Uregulowanie podatku od tytoniu i od wyrobów tytoniowych.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE
MINISTRA B. DZIELNICY PRUSKIEJ
z dnia 19 listopada 1921 r.
w przedmiocie uregulowania podatku od tytoniu i od wyrobów tytoniowych.

Na mocy § 15 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 października 1921 r. o podwyższeniu podatku od tytoniu i wyrobów tytoniowych na obszarze. b. dzielnicy pruskiej (D. U. R. P. № 85 poz. 615) i § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 listopada 1921 r. w przedmiocie wstrzymania terminu wejścia w życie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 października 1921 r. (Dz. U. R. P. № 85 poz. 615) o podwyższeniu podatków od tytoniu i od wyrobów tytoniowych na obszarze b. dzielnicy pruskiej (Dz. U. R. P. № 92 poz. 677) oraz celem wykonania rozporządzenia z dnia 19 listopada 1921 r. o uregulowaniu podatków od papierosów (Dz. U. R. P. № 92 poz. 677) zarządza się co następuje:
§  1.
Zobowiązani według § 4 rozporządzenia Ministra b. Dzielnicy Pruskiej z dnia 19 listopada 1921 r. (Dz. U R. P. № 102 poz. 737) do zgłoszenia zapasów papierosów, celem dodatkowego opodatkowania, mają zgłoszenie to podać na piśmie w dwóch równobrzmiących egzemplarzach w przeciągu dni 14 po dniu wejścia w życie powołanego rozporządzenia Ministra b. Dzielnicy Pruskiej do właściwego Urzędu Skarbowego (Kontroli Skarbowej).

Zapasy papierosów, które przed dniem wejścia w życie rozporządzenia Ministra b. Dzielnicy Pruskiej z dnia 19 listopada 1921 r. (Dz U. R P. № 102 poz. 737) wydano spedytorowi, przewoźnikowi albo wogóle osobie lub zakładowi, przeznaczonemu do wykonania przesyłki, mają być zgłoszone do dodatkowego w wyżej podany sposób opodatkowania w dniach trzech po odebraniu, nie licząc dnia odebrania.

§  2.
Zgłaszający zapasy papierosów do dodatkowego opodatkowania ma w zgłoszeniu podać zarazem ilość opakowań papierosów ich zawartości (np. po 10, 20, 50 i 100 sztuk, dalej cenę w drobnej sprzedaży według postanowienia § 6 niniejszego rozporządzenia oraz stosownie do tego ilości jakość zapotrzebowanych przez siebie opasek podatkowych (banderoli), nie potrącając wartości banderoli już na tych opakowaniach nalepionych. Wartość zużytej już opaski podatkowej (banderoli) zostanie: przez urząd skarbowy (kasę skarbową) przy wydawaniu opasek, cele n dodatkowego opodatkowania y z urzędu od przypadającej kwoty potącona. Grzędy względnie kasy skarbowe uwidocznią to w księgach poboru podatku od papierosów.
§  3.
Urząd skarbowy (kontroli skarbowej), otrzymawszy zgłoszenie, sprawdzi na miejscu zapasy i wynik umieści na obu egzemplarzach zgłoszenia, poczem jeden egzemplarz zgłoszenia pozostawi zgłaszającemu, a drugi zatrzyma u siebie (w obrębie Pomorskiej izby skarbowej odeśle do kasy skarbowej) celem dołączenia do odnośnej książki poborowej.

Stwierdzone przy badaniu zapasów różnice nieprzekraczające 10% ilości zgłoszonej nie powodują wdrożenia dochodzeń karnych.

§  4.
Zgłaszający, otrzymawszy z urzędu skarbowego (kontroli skarbowej) egzemplarz zgłoszenia z potwierdzeniem wyniku badania zapasów, winien jest w przeciągu 3 dni po otrzymaniu potwierdzenia uiścić dodatkowy podatek, względnie wykupić potrzebne opaski podatkowe we właściwej kasie skarbowej (kasie urzędu skarbowego).
§  5.
Główne urzędy skarbowe (w obrębie Pomorskiej izby skarbowej urzędy skarbowe akcyz i monopolów państwowych) wymierzą dodatkowy podatek od 1iści tytoniowych krajowego' pochodzenia hodowcom tytoniu na podstawie zgłoszeń i poprzednio dokonanych przez siebie wymiarów. Ten dodatkowy podatek będzie płatny równocześnie z już wymierzonym podatkiem, o ile ten nie miał być już zapłacony, w przeciwnym razie w dniach 3 od otrzymania dodatkowego wymiaru.
§  6.
Celem uiszczenia określonego w § 2 rozporządzenia Ministra b. Dzielnicy Pruskiej z dnia 19 listopada 1921 r. (Dz. U. R. P. № 102 poz. 737) podatku od papierosów oraz określonego w § 7 poz L 2 i 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 października 1921 r. (Dz. U. R. P. № 85 poz. 615) podatku od tytoniu cienko krajanego tutek i bibułek papierosowych, ustanawia się opaski podatkowe (banderole):
a)
dla papierosów w opakowaniach po 10, 20, 50 i 100 sztuk:

ze znakiem 1 A1 dla ceny 400 mk. za 100 sztuk barwy zielonej

ze znakiem 1 A2 dla ceny 500 mk. za 100 sztuk barwy zielonej

ze znakiem 1 B1 dla ceny 600 mk. za 100 sztuk barwy niebieskiej

ze znakiem 1 B2 dla ceny 700 mk. za 100 sztuk barwy niebieskiej

ze znakiem 1 C1 dla ceny 800 mk. za 100 sztuk barwy czerwonej

ze znakiem 1 C2 dla ceny 900 mk. za 100 sztuk barwy czerwonej

ze znakiem 1 D1 dla ceny 1000 mk. za 100 sztuk barwy szarej

ze znakiem 1 D2 dla ceny 1200 mk. za 100 sztuk barwy szarej

ze znakiem 1 E1 dla ceny 1400 mk. za 100 sztuk barwy bronzowej

ze znakiem 1 E2 dla ceny 1600 mk. za 100 sztuk barwy bronzowej

ze znakiem 1 F1 dla ceny 1800 mk. za 100 sztuk barwy żółtej

ze znakiem 1 F2 dla ceny 2000 mk. za 100 sztuk barwy żółtej

b)
dla tytoniu cienko krajanego w opakowaniach po 25, 50 i 100 gr.:

ze znakiem 2 A dla klasy a barwy zielonej

ze znakiem 2 B dla klasy b barwy niebieskiej

ze znakiem 2 C dla klasy c barwy czerwonej

ze znakiem 2 D dla klasy d barwy szarej

ze znakiem 2 E dla klasy e barwy bronzowej

c)
dla tutek (gilz) i bibułek papierosowych barwy żółtej.

Zapasy dotychczas używanych opasek podatkowych (banderoli) o różnych barwach dla papierosów ze znakiem 1 F, a dla tytoniu cienko-krajanego ze znakiem 2 E- będą wydawane przedsiębiorcom aż do wyczerpania, po cenach ustanowionych rozporządzeniem Ministra b. Dzielnicy Pruskiej zd. 19 listopada 1921 r. (Dz. U. R. P. № 102 poz. 737) względnie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14 października 1921 r. (Dz. U. R. P. № 85 poz. 615).

Zapasy dotychczas używanych opasek podatkowych (banderoli) w różnych barwach dla tutek i bibułek papierosowych będą wydawane przedsiębiorcom aż do wyczerpania, po cenach odpowiadających cenie opaski podatkowej podanej w § 7 pod L. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 października 1921 r.

§  7.
Wprowadzone § 12 obwieszczenia kanclerza Rzeszy z dnia 17 listopada 1911 r., dotyczącego przepisów wykonawczych do podatku od papierosów (Dz. Centralny Rzeszy Niem. str. 617) karty zamówień opasek podatkowych dla papierosów (Bestellzettel) wzór 1 a zmienia się w ten sposób, że zamiast podawania pod a) b) c) i t. d. granicy cen w pewnej klasie, ma być podaną cena drobnej sprzedaży i odpowiedni znak opaski podatkowej np. cena 6 mk. za sztukę, znak opaski 1 B1. cena 12 mk. za sztukę, znak opaski 1 D2. i t. d. Wprowadzone w tym samym paragrafie wyżej powołanego rozporządzenia księgi zamówień (Bestellbucher) wzór 2, zmienia się w ten sposób, że w odpowiednich rubrykach zamiast podawania granicy cen drobnej sprzedaży, podawaną ma być cena drobnej sprzedaży, a zamiast klasy podatkowej znak opaski podatkowej, odpowiadającej cenie drobnej sprzedaży. W podobny sposób należy zmienić księgę ruchu A (Betriebsbuch A) wzór 7 do § 42 i wykaz statystyczny (wzory 13 i 14 do §§ 57 i 58) obwieszczenia, o ile odnoszą się do papierosów.

Dotychczas używane druki mogą być nadal używane po odpowiedniem przystosowaniu.

§  8.
Urzędy skarbowe (kasy skarbowe) otrzymawszy zamówienie opasek podatkowych na papierosy sprawdzą, czy odpowiadają one podanym w § 7 wymogom i przed wydaniem opasek podatkowych oznaczą je dodatkowo atramentem, dopisując po literach A, B, C, D i t. d. cyfrę 1, lub 2 według tego, czy zamówiono opaski dla cen A1 lub A2, B1 lub B2 i t. d.
§  9.
Wnioski o kredytowanie dodatkowego podatku należy podawać przed upływem terminu do zapłacenia dodatkowego podatku do Głównych Urzędów Skarbowych (w obrąbie Pomorskiej izby skarbowej urzędów akcyz i monopolów państwowych), które je załatwią w sposób przepisany we własnym zakresie działania.
§  10.
Papierosy, wydawane osobom zatrudnionym w fabrykach, podlegają w myśl § 16 obwieszczenia kanclerza Rzeszy z dnia 17 listopada 1911 r. (Dz. Centr. Rzeszy Niem. str. 617) podatkowi według najniższej ceny, t. j. A1, która ma być uwidocznioną na banderoli w sposób przepisany.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie równocześnie z rozporządzeniem Ministra b. Dzielnicy Pruskiej z dnia 19 listopada 1921 r. (Dz. Ust. № 102 poz. 737).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1921.102.738

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uregulowanie podatku od tytoniu i od wyrobów tytoniowych.
Data aktu: 19/11/1921
Data ogłoszenia: 20/12/1921
Data wejścia w życie: 20/12/1921