Dostarczenie drewna budulcowego z lasów państwowych i prywatnych na cele odbudowy na okres pięcioletni od roku 1920/21 do 1924/25.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I DÓBR PAŃSTWOWYCH
z dnia 2 września 1920 r.
w przedmiocie dostarczenia drewna budulcowego z lasów państwowych i prywatnych na cele odbudowy na okres pięcioletni od roku 1920/21 do 1924/25.

Na mocy art. 2 ustawy Sejmowej z dnia 28 lutego 1919 r. (Dz. Pr. № 20 poz. 229), art. 11 rozporządzenia z dn. 3 lutego 1920 r. (Dz. U. № 14 poz. 76), oraz art. 5 rozporządzenia z dn. 1 września 1920 r. (Dz. U. № 88 poz. 579), zarządzam w porozumieniu z Ministrem Skarbu, Ministrem Robót Publicznych i Ministrem dla b. Dzielnicy Pruskiej, co następuje:
Art.  1.

Z lasów państwowych to obszarach b. Królestwa Kongresowego i Małopolski przeznaczy Główny Zarząd Dóbr Państwowych, a na obszarze b. dzielnicy pruskiej - Ministerstwo tej Dzielnicy 30% ogólnej produkcji drewna budulcowego, przypadającej do eksploatacji z 10-letnich zrębów zaległych, bieżących i lat przyszłych.

Art.  2.

W lasach prywatnych, urządzonych lub nieurządzonych, wolnych od służebności włościańskich na całym obszarze Państwa, oraz - obciążonych służebnościami włościańskiemi na obszarach Małopolski i b. dzielnicy pruskiej zostaje niniejszem zajęte 30% wszystkiego drewna budulcowego w 10-ciu zrębach kolejnych zaległych, bieżących i lat przyszłych.

Art.  3.

W lasach prywatnych, obciążonych służebnościami włościańskiemi, na obszarze b. Królestwa Kongresowego zajmuje się 30% drewna budulcowego we wszystkich zrębach zaległych i pięciu kolejnych zrębach, wyznaczonych do wyrębu w latach 1920/21 - 1924/25 włącznie.

Art.  4.

Za drewno budulcowe, zajęte na pniu w ilości 30% produkcji w myśl art. 2 i 3 niniejszego rozporządzenia płacone będzie po cenach, ustanowionych przez Ministerstwo Rolnictwa i Dóbr Państwowych. W razie zajęcia w lasach prywatnych w poszczególnych wypadkach budulca ponad 30% ogólnej ilości, dozwolonej do wyrębu, za nadwyżkę drewna płacone będzie po średnich cenach targowych, ustalonych przez Ministerstwo Rolnictwa i Dóbr Państwowych.

Art.  5.

Obowiązkom, wymienionym w art. 2, 3 i 4, podlegają również osoby, które na mocy kontraktu kupna sprzedaży, zawartego z właścicielem lasu prywatnego lub zarządcą jego, uprawnione są do wyrębu drewna budulcowego.

Art.  6.

Obowiązkom, wymienionym w art. 2, 3 i 4 nie podlegają:

a)
na obszarach b. zaboru rosyjskiego właściciele lasów, uznanych za ochronne, oraz właściciele lasów, w których na skutek stwierdzonej dewastacji wyrąb całkowicie został wstrzymany na podstawie prawomocnych orzeczeń Urzędów Ochrony Lasów;
b)
na obszarach b. zaboru austrjackiego: 1) właściciele lasów zamkniętych na podstawie §§ 19 i 20 ces. pat. z dn. 13.XII 1852 r. (Dz. Pr. № 250), 2) właściciele lasów ochronnych w pojęciu §§ 6 i 7 tego patentu, wreszcie 3) właściciele lasów, w których celem powstrzymania dalszych spustoszeń, całkowity wyrąb drewna, na zasadzie §§ 4 i 23 ces. pat. został wstrzymany.
Art.  7.

Z zajętego na odbudową drewna budulcowego może być wyrąbane w jednym roku nie więcej, niż połowa w lasach prywatnych, wolnych od służebności i w zaległych zrębach lasów prywatnych, obciążonych służebnościami włościańskiemi i nie więcej niż 1/5 w zrębach 1920/21 - 1924/25 lasów ostatniej kategorji t. j. rocznie do 30% budulca z każdego bieżącego zrębu.

Art.  8.

W lasach prywatnych, nieposiadających planów gospodarczych, etat rocznego cięcia zostanie ustalony na mocy orzeczenia miejscowego Urzędu Ochrony Lasów.

Art.  9.

Drewno budulcowe, przeznaczone na odbudowę, w lasach państwowych, a również zajęte na ten cel, w lasach prywatnych w myśl art. 1, 2, 3, 4 i 5 Ministerstwo Rolnictwa i Dóbr Państwowych oddaje w b. zaborach rosyjskim i austrjackim do rozporządzenia Ministerstwu Robót Publicznych, a w b. Dzielnicy Pruskiej-organom Ministerstwa tej dzielnicy.

Art.  10.

Zajęte drewno budulcowe winno być oddane na odbudowę w dozwolonych do wyrębu zrębach, najbliżej zniszczeń położonych, a to według uznania organów Ministerstwa Robót Publicznych.

Art.  11.

Wszystkie zajęcia drewna budulcowego, dokonane w lasach prywatnych do chwili wydania niniejszego rozporządzenia, utrzymują nadal moc obowiązującą. Zajęte drewno będzie zaliczone na poczet ilości określonej w art. 1, 2, 3 i 4 niniejszego rozporządzenia.

Art.  12.

Właściciele lasów prywatnych na żądanie Komisji Rozdziału Drzewa winni wyrąbać i przygotować zajęte na odbudowę drewno budulcowe w terminach oznaczonych w przepisach artykułu 7 niniejszego rozporządzenia, przyczem koszt wyróbki drewna według ustalonych przez Ministerstwo Rolnictwa i Dóbr Państwowych norm, zostanie im zwrócony;

Prócz tego właściciel lasu prywatnego, który w terminach przez Komisję Rozdziału Drzewa oznaczonych odda do jej rozporządzenia w stanie wyrobionym (w klocach) do 50% ilości zajętego budulca, otrzyma należność za oddane drewno do 100% nadwyżki cen, ustanowionych przez Ministerstwo Rolnictwa i Dóbr Państwowych, a ponad 50% do nadwyżki 200% wymienionych cen.

Art.  13.

Właścicielom lasów prywatnych, przy zachowaniu przepisów art. 12, przysługuje również prawo oddania Komisji Rozdziału Drzewa kontygnentu budulca w stanie przetartym, przyczem 1 m3 materjałów tartych liczony będzie z 2 m3 drewna okrągłego i koszta dowozu do tartaku budulca i jego przetarcia będą właścicielowi lasu wypłacone według norm, ustalonych przez Ministerstwo Rolnictwa i Dóbr Państwowych.

Art.  14.

Właściciele lub dzierżawcy tartaków obowiązani są na żądanie organów Ministerstwa Robót Publicznych przetrzeć zajęte drewno budulcowe za opłatą ustalonych przez Ministerstwo Rolnictwa i Dóbr Państwowych kosztów przetarcia budulca, jednak w ilości nie większej, niż 25% produkcji tartaku.

Art.  15.

Niezajęte drewno budulcowe może być przez właściciela lasu prywatnego lub nabywcę wywożone z lasu dopiero po oddaniu powołanym organom rządowym całej ilości budulca, zajętego w ilości 30% zrębów wyznaczonych do wycięcia, względnie wyciętych w danym roku operacyjnym.

Art.  16.

W wypadkach uchylenia się właścicieli lasów prywatnych wogóle od eksploatacji zrębów, dozwolonych do wyrębu, przeprowadzić je mogą powołane organa rządowe, a w razie uchylenia się od spełnienia przepisów niniejszego rozporządzenia, Ministerstwo Rolnictwa i Dóbr Państwowych zajmie na cele odbudowy wszystkie drzewo dozwolone do wyrębu w okresie planu odbudowy, względnie już wyrąbane.

Art.  17.

Od zajęcia na cele odbudowy wolne jest drewno użytkowe dębowe I i II klasy i szpilkowe I kl. według klasyfikacji, ustalonej w przepisach Ministerstwa Rolnictwa i Dóbr Państowych z dn. 12 grudnia 1919 r. (Dz. Urz. M. R. i D. P. z dn. 12. XII. 1919 № 25). Drewno iglaste I klasy wolne jest od zajęcia na cele odbudowy tylko tam, gdzie istnieje dostateczna ilość budulca gorszej jakości i tylko w tych wypadkach, kiedy właściciel odda na odbudowę materjał już wyrobiony.

Art.  18.

Pod pojęcie lasów prywatnych w rozumieniu niniejszego rozporządzenia podpadają wszelkie lasy niepaństwowe.

Art.  19.

Postanowienia niniejszego rozporządzenia nie naruszają w niczem praw serwitutowych, obciążających lasy prywatne.

Art.  20.

Postanowienia niniejszego rozporządzenia obowiązują na całym obszarze Państwa Polskiego.

Art.  21.

Rozporządzenie niniejsze staje się prawomocnem z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

SPROSTOWANIE

b) do rozporządzenia Min. Roln. i Dóbr Państw. (poz. 586).

W № 89 w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych w przedmiocie "dostarczania drewna budulcowego z lasów państwowych i prywatnych na cele odbudowy" (poz. 586) na str. 1622 w 4-m wierszu art. 13 zamiast "z 2 m2" ma być "za 2 m3"; po słowach: "drewna okrągłego", w tymże wierszu, zamiast litery "i" ma być średnik.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1920.89.586

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dostarczenie drewna budulcowego z lasów państwowych i prywatnych na cele odbudowy na okres pięcioletni od roku 1920/21 do 1924/25.
Data aktu: 02/09/1920
Data ogłoszenia: 21/09/1920
Data wejścia w życie: 21/09/1920