Przyjmowanie obligacji austrjackich pożyczek wojennych przy wpłatach na 5% długoterminową wewnętrzną pożyczkę państwową z r. 1920-go.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 21 maja 1920 r.
w sprawie wykonania ustawy z dnia 11 maja r. b. w przedmiocie przyjmowania obligacji austrjackich pożyczek wojennych przy wpłatach na 5% długoterminową wewnętrzną pożyczką państwową z r. 1920-go. *

Na mocy art. 5 ustawy z dnia 11 maja 1920 r. w przedmiocie przyjmowania obligacji austriackich pożyczek wojennych przy wpłatach na 5% długoterminową wewnętrzną pożyczką państwową z r. 1920 zarządza się co następuje:
Art.  1.

Obligacje austrjackich pożyczek wojennych będą przyjmowane w myśl ustawy zadnia 11 maja r. b. (Dz. Ustaw № 42) - przy wpłatach na długoterminową pożyczkę państwową wewnętrzną z r. 1920 do wysokości 25% ogólnej sumy subskrybowanej, według przeciętnego kursu emisyjnego, który po przerachowaniu na marki polskie ustala się w wysokości 66 mk. poi. za każde 100 kor.

Obligacje te powinny posiadać kupony począwszy conajmniej od 1 maja 1919 r.

Art.  2.

Przy wpłatach na wewnętrzną długoterminową pożyczkę państwową z roku 1920 będą przyjmowane tylko te obligacje austrjackich pożyczek wojennych, które przy mającej być przeprowadzoną rejestracji zostaną zanotowane jako znajdujące się w posiadaniu obywateli polskich.

Art.  3.

Przed przeprowadzeniem rejestracji, przewidzianej w art. 2 niniejszego rozporządzenia-wszystkie instytucje, przyjmujące wpłaty na rozpisane obecnie pożyczki państwowe z r. 1920, są upoważnione do przyjmowania obligacji austrjackich pożyczek wojennych przy wpłatach na 5% długoterminową wewnętrzna, pożyczkę państwową z r. 1920 - do wysokości 1/4 części ogólnie subskrybowanej sumy w każdym z następujących wypadków, a mianowicie:

1)
jeżeli przedstawione obligacje austrjackich pożyczek wojennych były zarejestrowane przez Polską Komisję Likwidacyjną,
2)
jeżeli złożone obligacje austrjackich pożyczek wojennych były subskrybowane w tej samej instytucji, która obecnie przyjmuje wpłatę, na długoterminową wewnętrzną pożyczką państwową z roku 1920,
3)
jeżeli ogólna suma, obligacji austrjackich pożyczek wojennych, przedstawionych do wpłaty nie przewyższa 5.000 mk. polskich.

We wszystkich wyżej wymienionych wypadkach wpłata w obligacjach austrjackich pożyczek wojennych może być przyjętą na 5% długoterminową wewnętrzną pożyczkę państwową z r. 1920 z tem jednak zastrzeżeniem, że subskrybent udowodni w sposób niewątpliwy, iż przedstawione przez niego obligacje austrjackich pożyczek wojennych subskrybował sam, a nie nabył z rąk osób trzecich.

Art.  4.

Pozatem osoby, które przedstawią tymczasowe świadectwa imienne na dokonaną przez nie subskrybcje na długoterminową wewnętrzną pożyczkę państwową z r. 1920, wpłaconą w gotowiźnie, będą mogły dokonać dodatkową subskrybcje na tę pożyczkę do wysokości 1/3 sumy subskrybowanej w gotowiźnie, uskuteczniając tę dodatkową wpłatę w obligacjach austrjackich pożyczek wojennych.

Art.  5.

Obligacje austrjackich pożyczek wojennych, stanowiące własność osób prywatnych, które udowodnią, że nie mają ich więcej ponad 700 mk - tudzież obligacje austrjackich pożyczek wojennych, stanowiące własność instytucji użyteczności publicznej - mogą być na warunkach określonych w ustawie z 11 maja r. b. przyjmowane przy wpłatach na długoterminową wewnętrzną pożyczkę państwową z roku 1920 - do wysokości 50% ogólnie subskrybowanej sumy za specjalnem zezwoleniem Dyrekcji Okręgów Skarbowych w b. Galicji, a izb Skarbowych w Lublinie i Kielcach - w b. Królestwie Kongresowem.

Art.  6.

Jeżeli na pewną część sumy subskrybowanej zostaną wpłacone obligacje austrjackich pożyczek wojennych, to na wydawanych świadectwach tymczasowych długoterminowej wewnętrznej pożyczki państwowej z r. 1920 - miejsce sprzedaży umieści obowiązkowo na odwrotnej stronie świadectwa tymczasowego adnotację:

"wpłacono w gotówce mk. polsk ....... słownie ......... wpłacono w obligacjach austrjackich pożyczek wojennych mk. polsk ...... słownie ...... (bez prawa lombardu)

razem mk. polsk ....... słownie .......

....................................................... "

(podpis, pieczęć i dala)"

Jeżeli zaś początkowo subskrybcja została dokonaną tylko w gotówce, później zaś dodatkowo, na mocy art. 3 i 4 niniejszego rozporządzenia - w obligacjach austrjackich pożyczek wojennych, to będą wydawane na te dodatkowe wpłaty oddzielne tymczasowe świadectwa, na których odwrotnej stronie miejsca sprzedaży umieści obowiązkowo następującą adnotację:

"wpłacono dodatkowo do świadectwa tymczasowego № ...... w obligacjach austrjackich pożyczek wojennych. Prawo lombardu nie przysługuje.

....................................................... "

(podpis, pieczęć i dala)"

na odwrotnej zaś stronie świadectwa tymczasowego, wydanego poprzednio przy wpłacie gotówkowej - miejsce sprzedaży umieści obowiązkowo adnotację następującego brzmienia:

"przyjęto dodatkową wpłatę w pożyczce austrjackiej wojennej na sumę mk. polsk....... słowni e.......

....................................................... "

(podpis, pieczęć i dala)"

Art.  7.

Przy wpłatach obligacji austrjackich pożyczek wojennych na 5% długoterminową wewnętrzną pożyczkę państwową z r. 1920 będą wydawane tymczasowe świadectwa wyłącznie imienne, nie zaś na okaziciela.

Art.  8.

Świadectwa tymczasowe, wydane na długoterminową wewnętrzną pożyczkę państwową z roku 1920, na które wpłata została całkowicie dokonaną w austrjackich pożyczkach wojennych, nie mogą być przyjmowane do lombardowania przez Polską Krajową Kasę Pożyczkową.

Pod zastaw tymczasowych świadectw, na które została dokonaną wpłata częściowo w gotowiźnie, częściowo zaś w obligacjach austrjackich pożyczek wojennych, - Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa będzie udzielała pożyczki w wysokości 80% wyłącznie od sumy wpłaconej w gotowiźnie.

Warszawa, dnia 21 maja 1920 r.

* Z dniem 12 sierpnia 1920 r. przy dokonywanych na zasadzie postanowień nin. rozporządzenia wpłatach obligacji austrjackich pożyczek wojennych na 5% długoterminową wewnętrzną pożyczkę państwową z r. 1920 mogą Oddziały Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej, Kasy Skarbowe i Urzędy Podatkowe do czasu przeprowadzenia rejestracji, przewidzianej w art. 2 nin. rozporządzenia, przyjmować od osób, będących niewątpliwie obywatelami polskimi, tudzież od instytucji, funduszów i osób prawnych, mających główną siedzibę na obszarze Rzeczypospolitej, całą ilość posiadanych przez nie przed dniem 1 listopada 1918 r. obligacji austrjackich pożyczek wojennych w stosunku w art. 1, 4 i 5 nin. rozporządzenia ustalonym. Wyżej wymienione osoby i instytucje, posiadające obligacje austrjackiej pożyczki wojennej w przechowaniu poza granicami Rzeczypospolitej, będą mogły po przeprowadzeniu rejestracji, przewidzianej w art. 2 nin. rozporządzenia aż do terminu, który później oznaczony zostanie, dokonać za okazaniem imiennych świadectw tymczasowych na uskutecznioną przez nie gotówkową subskrybcję na 5% długoterminowa wewnętrzną pożyczką państwową z r. 1920, dodatkowej wpłaty na tą pożyczkę w zarejestrowanych obligacjach do wysokości 1/3 zaś, w wypadkach, przewidzianych w art. 5, do całkowitej wysokości sumy subskrybowanej w gotowiźnie - o ile wykażą, że sprowadzenie obligacji austrjackich pożyczek wojennych w granice Rzeczypospolitej nastąpiło za zezwoleniem odnośnego Przedstawicielstwa Polskiego za granicą, zgodnie z art. 1 i art. 2 rozporządzenia z dnia 16 lipca 1920 r. (Dz.U.20.63.423).

Z dniem 24 października 1920 r. nin. rozporządzenie zostało zmienione przez rozporządzenie z dnia 30 września 1920 r. (Dz.U.20.95.631) - zob. art. 1, 2 i 3 powołanego rozporządzenia.

Z dniem 12 marca 1921 r. nin. rozporządzenie zostało zmienione przez rozporządzenie z dnia dnia 8 lutego 1921 r. (Dz.U.21.23.130).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1920.47.296

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przyjmowanie obligacji austrjackich pożyczek wojennych przy wpłatach na 5% długoterminową wewnętrzną pożyczkę państwową z r. 1920-go.
Data aktu: 21/05/1920
Data ogłoszenia: 16/06/1920
Data wejścia w życie: 01/07/1920