3.
Opis kotła powinien zawierać: 1) nazwę firmy, która kocioł zbudowała, 2) Na fabryczny kotła, 3) rok zbudowania kotła, 4) rodzaj materjałów, użytych na poszczególne części kotła, 5) dopuszczalne ciśnienie robocze, 6) rodzaj, ilość i wydajność przyrządów zasilających, 7) rodzaj i ilość przyrządów spustowych, 8) rodzaj i ilość przyrządów wodowskazowych, 9) rodzaj i ilość zaworów bezpieczeństwa z dodaniem szkicu z wymiarem prześwitu grzybków, długości dźwigni i wagi ciężarów, 10) wysokość linji wodnej w zależności od pewnego, stałego punktu kotła, 11) wielkość powierzchni ogrzewalnej, 12) rodzaj ciągu i wymiary komina. Opis powinien być podpisany przez wytwórcę kotła i jego właściciela.
§  4.
Rysunek kotła powinien zawierać: 1) szczegóły i wymiary potrzebne do sprawdzenia wytrzymałości i powierzchni ogrzewalnej kotła, 2) wymiary potrzebne do określenia linji wodnej i ogniowej, 3) obmurowanie kotła. Rysunki powinny być wykonane w wymiarce nie mniejszej niż 1:20 i podpisane przez wytwórcę kotła i jego właściciela. Wymiarka powinna być na rysunku wskazana. Jeden egzemplarz rysunku, o ile nie jest wykonany na kalce płóciennej, powinien być naklejony na płótnie i mieć odpowiednią zakładkę do wszycia w książkę kotłową.
§  5.
Rysunek budynku, przeznaczonego dla ustawienia kotła, powinien być wykonany w planie i przekroju i wskazywać: 1) miejsce ustawienia kotła oraz związanych z nim urządzeń pomocniczych, 2) grubość ścian, 3) rodzaj dachu, 4) rozmieszczenie drzwi i okien, 5) położenie kotła względem komina. Rysunki powinny być wykonane w wymiarce nie mniejszej niż 1:100 i podpisane przez właściciela kotła. Wymiarka powinna być na rysunku wskazana.
§  6. 2
Plan sytuacyjny powinien być wykonany w wymiarce nie mniejszej niż jeden do tysiąca i na planie uwidocznionej, wskazywać rozmieszczenie oraz przeznaczenie sąsiadujących z kotłownią budynków tudzież winien być podpisany przez właściciela kotła.
§  7.
Opisy, rysunki i wogóle dokumenty dołączone do podania powinny być wykonane, względnie złożone na format 21x33 cm. i jeden egzemplarz każego z nich wraz z podaniem opatrzony opłatą stemplową.
§  8. 3
Władza administracyjna II-ej instancji, po sprawdzeniu czy podanie dołączony projekt odpowiada wymaganiom niniejszego postanowienia przepisom obudowie, ustawianiu i przenoszeniu kotłów parowych, udziela, bądź odmawia zezwolenia, bądź też żąda uzupełnienia podania.

Zawiadomienie o udzieleniu zezwolenia jakoteż usprawiedliwiona odrowa lub żądanie uzupełnienia podania (wzór F i G) powinny być przez władzę przesłane składającemu podanie w czasie nie dłuższym jak dni 14:d daty otrzymania przez nią podania. Składającemu podanie przysługuje prawo odwołania się do Ministerstwa Przemysłu i Handlu za pośrednictwem tejże władzy w ciągu dni 14 od otrzymania odmowy.

§  9.
Stowarzyszeniom dozoru kotłów przysługuje prawo przedwstępnego sprawdzania rysunków, planów i dokumentów, należących do członków stowarzyszenia.

W tym wypadku stowarzyszenie sprawdza także całe podanie odnośnie do zachowania wymienionych wyżej wymagań, dołącza do niego swoje wnioski i przesyła wprost władzom w § 1 wskazanym.

§  10.
Pozwolenie na ustawienie lub przeniesienie kotła odpowiednio z -świadczone wraz z należnemi rysunkami i opisami władze przemysłowe przesyłają właściwym organom bezpośredniego dozoru kotłów dla sprawdzenia czy sam kocioł jak i jego ustawienie odpowiada rysunkom, przepisom a także warunkom, określonym w pozwoleniu tudzież dla wykonania przewidzianej w przepisach rewizji i próby kotła. Pozwolenia wydaje się na oddzielnych drukach (wzór C), opłaconych stemplem.

Od wyniku powyższego sprawdzenia oraz rewizji i próby kotła uzależnione jest wydanie przez organ bezpośredniego dozoru kotłów książki kotowej, która jest dowodem zezwolenia na używanie kotła.

O pozwoleniu na używanie kotła organa dozoru kotłów zawiadamiają wzór D) niezwłocznie właściwą władze, administracyjną II-ej instancji, podając jednocześnie № przyznany kotłowi.

§  11.
Zrewidowanie, wypróbowanie i pozwolenie na używanie kotła następuje w okresie czasu nie dłuższym jak dni 20 od chwili zawiadomienia organów dozoru kotłów przez właściciela kotła, że kocioł jest gotowy do odbioru.
§  12.
Rozporządzenie niniejsze uzyskuje moc obowiązującą z dniem 1 stycznia 1922 r.

Wzór C.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Wzór D.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Wzór F.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Wzór G.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

1 § 2:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 11 lipca 1922 r. (Dz.U.22.55.501) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 lipca 1922 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 6 lutego 1923 r. (Dz.U.23.14.97) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 lutego 1923 r.

2 § 6 zmieniony przez § 2 rozporządzenia z dnia 11 lipca 1922 r. (Dz.U.22.55.501) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 lipca 1922 r.
3 § 8 zmieniony przez § 3 rozporządzenia z dnia 11 lipca 1922 r. (Dz.U.22.55.501) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 lipca 1922 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1921.103.747

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wydawanie pozwoleń na ustawianie, przenoszenie i używanie kotłów parowych.
Data aktu: 07/12/1921
Data ogłoszenia: 21/12/1921
Data wejścia w życie: 01/01/1922