Udzielenie Ministrowi Przemysłu i Handlu nadzwyczajnych pełnomocnictw do uregulowania spraw opałowych.

USTAWA
z dnia 14 lipca 1920 r.
w sprawie udzielenia Ministrowi Przemysłu i Handlu nadzwyczajnych pełnomocnictw do uregulowania spraw opałowych. *

Art.  1. 1

Ministrowi Przemysłu i Handlu nadaje się prawo do wydawania rozporządzeń, mających na celu:

a)
kontrolę nad rozmiarami i kosztami produkcji węgla, koksu, brykietów i gazów ziemnych, a w szczególności dostarczanie Ministerstwu Przemysłu i Handlu sprawozdań o rozmiarach i kosztach produkcji tych materjałów;
b)
zwiększenie produkcji w kopalniach węgla kamiennego i brunatnego za pomocą:

1) eksploatowania leżących odłogiem nadań górniczych ponad obowiązki, nakładane na właścicieli przez obecne ustawy górnicze, oraz zajmowania gruntów, niezbędnych dla eksploatacji górniczej tak w granicach nadań górniczych, jak i poza niemi, bezpośrednio po zapadnięciu wymaganego przez ustawy górnicze postanowienia i dokonaniu opisu (art. 499 i 500 obowiązującej na ziemiach b. zaboru rosyjskiego ustawy górniczej; art. 101 i 102 obowiązującej na ziemiach b. zaboru austrjackiego ogólnej ustawy górniczej; art. 141 -144 włącznie obowiązującej na, ziemiach b. zaboru pruskiego ogólnej ustawy górniczej);

2) wprowadzenie 3-ciej zmiany;

3) wykonania niezbędnych robót górniczych i koniecznych urządzeń instalacyjnych, których brak powstrzymuje wydobycie węgla;

4) świadczeń wzajemnych kopalń między sobą, które wpłyną na ogólny wzrost produkcji bez zmniejszenia produkcji przedsiębiorstw, zobowiązanych do świadczeń;

c)
kontrolę i dozór nad rozdziałem i spożyciem przez wszystkie kategorje odbiorców, nie wyłączając wojska i kolei żelaznych, zarówno węgla, jak i innych środków opałowych.
Art.  2.

Ministrowi Przemysłu i Handlu służy prawo do ustalania norm spożycia i do rozdziału wszelkich materjałów opałowych dla wszystkich kategorji konsumentów, nie wyłączając wojska i kolei żelaznych, prawo do sekwestru węgla, koksu i brykietów, do oznaczania cen za te materjały dla producentów i konsumentów oraz wyłączne prawo w razie konieczności do opłatnego rekwirowania ładunków węgla i innych środków opałowych, o ile te ostatnie wchodzą do obrotu drogą transportu kolejowego, automobilowego lub wodnego.

Przepis ten nie uchyla postanowień, zawartych w ustawie z dnia 28 lutego 1919 r. w przedmiocie zaopatrzenia ludności w drzewo budulcowe i opałowe (Dz. Pr. № 20. poz. 229).

Art.  3.

Na Ministra Przemysłu i Handlu przechodzą następujące uprawnienia:

a)
w zakresie przywozu z zagranicy maszyn i artykułów potrzebnych dla produkcji węgla, koksu, brykietów i gazów ziemnych-prawo uwalniania od cła, przysługujące Ministerstwu Skarbu w porozumieniu z Ministerstwem Przemysłu i Handlu na mocy art. 2-go "Rozporządzenia Ministrów Skarbu oraz Przemysłu i Handlu z dnia 20 marca 1920 r. w przedmiocie czasowego zawieszenia eta od niektórych towarów", wydanego na podstawie uchwały Sejmu Ustawodawczego z dnia 1 sierpnia 1919 r. (Dz. Ust. № 37, poz. 214).
b)
w zakresie czasu pracy w przedsiębiorstwach, wytwarzających węgiel, koks, brykiety i gazy ziemne - uprawnienie, przysługujące Radzie Ministrów na mocy art. 6 p. d). ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. o czasie pracy w przemyśle i handlu. (Dz. Ust. z 1920 r., № 2, poz. 7).
Art.  4.

Ministrowi Przemysłu i Handlu służy wyłączne prawo dysponowania kredytami państwowemi, wyasygnowanemi na potrzeby przedsiębiorstw, wytwarzających węgiel, koks, brykiety i gazy ziemne.

Art.  5.

Ministrowi Przemysłu i Handlu służy wyłączne prawo decyzji w dziedzinie umów i zobowiązań, co do dostawy węgla ze Śląska Górnego, Cieszyńskiego i z zagranicy, w dziedzinie wysyłki węgla zagranicę, oraz wyłączne prawo do podziału węgla, przywożonego ze Śląska Górnego, Cieszyńskiego i z zagranicy, wyznaczania cen na niego i kontroli nad jego obrotem zgodnie z art. 1 i 2 niniejszej ustawy.

Art.  6.

Minister Przemysłu i Handlu wykonywa pełnomocnictwa, przyznane mu w art. 1 - 4 nie inaczej, jak w drodze rozporządzeń, ogłaszanych w Monitorze Polskim z wymienieniem:

a)
kategorji osób fizycznych lub prawnych, do których stosuje się rozporządzenie;. n) zakresu obowiązków wkładanych przez rozporządzenie.
Art.  7.

Uprawnienia, zawarte w art. 1 - 5, służą Ministrowi Przemysłu i Handlu na całym obszarze Rzeczypospolitej oraz Ziem Wschodnich, zajętych przez wojsko polskie.

Art.  8.

Winni niewykonania rozporządzeń Ministra Przemysłu i Handlu, wydanych na podstawie art. 1-6 niniejszej ustawy, podlegają z postanowienia tego Ministra karze grzywny do 300.000 marek i aresztu do 3 miesięcy łącznie lub jednej z tych kar. Wykonanie postanowień karnych Ministra Przemysłu i Handlu należy do organów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Przepisy postępowania w tym zakresie ustali Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.

Art.  9.

Wykonanie niniejszej ustawy poleca się Ministrowi Przemysłu i Handlu.

Art.  10.

Ustawa niniejsza obowiązuje w ciągu roku od dnia jej ogłoszenia.

* Z dniem 21 lipca 1921 r. moc obowiązująca niniejszej ustawy zostaje przedłużona do dnia 31 grudnia 1921 r. zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 1 lipca 1921 r. o przedłużenie mocy obowiązującej ustawy z dnia 14 lipca 1920 r. w sprawie udzielenia Ministrowi Przemysłu i Handlu nadzwyczajnych pełnomocnictw do uregulowania spraw opałowych, oraz zmianie punktu 1 litery b) art. 1 tej ustawy (Dz.U.21.63.388).

Z dniem 30 grudnia 1921 r. moc obowiązująca niniejszej ustawy zostaje przedłużona do dnia 1 marca 1922 r. zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1921 r. o przedłużeniu mocy obowiązującej ustawy z dnia 14 lipca 1920 r. w sprawie udzielenia Ministrowi Przemysłu i Handlu nadzwyczajnych pełnomocnictw do uregulowania spraw opałowych (Dz.U.21.106.772).

1 Art. 1 zmieniony przez art. 2 ustawy z dnia 1 lipca 1921 r. (Dz.U.21.63.388) zmieniającej nin. ustawę z dniem 21 lipca 1921 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1920.75.508

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Udzielenie Ministrowi Przemysłu i Handlu nadzwyczajnych pełnomocnictw do uregulowania spraw opałowych.
Data aktu: 14/07/1920
Data ogłoszenia: 12/08/1920
Data wejścia w życie: 12/08/1920