Wykonanie ustawy o kolejach w czasie wojny.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WOJSKOWYCH, MINISTRA KOLEI ŻELAZNYCH I MINISTRA SKARBU
z dnia 8 sierpnia 1920 r.
w przedmiocie wykonania ustawy o kolejach w czasie wojny.

Na zasadzie art. 8 ustawy z dn. 27 marca 1920 r. o kolejach w czasie wojny (Dz. Ust. R. P. № 27, poz. 160) zarządza się, co następuje:
Art.  1.

Pracownicy kolejowi powołani do wojskowej służby kolejowej na podstawie ustawy z dnia 27 marca 1920 r. o kolejach w czasie wojny otrzymują z funduszów wojskowych pełne uposażenie na zasadach ogólnie w wojsku obowiązujących odpowiednio do ich szarży wojskowej, względnie funkcji w wojsku sprawowanych.

Art.  2.

Jeżeli, przewidziane w art. 1 uposażenie wojskowe powołanych na podstawie ustawy z dn. 27 marca 1920 r. pracowników kolejowych, okaże siej niższe od uposażenia odpowiednich stanowisk służbowych cywilnych, wówczas osoby te otrzymują różnice, między peinem uposażeniem wojskowem a cywilnem, a mianowicie:

a)
pracownicy instytucji państwowych - z funduszów tej władzy cywilnej, na której etacie pozostają,
b)
pozostali z funduszów Ministerstwa Spraw Wojskowych.

Różnicą między uposażeniem wojskowem a cywilnem pobieranem przez pracowników wymienionych w punkcie b, oblicza się w fen sposób, że stanowisko zajmowane przez nich w wojskowej służbie kolejowej porównywa się z takiem samem stanowiskiem w służbie kolejowej cywilnej.

Art.  3.

Przy obliczaniu różnicy uposażenia należy rozumieć:

1)
Jako pełne uposażenie wojskowe:
a)
u oficerów i im równorzędnych - płacę podstawową łącznie ze wszystkiemi pieniężnymi dodatkami,
b)
u szeregowych żołd ze wszystkiemi dodatkami;
2)
jako pełne uposażenie cywilne- płacę zasadniczą łącznie ze wszystkiemi dodatkami..
Art.  4.

Niezależnie od wymienionego w art. 1 pełnego uposażenia wojskowego, lub różnicy uposażenia wypłaconej w myśl art. 2, ci pracownicy kolejowi powołani na mocy art. 7 ustawy, którzy wskutek powołania zmienili miejsce stałego swego pobytu, otrzymują następujące dodatki procentowe od każdorazowej ogólnej sumy uposażenia cywilnego:

a)
nieżonaci i wdowcy bezdzietni 15%
b)
żonaci bezdzietni i nieżonaci obarczeni rodziną (1 osoba) 25%
c)
żonaci z jednem dzieckiem, wdowcy z jednem dzieckiem

i nieżonaci obarczeni rodziną (2 osoby) 30%

d)
żonaci z dwojgiem dzieci, wdowcy z 2-iern dzieci i nieżonaci obarczeni rodziną (3 osoby) 35%
e)
żonaci z 3-iem dzieci, wdowcy z 3-iem dzieci i nieżonaci obarczeni rodziną (4 lub więcej osób) 40%
f)
żonaci z 4 iem i więcej dzieci i wdowcy z 4-iem i więcej dzieci 45%
Art.  5.

Za rodzinę powołanego w rozumieniu niniejszych przepisów uważać należy żonę, dzieci niżej lat 18 tu, dzieci od 18-tu do 24 lat, pozostające na utrzymaniu powołanego wskutek uczęszczania do zakładów naukowych, oraz bez żadnych ograniczeń dzieci ułomne, które nie są w stanie zarobkować.

Za rodzinę powołanego uważać należy również rodziców i nieletnie rodzeństwo niżej lat 18-tu, również z uwzględnieniem wyjątków wyszczególnionych w poprzednim ustępie, o ile powołany bezpośrednio przed powołaniem otrzymywał ich, a własnych środków na życie osoby te nie mają.

Art.  6.

Wymienione w art. 4 procentowe dodatki otrzymują powołani, o ile są pracownikami państwowemi z funduszów tej władzy, na której etacie pozostają, reszta zaś z funduszów Ministerstwa Spraw Wojskowych.

Art.  7.

Wypłatę różnicy uposażenia (art. 2) i dodatków procentowych (art. 4) pracowników państwowych do wojska powołanych, uskuteczniają właściwe wiraże cywilne na podstawie danych dostarczonych przez władze wojskowe.

Pozostałym pracownikom wspomnianą różnicę i dodatki procentowe wypłacaj;.! właściwe Komisje Gospodarcze, w razie zaś gdy powołany pobory te przekazał rodzinie, wypłatę, uskutecznia Komisja Gospodarcza najbliższa miejsca zamieszkania rodziny.

Art.  8.

Pracownicy kolejowi powołani korzystają z ogólnie obowiązujących przepisów dla osób wojskowych przepisów w przedmiocie diet i kosztów podróży, umundurowania i wszystkich innych świadczeń w naturze, przysługujących osobom wojskowym.

Art.  9.

Rodziny powołanych w myśl ustawy z dn. 27 marca 1920 r. Oz. U. N° 27, p. 160 nie mają prawa do zasiłków rodzinnych, wypłaconych przez powiatowe Komisje Zasiłkowe.

Art.  10.

Rozporządzenie niniejsze obowiązuje począwszy od dn. 27 marca 1920 r. t. j. od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 27 marca 1920 r.

Przypaść mogącą na podstawie niniejszego rozporządzenia nadwyżką uposażenia właściwe władze mają wypłacić dodatkowo za czas począwszy od dnia 1 kwietnia 1920 r.

Art.  11.

Z dniem ogłoszenia ustawy z dnia 27 marca 1920 r. straciła w myśl art. 12 (tejże ustawy moc obowiązującą w porównaniu do pracowników kolejowych ustawa z dnia 2 sierpnia 1919 r. Dz. Pr. № 65, poz. 396). Zastosowuje się przeto niniejsze przepisy również do tych pracowników kolejowych ponad wiek poborowy, którzy powołani został do wojskowej służby kolejowej przed dniem ogłoszenia tejże ustawy.

Art.  12.

Unormowane niniejszem rozporządzaniem procentowe dodatki od uposażenia cywilnego należą się powołanym do wojskowej służby kolejowej od dnia wejścia ustawy t. j. od dnia 27 marca 1920 r., lub od daty powołania, o ile nastąpiło ono w czasie późniejszym. Za czas wojskowej służby kolejowej do dnia 27 marca 1920 r. należą się powołanym dodatki procentowe od uposażenia cywilnego w myśl art. 7 ustawy z dnia 11 lipca 1919 r. Dz. U. № 9, poz. 357 bez wzglądu na dodatki familijne, pobierane przez nich z funduszów wojskowych.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1920.79.533

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy o kolejach w czasie wojny.
Data aktu: 08/08/1920
Data ogłoszenia: 20/08/1920
Data wejścia w życie: 27/03/1920